Pasaulinės ir Baltijos šalių farmacijos rinka: tendencijos ir prognozės

2018-01-26

Quintiles IMS Verslo vystymo vadovas Baltijos šalims Edgaras Narkevičius farmacijos specialistams skirtoje konferencijoje pristatė pranešimą apie pasaulinę ir Baltijos šalių farmacijos rinką, jos tendencijas ir ateities prognozes.

 

Pasaulinė farmacijos rinka

„Viskas, kas vyksta pasaulyje, tas vyksta ir pas mus. Dažniausiai vėliau, bet – vyksta“, – taip trumpai ir aiškiai pranešimo pradžioje pasakė E. Narkevičius, paaiškindamas, kodėl Baltijos šalių farmacijos rinką reikėtų vertinti ir pasauliniame kontekste.

Nieko naujo esą nėra – madas, kaip ir anksčiau, diktuoja Amerika.

„Jei pasižiūrėtume išsivysčiusių rinkų augimą, tai Amerikoje ji auga ženkliai sparčiau nei visos kitos išsivysčiusios rinkos, į kurias įeina Japonija, Vokietija, Didžioji Britanija ir kitos šalys“, – pabrėžė pranešėjas.

Kaip rodo statistika ir prognozės, pasaulinė farmacijos rinka, planuojama, iki 2021-ųjų metų augs 3–6 proc. CAGR (pirmiausia dėl Jungtinėse Amerikos Valstijose spartaus naujų produktų įvedimo į rinką) ir, prognozuojama, iki to laiko pasieks 1,4 trilijonų JAV dolerių apimtis.

E. Narkevičius pateikė konkrečius skaičius: prognozuojama, kad išsivysčiusių šalių rinkų augimas turėtų būti toks: JAV – 5–8 proc., Vokietija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Italija, Kanada – 2–5 proc., Ispanija – 1–4 proc.

Besivystančios rinkos, prognozuojama, augs sparčiau – 5–8 proc.: Kinija, Brazilija, Rusija – 6–9 proc., Meksika – 3–6 proc., o štai Turkija ir Indija – net 10–13 proc.

Vertinant besivystančių farmacijos rinkų pagrindinius produktus, kurie sudaro didžiausias išlaidas, anot E. Narkevičiaus, akivaizdžiai matyti, kad beveik visiems produktams baigiasi patento galiojimo laikas. Kitaip sakant, jie yra jau pasenę, kai kuriems – net 30 ir daugiau metų. Taigi rinkoje jie yra jau labai seniai, vis dėlto dar gana plačiai naudojami.

E. Narkevičius iš daugumos inovatyvių produktų, kurie iš tiesų jau yra pasenę, paminėjo preparatą Xarelto, kuris esą iš TOP 20 preparatų yra pats jauniausias: jo įvedimo į rinką laikas – iki 10 metų. Iš šio dvidešimtuko dauguma vaistų yra skirti lėtinėms ligoms gydyti, aštuoni – širdies ir kraujagyslių ligoms. Beje, nepaisant prieinamumo apribojimų, minėtame TOP 20 sąraše yra ir 5 biologiniai vaistai.

„Vadinasi, galima sakyti, kad į besivystančias rinkas ateina nauji produktai, – akcentavo E. Narkevičius. – Tuo tarpu kalbant apie generizaciją, stebimi labai panašūs skaičiai daugumoje šalių, išskyrus Japoniją. Japonija ne taip greitai įsileidžia generinius produktus“.

Pasak pranešėjo, Europoje generinių vaistų rinkos dalis 2006–2016 metų laikotarpiu kito nuo 47 iki 62 proc. (pakuočių skaičius) ir nuo 26 iki 29 proc. (vertė JAV doleriais), o tai reiškia, kad Europoje generinių vaistų skiriama ženkliai daugiau nei originalių, nors, vertinant pinigine išraiška, skirtumas išties nėra didelis. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos turimais duomenimis, Lietuvoje generinių vaistų parduodama apie 65 proc., etinių – 35 proc.

Lygindamas išsivysčiusių šalių situaciją šioje srityje, E. Narkevičius pabrėžė, jog JAV, penkios didžiosios Europos šalys ir Japonija turi didžiausią įtaką pasaulinės farmacijos rinkos augimui.

Pasaulinės farmacijos rinkos augimas per 60 proc. esą susijęs su 5 terapinėmis klasėmis. Didžiausią augimo dalį sudaro preparatai, skirti onkologinėms ligoms gydyti (pasaulinio augimo dalis 2016 metais – 21 proc.), cukriniam diabetui (16 proc.), autoimuninėms ligoms (15 proc.), antikoaguliantai (7 proc.) ir vaistai nuo ŽIV (5 proc.).

„Būtent šios penkios terapinės sritys sudaro 64 proc. visų išlaidų, – atkreipė dėmesį pranešėjas. – Laukiama naujų šių terapinių sričių vaistų artimiausioje ateityje“.

E. Narkevičius pažymėjo, jog biologinių ir specialybinių produktų rinka 2016 metais augo kur kas sparčiau nei tradicinių ir mažamolekulinių preparatų rinka. Kas yra specialybiniai produktai? Tai vaistai, skirti gydyti sunkioms ligoms, juos skiria tik specialistas. Tai dažniausiai biologiniai preparatai, gali būti molekuliniai (visi biologiniai vaistai yra specialybiniai).

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 9

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.