Kosulys. Ką pataria specialistas...

2017-12-19

Šaltasis metų laikas visada primena apie save padažnėjusiais peršalimais. Gyventojai nespėja greitai persiorientuoti prie vėstančių orų – eidami į lauką netinkamai apsirengia, iš anksto nesiruošia žiemai, grūdindami organizmą, – ir štai pasekmės... Neišvengiamas peršalimo palydovas yra kosulys – tai natūrali organizmo ginimosi reakcija, kada iš kvėpavimo takų pašalinamos ten susikaupusios kenksmingos medžiagos.

 

Peršalimas ar gripas?

Peršalimo ligos – tai ūmi, paprastai savaime praeinanti virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija, apimanti nosį, gerklę, sinusus. Inkubacinis periodas priklauso nuo to, koks virusas ligą sukėlė. Užsikrėtus rinovirusu, inkubacinis periodas būna gan trumpas – iki dviejų dienų, ligonis prasčiausiai jaučiasi pirmąją–trečiąją dienomis, o pasveiksta per savaitę ar keliomis dienomis ilgesnį laikotarpį (kartais prasta savijauta gali varginti ir iki trijų savaičių). Dažniausi nusiskundimai – sloga, gerklės skausmas, bendri negalavimai ir visus juos lydintis varginantis kosulys.

Nors peršalimai dažniausiai būna lengvos eigos, kartais nepavyksta išvengti komplikacijų, prireikia stipresnių vaistų. be to, virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija yra viena dažniausių priežasčių, sukeliančių astmos ir lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) paūmėjimus.

Neretai peršalimo ligos yra painiojamos su gripu. Specialistai atkreipia dėmesį į tai, kad, susirgus gripu, ligonio būklė yra daug blogesnė, nei sergant paprastu peršalimu, be to, vargina ūmai pakilusi aukšta kūno temperatūra, stiprus galvos ir raumenų skausmas.

 

Kaip gydyti kosulį

Ligonius labai išvargina kankinantis kosulys, kuris ne tik sunkina sergančiojo bendrą būklę, bet ir sutrikdo miegą, neleidžia pailsėti.

Peršalus kosulys atsiranda dėl įvairių priežasčių, tačiau dažniausiai – dėl nosies sekreto nutekėjimo užpakaline ryklės sienele. Persirgus virusine viršutinių kvėpavimo takų infekcija kartais pasireiškia ir virusinės kilmės ūminis bronchitas, kurį taip pat lydi stiprus kosulys. Stipriai kosima ir dėl peršalimo paūmėjus lėtinei obstrukcinei plaučių ligai ar bronchinei astmai.

Rečiau pasitaikančios kosulio priežastys yra sauso ar labai šalto oro aplinka, į kvėpavimo takus patekusios dulkės, kvėpavimo takus sudirginę aitrūs kvapai (dažai, lakai, cheminės medžiagos), užteršta aplinka, mechaninės krūtinės ląstos traumos ir kt.

Kosulį paprastai lydi sloga, čiaudulys, pakilusi kūno temperatūra. Šie požymiai dažniausiai išduoda, kad į kvėpavimo takus pateko virusas ar bakterija, kurie ten sukėlė uždegimą.

Sausas kosulys po dviejų–keturių dienų paprastai pereina į šlapią kosulį. Drėgnas kosulys, arba atsikosėjimas gleivėmis, rodo, kad kvėpavimo takuose yra susikaupusių medžiagų, kurias būtina išvalyti iš kvėpavimo takų.

 

Skubioji pagalba kosint – ambroksolis

Kosulį lengvina, gleives kvėpavimo takuose skystina (todėl jas lengviau pašalinti iš kvėpavimo takų), organizme susikaupusius ligos sukėlėjus pašalinti iš organizmo greičiau padeda mukolitikai. Vienas iš šios grupės vaistų yra ambroksolis. Jis skiriamas gleivių skystinimui sergant ūminėmis ar lėtinėmis bronchų ir plaučių ligomis. Ambroksolio hidrochlorido veiklioji medžiaga specialistų rekomenduojama tada, kai ligonio kosulys yra „šlapias“: ji efektyviai slopina uždegimą kvėpavimo takuose, pasižymi greita veikimo pradžia, o, skystindama gleives, skatina sekreto pasišalinimą iš bronchų ir lengvina atsikosėjimą.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 8

 

© 2006 Visos teisės saugomos.