Alogiška prievolė farmacijos specialistams – pacientams įrodinėti, kad pigiausi vaistai – geriausi!

2017-12-19

Virginija Grigaliūnienė

 

Spalio pradžioje Seimą pasiekė Farmacijos įstatymo pataisų projektas, kuriame numatyta nauja prievolė vaistinėms, turinčioms teisę išduoti arba parduoti kompensuojamuosius vaistus – klientams brukti pigiausius vaistinius preparatus!

 

Pataisų autorė – Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė

Minėtose pataisose numatyta, kad vaistinėse parduotų arba išduotų pigiausių dozuočių kiekis 2018 metais ir vėlesniais metais turės būti ne mažesnis kaip 50 proc. nuo bendro kompensuojamųjų vaistinių preparatų, esančių toje grupėje, kiekio. Išimtis esą galės būti taikoma tik biologiniams preparatams, kurie paprastai skiriami gydant onkologines ar kitas itin sunkias ligas.

Tokie reikalavimai vaistininkų bendruomenę papiktino ne juokais. Farmacijos specialistai, baimindamiesi keršto ir galimų sankcijų, tik anonimiškai sutiko išsakyti savo nuomonę šiuo klausimu.

„Kaip gali vaistus išduodantis farmacijos specialistas piršti pacientui kuo pigesnius vaistus, jeigu tas pacientas vaistus vartoja jau daug metų ir visiškai nenori, o gal ir sveikatos būklė neleidžia keisti medikamentus? – piktai svarstė vienoje Kauno vaistinėje dirbanti Lina. – O jei pigesni vaistai jam netiks – kur juos tada dės? Man atneš, numes ant prekystalio ir pareikalaus grąžinti pinigus? Juk ne tokie pigūs ir kai kurie generikai!“

Valdžios sprendimo tikino nesuvokianti ir vaistininkė Jūratė iš Vilniaus. Anot jos, kokie čia procentiniai pardavimai, o gal tiksliau – vaistų pardavimo kvotos? Tokių absurdų esą nebūdavo net tarybiniais laikais (Jūratė vaistinėje dirba jau 30 metų).

„O kai tos kvotos bus išnaudotos, mes, vadinasi, jau nebegalėsime kai kurių vaistų pardavinėti? Argi tai normalu? Turėsime sakyti pacientams, kad pakentėtų, negertų vaistų kelias dienas, kol ateis naujas mėnuo ir įsigalios naujos kvotos? Absurdas!“ – ir pyko, ir juokėsi ilgametė farmacijos specialistė.

Ironijos tokiam valdininkų sumanymui negailėjo ir farmacijos specialistė Audra iš Klaipėdos.

„Aš matau tik vieną tokio valdžios žingsnio priežastį – bet kokia kaina sutaupyti pinigų. Žmonių sveikata jiems – nė motais, – drąsiai rėžė ji. – Juk jei bus nupirkta daugiau generikų, vadinasi, valstybei mažiau kainuos vaistų kompensavimas. Bet ar ligoniams bus nuo to geriau? Bijau, kad viskas atsisuks priešingai, kai dėl netinkamų vaistų ligoniai masiškai atsidurs ligoninėse!“

 

Lygiuojamės į Skandinaviją?

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė suskubo raminti, esą Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Skandinavijos šalių ekspertai patvirtino, jog Lietuvoje dar labai mažai originalių vaistų, kurių patento apsaugos laikas jau pasibaigęs, pakeičiami generiniais preparatais, t. y. pigesnėmis jų kopijomis.

Anot A. Širinskienės, kitose Europos Sąjungos šalyse ir Skandinavijoje generikais pakeičiama apie 90 proc. ar dar daugiau originalių vaistų. Štai dėl to esą ir buvo sumanytas toks mechanizmas, kurį Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė registravo kaip Farmacijos įstatymo pataisas.

„Vaistinėms tenkantis įpareigojimas parduoti apie 50 proc. generinių preparatų, palyginti su Europos statistika, yra nedidelis“, – savo pozicijos tvirtai laikėsi parlamentarė.

 

Tokios pataisos – alogiškos

Tuo tarpu Europos farmacijos asociacijos vykdomoji sekretorė Jūratė Švarcaitė teigė sunkiai įsivaizduojanti, kaip gali būti kontroliuojamas pigiausių vaistų pardavimas. Esą tik pacientas nusprendžia, kokius vaistus jam pirkti – pigesnius ar brangesnius.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 8

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.