Lietuvos naujienos

Gerų atostogų! Naujienas atnaujinsime rugpjūtį...

2017-07-10
Mieli emedicina.lt svetainės skaitytojai! Redakcijos kolektyvas trumpam su Jumis atsisveikina - po vasaros atostogų grįšime rugpjūčio mėnesį. Tikimės, kad Jūs taip pat atostogaujate, todėl linkime kuo daugiau malonių įspūdžių, giedros ir šilumos!
 

Nosiaryklės šoninės sienos cistos: klinikinis atvejis ir literatūros apžvalga

2017-07-10
Straipsnyje aprašomos nosiaryklės šoninių sienų cistų atsiradimo priežastys, jų klinika, endoskopijos ir magnetinio rezonanso tomografijos svarba diagnostikai bei chirurginio gydymo principai. Pateikiamas 81 m. vyro, kuriam buvo nustatytos ir patvirtintos šoninės nosiaryklės sienos cistos, klinikinis atvej
 

Aktualu keliaujantiems ir savanoriaujantiems užsienyje

2017-07-10
Panevėžio teritorinė ligonių kasa (Panevėžio TLK) pastebi, kad vis daugiau Lietuvos jaunimo, baigę mokyklas, vyksta keliauti po pasaulį ar savanoriauti užsienyje, kartais ten dirba nelegaliai, o vėliau susiduria su privalomojo sveikatos draudimo (PSD) problemomis. Jauni žmonės nepasidomi, todėl nežino, kad vykstant į tokias keliones būtina deklaruoti išvykimą, jei nenorima savarankiškai Lietuvoje mokėti PSD įmokų ar turėti skolų.
 

Kaip padėti onkologiniam pacientui

2017-07-09
Nacionaliniame vėžio institute ir LSMUL Kauno klinikose viešėjo žymus Didžiosios Britanijos mokslininkas onkologas Robertas Thomas (Robert J. Thomas). Profesorių į Lietuvą pakvietė Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija POLA. Mokslininkas susitiko su abiejų klinikų vadovais ir aptarė aktualias onkologinių ligų gydymo problemas, susitikime su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministru kalbėjo apie papildomo gydymo naudą, onkologinių ligų profilaktiką ir pacientų gyvenimo kokybę pasibaigus gydymui. Prof. R. Thomą ypač džiugino ministro pasiryžimas kovoti su besaikiu alkoholio ir cukraus vartojimu, nes abu šie produktai yra vieni pagrindinių kancerogenų.
 

Vaikų infekcinės ligos

2017-07-07
Tymai, skarlatina, vėjaraupiai, raudonukė... Tai tik dalis infekcinių vaikų ligų, kuriomis mažieji dažniausiai perserga vaikystėje. Šios ligos plinta lašiniu būdu, arba kitais žodžiais tariant – oru. Kitos infekcinės kilmės ligos kartojasi nuolatos ar keletą kartų per metus – rotavirusinė žarnyno liga, gripas ir kt. Kadangi vaiko imuninė sistema nėra labai stipri, infekcinės ligos gali jį smarkiai paveikti. Sergant dažnai sutrinka virškinimas ir kraujo apytaka, prasideda viduriavimas ir vėmimas.
 

Mūsų gyvenimas – staigmenų laukas...

2017-07-05
Nelengva suskaičiuoti visus žymaus kauniečio mokslininko ir išradėjo, profesoriaus Armino Ragausko nuopelnus ir pasiekimus ne vienoje mokslo vystymo srityje. Telematikos mokslo laboratorijos (nuo 2015 m. Sveikatos telematikos mokslo institutas) Kauno technologijos universitete steigėjas ir vadovas, Europos Sąjungos tyrimų grupės „Smegenys ir informacinės technologijos“ direktorių valdybos narys, asociacijos „Scientia Libera“ valdybos narys, inovatorius (sukurti aukštųjų technologijų pramoniniai ir biomedicinos prietaisai serijiniu būdu gaminami Lietuvoje ir eksportuojami į užsienio valstybes), vadovėlių universitetų magistrantams ir doktorantams autorius, doktorantų mokslinis vadovas, tarptautinių mokslinių ir technologijų plėtros projektų iniciatorius ir vadovas. Profesoriaus pranešimus dėmesingai išklauso didžiausių pasaulinių konferencijų dalyviai ir universitetų studentai...
 

Sergamumas auga, o medikams neleidžiama spręsti, kokias vaistais gydyti pacientus

2017-07-05
Su žvyneline, kuri dar kitaip vadinama psoriaze, sergančiais žmonėmis dažnai elgiamasi taip, tarsi jie sirgtų raupais. Nors žvynelinė yra neužkrečiama liga, tačiau su ja sergančiais žmonėmis gana dažnai bijoma sveikintis paduodant ranką, nenorima sėdėti greta jų pirtyje, plaukioti baseine, kirpti plaukų, daryti jiems masažo. Lietuvoje ši liga diagnozuota daugiau nei 120 tūkst., o pasaulyje – daugiau nei 125 mln. žmonių. Pasaulio sveikatos organizacija skaičiuoja, kad išsivysčiusiose šalyse sergamumas gali siekti iki 5 proc., sergančiųjų skaičius nuolatos didėja.
 

„E. sveikatą“ nuo 2018 metų liepos tvarkys Valstybinė ligonių kasa

2017-07-05
Pranešama, kad E. sveikatos“ sistemos pagrindiniu tvarkytoju nuo 2018 metų liepos 1 dienos turėtų tapti Valstybinė ligonių kasa, o visapusišku valdytoju toliau išliks Sveikatos apsaugos ministerija. Tokia tvarka esą numatyta Ministrų kabineto protokoliniu sprendimu. Pradedami rengti reikiami teisės aktai, Vyriausybės nutarimas, atliekami kiti būtini paruošiamieji darbai, kaip šią vieną didžiausių sveikatos priežiūros elektroninių platformų perimti iš dabartinio techninio sistemos prižiūrėtojo - „Registrų centro“.
 

NTB: padaryta daugiau nei įmanoma!

2017-07-05
Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad per I šių metų pusmetį atliktos 77 organų ir audinių (ragenų) transplantacijos: 42 žmonėms transplantuoti mirusių donorų inkstai, keturiems – gyvų donorų inkstai; atlikta 11 kepenų transplantacijų, vienam recipientui transplantuoti plaučiai, trims – širdys, atlikta 16 ragenų transplantacijų.
 

Pagyvenusių asmenų pooperacinio skausmo valdymas

2017-07-04
Išsivysčiusiose ir besivystančiose šalyse sparčiai daugėja pagyvenusio amžiaus žmonių. Šios amžiaus grupės asmenys operuojami dažniau nei jaunesnieji asmenys. Dėl įvairių priežasčių skausmas po operacijos vyresnio amžiaus asmenims dažnai neatpažįstamas ar neteisingai gydomas. Šių atvejų dažnumas gali būti neskelbiamas ar neteisingai nustatomas dėl skirtingų koncepcijų ir išsimokslinimo trūkumų tarp medikų, kadangi pagyvenę asmenys gali turėti pažinimo funkcijos sutrikimų, su amžiumi susijusių ar nesusijusių simptomų ar dėl patofiziologinių procesų atipinio skausmo požymių [1, 8]. Be to, neadekvati pooperacinio skausmo kontrolė gali sąlygoti ženklias funkcines, pažinimo, emocines ir socialines pasekmes.
 

Pritarė Europos Komisijos rekomendacijoms

2017-07-03
Seimo Sveikatos reikalų komitetas posėdyje svarstė Europos Komisijos rekomendaciją Tarybos rekomendacijai dėl 2017 m. Lietuvos nacionalinės reformų programos su Tarybos nuomone dėl 2017 m. Lietuvos stabilumo programos.
 

Priešmenstruacinis sindromas: priežastys ir gydymas

2017-07-03
Priešmenstruacinis sindromas (PMS) – tai cikliškai pasireiškiantis patofiziologiškai susijusių emocinių, fizikinių ir psichologinių simptomų kompleksas. Amerikiečių akušeris-ginekologas R. T. Frankas 1931 metais jį pavadino priešmenstruaciniu sindromu. Tyrimų duomenimis, įvairaus sunkumo PMS patiria ¾ moterų. Sunkus PMS, vadinamas priešmenstruaciniu disforiniu sindromu, pasitaiko 5–9 proc. moterų, jo simptomai gali labai bloginti moters savijautą ir gyvenimo kokybę, netgi trukdyti darbui, bendravimui. PMS dažnesnis tarp vyresnio reprodukcinio amžiaus moterų, taip pat didesnių miestų gyventojų.
 

Skausmas po operacijos vaikams ir kūdikiams

2017-07-03
Vaikai patiria mažiausiai tiek pat skausmo po operacijos, kaip ir suaugusieji, tačiau jis paprastai tęsiasi trumpiau, nes vaikai sveiksta greičiau. Vaikai verti apsaugos, jie negali patys apsiginti, dažnai net nesiskundžia skausmu, todėl jiems būtinas specialiai pamatuotas skausmo vertinimas. Visi medikai turi žinoti, kaip pažinti, vertinti ir gydyti vaikų skausmą.
 

Intymios moters sveikatos problemos

2017-06-30
Makšties kandidozė – labai dažnas grybelio sukeltas išorinių lytinių organų uždegimas. Daugiau kaip pusė visų moterų yra bent kartą sirgusios šia liga, ir, deja, daugeliui jų liga kartojasi. Tai ypač dažnai pasireiškia nėštumo laikotarpiu. Su šia grybeline infekcija bent kartą gyvenime susiduria apie 75 proc. moterų. Liga dažniausiai kamuoja cukriniu diabetu sergančias, antibiotikus vartojančias pacientes. Jeigu moters maistas nevisavertis, trūksta vitaminų ar ji serga tam tikromis lėtinėmis ligomis, jeigu organizmas nusilpęs, pienligę sukeliantis grybelis gali suvešėti. Ligą gali skatinti kasdienių įklotų dėvėjimas, kontraceptinių preparatų vartojimas, intensyvūs lytiniai santykiai, kurie būna skausmingi dėl sausos makšties ar net aptemptų sintetinių apatinių drabužių dėvėjimo, dėl kurių daugiau prakaituojama, o didesnė drėgmė lyties organų srityje gali skatinti ne tik ligos atsiradimą, bet ir nuolatinį kartojimąsi, sunkinti gydymo eigą.
 

Džiugi žinia: nuo liepos didėja atlyginimai!

2017-06-30
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė visus reikalingus įsakymus, kurie būtini norint užtikrinti, kad nuo liepos 1 d. vyktų sklandus gydytojų ir slaugytojų darbo užmokesčio didinimas. Tad jau yra sudarytos teisinės galimybės, kad gydymo įstaigų vadovai galėtų didinti jiems atlyginimus vidutiniškai 8 procentais. Skaičiuojama, kad medikams algos turėtų vidutiniškai kilti apie 115 eurų, o slaugytojams - 58 eurais (neatskaičius mokesčių).
 

Vaikų virškinimo sistemos ligos

2017-06-30
Vaikų pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas – dažni nusiskundimai, dėl kurių sunerimsta tėvai. Vaiko amžius – vienas svarbiausių veiksnių, padedančių nustatyti sutrikimo priežastį. Virškinamojo trakto funkcija kinta su amžiumi, taigi kas naujagimiui ar kūdikiui yra fiziologiška, vyresniam vaikui jau gali būti patologiška.
 

Rekomenduojamos vitamino D dozės

2017-06-30
Puikiai žinomas klasikinis vitamino D poveikis ir svarba kauliniam audiniui. Tyrimai įrodė, kad kompensuojant vitamino D trūkumą galima sumažinti tokių ligų, kaip antai rachito, osteopenijos, osteoporozės, grėsmę ir pagerinti baigtis. Nedetalizuojant šio vitamino poveikio kitų ligų išsivystymo rizikai, svarstoma, kokią įtaką jis daro depresijai, nuotaikų svyravimui, lėtiniam nuovargiui ir net nutukimui. Be to, įtariama, kad mažas vitamino D kiekis gali būti viena iš autizmo priežasčių. Pastaruoju metu daug diskutuojama apie šio vitamino dozes, t. y. kad žmogus gautų reikiamą kiekį kasdien. Kokios vitamino D dozės rekomenduojamos šiandien? Plačiau apie tai kalbamės su Vaikų ligoninės, VUL SK filialo vaikų gastroenterologu doc. dr. Vaidotu Urbonu.
 

LSMU absolventė Ieva Bujokaitė: „Apie darbą užsienyje negalvoju“

2017-06-29
Šiemet Lietuvos sveikatos mokslų universiteto absolventų būrį papildė 1267 jaunuoliai: Medicinos akademiją baigė 1024 studentai, Veterinarijos akademiją - 243. Viena iš beveik pusantro šimto odontologijos specialybės absolventų – Ieva Bujokaitė. Pateikėme jai keletą klausimų.
 

Keisis PSD tarybos sudėtis. Kviečia teikti kandidatus

2017-06-29
Pacientų interesus ginančios, ekspertinės ir sveiką gyvenseną propaguojančios organizacijos kviečiamos deleguoti savo narius į Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) tarybą ir taip prisidėti prie svarbių sprendimų sveikatos apsaugos srityje. Tokių organizacijų Lietuvoje veikia daug ir jų nuomonė labai svarbi, todėl Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia viešą atranką ir kviečia jas deleguota savo atstovus. Taip pradedama formuoti naujos sudėties PSD taryba.
 

Probiotikų nauda kūdikiams ir vaikams

2017-06-29
Ankstyva žarnyno kolonizacija gerosiomis bakterijomis yra svarbi žarnyno gleivinės barjerinės funkcijos kūrimui, imuninės sistemos brendimui ir patogeninių žarnyno bakterijų sukeltų infekcijų profilaktikai. Daugiausia limfoidinio audinio, kuris yra labai svarbus žmogaus imuninei sistemai, yra žarnyne. Žarnyno gleivinė kontaktuoja su dideliu kiekiu skirtingų antigenų. Žarnyno mikroorganizmai yra žmogaus organizmo sargybiniai, nes jie konkuruoja su patogeninėmis bakterijomis tiek sąveikaudami su žarnyno gleivinės epitelinėmis ląstelėmis, tiek patys išskirdami medžiagas, pasižyminčias antimikrobinėmis savybėmis. Mikroorganizmai taip pat stimuliuoja epitelinių ląstelių vystymąsi ir dauginimąsi. Taip jie leidžia toleruoti daugybę antigenų, kurie patenka į žmogaus organizmą. Žarnyno bakterijos veikia T ląsteles, kurios yra vienos svarbiausių ir labiausiai žinomų imuniniame atsake.
 

Lėtinių akies paviršiaus ligų gydymo naujienos

2017-06-29
LSMUL KK Akių ligų klinikoje buvo atliktas atsitiktinių imčių aklas placebu kontroliuojamas tyrimas, kuriame buvo vertinama Oculocin® Propo poveikis akies paviršiui sergant lėtinėmis akies paviršiaus ligomis.
 

Svarstomas Lietuvos sveikatos sistemos atitikimas EBPO standartams

2017-06-28
Ministras Aurelijus Veryga birželio 26–27 d. dalyvauvo 21-ojoje EBPO Sveikatos komiteto sesijoje, kurios metu Sveikatos komitete vyko pirmoji diskusija su EBPO Sekretoriatu bei EBPO valstybėmis narėmis dėl Lietuvos sveikatos sistemos peržiūros ir jos atitikimo EBPO standartams bei rekomendacijoms. Šio vizito metu ministras A. Veryga pristatė Lietuvos prioritetus sveikatos srityje bei konkrečius veiksmus šiems prioritetams pasiekti.
 

LSMU diplomas - naujo gyvenimo etapo startas. Sveikiname absolventus!

2017-06-28
Birželio 27 dieną Žalgirio arenoje vyko LSMU diplomų įteikimo šventė. Diplomus 1019 diplomantų įteikė LSMU rektorius prof. R. Žaliūnas. Diplomus gavo 918 lietuvių ir 101 užsienietis.
 

Ilgesnei vaikų hospitalizavimo po tonzilektomijos trukmei įtakos turintys veiksniai

2017-06-28
Ilgesnės trukmės hospitalizavimo (daugiau nei 24 val.) po planinės tonzilektomijos (TE) prireikia 1,3–6,5 proc. vaikų. Straipsnyje pristatomas didelės imties (n = 827) Pensilvanijos universiteto tyrimas, kuriame išanalizuoti ilgesnį hospitalizavimą lėmę veiksniai. Nustatyta, kad ilgiau nei 1 parą po TE gulėjo 12 proc. vaikų. Šios grupės vaikai ligoninėje praleido vidutiniškai 2,7 dienos. Tarp veiksnių, lėmusių ilgesnį pooperacinį gulėjimą, dažniausi buvo jaunesnis amžius (<4 metai), mažesnis svoris (<20 kg), obstrukcinės miego apnėjos sindromas (OMAS)
 

Kaktinio ančio chirurgijos istorija

2017-06-27
Chirurginis kaktinio ančio gydymas buvo pradėtas jau XVIII a., tačiau dėl tinkamos gydymo taktikos nesutariama dar iki šių dienų. Pirmosios kaktinio ančio operacijos buvo radikalios – jų metu išoriniu priėjimu buvo šalinama visa priekinė kaktinio ančio sienelė ar didžioji jos dalis, o tai lemdavo kosmetiškai nepalankų rezultatą. Nors kaktinio ančio chirurgija sudaro tik nedidelę dalį visų veido daubų operacijų, šis intervencinis gydymas visada buvo sudėtingas dėl siauros kaktinio ančio angos, aukštos jo padėties, skirtingų anatominių variantų ir dažnų pooperacinių randėjimų. Straipsnyje aptariamas kaktinio ančio chirurginio gydymo vystymasis ir technikos.
 

Įrodymais grįstos klinikinės praktinės alerginio rinito gairės

2017-06-27
Straipsnis parengtas pagal Amerikos otorinolaringologų galvos ir kaklo chirurgų akademijos klinikines praktines 2015 m. alerginio rinito gaires (Seidman MD et al. Clinical practice guideline: Allergic rhinitis. Otolaryngol Head Neck Surg; 152(Suppl 1): 1-43)
 

Tromboembolija urologijos praktikoje: rizikos įvertinimas ir prevencija

2017-06-27
Venų tromboembolija yra viena dažniausių ir pavojingiausių komplikacijų chirurgijos praktikoje. Didžiausią tromboembolijos riziką turi pacientai po didžiųjų ortopedinių, onkologinių, pilvo ir dubens organų operacijų, rūkantys, vyresnio amžiaus ir nutukę asmenys.
 

Lietuva pasirašė Ostravos deklaraciją

2017-06-26
Lietuva pasirašė Europos aplinkos ir sveikatos proceso Ostravos deklaraciją, kuria įsipareigojo labiau rūpinti aplinkos taršos mažinimo, sveikatai palankios aplinkos plėtojimo klausimais. Ši deklaracija buvo pasirašyta po Europos aplinkos ir sveikatos proceso ministrų konferencijos, kurios metu įvairių sektorių atstovai iš 48 valstybių aptarė politiką ir veiksmus, skirtus gerinti aplinką ir sveikatą.
 

Ragina nepirkti reklamuojamų maisto papildų nuo parazitų

2017-06-26
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba praneša, kad reikėtų būti budriems ir nesusigundyti šiuo metu aktyviai reklamuojamais maisto papildais, kurie esą „veikia parazitus“.
 

Gydymo galimybės širdies nepakankamumu sergantiems pacientams

2017-06-23
Per pastaruosius du dešimtmečius supratimas apie širdies nepakankamumą (ŠN) ir gydymą pasikeitė iš esmės. Nepaisant to, sergančiųjų širdies nepakankamumu sparčiai daugėja, o juo sergančių pacientų mirtingumas išlieka didelis. Ekonominiu požiūriu tokių pacientų gydymas yra brangus, nes daugiau nei 50 proc. visų išlaidų sudaro stacionarinis gydymas. Daugelyje Europos šalių hospitalizavimai dėl širdies nepakankamumo sudaro didelę dalį (1–2 proc.) visų hospitalizavimų skaičiaus.
 

Suaugusiųjų pooperacinio skausmo valdymas

2017-06-23
Skausmo po chirurgijos nuslopinimas yra svarbus paciento gerai savijautai bei komfortui, kadangi tai padeda greitesniam ir geresniam sveikimui. Ankstesni būkštavimai dėl priklausomybės nuo morfino ar panašių opioidų paskatino plėtoti multimodalinį požiūrį ir, kas įgyvendinama, regioninės anestezijos technikas, siekiant pagerinti efektyvumą ir sumažinti šalutinius poveikius.
 

Dėl paslaugų apmokėjimo tobulinimo už suteiktas stacionarines paslaugas universiteto ligoninėse

2017-06-23
Seimo Sveikatos reikalų komitetas birželio 21 d. posėdyje, vykdydamas parlamentinę kontrolę, išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją dėl Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) tarybos 2017 m. gegužės 29 d. nutarimo dėl stacionarinių aktyviojo gydymo paslaugų apmokėjimo universiteto ligoninėms.
 

Galvos smegenų išemija: antihipertenzinio gydymo parinkimas

2017-06-23
Galvos smegenų kraujotakos sutrikimai – viena labiausiai paplitusių kraujagyslinių ligų. Jos dažnumas didėja senstant. Dažniausiai ši liga būna susijusi su progresuojančia smegenų kraujagyslių ateroskleroze, kraujagyslių spindžio siaurėjimu ir užsikimšimu aterosklerozinėmis plokštelėmis. Kliniškai galvos smegenų aterosklerozė pasireiškia: lėtine smegenų kraujagyslių išemija, praeinančiuoju smegenų išemijos priepuoliu (PSIP) arba pavojingiausia smegenų kraujagyslių komplikacija – insultu.
 

SAM: kitąmet ligoninių priimamuosiuose dirbs skubiosios medicinos gydytojai

2017-06-22
Kitąmet šalies sveikatos apsaugos sistemos laukia dar daugiau kokybinių pokyčių. Dalis jų siejami su 2018 m. darbo rinkoje pasirodysiančia pirmąja naujos specializacijos gydytojų laida. Tai – specialiai darbui ligoninių priimamuosiuose rengiami skubiosios medicinos gydytojai. Tikimasi, kad tokių specialistų atsiradimas iš pagrindų pakeis nusistovėjusias skubios medicinos pagalbos teikimo tradicijas Lietuvoje bei pakylės šią opią sveikatos priežiūros paslaugų sritį į naują vakarietišką lygį.
 

Siūloma leisti laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės

2017-06-22
Ministrų kabinetas pritarė siūlymui sudaryti teisines galimybes laidoti žmogaus embrionus ir vaisius iki 22-os nėštumo savaitės, t. y. užsimezgusią gyvybę, kuri dėl tam tikrų priežasčių negalėjo pilnai išsivystyti ir mirė anksčiau laiko. Tai galėtų daryti visi to pageidaujantys tėvai, ko iki šiol negalima daryti, nes tam nėra teisinių galimybių.
 

Pacientų, sergančių širdies nepakankamumu, mokymas tampa iššūkiu slaugytojams

2017-06-21
Širdies nepakankamumas (ŠN) – tai lėtinė progresuojanti liga, kai širdis nebepajėgia patenkinti organizmo poreikių – tinkamai stumti kraujo ir aprūpinti organizmo reikalingu kraujo kiekiu bei deguonimi. Šia liga suserga vis daugiau žmonių, todėl pacientų mokymas apie ŠN tampa ir iššūkiu, ir labai svarbiu uždaviniu. Svarbiausias mūsų, slaugytojų, tikslas – suteikti pacientui ir jo artimiesiems kuo daugiau žinių apie ŠN ligą, jos priežastis, eigą ir kaip ją galima kontroliuoti. Nors ŠN nėra išgydomas, pakeitus gyvenseną ir įgijus savirūpos įgūdžių, galima sumažinti šią ligą lydinčių komplikacijų skaičių.
 

Agnė Širinskienė: „Seimo narys R. Žemaitaitis menkina PSO statusą“

2017-06-21
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė kreipėsi į Etikos ir procedūrų komisiją, prašydama įvertinti Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio elgesį ir jį įspėti gerbti tiek Lietuvos Respublikos Seimo, tiek ir tarptautinių organizacijų, kurių dalyve yra Lietuvos Respublika, reputaciją ir autoritetą.
 

Glaukoma sergančio paciento ir gydytojo pozicija: tiek daug įvairių tyrimų?

2017-06-21
Glaukoma yra pagrindinė negrįžtamo aklumo priežastis išsivysčiusiose pasaulio šalyse. Nustatyta, kad 2,65 proc. bendros populiacijos, vyresnių kaip 40 metų, bei 10 proc. – vyresnių kaip 80 metų amžiaus asmenų, serga glaukoma. Manoma, kad Lietuvoje šia liga serga apie 40 tūkst. žmonių, o kas septintas aklasis yra netekęs regos dėl glaukomos. Šiuolaikinė medicina negali išgydyti glaukomos, bet gali sulėtinti jos progresavimą, todėl labai svarbi yra ankstyva diagnostika. Tai įmanoma atliekant profilaktinius akių tyrimus, nes ligos pradžia yra besimptomė.
 

Ministras A. Veryga: „Regionų gyventojams medikų paslaugos bus labiau prieinamos“

2017-06-21
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu patvirtintos naujovės leis užtikrinti didesnį gydymo paslaugų prieinamumą regionuose. Nuo šiol pilvo chirurgijos gydytojai gali kreiptis dėl licencijos verstis medicinos praktika pagal gydytojo chirurgo profesinę kvalifikaciją suteikimo. Dėl licencijos verstis medicinos praktika pagal vaikų infekcinių ligų gydytojo profesinę kvalifikaciją gavimo gali kreiptis ir kai kurie vaikų ligų gydytojai.
 

Kazys Grinius: gydytojas, tapęs Lietuvos Respublikos prezidentu

2017-06-20
„Be diplomuotų gydytojų, žmones gydė felčeriai, akušerės, šiaip visoki apydaktariai, kaulų tvarstytojai, suvarinėtojai, nikstininkai, nužadėtojai, ekzortininkai (kunigai), homeopatai, sprandininkės, braukytojos, žolininkės ir kitokio pavadinimo medicina besiverčiančios asmenybės (kraujučiai, kraujaliai, kraujaleidžiai, totoriai, kirmėliai. Medicinos specialistų, kaip matyt, buvo daugybė. Būdavo ir kitokių svieto „pereigų“, kurie pėsti tarba persimetę vaikščiodavo po kaimus ir dalindavo žmonėms vaistus nuo visokių susirgimų. Ypatingai buvo tuomet paplitęs kaip universalus vaistas nuo įvairių sausgėlų, arba neralgijų, Vokietijoj fabrikiniu būdu gaminamas aštriai kvepiąs, daugiausia ankštpipirių spiritinis. Jisai, apie 100 gramų dailiame buteliuke supiltas ir dailioj popieriaus dėžutėje įpakuotas, būdavo įvairių valkatų po visą Lietuvą plačiausiai pardavinėjamas“.
 

2017 metų Europos urologų draugijos gydymo rekomendacijų pasikeitimų apžvalga

2017-06-20
Šios trumpos apžvalgos tikslas – pristatyti Europos urologų draugijos (angl. European association of urology – EAU) prostatos vėžio gydymo rekomendacijų pakeitimus, kurie pateikti šių metų kovo mėnesio pabaigoje vykusiame kasmetiniame kongrese.
 

UAB „Grožio chirurgija“ nurodyta tinkamai užtikrinti klientų saugumą

2017-06-20
Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (toliau – VDAI), atlikusi UAB „Grožio chirurgija“ asmens duomenų tvarkymo teisėtumo ir įgyvendinamų asmens duomenų saugumo priemonių tinkamumo patikrinimą, bendrovei pateikė nurodymus.
 

Naujovė kompensuojant priemones šlapimo nelaikantiems pacientams

2017-06-19
Netrukus šlapimo nelaikantiems pacientams bus kompensuojama daugiau įklotų. Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašas turėtų būti papildytas ir mažo sugeriamumo įklotais. Tai ypač laukiama žinia žmonėms, kuriuos vargina šlapimo nelaikymas, nes tai leis pagerinti šių žmonių gyvenimo kokybę.
 

SAM: medicinos darbuotojams gerės darbo sąlygos!

2017-06-19
Sveikatos apsaugos ministras ir medikų profesinių bendruomenių atstovai pasirašė Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos kolektyvinę sutartį. Medicinos darbuotojams šis susitarimas leis užtikrinti palankias darbo sąlygas dėl laiko, trukmės, atostogų, o dirbantiems kenksmingomis sąlygomis gerės socialinės garantijos.
 

Jei mažylį vargina gastroezofaginis refliuksas...

2017-06-19
Susilaukę kūdikio tėvai susiduria su daugybe rūpesčių dėl jo savijautos. Ypač jautriai reaguojama į bet kokius, net ir menkiausius mažylio sveikatos negalavimus, jei auginamas pirmagimis.
 

Automatinis insulino boliuso patarėjas

2017-06-19
Viso pasaulio sveikatos priežiūros organizacijos, farmacijos ir medicinos įrangos gamintojai bei politikai deda didžiules pastangas, stengdamiesi pagerinti cukrinio diabeto gydymo efektyvumą. Deja, kol kas nė viena Europos Sąjungos šalis nėra iki galo pasiekusi užsibrėžtų cukrinio diabeto kontrolės tikslų.
 

Kauno klinikose – skubiosios medicinos rezidentų akcija

2017-06-16
Kauno klinikose vyko akcija, kurios tikslas buvo pristatyti gyventojams skubiosios medicinos koncepciją ir pagrindines veiklas. Jau nuo 11val. Skubiosios medicinos rezidentai bendravo su akcijos dalyviais, atsakė į rūpimus klausimus ir demonstravo dalį procedūrų, atliekamų skubios pagalbos skyriuose. Taip pat vyko ir pradinio gaivinimo mokymai. Šalia esančioje Kauno klinikų Kraujo centro palapinėje savanoriai galėjo tapti neatlygintinais kraujo donorais.
 

SAM siūlymas: neskaidriai dirbantys gydymo įstaigų vadovai negali toliau eiti pareigų

2017-06-16
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir grupė Seimo narių siūlo, kad problemų su teisėsauga turintys gydymo įstaigų vadovai galėtų būti atleidžiami iš pareigų dalininkų sprendimu. Taip teigiama Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pakeitimo projekte, kuriam šiandien po pateikimo pritarė Seimo nariai.
 

Oftalmologas Petras Avižonis ir jo lietuviški medicinos terminai

2017-06-16
Kiekvienas laikotarpis lietuvių tautai yra davęs asmenybių, kurių nuveikti darbai vertinami ne vieną šimtmetį. Viena jų – oftalmologas Petras Avižonis (1875–1939). Š. m. balandžio 17-ąją minėjome profesoriaus P. Avižonio 142-ąsias gimimo metines.
 

Susitarimas dėl palankesnių darbo sąlygų medikams

2017-06-16
Ministrų kabinetas įpareigojo Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) pasirašyti Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos kolektyvinę sutartį, kuria būtų sudarytos palankesnės darbo sąlygos medicinos darbuotojams dėl darbo laiko trukmės, atostogų. Pagal šią sutartį jiems būtų išlaikytos dabartinio darbo kodekso garantijos, o dirbantiems kenksmingomis sąlygomis gerėtų socialinės garantijos.
 

Legioneliozė: ką turėtume žinoti apie šią ligą?

2017-06-15
Legioneliozinė pneumonija (LP), arba legioneliozė, pirmą kartą užfiksuota 1976 metais, kai Filadelfijoje (JAV) vykusio Amerikos legionierių susitikimo metu dalyviams pasireiškė sunkios atipinės pneumonijos simptomai. Po ilgų ieškojimų buvo nustatyta, kad protrūkį sukėlė anksčiau dar nežinoma, gramneigiamoji, lazdelės formos bakterija Legionella pneumophila (L. pneumophila). Pavadinimas Legionella suteiktas norint pagerbti protrūkio metu mirusius legionierius, o pneumophila (lot. mylinti, mėgstanti plaučius) – nurodant sukėlėjo tropizmą plaučių audiniui.
 

Hipertenzija vyresniame amžiuje: tinkamiausio gydymo parinkimas

2017-06-14
Vyresnio amžiaus žmonių arterinė hipertenzija turi ypatumų: ji dažniau būna sistolinė (izoliuota ar vyraujant sistolinei), dažniau variabili, susijusi su gretutinėmis ligomis (pirmiausia su 2 tipo cukriniu diabetu, lėtine inkstų liga, ateroskleroze, išemine širdies ir smegenų kraujagyslių liga), todėl sunkiau valdoma, be to, vyresnio amžiaus pacientai blogiau toleruoja kai kuriuos antihipertenzinius vaistus, todėl sunkiau parinkti gydymą. Dėl šių priežasčių vyresnio amžiaus žmonių arterinės hipertenzijos gydymas neretai tampa iššūkiu ir gydytojui, ir pačiam pacientui.
 

SAM pozicija: norint pagerinti psichikos sveikatą, būtina inovacijų plėtra

2017-06-14
Sveikatos apsaugos ministerijos ir LR Vyriausybės kanceliarijos (LRVK) organizuotoje viešojoje konsultacijoje „Inovacijos ir jų plėtra psichikos sveikatos srityje: kaip veiksmingai jas panaudoti?“ aptarti inovacijų psichikos sveikatos srityje Lietuvoje ir užsienyje pavyzdžiai, priemonių kryptys bei pritaikomumas Lietuvoje.
 

Lėtinis pochirurginis skausmas: apibrėžimas, išraiška ir prevencija

2017-06-14
Lėtinio pochirurginio skausmo (LPCS) darbinį apibrėžimą pasiūlė Macrae ir vėliau peržiūrėjo Werner. Tai skausmas, besitęsiantis ne mažiau kaip tris mėnesius po operacijos (įvairūs autoriai siūlo trukmės ribas nuo dviejų iki šešių mėnesių); skausmo nėra prieš operaciją arba skausmas pasireiškia skirtinga išraiška ar padidėjusiu intensyvumu po operacijos; lokalizacija yra susijusi su operacija arba nustatoma skausmo atspindžio srityje; kitos galimos skausmo priežastys yra paneigtos (tai yra vėžys, infekcija).
 

Ūminio ir lėtinio skausmo po operacijos elgesiniai rizikos veiksniai ir intervencijos, įskaitant hipnozę

2017-06-13
Medicininiai apžvalgininkai visada pažymi, kad kuo stipresni paciento įsitikinimai apie ūminio skausmo, kilusio dėl ligos ar po procedūros, įveiką, tuo labiau tikėtina, kad tokia įveika ir įvyks. Kadangi ūminio skausmo malšinimas tampa vis labiau išskiriamu šalia bendros pooperacinės priežiūros, net ir ankstyvesni tyrimai pabrėžia elgesinių veiksnių kontrolę ūminio skausmo atveju.
 

Kairiosios veido pusės neuropatinis skausmas

2017-06-13
2016 m. kovo 21 d. naktį 76 m. pacientė I. A. staiga pajuto striprų skausmą kairėje veido pusėje, skruosto srityje (1 pav.). Greitosios medicinos pagalbos atvežta į Marijampolės ligoninės priėmimo skyrių. Atlikus galvos smegenų kompiuterinę tomografiją, nustatytas hiperdensinis židinukas pontocerebeliarinio kampo srityje (~7,3 x 10,7 mm), reikia atskirti, ar tai kavernoma ar arterioveninė malformacija. Toliau gydyti hospitalizuota į Neurologijos skyrių.
 

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga - apie saugumą gimdant namuose

2017-06-13
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sudaryta darbo grupė dėl gimdymų ne gydymo įstaigose, t.y. namuose, reglamentavimo baigė pirmąjį darbo etapą ir pateikė siūlomą modelio įgyvendinimą Lietuvoje. Darbo grupėje dirbę ekspertai išanalizavo užsienio šalių patirtis, jose teikiamos pagalbos moteriai gimdant namuose modelius, pateikė siūlymus, kaip tai gali būti reglamentuojama Lietuvoje.
 

Europos Širdies nepakankamumo diena primena šios ligos svarbą ir jos valdymo galimybes

2017-06-13
Lėtinis širdies nepakankamumas (ŠN) yra aktuali sveikatos problema, susijusi su dideliu sergamumu ir mirtingumu. Dažniausiai šių pacientų gyvenimo kokybė blogėja, net skiriant optimalų, modernų, klinikiniais tyrimais pagrįstą gydymą vaistais. Širdies nepakankamumas pagal sukeliamus simptomus ir mirtingumą prilygsta piktybinėms ligoms. Dabar tik nedaugelis širdies nepakankamumu sergančiųjų ligonių gauna specialią priežiūrą. Jiems reikalinga priežiūra apima gydymą, simptomų kontrolę, bendravimo ir sprendimų priėmimo klausimus bei paramą šeimai.
 

Biožymuo sST2 – nauja širdies nepakankamumo personalizuoto valdymo galimybė

2017-06-12
Širdies nepakankamumas (ŠN) vadinamas šių laikų epidemija dėl sparčiai augančio paplitimo, blogos pacientų prognozės ir didelės ekonominės naštos. Ligai būdingi paūmėjimo epizodai ir dažnos pakartotinių hospitalizavimų, kurie didina pacientų mirštamumą. Skubiai atvykstantys pacientai dažnai skundžiasi dusuliu, tačiau tai itin nespecifinis simptomas, kurį reikia diferencijuoti tarp kelių patologijų – ūminio ŠN, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos paūmėjimo, plaučių uždegimo, plaučių embolijos ir kitų. Užsitęsus diagnostikos procesui, ilgėja hospitalizavimo trukmė, didėja komplikacijų ir mirčių skaičius. Dėl šių priežasčių diagnozuoti ŠN, parinkti pacientams gydymą, nustatyti jų prognozę – sunki užduotis.
 

Galimybė konsultuotis su įvairių sričių specialistais pacientams, sergantiems diabetinės pėdos sindromu

2017-06-12
Diabetinės pėdos sindromas išlieka dažniausia netrauminių amputacijų priežastimi. LSMUL Kauno klinikos Švedijos Karolinska universitetinės ligoninės specialistų pavyzdžiu, siekiant pagerinti diabetinės pėdos sindromu sergančių pacientų priežiūros kokybę, kartą per savaitę organizuoja daugiaprofesinius konsiliumus.
 

Išleistas naujas žurnalo „Lietuvos oftalmologija“ numeris

2017-06-09
Šiame žurnalo numeryje skaitykite publikaciją apie glaukoma sergančių pacientų gydymą („Glaukoma sergančio paciento ir gydytojo pozicija: tiek daug įvairių tyrimų?“; sužinokite lėtinių akies paviršiaus ligų gydymo bei sausų akių sindromo diagnostikos naujienas; susipažinkite su oftalmologinėms ligoms gydyti skirtų vaistų derinių veiksmingumu, saugumu ir pranašumais.
 

SRK domėjosi viešųjų pirkimų organizavimu didžiausiose šalies klinikose

2017-06-09
Seimo Sveikatos reikalų komitetas svarstė informaciją apie Specialiųjų tyrimų tarnybos korupcijos rizikos analizės išvadoje pateiktų rekomendacijų įgyvendinimą VUL Santaros klinikose ir LSMUL Kauno klinikose.
 

Europos ekspertai ragina labiau rūpintis burnos sveikata ir higiena

2017-06-09
Vilniuje prasidėjo iki birželio 10 d. truksiantis Europos visuomenės burnos sveikatos asociacijos (EADPH – European Association of Dental Public Health) 22-asis kongresas. Kongrese dalyvaujantys mokslininkai iš Europos bei kitų pasaulio šalių, atliekantys tyrimus visuomenės burnos sveikatos srityje, kalbės apie burnos ligų epidemiologiją, mokslo ir praktikos pasiekimus, kylančius iššūkius ir būdus efektyviai juos nugalėti.
 

Greitoji pagalba. Ką reikia žinoti?

2017-06-09
Vasara – atostogų metas. Deja, būna atvejų, kai džiugią atostogų nuotaiką apkartina ūmios ligos ar įvykiai, sukeliantys kritinę sveikatos būklę. O tada be greitosios pagalbos neišsiversi. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atkreipia dėmesį į tai, kad greitosios medicinos pagalbos (GMP) paslaugos yra apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Primename kelias taisykles, būtinas žinoti kviečiant greitąją.
 

Kardiologų noras neatsilikti nuo pažangos išlieka...

2017-06-09
Širdies nepakankamumas yra gyvybei pavojinga būklė, labai aktuali sveikatos problema, susijusi su dideliu sergamumu ir mirtingumu. Dėl sparčiai augančio paplitimo ji net vadinama šių laikų epidemija. Siekiant gerinti sergančiųjų šia liga gydymo kokybę bei tokių ligonių priežiūros prieinamumą, buvo priimtas nutarimas dėl specializuotos gydytojo kardiologo ir slaugytojo konsultacijos. Apie tai, kaip sekasi vykdyti šią programą, ir apie kitus klausimus, susijusius su širdies nepakankamumo diagnostikos, gydymo bei pacientų priežiūros aktualijomis, kalbamės su Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės vadove, VUL SK Kardiologijos ir angiologijos centro vyresniąja gydytoja kardiologe, VU MF profesore Jelena Čelutkiene.
 

Kauno klinikose - Apsikabinimų dienos šventė

2017-06-08
Siekiant pasidalinti geromis emocijomis, šiandien Kauno klinikose surengta masinė akcija, kurios metu pacientai ir lankytojai buvo nuoširdžiai apkabinami ir sveikinami Apsikabinimų dienos proga. Nuotaikas praskaidrino studentai, kurie savo kasdienį rūbą pakeitė į šypseną keliančius žvėrelių kostiumus bei dalijo apkabinimus visiems praeiviams, besilankantiems Kauno klinikose.
 

Imasi dantų balinimo paslaugos reglamentavimo

2017-06-08
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga įsakymu patvirtino dantų balinimo paslaugų teikimą. Nustatyti reikalavimai specialistams, patalpoms, medžiagoms ir įrangai. Reglamentuotas dantų balinimo paslaugų teikimo organizavimas bei medicinos dokumentacijos tvarkymas. Taip siekiama užtikrinti, kad žmogaus organizme atliekamos populiarios dantų balinimo paslaugos būtų teikiamos saugiai ir nekenktų sveikatai.
 

Leis embrioną „įsivaikinti“ kitiems partneriams

2017-06-08
Poros, kurios jau praėjo sėkmingą pagalbinio apvaisinimo kelią, galės raštišku sprendimu leisti „įsivaikinti“ sukurtus embrionus kitoms, vaikų susilaukti negalinčioms, poroms. Taip teigiama įsakyme dėl pagalbinio apvaisinimo tvarkos, kurį pasirašė sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.
 

Vietinių atkryčių po radikalaus gydymo terapijos galimybės

2017-06-08
Išorinė spindulinė terapija (IST) yra vienas iš gydymo metodų, taikomas gydant vietiškai neišplitusį prostatos vėžį. Nepaisant tobulėjančių IST metodikų (tobulėjančio vaizdinimo, dozės eskalavimo) nuo 20 iki 50 proc. pacientų per dešimt metų po taikyto gydymo išsivysto biocheminis atkrytis (BA). Dažniausiai ligos atkrytis vystosi ten, kur IST metu buvo realizuota nepakankama spindulių dozė. Daliai šių pacientų tiriant dėl ligos išplitimo atokiųjų metastazių nerandama, o prostatos biopsijos metu verifikuojamas tik vietinis ligos atkrytis. Negydant šių ligos židinių prostatoje, jie diferencijuojasi, tapdami agresyvesniais ir potencialiais ligos metastazavimo šaltiniais.
 

Leidinys „Kelionių vaistinėlė 2017 m. vasara“ - Jūsų paslaugoms!

2017-06-08
Bendradarbiaudama su Valstybiniu turizmo departamentu, Lietuvos miestų turizmo informacijos centrais, visuomenės sveikatos centrais ir kitomis šalies gyventojų sveikata besirūpinančiomis institucijomis, „Farmacijos namų“ kūrybinė grupė viename populiariausių ir gražiausių Lietuvos kurortų surengė nuotaikingą sveikatinimo akciją, kurios metu pristatė specialų „Kelionių vaistinėlė 2017 m. vasara“ leidinį. Smagus ir naudingas visuomenės sveikatinimui skirtas renginys šiemet sutapo su Palangos kurortinio sezono „Myliu Palangą 2017“ atidarymu – vyko gegužės 27 dieną.
 

Inkstų vėžys: diagnostikos ir gydymo naujovės

2017-06-07
Inkstų ląstelių karcinoma (ILK) (angl. renal cell karcinoma) sudaro 2–3 proc. visų onkologinių ligų ir išlieka trečias pagal dažnumą urologinės sistemos vėžys. Europos Sąjungoje (ES) 2012 m. buvo nustatyta 84 400 naujų ILK atvejų ir registruota 34 700 mirties atvejų nuo šio vėžio. Kasmet registruojama 2–3 proc. daugiau naujų ILK atvejų, tai rodo, jog ši liga ir ateityje išliks viena aktualiausių tarp šlapimo takų onkologinių ligų. Lietuvoje, remiantis Nacionalinio vėžio registro duomenimis, 2006 m. buvo užregistruota 632 nauji ILK atvejai, tuo tarpu 2012 m. – jau 780. Naujų vėžio atvejų augimo tendencijos Lietuvoje stebimos kiek didesnės nei ES. Skaičiuojant ILK atvejus 100 tūkst. gyventojų, Lietuva yra viena iš pirmaujančių ES. Nors pastaruosius dešimtmečius didžiausiose Vakarų Europos šalyse stebimas mirtingumo dėl ILK mažėjimo tendencijos, Lietuvoje šis rodiklis išlieka didėjantis ir siekia 9,2 šimtui tūkstančių gyventojų.
 

Visuomenės sveikatos stiprinimo fondas turi naują vadovą

2017-06-07
Antradienį Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo tarybos nariai vienbalsiai išrinko naująjį savo vadovą, juo tapo Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentas, anksčiau ėjęs šalies Prezidentės patarėjo teisės klausimais pareigas, Šarūnas Narbutas.
 

Palaikymas pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu

2017-06-06
Kad turime širdį, kad ir kaip banaliai tai skambėtų, dažniausiai pajuntame tada, kai ji pavargsta plakti. Per metus Europoje net 4 mln. žmonių miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų, tuo tarpu Lietuvoje tiek vyrų, tiek moterų sergamumas ir mirtingumas nuo kraujotakos sistemos ligų yra vienas didžiausių. Tyrimai rodo, kad Lietuvoje nuo minėtų susirgimų miršta beveik dvigubai (56 proc.) daugiau gyventojų negu vidutiniškai ES šalyse senbuvėse.
 

Sąnarių sveikata vartojant natūralias priemones

2017-06-06
Nuosekliai teigiami klinikiniai rezultatai ir palankios saugumo charakteristikos rodo, kad erškėtuogės gali būti laikomos šiuolaikinio gydymo, skirto geresnei sąnarių sveikatai, dalimi. Ikiklinikiniai ir klinikiniai erškėtuogių miltelių tyrimai parodė, kad jiems būdingas stiprus uždegimą slopinantis ir antioksidacinis poveikis.
 

Kūdikio kolika: ką vaistininkas gali patarti mamai

2017-06-06
Kūdikio kolika – sindromas, kuris pasireiškia epizodiniu, intensyviu kūdikio verkimu bei sudirginimu, dažniausiai prasidedančiais po pietų ar vakare. Kolika apibrėžiama kaip skausmas, kuris trunka ilgiau kaip 3 val. per dieną, pasikartoja dažniau nei 3 kartus per savaitę ir tęsiasi ilgiau nei 3 savaites. Tai būklė, kuri kūdikiams gali būti labai skausminga bei varginanti. Serga apie 10–30 proc. kūdikių, kurių amžius svyruoja nuo keleto savaičių iki 3–6 mėn. Tai viena dažniausių patologijų, dėl kurios tėvai kreipiasi į gydytoją ar vaistininką per pirmuosius 3 kūdikio gyvenimo mėnesius.
 

Nuo širdies ir kraujagyslių ligų išgelbstima vis daugiau žmonių

2017-06-06
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, mūsų šalies kardiologijos specialistai neabejotinai žinomi visame pasaulyje ir garsina Lietuvos vardą. Tai ypatinga medicinos sritis, kuri nuolat turi žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis, gydymo metodikomis, mokslo pasiekimais, tad pelnytai turime kuo didžiuotis. Gerėja kardiologijos paslaugų kokybė ir prieinamumas, o dėl to pavyksta išgelbėti vis daugiau žmonių nuo širdies ir kraujagyslių ligų.
 

Lietuva ir Latvija vakciną vaikams kartu perka už mažesnę kainą

2017-06-06
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja, kad netrukus šalies gydymo įstaigas pasieks pneumokokinė vakcina, skirta vaikams iki 2 metų. Šios vakcinos pirkimo, vykdomo kartu su Latvija, procedūros, artėja prie pabaigos, tad artimiausiu metu su tiekėju bus pasirašyta sutartis. Vakciną perkant kartu su kaimynine šalimi ją pavyks įsigyti net 15 proc. mažesne kaina, nei iki šiol.
 

Aftinis stomatitas, jo išsivystymo priežastys, pagrindiniai gydymo principai

2017-06-05
Aftinis stomatitas, kitaip dar vadinamas opiniu stomatitu arba aftiniu išopėjimu, yra vienas iš labiausiai paplitusių burnos gleivinės pažeidimų, su kuriais susiduria įvairių specialybių gydytojai, ypač otorinolaringologai. Europoje šios ligos paplitimas siekia 37 proc., prastesnės socioekonominės padėties šalyse – dar daugiau. Manoma, kad epidemiologiniai duomenys būtų tikslesni, jei pavyktų pašalinti paciento ir gydytojo nesusikalbėjimo atvejus, nepakankamo problemos svarbos įvertinimo kliūtį.
 

Tėvo dienos proga Kauno klinikose atidaryta paroda „Tėvas“

2017-06-02
Kauno klinikose penktadienį atidaryta fotografijų paroda „Tėvas“, skirta Tėvo dienos progai. Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos iniciatyva rengiama paroda norima atkreipti dėmesį į vyrų sveikatą, jų priežiūrą bei profilaktikos galimybes.
 

Didžiausios Baltijos šalių ligoninės susitarė dėl bendradarbiavimo

2017-06-02
Šią savaitę Rygoje, Paulo Stradinio klinikinėje universitetinėje ligoninėje, buvo pristatytas naujas korpusas, į kurio atidarymo šventę susirinko svečiai iš Lietuvos ir Estijos didžiausių universitetinių ligoninių. Po iškilmingo atidarymo Paulo Stradinio klinikinės universitetinės ligoninės atstovai su Kauno klinikomis ir Tartu universitetine ligonine pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria siekiama skatinti Lietuvos, Latvijos ir Estijos gydytojų bei darbuotojų bendradarbiavimą, dalijamasi patirtimi, ateities projektų vystymą.
 

Devintas laimingo žvejo po kepenų transplantacijos gimtadienis

2017-06-02
64 metų vilnietis Stasys Bareikis, kaip ir visi žmonės po organų transplantacijos, kasmet mini ne vieną, o du gimtadienius. Tikrasis vyro gimtadienis – rugpjūtį, o antrasis – pavasarį. Šis pavasaris buvo jau devintas, kai Stasiui persodintos donoro kepenys, ir vyras gali mėgautis dovanoto gyvenimo teikiamais malonumais.
 

Gimdos miomos: pagaliau pažangiausias gydymas kompensuojamas ir Lietuvoje

2017-06-02
Gimdos miomos (fibroidai) – viena dažniausių gerybinių moters lytinės sistemos ligų. Dėl gimdos miomų atliekama daugiausia chirurginių operacijų ginekologinėje praktikoje. Tai – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių moterys kreipiasi pagalbos į ginekologus, labai aktuali moters sveikatos, gyvenimo kokybės ir klinikinės ginekologijos problema.
 

Vidurinės ausies uždegimas ir ūminis miringitas

2017-06-02
Vidurinės ausies uždegimas yra viena dažniausių ligų, su kuria susiduriama vaikystėje. Net 10–20 proc. vaikų iki 3 metų amžiaus gali sirgti ūminiu vidurinės ausies uždegimu daugiau nei 3 kartus per metus
 

Nosies sinusų ir ausų tuberkuliozė. Retas klinikinis atvejis

2017-06-02
Nosies sinusų ir ausų tuberkuliozė yra itin retos tuberkuliozės formos. Pristatome 74 metų pacientės, atvykusios į ausų nosies gerklės ligų skyrių dėl įtariamo lėtinio sinusito, klinikinį atvejį, kuriai po nosies sinusų operacijos įvyko komplikacija – preseptalinis celiulitas ir dešinės akies vokų hematoma, o antibakterinis gydymas buvo neveiksmingas. Gavus pathistologinio ištyrimo atsakymą buvo nustatyta tuberkuliozinio sinusito diagnozė, o kiek vėliau patvirtinta ausų ir plaučių tuberkuliozė.
 

Pagalbinio apvaisinimo donorai: ar bus atskleista jų tapatybė?

2017-06-01
Vyriausybė įpareigojo Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) parengti tvarką, pagal kurią būtų galima apsaugoti donorų teisę į privatumą bei vaikų, gimusių tokiu būdu teisę žinoti, kas yra jų biologiniai tėvai. Žmogus, gimęs po pagalbinio apvaisinimo procedūros ir sulaukęs pilnametystės galėtų sužinoti lytinių ląstelių ar embriono donorų tapatybę, jeigu jie bus tam davę sutikimą.
 

Kosulys gydytojo otorinolaringologo praktikoje

2017-06-01
Kosuliu besiskundžiantys pacientai sudaro iki 30 procentų visų į gydytojus besikreipiančių pacientų. Straipsnyje primenamos otorinolaringologo klinikinėje praktikoje pasitaikančios ūminio ir lėtinio kosulio priežastys, diagnostikos ir gydymo principai.
 

Ruošiatės iškylai? Ką naudinga žinoti...

2017-06-01
Šiltuoju metų laiku ypatingai suintensyvėja mikroorganizmų, tarp jų ir patogeninių (ligas sukeliančių) biologinis vystymasis, žymiai sutrumpėja laikas, per kurį mikroorganizmai sugeba daugintis ir augti. Vasaros karščiai dažnai būna tiesiogiai susiję su ūmių žarnyno infekcijų protrūkiais, apsinuodijimais maistu. Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vyriausiosios specialistės Ritos Sadūnaitės, kasmet 85-90 % visų šalyje registruojamų apsinuodijimo maistu protrūkių kyla dėl namų sąlygomis netinkamai pagaminto, nesaugaus maisto.
 

Kada išmoksime įvertinti Europos Sąjungos prasmę?

2017-05-31
Sveikatos apsaugos reforma mūsų šalyje vyksta jau ne vienerius metus. Naujoji valdžia pristatė savo veiklos prioritetus, ieškoma naujų galimybių, siekiant užtikrinti visavertę sveikatos priežiūros paslaugą kiekvienam gyventojui, sprendžiama daugybė kitų, su sveikatos apsauga susijusių klausimų... Apie tai mūsų visuomenė informuojama nuolat, tačiau gerokai mažiau žinių ji gauna apie tai, kaip formuojama bendra Europos Sąjungos šalių sveikatos apsaugos politika, kokioms aktualijoms šiuo metu skiriamas didžiausias dėmesys, kaip šiame kontekste atrodo mūsų valstybė ir t. t. Todėl plačiau padiskutuoti šiais klausimais ir išsakyti savo mintis paprašėme Lietuvos Respublikos nuolatinės atstovybės Europos Sąjungos sveikatos apsaugos atašė Giedrę Medžiaušaitę.
 

Pasaulio kardiologų elitas renkasi Vilniuje, svarbiausias klausimas – kodėl nuo širdies ligų miršta tiek daug lietuvių?

2017-05-31
Per metus Europoje net 4 mln. žmonių miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Lietuvoje sergamumas šiomis ligomis yra vienas didžiausių Europoje. Taip tvirtino Europos šalių širdies indeksą pristatę tyrėjai. Širdies ir kraujagyslių ligas medikai ir sveikatos politikos formuotojai vadina XXI amžiaus maru, užklupusiu sparčiai besivystančią visuomenę.
 

Antikorupcijos komisija atliks parlamentinį tyrimą dėl e. sveikata projekto įgyvendinimo

2017-05-29
Antikorupcijos komisijos ir Audito komiteto bendrame posėdyje susipažinus su Valstybės kontrolės atlikto elektroninės sveikatos sistemos kūrimo audito išvadomis buvo nuspręsta prašyti Seimo suteikti Antikorupcijos komisijai laikinosios tyrimo komisijos statusą ir pavesti jai atlikti parlamentinį tyrimą dėl e. sveikata projekto įgyvendinimo.
 

Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo skyrimo rekomendacijų apžvalga

2017-05-29
2017 m. sausio mėn. NVNU skyrimo rekomendacijos, aprobuotos ir patvirtintos NICE (National institute for Helath and Care Excellence). (NICE rekomendacijų vertimas)
 

ASU kelio osteoartritui gydyti

2017-05-29
Sąnarių skausmas yra vienas dažniausių pacientų, ypač vyresnio amžiaus, skundų. Neretai jį sukelia osteoartritas. Ši liga, kuriai būdingas skausmo paūmėjimas fizinio krūvio metu ir trumpesnis nei 30 min. rytinis sustingimas, yra pati dažniausia sąnarių liga visame pasaulyje [1, 2]. Osteoartrito riziką didina vyresnis amžius, moteriškoji lytis, nutukimas, raumenų silpnumas, buvusi sąnario trauma, genetinė predispozicija, kai kurios profesijos, anatominiai veiksniai [3, 4].
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.