UAB „Euroapotheca“ užmojai Švedijoje – didžiausia Lietuvos verslo investicija nuo 1990-ųjų metų!

2018-03-16

Virginija Grigaliūnienė

 

2017 metų pabaigoje pranešta, kad „Vilniaus prekybai“ priklausanti UAB „Euroapotheca“ užsimojo nusipirkti ketvirtą pagal dydį vaistinių tinklą Švedijoje ir savo siekius įgyvendino. Taigi „Euroapotheca“ tapo stambiausia Lietuvos investicija tiek Švedijoje, tiek visoje Vakarų Europoje.

 

Lietuviško kapitalo įmonės užmojai

Su UAB „Euroapotheca“ valdybos pirmininke Raimonda Kižiene kalbėjomės netrukus po paskelbimo apie sprendimą įsigyti naująjį pirkinį.

„Taip, perkame vieną didžiausių Švedijoje „Apoteksgruppen“ vaistinių tinklą, – patvirtino ji. – „Euroapotheca“ ir Švedijos Karalystė jau pasirašė sutartį dėl valstybės kontroliuojamos įmonės „Apoteksgruppen Holding AB“ įsigijimo, kuri teikia franšizės ir valdymo paslaugas 189-ioms „Apoteksgruppen“ pavadinimu veikiančioms vaistinėms. Iš viso perkame 159 „Apoteksgruppen Holding AB“ tiesiogiai priklausančias vaistines. Likusioms 30 nepriklausomų vaistinių, kurios ir toliau naudosis „Apoteksgruppen“ franšize, ir toliau teiksime visas reikiamas franšizės bei kitas paslaugas“.

Anot R. Kižienės, sandorio su Švedijos Karalyste dėl valstybės kontroliuojamos įmonės „Apoteksgruppen Holding AB“ įsigijimo suma yra pakankamai nemaža, tačiau konkrečiau ją įvardyti valdybos pirmininkė kol kas nenorėjo. Antrosios sandorio dalies – vaistinių įsigijimo iš Švedijos privačių investuotojų – atskleisti dėl konfidencialumo aplinkybių irgi esą kol kas negalima.

„Tačiau, žiūrint į abiejų sandorių vertę, galime pasakyti, kad tai bus viena didžiausių Lietuvos verslo investicijų ne tik Šiaurės šalių regione, bet ir apskritai užsienio šalyse nuo pat 1990-ųjų metų, kai buvo atkurta Lietuvos nepriklausomybė, – akcentavo valdybos pirmininkė. – Užsitikrinti sandorių finansavimui pasitelkėme banko ir akcininko lėšas. Dėl sutartinių įsipareigojimų banko taip pat negalime atskleisti“.

Kodėl buvo nuspręsta įsigyti vaistinių tinklą būtent Švedijoje? Anot R. Kižienės, praėjusį rudenį buvo patvirtinta nauja „Euroapotheca“ veiklos strategija, kurios pagrindinis akcentas – plėtra naujose ir esamose rinkose, išskyrus Lietuvą, kur įmonė jau ir dabar yra rinkos lyderė.

„Strateginės geografinės kryptys – įsigijimai Šiaurės ir Vidurio bei Rytų Europos regione, – akcentavo R. Kižienė. – Kaip tik tuo metu gavome žinių, kad Švedijos Karalystė pardavinėja paslaugų teikimo bendrovę, teikiančią franšizės paslaugas privačių vaistinių tinklui „Apoteksgruppen“ ir turėdama 1 proc. tinklą sudarančių privačių įmonių akcijų, o tuo pačiu metu privačių investuotojų iniciatyva buvo pardavinėjama ir didžioji dalis „Apoteksgruppen“ vaistinių. Įsijungėme į galimų potencialių pirkėjų gretas gana vėlyvoje fazėje, todėl turėjome labai greitai išanalizuoti tiek visą Švedijos rinką, teikiamas galimybes, tiek įvertinti įmonę, fiziškai apsilankyti vaistinėse ir įvertinti jų ir jose dirbančių darbuotojų potencialą, valstybės kontroliuojamų paslaugų teikimo bendrovės vadovų potencialą, greitai apsispręsti, užsitikrinti reikiamą finansavimą ir pateikti kainos pasiūlymą“.

 

Apie Švedijos vaistines

Anot R. Kižienės, Švedijos vaistinės pagal savo formatą primena Baltijos šalyse veikiančias vaistines, tad didelių skirtumų nebuvo įžvelgta.

„Savitas bruožas tas, kad Švedijos rinka tapo atvira privatiems investuotojams tik prieš aštuonerius metus. Pirmasis pagal dydį tinklas iki šiol priklauso Švedijos valstybei, – pabrėžė ji. – Kita vertus, rinka yra liberali – nors šalyje veikia valstybinis vaistinių tinklas, nėra jokių apribojimų atidarinėti naujas vaistines. Rinkos struktūra kažkiek primena Lietuvos vaistinių rinką – joje veikia 5 dideli žaidėjai, tačiau yra ir nepriklausomų vaistinių“.

Kokiais veiklos principais Lietuvos verslininkai žada vadovautis, įsitvirtindami Švedijos farmacijos rinkoje? R. Kižienė nusiteikusi gana optimistiškai.

„Esame įsitikinę, kad mūsų išskirtiniai pasiūlymai klientams sulauks Švedijos klientų dėmesio, nes galėsime jiems pasiūlyti geresnes kainas, didesnį prieinamumą, išaugusį pasirinkimą ir geresnes paslaugas, – kalbėjo ji. – Taip pat sieksime dalintis visomis savo sukauptomis žiniomis su „Apoteksgruppen“ grupe – padėsime vaistinių tinklui toliau sėkmingai augti: tiek patiems atidarant naujas ir plečiant esamas vaistines, tiek naujų įsigijimų keliu. Mes matome puikias galimybes pritaikyti Švedijos vaistinių tinklo franšizės modelį kitose rinkose, kuriose veikia mūsų grupė“. 

Valdybos pirmininkė atkreipė dėmesį į tai, kad, anot jos, yra visos galimybės Švedijoje suformuoti puikiai funkcionuojantį vaistinių tinklą, kurį ketinama kurti pasikliaujant vietine švedų vadovų komanda – remiantis vietiniais vadovais esą dirbama visose šalyse, kuriose veikia lietuvių grupė.

„Švedijos vadovų komandos laukia labai įdomus laikotarpis suformuojant vieningą vaistinių tinklą, teikiant ne tik franšizės paslaugas, bet realiai tampant vaistinių tinklo valdymo organizacija – tai didelis iššūkis, nes mes įsigijome daugiau nei 100 atskirų įmonių, kai vienas savininkas valdo vieną ar kelias įmones, – tęsė R. Kižienė. – Kartu išnaudosime sinergijas grupės viduje, pasiūlysime tinklui Švedijoje viską, ką turime geriausia, kad galėtume sėkmingai augti šioje rinkoje. Matome labai daug potencialo, ką galime perimti iš Švedijos ir panaudoti mūsų jau esamose rinkose – pavyzdžiui, puikiai funkcionuojantį franšizės teikimo nepriklausomoms vaistinėms modelį“.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2018 Nr. 2

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.