Skubioji kontracepcija: svarbūs patarimai vaistininkams

2017-12-29

Anksčiau skubiosios kontracepcijos priemonių buvo galima įsigyti tik su gydytojo receptu, tačiau dabar šių vaistų prieinamumas yra paprastesnis. Ir tai nė kiek neturėtų stebinti. Juk kuo greičiau po nesaugaus lytinio akto tabletė suvartojama, tuo ji bus efektyvesnė. O juk vizitas pas gydytoją (kad išrašytų receptą) ir vaisto įsigijimas gali užtrukti ilgiau, ypač jei vaisto skubiai prireikia savaitgalį, todėl jo pardavimas be recepto moteriai padeda be papildomų rūpesčių ir problemų išvengti nepageidaujamo nėštumo. Mat kai apvaisinimas jau įvyko, jo nesustabdys jokia skubiosios kontracepcijos priemonė.

 

Skubioji kontracepcija – tai preparatai, skirti vartoti po lytinių santykių, jei įvyko nenumatytų dalykų, kurie gali turėti įtakos apvaisinimui. Profilaktiškai skubioji kontracepcija nėra naudojama.

Taigi, kitaip sakant, skubioji kontracepcija yra galimybė be baimės apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo visoms, ypač – jaunoms poroms, kurios lytinį gyvenimą šiais laikais pradeda gana anksti, nes mokslinių įrodymų apie tokių preparatų žalingą poveikį jaunam organizmui nėra. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), remdamasi klinikiniais tyrimais, yra patvirtinusi, kad skubioji kontracepcija moters organizmui nepadaro žalos.

Specialistai yra patvirtinę, kad jauną žmogų labiau žaloja ne didesnis skubiosios kontracepcijos preparatuose esančių hormonų kiekis, o lytiniu keliu plintančios infekcijos. Kaip žinia, jauni žmonės ne visada linkę paisyti draudimų atidėti lytinio gyvenimo pradžią, todėl specialistai kaip itin svarbų dalyką rekomenduoja kur kas daugiau dėmesio skirti jaunų žmonių lytiniam švietimui.

Akušeriai ginekologai pabrėžia, jog visuomenė ir ypač jauni žmonės dar nėra pakankamai informuoti apie skubiosios kontracepcijos naudojimą, be to, niekaip neatsikratoma mitų – apie šią kontracepcijos rūšį kartais platinama klaidinga, neteisinga informacija.

Skubioji kontracepcija, anot specialistų, išties nėra „kasdienio naudojimo“ priemonė, tačiau, jei moteris dar nėra pasirengusi gimdyti, tai yra neabejotinai geresnis pasirinkimas nei abortas.

 

Vaistininkas – pirmasis patarėjas

Šiandien įsigyjant skubiosios kontracepcijos tablečių dėl jų vartojimo galima pasikonsultuoti su vaistininku. Vis dėlto tenka pripažinti, jog kai kurie farmacijos specialistai vaistinės klientams pasako ne visai tikslią informaciją apie skubiosios kontracepcijos su levonorgestreliu vartojimo ypatumus. Pateikiame keletą svarbiausių gydytojos akušerės-ginekologės Žanetos Kasilovskienės patarimų apie šių preparatų vartojimą – kokia būna netiksli informacija apie šį vaistinį preparatą ir kaip yra iš tikrųjų.

 

Skubioji kontracepcija su levonorgestreliu atitolina ovuliaciją trimis dienomis, o ulipristalio acetatas – penkiomis.

Netiesa! Specialistų teigimu, labai svarbu suvokti, kad vaistų aprašuose minimos trys ar penkios dienos nurodo, ne kuriam laikui nutolinama ovuliacija, o reiškia dienų, per kurias po nesaugaus lytinio akto reikėtų išgerti tabletę, skaičių. Pavyzdžiui, skubiosios kontracepcijos priemonę su levonorgestreliu reikėtų išgerti per tris dienas po nesaugaus lytinio akto (jei lytiškai santykiaujant nebuvo naudotasi kontraceptinėmis priemonėmis ar ištiko nesėkmė, tarkime, plyšo prezervatyvas), o ulipristalio acetato išgėrimo terminas yra kiek ilgesnis – iki penkių dienų po nesaugaus lytinio akto.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 8

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.