Toksoplazmozė yra viena iš užkrečiamųjų ligų, kuri ypač pavojinga nėščiosioms. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, toksoplazmozė pavojinga nėščiosioms, nes per placentą nuo užsikrėtusios motinos gali užkrėsti vaisius ir dėl to gali išsivystyti įgimta toksoplazmozė.

TOP 3. Profesorius Valdas Jakštas

2020-05-27

TOP 3

Prof. Valdas Jakštas,

LSMU Farmacijos fakulteto prodekanas

 

Knygos

Labai mėgstu skaityti įvairias knygas, gaila, kad pastaruoju metu tam galiu skirti ne itin daug laiko. Knygų, kurios paliko didžiulį įspūdį, galėčiau išvardyti ne tris, o dešimtimis. Turiu mėgstamiausių rašytojų ratą, kuriame A. Kamiu, E. Hemingvėjus, A. Škėma, G. G. Markesas, R. Bachas, tačiau jei jau reikia rinktis tris man pačias įdomiausias, reikšmingiausias, svarbiausias, tai sąrašas būtų toks:

 1. Dar paauglystės laikais neišdildomą įspūdį palikęs Balio Sruogos „Dievų miškas“. Žmogaus išgyvenimai ir jausmai antžmogiško siaubo aplinkoje perteikiami išskirtine gyvenimo troškimo forma – su ironija, kuri nukreipta ne tik į kankintojus, bet ir į save, į savo požiūrį – kaip herojus gyvena ir išgyvena šioje situacijoje – išties palieka neišdildomą, stiprų įspūdį. Beje, ir skaityti šią knygą labai lengva.
 2. Gal keturis kartus turėjau malonumą skaityti čekų rašytojo Jaroslavo Hašeko  „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykius“. Čia vėlgi aplinka ir situacija labai išskirtinės: paprastas žmogus, žemesnių nei vidutinių gabumų, priskirtas prie netinkamų tarnybai asmenų, randa savo likimo kelią išdidžios imperijos kariuomenėje ir kartu tampa išskirtinių įvykių dalyviu. Šveiko dėka skaitytojas gali pamatyti imperinę karinę santvarką ir greta besitransformuojantį pasaulį iš įvairių šypseną keliančių pusių. Kasdieniškai atrodančiomis nekasdienėmis situacijoms sukuriama vilties aureolė, kuri patvirtina, kad tikrą išmintingumą atspindi ne sukauptų žinių kiekis, o tiesiog pasaulėjauta ir mokėjimas susitaikyti su pasauliu. 
 3. Naujasis testamentas. Ypač prasminga ir daugiasluoksnė knyga. Kiek kartų ją skaitysi, vis atrasi ką nors naujo, vis kitaip tą, ką perskaitysi, vertinsi. Šią knygą be abejonių rekomenduočiau perskaityti kiekvienam – nesvarbu, ar žmogus tikintis, ar netikintis. Įdomu ir tai, kad kiekvienąkart skaitydamas šios knygos turinį suvoki vis giliau, kartu supranti, kodėl ankstesnis ir dabartinis suvokimas skiriasi.

 

Teatras, kinas

Nors teatras kaip menas tikrai yra labai įspūdingas, vis dėlto tenka pripažinti, kad tai ne mano... Nesu didelis teatro gerbėjas. Man labiau patinka kinematografija – istoriniai, fantastiniai filmai, prasmingos dramos, mokslinė dokumentika. Filmai praturtina gyvenimiška visapusiška patirtimi, suteikia žinių, kompetencijos, praplečia akiratį.

 1. Neišdildomą įspūdį man paliko visi filmai, kuriuose vaidino garsusis britų komikas Čarlis Čaplinas. Jo vaidyba man imponuoja nuo pirmojo iki paskutiniojo vaidmens. Šio turbūt žinomiausio XX a. artisto kuriami pasauliai man labai artimi, todėl dažnai žiūriu šiuos nebylius nespalvotus filmus, ir jie niekada neatsibosta.
 2. Fantastinių filmų serija „Žvaigždžių karai“ (režisierius Džordžas Lukasas) – tai dar vienas stiprų įspūdį palikęs kino meno šedevras. Nuo vaikystės esu fantastikos mėgėjas, o ši serija man išskirtinai patraukli stebinančios apimties kūrėjų fantazija, filmo idėjų daugiaprasmiškumu. Mokslinė fantastika vykusiai sumiksuota su klasikine pasaulėžiūra ir mitologija – įdomu, įtaigu, žavu...
 3. Mokslinės dokumentikos serialai, pavyzdžiui ,,Kaip veikia Visata?“ taip pat nepalieka manęs abejingo. Tai stipri mokslo ir meno dermė.

 

Muzika

Labai mėgstu klausytis muzikos, bet neieškau būtinai šiuolaikinės.

 1. Man ypač patinka elektroninę muziką kuriančio prancūzų kompozitoriaus  Žano Mišelio Žaro kūriniai. Jų galėčiau klausytis ir klausytis. Klausydamasis šių kūrinių atitrūkstu nuo kasdienybės ir puikiai pailsiu. Kitas mėgstamas kompozitorius – Liudvikas van Bethovenas, ypač jo 5-oji bei 9-oji simfonijos. Dažnai jų pasiklausau. Žavi ir austrų kompozitoriaus Volfgango Amadėjaus Mocarto, ir armėno Aramo Chačaturiano muzika. Šių kompozitorių kūriniai – tikras smegenų masažas.
 2. Nesu didelis populiariosios muzikos gerbėjas, tačiau iš Lietuvos atlikėjų galėčiau išskirti Aistę Pilvelytę, turinčią stiprų balsą, pernykštį „Eurovizijos“ atstovą Jurijų Veklenko, tai pat Monique. Dar norėčiau paminėti Andrių Mamontovą – jo kūryba pasižymi išskirtiniu originalumu. 
 3. Lietuviškos popmuzikos grupės, kurias pamėgau nuo jaunystės – „Fojė“ ir „Hiperbolė“.  Klausantis šių grupių kūrinių žavi prasmingos, kruopščiai parinktos eilės ir prasmės pojūtis.

Pomėgiai

 1. Labiausiai mėgstu paprastus pasivaikščiojimus gamtoje, prie judančio vandens – jūros ar upės, taip pat miške. Tokiomis akimirkomis ne tik pailsiu, bet ir pasvajoju ar ramiai apmąstau iškilusias problemas. Man tai –  lyg tam tikra meditacija.
 2. Patinka vaizduojamasis menas, ypač naujųjų laikų tapybos kūriniai. Jei tik randu minutę laisvo laiko, mielai užsuku į galeriją ar dailės muziejų, kur kiekvienas apsilankymas palieka gilų įspūdį. 
 3. Nuo jaunystės kuriu eiles. Nesijaučiu esąs poetas, bet jaučiu vidinį polėkį savo mintis, apmąstymus, vidinę būseną perteikti eiliuota forma. Manau, kad tokia kūryba – tai dar viena saviraiškos forma, kartu ir poilsis nuo kasdienybės. 

 

Gyvenimo moto

 1. Vienas garsiausių XX a. mokslininkų, Nobelio premijos laureatas Albertas Einšteinas yra pasakęs: „Jeigu idėja iš pirmo žvilgsnio neatrodo absurdiška, tada ji yra beviltiška.“ Ši profesoriaus mintis sukrečia, tačiau tikrai turi prasmę. Man labai artimas ir kitas to paties mokslininko posakis: „Joks tikslas nėra toks kilnus, kad pateisintų negarbingas priemones.“
 2. Labai prasminga, daugiareikšmė frazė iš Biblijos: „Tarnas nėra didesnis už šeimininką!“ (JN 15, 18–21).
 3. Salomėjos Nėries 1936 metais parašyto eilėraščio „Diemedžiu žydėsiu“ eilutės: „Sulaikęs juodbėrį staiga,/ į žemę pažiūrėsi:/ ir žemė taps žiedais marga/ aš diemedžiu žydėsiu...“

Užrašė Virginija Grigaliūnienė

 

(Kolonėlėje dešinėje – V. Jakšto eilėraštis) :

 

Valdas Jakštas

Baltosios rankovės

Skiriama A. J. (1948–1969)

 

Tu nori skrist į žydrą tolį,

Gyvent ir degt karštais jausmais,

Tiki, kad baltosios rankovės

Pavirs plačiais baltais sparnais.

 

Gal suplasnojęs tu pakilsi

Virš Kauno apsnigtų stogų,

O gal mus tyloje paliksi,

Kad pagyventum iš tiesų?

 

Tik gėrio virusas jau tavo kūne

Sulaukė palankios progos

Sugriauti tavo jaukią būtį,

Priversti pasiduot.

 

Juk pats jauti, kad nesuprasi,

Kodėl toks mielas mums esi.

Ieškosime tavęs ir rasim

Baltų chalatų spindesy.

 

Plačiau skaitykite žurnale „Farmacija ir laikas“ 2020 m. Nr. 3–4.

 

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.