Kompleksinis ir efektyvus burnos gleivinės opų gydymas

2018-04-24

Burnos gleivinės pažeidimai gana dažnai pasireiškia įvairaus amžiaus grupių žmonėms. Dėl itin gausios įvairovės, skirtingų morfologinių ypatumų šių ligų diagnostika yra nemenkas iššūkis kiekvienam specialistui. Vienoje Jungtinėje Karalystėje atliktoje apklausoje beveik visi vyresnių pacientų sveikatą prižiūrintys gydytojai suprato, kad burnos gleivinių apžiūra yra svarbi žmogaus apžiūros dalis, tačiau tai kasdienėje praktikoje atliko mažiau nei penktadalis apklaustų specialistų [1]. Šiame straipsnyje pateikiama būtiniausia informacija apie dažniausiai pasireiškiantį burnos gleivinės pažeidimą – aftinį stomatitą ir šiuolaikišką bei efektyvų jo gydymą.

 

Pasikartojantis aftinis stomatitas

Pasikartojantieji burnos gleivinės pažeidimai yra dažna pacientus varginanti problema [2]. Jų priežastimi gali būti traumos, Herpes simplex virusinis stomatitas, ciklinė neutropenija ir pasikartojantis aftinis stomatitas (gr. aphta – gleivinės opa). Pastaroji liga, sąlygojanti burnos gleivinės opų formavimąsi, yra diagnozuojama dažniausiai: įvairių mokslinių šaltinių duomenimis, šios ligos dažnis svyruoja nuo 15 iki 30 proc. [3]. Tai viena seniausių ligų, aprašytų dar Hipokrato laikais (460–370 m. pr. Kr.), tačiau tikroji jos etiologija iki šiol tebėra neaiški. Nemalonūs, varginantys aftinio stomatito sukelti simptomai skatina žmones ieškoti medicinos pagalbos.

 

Kaip atpažinti pasikartojantį aftinį stomatitą?

Susirgus aftiniu stomatitu, burnos gleivinėje opa susiformuoja per kelias dienas. Iš pradžių pažeidimo vietoje jaučiamas diskomfortas, kartais pasireiškiantis jutimų sutrikimu. Po 1–3 dienų susiformuoja vietinis gleivinės paburkimas, kuris nekrozuoja – susiformuoja afta. Tipinis pasikartojančio aftinio stomatito vaizdas – apvali ar ovali opa, padengta baltai gelsvu fibrininiu apnašu, ją supa paraudusi, paburkusi gleivinė (1 pav.). Didžiausias skausmas yra juntamas prieš nekrozavimo stadiją, o nuslopsta aftai pradėjus gyti. Įprastai, jei pažeidimas nedidelis, tai trunka apie 4–7 dienas. Didesnės opos gyja ilgiau, pažeidimo vietoje susiformuojant randui.

1 pav. 

Dažniausiai šios opos susiformuoja minkštose burnos gleivinės dalyse – vidiniame skruostų, lūpų, liežuvio, arčiau dantų, esančių dantenų, žiočių lankų ir minkštojo gomurio paviršiuose. Priešingai, Herpes simplex sąlygoti lūpų pažeidimai pasireiškia išorinėje lūpų odoje, o šio viruso sukeltas stomatitas pasižymi kietojo gomurio ir toliau nuo dantų esančių dantenų pažeidimais [6].

 

Pasikartojančio aftinio stomatito etiologija

Nors labai dažnai šio burnos gleivinės pažeidimo priežastis taip ir lieka neaiški, pastebėta, kad jis yra susijęs su tam tikromis sisteminėmis ligomis, taip pat jo atsiradimui didelės įtakos turi paveldimumas: jis nustatomas apie 40 proc. sergančiųjų [4].

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2018 Nr. 3

 

© 2006 Visos teisės saugomos.