Omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių vaidmuo odos ligų gydyme

2018-09-14

Pastaruoju metu šiuolaikiniame medicinos mokslo pasaulyje vis dažniau kalbama apie teigiamą ir itin platų omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių (PNRR) poveikį žmogaus sveikatai ir ligų prevencijai. Amerikos mokslininkai Burr ir Evans dar 1932 m. pastebėjo, kad pelėms, kurioms trūko PNRR, dažniau pasireikšdavo tam tikri ligų simptomai [1]. Tai paskatino detalesnius šių cheminių medžiagų poveikio žmogaus organizmui tyrinėjimus. Jų dėka paaiškėjo, kad tam tikros dažnai pasaulio žmones varginančios patologijos, kaip antai širdies ir kraujagyslių, įvairios degeneracinės nervų sistemos ligos bei metaboliniai sutrikimai, gali būti siejami būtent su omega-3 PNRR trūkumu. Kiekvienais metais atliekamų mokslinių tyrimų, skirtų šios medžiagos poveikio organizmui analizei, skaičius tendencingai auga, taip įrodant neišsemiamas šių riebalų rūgščių gerąsias savybes žmogaus sveikatai ir jos puoselėjimui.

 

Riebalų rūgščių rūšys ir jų atliekamos funkcijos

Riebalų rūgštys kartu su gliceroliu ir kitomis medžiagomis sudaro lipidus – organines augalinės ir gyvūninės kilmės medžiagas. Šios rūgštys gali būti sočiosios, vyraujančios gyvūninės kilmės riebaluose, ir nesočiosios, kurių gausu augaliniuose riebaluose. Pastarųjų molekulėse kai kuriuos anglies atomus tarpusavyje jungia dvigubieji ryšiai, todėl šių riebalų konsistencija yra minkštesnė, lyginant su sočiosiomis, kuriose šių ryšių nėra. Būtent sočiosios riebalų rūgštys, kurių gausu pieno produktuose ir raudonoje mėsoje, yra atsakingos už bendrojo cholesterolio koncentracijos didėjimą kraujyje. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad didėjant bendrojo cholesterolio kiekiui kraujo plazmoje, didėja ir širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų bei staigios mirties rizika [2], todėl žmonėms rekomenduojama riboti sočiųjų riebalų rūgščių kiekį kasdienėje mityboje.

Nesočiosios riebalų rūgštys pagal dvigubųjų ryšių tarp anglies atomų skaičių dar skiriamos į mononesočiąsias ir polinesočiąsias. Pastarosioms ir yra priskiriamos žmogaus organizmui itin svarbios ir būtinos omega-3 ir omega-6 PNRR, žmogaus organizme gaminamos iš alfa linoleno ir linolo rūgščių. Šios rūgštys organizmuose pačios pasigaminti negali, todėl jų būtina gauti su maistu. PNRR ne tik nedidina kraujo plazmoje cirkuliuojančio cholesterolio koncentracijos, bet ir padeda ją sumažinti [3].

Lipidai žmogaus organizme atlieka daug svarbių funkcijų. Būtent jie yra svarbiausi plazminės membranos, gaubiančios ne tik ląsteles, bet ir jų branduolius bei endoplazminį tinklą, komponentai, todėl nuo jų priklauso membranų laidumas, nervinio impulso perdavimas bei tarpląstelinių ryšių susidarymas. Šios medžiagos taip pat atlieka svarbų ląstelių energijos rezervo vaidmenį, geba reguliuoti imuninės sistemos aktyvumą ir netgi genų ekspresiją.

 

Omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių svarba žmogaus sveikatai

1970 m. jaunas danų mokslininkas Jomas Dyerbergas kartu su bendražygiais išsiruošė į pietrytinį Grenlandijos krantą. Susitikęs su čia gyvenančiais vietiniais eskimais, vyras vylėsi išsiaiškinti, kodėl gausiai savo mityboje riebalus vartojantys vietiniai gyventojai širdies ir kraujagyslių ligomis visame pasaulyje serga rečiausiai. Atvirkščiai, į Daniją atklydusių eskimų sergamumas šiomis ligomis prilygsta vietiniams. Paaiškėjo, kad šis mažas Grenlandijos čiabuvių sergamumas yra susijęs su PNRR omega-3 riebalų rūgštimis [4]. Šis mokslininko atradimas atvėrė duris tolesniems šių riebalų rūgščių tyrinėjimams. Buvo įrodyta, kad būtent omega-3, kraujagyslėse stabilizuodama aterosklerozines plokšteles bei mažindama bendrojo cholesterolio koncentraciją kraujyje, taip pat pasižymėdama uždegimą slopinančiu ir antiaritminiu poveikiu, padeda sumažinti staigios mirties riziką: širdies ir kraujagyslių ligų dažnis, padidinus kasdieną suvartojamos linoleno rūgšties kiekį, sumažėja 15 proc., o mirties dėl širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų rizika netgi 21 proc. [5].

Teigiamas omega-3 PNRR poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai – neabejotinas ir įrodytas, tačiau pastaruoju metu vis dažniau kalbama apie platesnį šių PNRR poveikį. Naujausi moksliniai tyrimai atskleidė, kad omega-3 PNRR pasižymi stipriu uždegimą mažinančiu poveikiu [6], taip pat užtikrina tinkamą centrinės nervų sistemos veiklą, yra svarbi ir žmogaus psichikos sveikatai [7].

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2018 Nr. 5

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.