Šiuolaikinė peršalimo ligų fitoterapija

2018-03-05

Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, kad, nepaisant sintetinės farmakologijos pažangos ir sparčios plėtotės, svarbus vaidmuo gydant ar pažabojant daugelį ligų tenka fitoterapijai. Įvairių tyrimų duomenimis, apie 75 proc. įvairaus profilio pacientų tikslinga ir naudinga gydyti augalinės kilmės preparatais.

 

Fitopreparatai nuo seniausių laikų liaudies medicinoje vartojami kvėpavimo, virškinimo, širdies, odos ir daugeliui kitų ligų gydyti. Jie labai populiarūs gydant peršalimo sukeltus negalavimus – kosulį, slogą, ryklės peršėjimą, užkimimą, nes mažina uždegimą, skausmą, pakilusią kūno temperatūrą.

Įprasta manyti, kad augalinės kilmės vaistai yra saugūs, bet tai ne visai tiesa. Pavyzdžiui, atsikosėjimui gerinti vartojama termopsio žolė gali sukelti vėmimą ar dar labiau sustiprinti kosulį. Vaikams, nusilpusiems asmenims, sergantiesiems sunkiomis somatinėmis ligomis toks šalutinis termopsio poveikis gali būti netgi pavojingas, nes didina aspiracijos ar net asfiksijos riziką. Saldymedžio šaknis gali išprovokuoti viduriavimą, ir tai riboja jos taikymo galimybes.

 

Fitoniringas – nauja technologija

Vienas svarbių augalinių preparatų trūkumų – juos sunku tiksliai dozuoti, taigi ir prognozuoti poveikį, nes augaluose esančios veikliosios medžiagos sunkiai standartizuojamos, jų kiekis žaliavoje priklauso nuo augalų amžiaus, selekcijos, auginimo sąlygų, dirvožemio ypatumų ir kitokių aplinkybių. Neekologinėmis sąlygomis išauginta žaliava gali būti užteršta toksinais, sunkiaisiais metalais, pesticidais.

Šiuolaikinė farmacijos pramonė geba išvengti daugelio fitopreparatų gamybos trūkumų. Kompanija „Bionorica“ sukūrė ir patentavo savitą augalinių preparatų standartizavimo ir gamybos technologiją, vadinamą fitoniringu (phytoneering: gr. phyton – augalas, angl. engineering – inžinerija). „Bionorica“ sukurtas fitoniringas pasižymi išskirtiniu technologiniu tikslumu ir efektyvumu, padedančiu sukurti ir gaminti aukštos kokybės ir standartizacijos augalinius produktus, pagal šiuos parametrus prilygstančius sintetiniams preparatams. Fitoniringo technologiją preparatų gamybos procese taiko tik kompanija „Bionorica“. Naudojant fitoniringą pagaminami griežtai reglamentuoto aktyvumo augaliniai preparatai.

Esminiai fitoniringo technologijos ypatumai:

  • Augalinė žaliava kultivuojama taikant griežtus selekcijos ir atrankos principus, saugančius nuo toksiškų medžiagų patekimo į produktą. Pavyzdžiui, augalinių produktų gamintoja „Bionorica“ fitožaliavą augina Maljorkos saloje ir ekologinėse Vengrijos provincijose.
  • Kiekybinį ir kokybinį aktyviųjų augalinių medžiagų stabilumą užtikrina uždaro ciklo vakuuminė ekstrakcija žemos temperatūros sąlygomis.
  • Šiuolaikinių fitopreparatų veiksmingumas ir saugumas yra pagrįsti patikimais klinikiniais tyrimais.
  • Visais gamybos etapais taikomos tik sertifikuotos ir standartizuotos technologijos.

Daugelis modernių augalinių preparatų nenusileidžia sintetiniams aktyvumu, neretai juos netgi pranoksta klinikiniu poveikiu ir saugumu. Tokių fitopreparatų grupei priskirtinas Bronchipret. Tai sudėtinis (kombinuotas) augalinis produktas, vartojamas monoterapija arba kartu su kitais vaistais kvėpavimo takų ligoms, pasireiškiančioms kosuliu ir skrepliavimu (ūminiam ar lėtiniam bronchitui, viršutinių kvėpavimo takų katarui ir kt.), gydyti.

Bronchipret gamybos procese „Bionorica“ bazėje taikomos modernios farmacinės technologijos, kurios užtikrina efektyvų augalinės žaliavos paruošimą, džiovinimą ir veikliųjų medžiagų ekstrakciją. Preparato gamybai naudojama aukštos kokybės žaliava, išauginta ekologiškomis sąlygomis.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2018 Nr. 1

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.