Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmuosius keturis šių metų mėnesius (sausio - balandžio mėn.) nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės pasiskiepijo dvigubai daugiau asmenų nei pernai per tą patį laikotarpį atitinkamai 28 061 ir 13 553 asmenys.

Avosolis – naujas saugus vaistas osteoartritui gydyti

2019-06-03

Trumpai apie osteoartritą

 

Skeleto raumenų ligos yra plačiai paplitusios, jos dominuoja visose amžiaus grupėse ir sukelia fizinę negalią, nugaros skausmus, galūnių sąnarių, juosmeninės bei kaklinės stuburo dalies osteoartritą, taip pat reumatoidinį artritą. Skausmas yra vienas pagrindinių artrito simptomų bei negalią lemiančių veiksnių osteoartrito atveju. Osteoartritas – tai plačiai paplitusi lėtinė vyresnio amžiaus žmonių sąnarių liga, apibūdinama progresyvia sąnarinės kremzlės degeneracija, uždegiminiais procesais sąnario tepalinėje plėvelėje, raiščių, sausgyslių, meniskų ir kapsulių fibroze. Ligos pažeistas kremzlinis audinys nyksta, sąnarį sudarantys kaulai pradeda tiesiogiai kontaktuoti, o tai sukelia skausmą, tinimą ir apriboja judėjimo funkciją. Osteoartrito atveju gali būti paveikti visi sąnariai, bet labiausiai pažeidžiami kelių, rankų ir klubo sąnariai. Didėjant nutukusių ir vyresnio amžiaus žmonių skaičiui šios ligos atvejų daugėja, taip pat auga ir išlaidos jai gydyti.

 

Osteoartrito gydymas

 

Tradiciškai osteoartrito sukeltiems simptomams gydyti yra naudojami vaistai, tokie kaip acetaminofenas, vietinio veikimo kapsaicinas, vietinio veikimo ir geriamieji nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU – naproksenas, ibuprofenas), sintetiniai opiatai (tramadolis, kodeinas). Tačiau visi šie vaistai turi įvairių trūkumų, galinčių riboti jų vartojimą. Analgetikai gali sukelti priklausomybę, o acetaminofenas gali būti susijęs su rimtų šalutinių reiškinių atsiradimu, tokių kaip inkstų ir kepenų pažeidimai. NVNU gali sukelti šalutinius reiškinius, tokius kaip virškinimo sistemos (dispepsija, opos, perforacijos, obstrukcijos, kraujavimas) ir kepenų pažeidimus. Intrasąnarinės kortikosteroidų injekcijos neretai rekomenduojamos osteoartrito pažeistų sąnarių skausmui mažinti. Tačiau šių injekcijų veikimas yra trumpas, jos neturi ligos progresavimą stabdančio poveikio, be to, yra susijusios su įvairiomis galimomis komplikacijomis. Fizinis aktyvumas – pasivaikščiojimai, lengvi, raumenis stiprinantys pratimai – pagerina lankstumą, sumažina svorį, malšina skausmą. Įvairios mankštos yra svarbi sudėtinė bet kokio medikamentinio ir intervencinio gydymo dalis. Galutinis gydymo variantas, kai kiti galimi gydymo būdai yra neefektyvūs, yra chirurginė pažeisto sąnario intervencija – endoprotezavimas.

 

Avosolio reikšmė gydant osteoartritą

 

Rinkoje vis dar trūksta naujų, neinvazinių, ligos eigą stabdančių ir jos simptomus mažinančių preparatų gydant osteoartritą. Kasdien vartojami natūralūs produktai yra saugesni nei receptiniai vaistai, nes sukelia mažiau reikšmingų nepageidaujamų reakcijų. Viena iš efektyviausių, pastaruoju metu naudojamų priemonių, dar kitaip vadinamų nutriceptiku, skeleto raumenų degeneracinėms ligoms gydyti, yra AVOSOLIS – avokado ir sojos pupelių mišinys, sudarytas iš 1/3 nesumuilinamų avokado aliejaus frakcijų ir 2/3 sojų pupelių aliejaus. Pagrindiniai AVOSOLIO komponentai yra natūralūs daržovių ekstraktai, kurių sudėtyje yra fitosterolių: ß-sitosterolio, kampesterolio ir stigmasterolio, greitai įsijungiančių į ląstelių struktūrą bei reguliuojančių jų funkciją. Taip pat jame daug riebaluose tirpių vitaminų A, D, E ir K, sterolių, triterpino alkoholio ir galbūt furano riebiosios rūgšties, kurios buvimas preparato sudėtyje dar nėra iki galo įrodytas. Steroliniai AVOSOLIO komponentai yra sąnarių chondrocitų biologinio aktyvumo pirmtakai. Chondrocitai yra vienos pagrindinių sąnario kremzlinį audinį sudarančių ląstelių, o II tipo kolagenas yra vienas svarbiausių kremzlinio audinio atraminių baltymų.

In vitro ir in vivo tyrimai parodė, kad AVOSOLIS turi teigiamą poveikį osteoartritui. Šis nutriceptikas pasižymi kremzlę apsaugančiomis, anabolinėmis ir antikatabolinėmis savybėmis, slopina sąnarinės kremzlės pažeidimus ir skatina jos atsistatymo procesus. Anaboliniai mechanizmai apsaugo sąnarinę kremzlę nuo suardymo, inhibuodami matrikso metaloproteinazių ir katabolinių fermentų aktyvumą. Stimuliuojant plazminogeno aktyvatoriaus inhibitoriaus veiklą stabdomas fibrinolizės procesas. AVOSOLIO sudėtyje esančios medžiagos stimuliuoja kolageno sintezę ir slopina tokius uždegiminius citokinus kaip interleukinas-1 (IL-1), interleukinas-6 (IL-6), interleukinas-8 (IL-8) – šie citokinai svarbūs alerginių ir uždegiminių reakcijų vystymuisi bei jų reguliacijai, taip pat TNF ir PGE 2. AVOSOLIS slopina ir cholesterolio absorbciją ir endogeninio cholesterolio biosintezę.

 

Klinikiniai tyrimai su AVOSOLIU

 

60 % nuo osteoartrito kenčiančių asmenų būdinga aukšta oksiduotų mažo tankio lipoproteinų koncentracija kraujyje, kuri keičia chondrocitų aktyvumą bei osteoartrito patogenezę. Tyrimais įrodyta, kad standartinė dienos 300 mg AVOSOLIO dozė, vartota 3 mėnesius, sumažino oksiduotų mažo tankio lipoproteinų koncentraciją kraujyje. Klinikiniu lygiu, AVOSOLIS mažina skausmą, tinimą, gerina sąnario funkciją, todėl sumažėja analgetikų poreikis.

Moksliniais tyrimais patvirtinta, kad AVOSOLIS yra saugus ir efektyvus naudoti. Naujausio 3 metų trukmės randomizuoto klinikinio tyrimo rezultatai parodė, kad preparatas yra visiškai saugus ir reikšmingai stabdo osteoartrito progresavimo požymius. Kitoje tokios pačios trukmės studijoje, kontroliuojant placebu, paaiškėjo, kad vartojant AVOSOLĮ sąnarinis tarpas išliko 20 % platesnis, nei vartojant placebo. Keturi dvigubai akli placebu kontroliuojami randomizuoti klinikiniai tyrimai parodė, kad reguliarus AVOSOLIO vartojimas sumažino NVNU poreikį.

Įvairūs klinikiniai faktoriai, tokie kaip kūno masės indeksas, ligos sunkumo laipsnis ir uždegimo aktyvumas, veikiantys uždegiminių citokinų kiekį kraujyje ir didinantys mechaninį stresą, gali daryti įtaką AVOSOLIO poveikiui. Mokslinių tyrimų metu įrodyta, kad AVOSOLIS pasižymi kremzlę apsaugančiu poveikiu pacientams su antsvoriu ir nutukimu, tačiau esant kūno masės indeksui daugiau kaip 27 kg/m2, vaistas reikšmingo poveikio neturės.

AVOSOLIS yra saugus preparatas vartoti, užregistruotos pasireiškusios nepageidaujamos reakcijos buvo lengvos (lentelė). Tačiau reikėtų nepamiršti, kad AVOSOLIS gali paskatinti alerginių reakcijų išsivystymą pacientams, alergiškiems vėžiagyviams.

 

Apibendrinimas

 

Osteoartritas sukelia skausmą ir judėjimo ribotumą milijonams pacientų visame pasaulyje. Bendros būklės pagerinimas, aktyvumo didinimas ir kokybiško gyvenimo trukmės ilginimas yra pagrindiniai visuomenės sveikatos priežiūros centrų tikslai. Svarbu ne tik gydyti ligą, bet ir užkirsti kelią jai atsirasti ir progresuoti. Osteoartritas yra lėtinė, progresuojanti liga, patogenetinis gydymas neįmanomas – vaistų nėra, valdant ligą dominuoja skausmo malšinimas ir judėjimo atstatymas chirurginėmis priemonėmis. AVOSOLIS galėtų būti efektyvi priemonė gydyti simptominį osteoartritą, nes jis pasižymi kremzlę saugančiu, anaboliniu, antikataboliniu ir uždegimą malšinančiu poveikiais, lemiančiais sumažėjusį sąnarių skausmą, tinimą ir sąnario funkcijos pagerėjimą. AVOSOLIS yra natūralus, lėtai veikiantis preparatas, kuris ne tik slopina skausmą, bet ir užkerta kelią progresuoti osteoartrito simptomams. Svarbu nepamiršti, kad geriausi rezultatai pasiekiami vartojant standartinę 300 mg per dieną AVOSOLIO dozę ir reguliariai mankštinantis.

Plačiau skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2019 m. Nr. 4

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.