Lietuvos naujienos

Išrinkti geriausi išradimai sveikatai

2018-05-21
Nuo jaunimo įpročių ir skonio receptorių analizės iki gestais valdomo neįgaliojo vežimėlio ar mobiliosios programėlės, galinčios nustatyti balso pakitimus. Šias ir kitas su sveikata susijusias kūrybiškas naujoves Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) vykusiame renginyje „Išradimai sveikatai 2018“ pristatė mokiniai, studentai ir tyrėjai bei sveikatos priežiūros specialistai.
 

Ląstelių terapija – naujas proveržis medicinoje

2018-05-20
Mokslo pažanga pastaraisiais dešimtmečiais sparčiai eina į priekį – tai, kas anksčiau atrodė sunkiai įsivaizduojama, tampa realybe. Viena iš pažangiausių medicinos vystymosi krypčių – ląstelių terapija – įvairiomis ligomis sergantiems pacientams žada naujas gydymosi galimybes. Apie šios naujovės pritaikomumą ir proveržį medicinoje šį penktadienį kalbėjo Kauno klinikų specialistai ir užsienio šalių universitetų ir universitetinių ligonių lektoriai tarptautinėje hematologijos ir onkologijos konferencijoje „Ląstelinė terapija – naujos gydymo galimybės horizonte“.
 

Praraja tarp žinių ir praktikos

2018-05-18
Nuolatinis skausmas per jų gyvenimus veikia milijonus žmonių pasaulyje ir yra globali negalios priežastis išsivysčiusiose ir besivystančiose šalyse [1]. Deja, nei politikai, nei pacientų globėjai, nei sveikatos administratoriai, nei visa visuomenė iki šiol nesupranta skausmo ir jo poveikio. O blogai valdomas skausmas brangiai kainuoja ne tik jį kenčiantiems asmenims ir jų šeimoms, bet ir vyriausybėms bei visiems mokesčių mokėtojams.
 

Eilės gydymo įstaigose: kaip pas gydytojus patekti greičiau?

2018-05-18
Pacientai dažnai skundžiasi ilgomis laukimo eilėmis pas gydytojus. Tačiau ne visi žmonės žino, kad iš tiesų jie patys gali pasirinkti tiek gydytoją, tiek gydymo įstaigą, kurioje yra mažiausia paslaugų laukimo eilė. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai primena kelis svarbius dalykus, kurie padės pas gydytoją patekti greičiau.
 

Ūminės išemijos sindromų biožymenys

2018-05-17
Diagnozuojant ūminį miokardo infarktą (ŪMI) bei vertinant šių pacientų riziką biožymenys vaidina tikrai svarbų vaidmenį. Biožymenys ūminio miokardo infarkto diagnostikoje buvo pradėti naudoti nuo 1954 m., kuomet aspartato aminotransferazės aktyvumo padidėjimas serume pirmą kartą buvo nustatytas sergančiam ŪMI pacientui. Vėliau, kaip specifiškesni, miokardo pažeidimui buvo naudojami laktatdehidrogenazės izofermentai bei kreatinkinazės MB izofermentas (CK-MB), ir jau daugiau kaip 20 m. referentiniu miokardo pažeidimo žymeniu laikomi širdies troponinai.
 

Kaip sumažinti psichoaktyvių medžiagų vartojimą?

2018-05-17
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui sumažinti pavojingų psichiką veikiančių medžiagų pasiūlą ir vartojimą nustatant griežtesnį jų reglamentavimą. Bus aiškiai apibrėžiama, kas yra naujos psichoaktyvios medžiagos, kada joms pradedama taikyti kontrolės priemones užkertant kelią kenksmingoms medžiagoms patekti į rinką.
 

SAM siūlo aiškiai reglamentuoti papildomą ir alternatyvią mediciną

2018-05-17
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė ir teikia derinti institucijoms bei suinteresuotoms grupėms įstatymo projektą, kuriuo siūloma aiškiai reglamentuoti alternatyviųjų ir papildomų sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, nustatyti jų teikimo kriterijus, kad šios paslaugos atitiktų aukščiausius kokybės reikalavimus, ko iki šiol labai trūksta. Šie siūlymai parengti įvertinus vyraujančias užsienio šalių šių problemų sprendimo tendencijas bei Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas.
 

Naujieji arterinės hipertenzijos mechanizmai

2018-05-15
Arterinė hipertenzija (AH) – liga, kuriai būdingas ilgalaikis arterinio kraujospūdžio padidėjimas, ilgainiui pažeidžiantis organus taikinius: kraujagysles, širdį, smegenis, inkstus ir akis. Daugiau nei 90 proc. atvejų arterinė hipertenzija būna pirminė, jos tikslios priežastys dar nėra visiškai žinomos. Dažniausi pirminės AH rizikos veiksniai: genetinis polinkis, amžius, antsvoris, nutukimas, sūrus ir riebus maistas, alkoholio vartojimas, rūkymas, nervinė įtampa bei fizinio aktyvumo stoka. Antrinė AH yra retesnė ir sudaro iki 10 proc. atvejų. AH sukelia: inkstų parenchiminės ligos, inkstų kraujagyslių pokyčiai (stenozė, fibromuskulinė displazija), feochromocitoma, pirminis hiperaldosteronizmas, Kušingo sindromas, obstrukcinė miego apnėja, aortos koarktacija, skydliaukės ligos ir tam tikros vaistų grupės.
 

Išeminio insulto antrinė profilaktika: praktiniai aspektai

2018-05-15
Išeminis insultas vieną iš dažniausių mirties priežasčių Europos išsivysčiusiose šalyse, tarp jų ir Lietuvoje. Be to, tai pagrindinė ilgalaikio invalidumo priežastis. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad buvęs išeminis insultas arba praeinantysis smegenų išemijos priepuolis (PSIP) yra nepriklausomas išeminio insulto rizikos veiksnys. Tai reiškia, kad PSIP patyręs ligonis turi didesnę riziką patirti insultą ir ši rizika yra didžiausia per pirmuosius 3 mėnesius. Nors per paskutinius du dešimtmečius atsirado naujų efektyvių ūminio išeminio insulto gydymo metodų, insulto pasekmės lieka labai sunkios. Todėl kur kas svarbiau užtikrinti insulto profilaktiką, siekiant sumažinti insulto sergamumą. Insulto profilaktika skiriama į pirminę (iki pasireiškus pirmam kraujagysliniam įvykiui) ir antrinę (pakartotinio kraujagyslinio įvykio profilaktika). Šiame straipsnyje apžvelgiama antrinė medikamentinė insulto profilaktika.
 

Mažinama administracinė našta sveikatos priežiūros įstaigoms

2018-05-15
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) inicijavo licencijavimo taisyklių pakeitimą, siekdama asmens sveikatos priežiūros įstaigoms palengvinti informacijos apie specialistus teikimą bei sumažinti reikalavimus viename pastatų komplekse veikiančioms įstaigoms, nesumažinant pacientų saugos bei paslaugų kokybės.
 

Kaip tobulinti psichikos sveikatos priežiūros reglamentavimą?

2018-05-15
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pateiktam įstatymų pakeitimo projektui, kuriuo siekiama sudaryti sąlygas vykdyti psichikos ir elgesio sutrikimų prevenciją, užtikrinti visiems žmonėms vienodas teises į kokybiškas ir prieinamas psichikos sveikatos priežiūros paslaugas bei psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių asmenų teises.
 

E. sveikatos auditas: blogiau nei tikėtasi

2018-05-15
Lėšų švaistymas ir neracionalus naudojimas, viešųjų pirkimų pažeidimai, stringanti sistema, nepasiteisinusios technologijos ir apmokėti nebaigti darbai, o pasibaigus sutartims – milijonai sistemos priežiūrai bei masinis laikinas projekte paslaugas teikusių įmonių darbuotojų įdarbinimas VĮ Registrų centre. Tokius faktus atskleidė Susisiekimo ministerijos inicijuotas kompleksinis elektroninės sveikatos sistemos kūrimo auditas, kurį ministerija atliko bendradarbiaudama su Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) ir nepriklausomais IT srities ekspertais.
 

Raudonos ausys, kas tai?

2018-05-15
Šio straipsnio tikslas – apžvelgti dažniausiai otorinolaringologijos praktikoje pasitaikančias ligas, kurių pagrindinis simptomas – ausies kaušelio paraudimas. Literatūroje nurodomos dažniausios su šiuo simptomu susijusios ligos, t. y. ausies kaušelio rožė, perichondritas ir raudonų ausų sindromas. Straipsnyje pateikiami pagrindiniai šių ligų klinikiniai, diagnostikos ir gydymo skirtumai. Pateikiamos klinikinės rekomendacijos.
 

Gyvybes gelbės naujoji karta: jaunųjų gydytojų žinios – pasaulinės vertės

2018-05-14
Parengti pirmieji gydytojai rezidentai, kurie galės be kitų specialistų pagalbos atlikti visas gyvybę gelbstinčias procedūras. Jie gebės suteikti skubiąją medicinos pagalbą tiek vaikams, tiek suaugusiems, mirštantiems ar besiskundžiantiems gerklės skausmu, patyrusiems sunkias traumas ar miokardo infarktą. Tai – pirmoji pagal aukščiausius pasaulio standartus parengtų skubiosios medicinos specialistų laida Lietuvoje.
 

Skelbiami konkursai vadovų vietoms užimti

2018-05-14
Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė VšĮ Kauno klinikinės ligoninės ir LSMUL Kauno klinikų vadovų konkursus. Atranka Kauno klinikų vadovo pareigoms eiti skelbiama baigiantis prof. R. Jurkevičiaus penkerių metų kadencijai. Tuo tarpu Kauno klinikinės ligoninės – atleidus G. Abeciūną iš pareigų, dėl ko laikinai šiuo metu šiai ligoninei vadovauja prof. A. Naudžiūnas.
 

Praktinis natokinazės fermento kraujotakai pritaikymas farmacininko darbe

2018-05-14
Širdies ir kraujagyslių ligos prilyginamos pasaulinei epidemijai – tai labiausiai paplitusi sergamumo ir mirtingumo priežastis visame pasaulyje. Lietuva – ne išimtis: 2016 m. daugiau nei pusė (56,2 proc.) mirčių buvo sąlygotos kraujotakos sutrikimų [1]. Gąsdinami šios statistikos, mokslininkai, bendradarbiaudami su sveikatos priežiūros sistemos atstovais, kasdien bando įminti ilgaamžiškumo ir geros kraujotakos sistemos būklės paslaptis, atsižvelgdami į kitų pasaulio šalių praktikas. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, būtent Japonijoje tikėtina žmonių gyvenimo trukmė yra pati ilgiausia visame pasaulyje – 83,7 metų [2], gerokai aplenkiant kitas išsivysčiusias šalis! 1987 m. tradiciniame japonų patiekale natto atrasta aktyvi medžiaga natokinazė įrodo, kad viena iš Japonijos gyventojų ilgaamžiškumo paslapčių gali slypėti ir... mažoje baltoje pupelėje.
 

Slaugytoja: kada baigiasi daktaro platus kelias, lieka seselės siauras takelis...

2018-05-11
Lietuvos visuomenė sensta, daugėja garbaus amžiaus žmonių, kurie dažnai negali pasigirti gera sveikata, yra kamuojami įvairių ligų, o neretai ir nebegali normaliai apsitarnauti. Toli gražu ne visada juos gali prižiūrėti artimieji, nes jie dirba ar patys turi sveikatos problemų, o gal jiems trūksta būtinų tokių ligonių priežiūrai reikalingų žinių ir įgūdžių. Todėl nemažai senolių gydosi ir yra prižiūrimi slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėse. Kokiomis sąlygomis gyvenimo saulėlydžio dienas jose leidžia senoliai? Ar atidesnis žvilgsnis į jas galėtų išsklaidyti neigiamus mitus, kurių, deja, nemažai esame susikūrę?
 

Patvirtintas narkotikų, tabako ir alkoholio vartojimo mažinimo planas

2018-05-11
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomam Narkotikų, tabako ir alkoholio prevencijos tarpinstitucinio veiklos plano projektui. Jame pristatomi trijų metų tikslai tabako, alkoholio, narkotikų kontrolės ir vartojimo prevencijos srityje. Taip pat siūlomi sprendimai, paremti ,,sveikata visose politikose“ principu.
 

Širdies magnetinio rezonanso tyrimo vertė diagnozuojant ir gydant širdies ir kraujagyslių ligas

2018-05-11
Širdies magnetinio rezonanso (MR) tyrimas pasaulyje klinikinėje praktikoje taikomas gana plačiai. Galimybė vieno tyrimo metu detaliai įvertinti bendrąją ir regioninę sistolinę skilvelių kontrakciją, apibūdinti miokardo struktūrą bei nustatyti patologiškai pakitusį miokardą tyrimui suteikia ypatingos vertės. Nors dėl savo prieinamumo dažniausias tyrimas sergantiesiems širdies ligomis išlieka echokardiografija, širdies MR tyrimas įgyja vis daugiau įrodymų ir yra įtraukiamas į naujas širdies ligų diagnostikos ir gydymo rekomendacijas.
 

Naujos kartos fosfodiesterazės 5 inhibitoriai – veiksmingam erekcijos sutrikimų gydymui

2018-05-10
Seksualinis žmogaus aktyvumas yra nenuginčijamai svarbus jo gyvenimo kokybę lemiantis veiksnys. Emocinis prisirišimas, meilė poros gyvenime išreiškiama per intymumą, kaip galimybę žmonėms tapti dar labiau artimesniems, geriau vienas kitą pažinti. Šiam vyksmui labai svarbi tiek bendra žmogaus sveikatos būklė, tiek darnus lytinių organų funkcionavimas. Natūralu, kad žmogus, patiriantis tam tikrų seksualinės funkcijos sutrikimų, jaučia stiprų nerimą, nepasitikėjimą savo jėgomis, o pasitenkinimą gyvenimu aptemdo nesėkmės baimė, trukdanti užmegzti ar palaikyti santykius su partneriu.
 

Tai yra labai geras tramplinas siekiant kompetencijos ir tobulumo...

2018-05-10
Šiemet, įsimintinais Lietuvai metais, sukaktuves švenčia ir Lietuvos skausmo draugija. Jos dvidešimties metų istorijoje nemažas vaidmuo teko ir gerai žinomam neurologui, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prorektoriui studijoms profesoriui Kęstučiui Petrikoniui. Iš pradžių būsimasis profesorius reiškėsi kaip aktyvus draugijos narys, vėliau ir iki šių dienų yra svarbus draugijos idėjų ir veiksmų generatorius. Draugijos sukakties proga prof. K. Petrikonis sutiko pasidalyti įsimintiniausiais prisiminimais iš draugijos veiklos istorijos bei išsakyti mintis apie ateitį...
 

Inkstai ir nėštumas

2018-05-09
Suprasti adaptacinius pakitimus, kurie atsiranda nėštumo metu, yra kritiškai svarbu, norint diferencijuoti patikimus, kurie būdingi normaliam ar komplikuotam nėštumui.
 

Nauja era gydant diabetinę inkstų ligą

2018-05-09
Cukrinis diabetas (CD) – lėtinė liga, kuria sergančiųjų skaičius pasauliniu mastu kasmet tik didėja, ypač išsivysčiusiose šalyse. 2015 metais pasaulyje CD sirgo 415 mln. asmenų, spėjama, kad 2040 metais šis skaičius išaugs iki 624 mln. ir tai lems dar didesnę socioekonominę naštą.
 

Lėtinės inkstų ligos aktualijos. Apie tai, kas svarbiausia

2018-05-09
Viena iš aktualijų, kuriai pastaruoju metu gydytojai nefrologai ir kitų sričių specialistai skiria daug dėmesio, – lėtinė inkstų liga. Tai nebylus, klastingas, neretai be jokių požymių staiga pasireiškiantis susirgimas. Gydytojas šią patologiją gali diagnozuoti labai įvairaus amžiaus pacientams, o blogiausia yra tai, kad, išgirdę tokį medicininį terminą, pacientai dažnai labai nustemba, nes dar niekuo nesiskundžia ir nejaučia jokių simptomų. Kaip šiuo metu sekasi gydyti nefrologinius ligonius, su kokiais iššūkiais tenka susidurti bei kokios numatomos ateities prognozės bei siekiai – kalbamės su Vilniaus universiteto MF profesoriumi, VUL Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovu Mariumi Miglinu.
 

Nosies obstrukcijos simptomų vertinimo (NOSE) klausimynas

2018-05-08
Ištyrus 37, dėl iškrypusios nosies pertvaros, nosies obstrukcija besiskundžiančius pacientus, buvo įvertintas lietuviško Nosies obstrukcijos simptomų vertinimo (NOSE) klausimyno testo-retesto stabilumas, vidinis nuoseklumas bei konstrukcijos pagrįstumas. Apskaičiuotos klausimyno psichometrinės savybės atitinka klausimynams keliamus reikalavimus. NOSE klausimyno lietuviška versija yra validi ir tinkama pacientų nosies obstrukcijai vertinti.
 
 

Gyvosios organų donorystės ambasadoriai, pavasarį sulaukę Kalėdų

2018-05-07
„Tai buvo lyg Kalėdos! Ne – tai buvo geriau, nei Kalėdos! Tai buvo Kalėdos pavasarį!“ – ukmergiškiai Vida ir Darius Svetlikauskai vis dar negali pamiršti, kaip džiaugėsi sužinoję, kad ir jie iš arti pamatys „Eurovizijos“ pusfinalį. Kelionę į šiemet Lisabonoje (Portugalija) rengiamą garsųjį dainų konkursą šiai porai inicijavo Nacionalinis transplantacijos biuras. Tokia žinia Vidai ir Dariui buvo visiškai netikėta, bet – itin maloni.
 

Retas sindromas, sudėtinga operacija ir naujas šansas gyvenime...

2018-05-07
Save laimės kūdikiu vadinančios ir antrąjį gimtadienį ligoninėje atšventusios Kauno klinikų pacientės Veros Ramanauskienės istorija – išskirtinė. Savo tris vaikus nuvedusi pas gydytojus sveikatos patikrinimui, pati išgirdo diagnozę – Marfano sindromą. „Ilgą laiką jaučiau dusulį ir aplinkiniams sakydavau, jog pavargau būti pavargusia – tokie simptomai mane lydėjo gana ilgai. Tačiau kai artima draugė nesugebėjo patikrinti spaudimo, nes jo aparatas net neužfiksavo, supratau, jog tai nėra tiesiog poilsio trūkumas“, – pasakoja Kauno klinikų pacientė.
 

Nustatys medikų algų didėjimo eigą

2018-05-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su medikų profsąjungomis pasirašė Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos kolektyvinės sutarties priedą, kuriuo numatoma, kaip konkrečiai turi būti didinamos medikų algos. Šiuo sutarties priedu yra įvedamos atlyginimo „grindys“, tad visų mažiausiai uždirbančių sveikatos priežiūros specialistų atlyginimai kils ir nebegalės būti mažesni nei nustatyta priede. Atlyginimų fondas nuo gegužės 1 d. didėja 20 proc. arba 99.5 mln. Eurų.
 

Pagalba skausmą kenčiančiam žmogui – prasminga, kilni ir atsakinga misija

2018-05-04
Kaunietė docentė Irena Marchertienė buvo viena iš aktyviausių skausmo medicinos judėjimo Lietuvoje pradininkių. Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ji tapo pirmąja Anesteziologijos klinikos vadove tuometėje Kauno medicinos akademijoje. Šiandien docentė mielai dalijasi prisiminimais bei potyriais, susijusiais su skausmo medicinos vystymusi Lietuvoje...
 

Statinų skyrimo aspektai 2017 m. EKD ŪMI su ST segmento pakilimu diagnostikos ir gydymo gairėse

2018-05-03
Statinų terapijos (ST) nauda antrinei širdies ir kraujagyslių ligų ir jų komplikacijų prevencijai patikimai įrodyta daugeliu mokslinių tyrimų. Taip pat įrodytas ankstyvo ir intensyvaus gydymo statinais efektyvumas esant ūminės išemijos sindromams (ŪIS).
 

Apdovanoti labiausiai nusipelnę medikai

2018-05-03
Vilniaus rotušėje vyko tradicinis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) organizuojamas renginys, skirtas pagerbti ir padėkoti labiausiai nusipelniusiems medikams – gydytojams, slaugytojams ir sveikatos apsaugos darbuotojams. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga garbės ženklais apdovanojo Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo, Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo garbės vardus suteikė 35 medicinos specialistams.
 

Brangių medicinos priemonių - daugiau negu reikia!

2018-05-03
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) valdo nacionalinius duomenis apie brangių medicinos priemonių kiekį, technines savybes, išlaidas, naudojimo intensyvumą bei pasiskirstymą Lietuvoje. Brangios medicinos priemonės – tai pozitronų emisijos tomografai, linijiniai greitintuvai, magnetinio rezonanso tomografai, angiografai, kompiuteriniai tomografai, gama kameros, mamografai, diagnostiniai rentgeno ir diagnostiniai ultragarsiniai prietaisai, kurių įsigijimo kaina viršija 28 962 eurus ir su kuriomis teikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos visiškai ar iš dalies apmokamos iš PSDF biudžeto lėšų.
 

Kasos fermentų terapija: veiksmingo gydymo principai

2018-05-03
Pakaitinė kasos fermentų terapija (PFT) yra bazinis virškinimo sutrikimų, atsiradusių dėl kasos nepakankamumo, gydymas. Klinikiniai tyrimai ir kasdienė medicinos praktika rodo, kad PFT yra saugi ir retai sukelia nepageidaujamų šalutinių poveikių. PFT efektyviai mažina steatorėją ir kitus riebalų malabsorbcijos simptomus – pilvo diskomfortą, pilnumo jausmą pavalgius, pūtimą, dispepsiją.
 

Kaune įspūdingai pradedama Europos širdies nepakankamumo renginių savaitė

2018-05-02
Širdies nepakankamumas – didelė sveikatos problema visoje Europos Sąjungoje, kurioje ši liga diagnozuota apie 15 mln. žmonių. Tai liga, kai širdis nepajėgia tinkamai prisipildyti krauju ir tinkamai jo išstumti. Pusė susirgusiųjų po diagnozės nustatymo miršta per pirmuosius penkerius metus, o dešimt metų po diagnozės nustatymo išgyvena ketvirtadalis žmonių.
 

Terapinė hipotermija

2018-05-02
Širdies sustojimas yra viena dažniausiai pasitaikančių mirčių išsivysčiusiose šalyse ir pagrindinė priežastis Europoje ir JAV. Amerikoje kasmet sustojus širdžiai miršta daugiau nei 750 tūkst. žmonių. Pastaraisiais metais vis dažniau pavyksta atkurti kraujotaką, kadangi medicinos personalas ir visuomenė tobulina gaivinimo įgūdžius (CPR) ir profesionalią medicinos pagalbą. Tačiau išgyvenamumas po širdies sustojimo yra mažas – tik 6–2 proc. Yra nemaža tikimybė, kad didelė dalis atgaivintų pacientų turės neurologinį deficitą. Įprasti reanimacijos būdai nėra efektyvūs. Yra įrodymų, kad terapinė hipotermija gali pagerinti neurologinius rezultatus. Nuo 2010 metų terapinė hipotermija pagal Amerikos širdies asociacijos gaires yra vienintelis būdas pagerinti neurologinį rezultatą po gaivinimo.Tie patys įrodymai pateikti 2010, 2015 metų Europos gaivinimo tarybos gairėse, Europos kardiologų draugijos miokardo infarkto su ST segmento pakilimu 2012 ir 2017 metų gydymo gairėse kaip I klasės B įrodymų lygio indikacija.
 

Miokardo infarktas nesant obstrukcijos vainikinėse arterijose

2018-05-02
Maždaug 1 iš 10 pacientų, susirgusių ūminiu miokardo infarktu (MI), arba 5–14 proc., įvairių šaltinių duomenimis [1, 2, 3, 4], angiografijos metu nenustatoma vainikinių arterijų (VA) obstrukcijos. Toks miokardo infarktas be obstrukcijos vainikinėse arterijose (MINOVA) dažniau pasitaiko jauno amžiaus (vid. ~ 55 metų) moteriškos lyties asmenims. Nustatyta, jog šie 2 požymiai yra nepriklausomi MINOVA predisponuojantys veiksniai.
 

Užkirto kelią nesaugių medicinos priemonių patekimui į Lietuvą

2018-05-02
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba) bendradarbiauja su teritorinių muitinių postais, kurie šiais metais pateikė 20 pranešimų apie įvežamas į Lietuvos Respublikos teritoriją galimai reikalavimų neatitinkančias medicinos priemones. Po atliktų patikrinimų paaiškėjo, kad daugiau nei pusė šių pranešimų pasitvirtino, medicinos priemonės išties neatitiko joms taikomų reikalavimų, todėl patekti į rinką buvo neleista apie 50 000 vienetų nesaugių medicinos priemonių.
 

Miokardo infarkto diagnostikos ypatumai

2018-05-02
Sergamumas išemine širdies liga (IŠL) nemažėja, ji išlieka viena dažniausių mirties priežasčių pasaulyje, lemianti beveik 1,8 mln. mirčių, arba 20 proc. visų mirčių Europoje. IŠL kliniškai pasireiškia kaip stabilioji krūtinės angina arba ūminės išemijos sindromai, kurie skiriami į: 1) ūminį miokardo infarktą su ST segmento pakilimu elektrokardiogramoje (EKG) (išliekančiu ilgiau kaip 20 min.), kuris atspindi ūminę, visišką vainikinių arterijų (VA) okliuziją; pagrindinis šių pacientų gydymo tikslas – neatidėliotina reperfuzija, atliekant pirminę angioplastiką ar fibrinolizę; ir 2) ūminės išemijos sindromus be ST segmento pakilimo (ŪISBSTP), kai EKG stebima ST segmento ir T bangos pakitimai, ir dažniausiai vainikinės arterijos nėra visiškai okliuduotos, bet reikšmingai susiaurėjusio spindžio; pagrindinis šių pacientų tyrimų ir gydymų tikslas – įvertinti ŪIS riziką, kuri siejama su VA pažaidos sunkumu, siekiant nustatyti didelės rizikos pacientus, kuriems tikslinga ankstyva invazinė strategija.
 

Susitiko dvynių šeimos ir gydytojai, padėję jiems išvysti pasaulį

2018-04-30
„Dažnai pagalvojame: mes jums esame tikriausiai paprasti pacientai, bet jūs mums esate tikri angelai“, – 9-nerių mėnesių dvynukių mama Viktorija sveikinosi su iš Švedijos atvykusių gydytojų komanda, kuri padeda Lietuvos moterims su gana reta dvynių transfuzijos diagnoze išnešioti ir sėkmingai pagimdyti mažylius. Stokholmo Karališkojo instituto Vaisiaus medicinos centro komanda lankėsi Kauno klinikose, dalijosi patirtimi su kolegomis ir pasidžiaugė iki šiol labai vaisingu bendradarbiavimu. Nuo 2013 metų šiame centre atlikus reikiamas procedūras buvo pagelbėti jau 4 šeimų vaikai.
 

Sveikatos išteklių lobynas: ar mokame juo naudotis?

2018-04-30
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sveikatą apibrėžia kaip visiškos fizinės, protinės ir socialinės gerovės būseną. Iš tiesų sveikatos ugdymas yra jos stiprinimo pagrindas. Pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiriama sveikam gyvenimo būdui ir visoms iš to išplaukiančioms pasekmėms. Kiek iš tiesų šiandien yra svarbu kalbėti ir nuolat priminti visuomenei apie sveikatą stiprinančią sąmoningą elgseną, kokie pagrindiniai veiksniai, lemiantys žmogaus sveikatos būklę ir bendrą savijautą, yra neatsiejami nuo kasdienių ritualų? Kiek veiksminga rinktis tokį gyvenimo būdą, kad jis garantuotų ilgą ir sveiką gyvenimą?.. Šiais aktualiais klausimais kalbamės su Europos Komisijos nariu dr. Vyteniu Andriukaičiu, kuris yra tiesiogiai atsakingas už modernią, supaprastintą ir efektyviai įgyvendinamą ES maisto saugos politiką...
 

Seimas svarsto gimdymų namuose klausimą

2018-04-30
Parlamentarai po pateikimo pritarė ir pradeda svarstyti sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos siūlymą įteisinti gimdymus namuose, tuo tikslu suteikti slaugytojams ir akušeriams daugiau funkcijų bei atsakomybės, kad jie galėtų priimti gimdymus namuose, kai nėra grėsmės nei gimdyvės, nei naujagimio sveikatai. Iki šiol ši sritis nebuvo aiškiai reglamentuota ir norintieji vaikelio susilaukti namuose skatindavo „neteisėtą veiklą“.
 

Balandžio 27 - oji - Medicinos darbuotojų diena. Sveikiname!

2018-04-27
Mieli medicinos darbuotojai! Su Jūsų profesine švente! Ačiū, kad esate, ačiū, kad rūpinatės mūsų sveikata, ačiū, kad suteikiate Viltį!
 

Miokardo infarkto ištiktų pacientų tęstinis gydymas

2018-04-27
Miokardo infarktas (MI) išlieka viena svarbiausių ligų, nepaisant ilgalaikio gydymo pagerėjimo ir mažėjančio mirštamumo nuo išeminės širdies ligos (IŠL). Europos kardiologų draugija (EKD) svarbų dėmesį skiria ne tik stebėjimui ir gydymui ūminiu laikotarpiu, bet ir tolesnei pacientų priežiūrai po įvykusio MI. Gyvenimo būdo keitimas ir rizikos veiksnių kontrolė yra labai svarbūs, siekiant optimalių gydymo rezultatų. Metimas rūkyti, optimalaus kraujospūdžio palaikymas, tinkama mityba, kūno masės kontrolė ir fizinio aktyvumo skatinimas yra pagrindiniai gyvenimo būdo keitimo aspektai. Gydymo stacionare metu nėra pakankamai laiko aptarti su pacientu antrinės prevencijos rekomendacijas, todėl reikalingas glaudus kardiologų bendradarbiavimas su šeimos gydytojais, reabilitologais, farmacininkais, dietologais, slaugytojomis. Gyvenimo būdo įpročiai greitai nesikeičia, todėl ilgalaikis stebėjimas, priminimas, mokymas gali būti labai naudingi.
 

Siūlo, kaip palengvinti nedarbingumo suteikimo tvarką

2018-04-27
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), pristačiusi siūlymą, kaip būtų galima sumažinti eiles pas šeimos gydytojus ir supaprastinti nedarbingumo suteikimo tvarką, artimiausiu metu šiuos klausimus aptars su verslo atstovais, kurie atstovauja darbdavių interesus, darbuotojus atstovaujančiomis organizacijomis, bei atsakingomis institucijomis – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), Valstybine darbo inspekcija (VDI), Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba (Sodra).
 

Kauno klinikose identiškoms dvynėms grąžinta klausa

2018-04-26
Nuo gimimo dvynės Gustė ir Smiltė negalėjo išgirsti mamos bei tėčio balso, nereaguodavo kreipiantis vardu, tačiau klausos stebuklą joms grąžino Kauno klinikų medikai, kurie balandžio 11 dieną dvynėms įdėjo klausos implantus. Kauno klinikose tokios operacijos nėra retos, tačiau operacija, kada klausa grąžinta identiškoms dvynėms, – pirmoji.
 

Pritarė siūlymui didinti PSD įmokas už žmones, draudžiamus valstybės

2018-04-26
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtai Vyriausybės išvadai, kurioje siūloma iš esmės pritarti Seimo nario Dariaus Kaminsko siūlymui padidinti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką, mokamą už valstybės lėšomis draudžiamus žmones ir prilyginti ją įmokai, kurią moka savarankiškai mokantys PSD įmokas. Kitaip tariant, pritariama siūlymui suvienodinti įmokas socialinėms grupėms.
 

Neurologija nusipelnė didesnio dėmesio ir pripažinimo...

2018-04-26
Lietuvos medikų bendruomenei gerai žinomas pirmasis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (tuomečio Kauno medicinos universiteto) Neurologijos klinikos vadovas, buvęs Lietuvos neurologų asociacijos prezidentas, Lietuvos skausmo draugijos įkūrėjas, keleto tarptautinių organizacijų narys doc. dr. Valius Pauza daugiau nei prieš dešimtmetį atsisveikino su buvusiomis pareigomis ir nelengvu neurologo darbu, tačiau iki šiol stebi kolegų veiklą, domisi jų visuomeniniu gyvenimu. Lietuvos skausmo draugijos 20-ečio proga paprašėme gerbiamo docento pasidalinti savo prisiminimais apie Skausmo draugijos veiklą bei išsakyti savo įžvalgas...
 

Medicinos prietaisų nuoma - jau greitai

2018-04-26
Gerėja paslaugų ir reikiamų priemonių prieinamumas pacientams. Žmonės, kurių sveikatos priežiūrai reikalingi brangūs medicinos prietaisai, galės juos išsinuomoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Ši naujovė ne tik palengvins pacientų finansinę naštą, bet ir leis sumažinti kai kurių ligoninių užimtumą, bus patogiau pacientams.
 

Prof. Vinso Janušonio knygos – darbas, mokslinė veikla ir hobis...

2018-04-25
2017-iesiems metams baigiantis Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr. gydytojas, Klaipėdos universiteto tarybos ir senato narys, Nacionalinės sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos prezidentas bei Sveikatos apsaugos ministerijos kolegijos narys prof. habil. dr. Vinsas Janušonis pateikė visuomenės vertinimui (su pakartotiniais leidimais) jau dešimtąją savo knygą. Anot autoriaus, nuolat besikeičiančiame, pilname iššūkių ir kataklizmų pasaulyje sveikatos priežiūra tampa vis reikalingesnė ir jai skiriamas vis didesnis dėmesys. Senstant visuomenei, augant sveikatos priežiūros kaštams, pacientų lūkesčiams, didėjant pacientų ir politikų spaudimui, sveikatos priežiūros organizacijų ir medikų veiklos laukas vis labiau ribojamas ir reguliuojamas. Didėja medikų atsakomybė, jų pažeidžiamumas. Todėl tokiame didėjančių reikalavimų ir nepakankamų galimybių kontekste sveikatos priežiūros organizacijų elgsena, jos modeliavimas tampa prioritetine veiklos kryptimi.
 

Naktinio darbo metu patirto miego trūkumo įtaka pusiausvyrai

2018-04-25
Nuovargis yra problema, nes paveikiamas saugumas darbe – mažėja budrumas, daugėja klaidų, didėja nelaimingų atsitikimų ir susižeidimų rizika. Visgi subjektyviai nuovargis gali būti nepakankamai įvertintas ar pervertintas, o kai kurie objektyviai nustatomi parametrai (EKG, EEG, AKS, rektalinė temperatūra ir t. t.) yra nepatogūs naudoti, sudėtingas rezultatų interpretavimas ir nepraktiškas pritaikymas. Įvairūs tyrimai kaip praktišką, neinvazinį, bet patikimą įrankį nuovargiui vertinti nurodo būtent interaktyviąją pusiausvyros ištyrimo sistemą, atliekamą Tetrax aparatu. Šia sistema VUL Santaros klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų centre įvertintas 21 gydytojo, dirbusio visą parą, stabilumas bei subjektyvi savijauta. Taip įsitikinta, kad naktinio darbo nulemtas nuovargis veikia kūno stabilumą ir didina kritimo riziką daugeliu atvejų.
 

Vienas Vyriausybės prioritetų - psichinės sveikatos stiprinimas

2018-04-24
Psichikos sveikatos stiprinimas – vienas iš šios Vyriausybės prioritetų, kuriems skiriamas ypatingas dėmesys. Ypač siekiant sumažinti savižudybių skaičių. Artimiausias numatytas žingsnis – ankstyvos savižudybių atpažinimo ir kompleksinės pagalbos suteikimo sistemos sukūrimas. Ji leis ne tik atpažinti žmogų, kuriam reikia pagalbos, bet ir nedelsiant bei kvalifikuotai ją suteikti. Be to, ši sistema užtikrins ne vienkartinę, o ilgalaikę paramą ir pagalbą nusižudyti ketinusiems žmonėms ir jų artimiesiems.
 

Vitaminas D ir jo poveikis neurodegeneracinių ligų vystymuisi

2018-04-24
Vitaminas D vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį kalcio ir fosfato rezorbcijos procesuose. Vitaminas D, patekęs į organizmą, yra biologiškai neveiklus, todėl, patekęs į kepenis, yra hidroksilinamas veikiant 25(OH)D-1 hidroksilazės ir verčiamas 25-hidroksivitaminu D. 25-hidroksivitaminas yra toliau hidroksilinamas, tik jau inkstuose, ir, veikiant 25-hidroksi-vitamino D 1-alfa-hidroksilazei, suformuojama biologiškai aktyvi vitamino D forma – 1,25-dihidroksi-vitaminas, kitaip vadinamas kalcitrioliu. Kalcitriolis skatina kalcio ir fosforo rezorbciją plonajame žarnyne ir palaiko pakankamą kalcio ir fosforo kiekį kraujyje, taip užtikrindamas normalią kaulų mineralizaciją ir apsaugą nuo hipokalcemijos.
 

Atlikta pirmoji belaidžio elektrokardiostimuliatoriaus implantacija

2018-04-23
Elektrokardiostimuliatorių istorija Lietuvoje prasidėjo jau 1960 metais, kuomet norint stimuliuoti bandančią sustoti širdį, medikai privalėdavo daryti atvirą pjūvį krūtinės ląstoje. Tačiau tobulėjančios technologijos, nuosekliai diegiami pažangūs gydymo metodai ir profesionalūs medikai kardiologijos srityje daro perversmą. Šiais metais balandžio 17 d. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose buvo atlikta pirmoji belaidžio elektrokardiostimuliatoriaus (EKS) implantacija Lietuvoje. „Medicinoje naujovės ir technologijos sparčiai žengia į priekį, o kartu su jomis – ir Kauno klinikų Kardiologijos klinikos gydytojų pasiekimai. Džiaugiuosi, kad medikai gali pasiūlyti pažangiausius gydymo metodus ir užtikrinti dar geresnę pacientų gyvenimo kokybę“, – kalbėjo Kardiologijos klinikos vadovas prof. habil. dr. Remigijus Žaliūnas.
 

Apie sveikatos sistemos reformos ir veiklos kryptis...

2018-04-23
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama gerinti mūsų šalies sveikatos sistemą, yra numačiusi pagrindines sveikatos sistemos reformos ir veiklos kryptis – didinti šeimos medicinos ir slaugos paslaugų prieinamumą, daugiau dėmesio skirti psichikos sveikatai, onkologinių ligų prevencijai bei gerinti ūmių infarktų ir insultų gydymą.
 

Nėščiųjų konferencijoje: ar gimdymas – lengvas iššūkis šeimai?

2018-04-23
Nenuostabu, kad kūdikio besilaukiančioms šeimoms, ypač artėjant gimdymui, kyla begalė pačių įvairiausių klausimų, dvejonių, neaiškumų: kaip elgtis per gimdymą, kad jis būtų kuo sklandesnis? Kaip geriausiai maitinti naujagimį? Kaip jį maudyti? Kuo rengti? Balandžio 26 dieną (ketvirtadienį) Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Akademijos šeimai organizuojama edukacinė konferencija nėščiosioms „Gimdymas – (ne)lengvas iššūkis šeimai“ – tai bandymas kurti abipusiu pasitikėjimu grįstus santykius, skatinti bendrą diskusiją, palaikyti dialogą tarp nėščiųjų ir medikų.
 

Efektyvus glikemiją mažinantis bei širdies ir kraujagyslių sistemą saugantis veikimas

2018-04-23
Cukrinis diabetas (CD) yra reikšmingas širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnys. Sergantieji CD tris kartus dažniau patiria miokardo infarktą, o rizika susirgti ŠKL jiems yra net iki 8 kartų didesnė nei nesergantiems šia liga. Mirtingumas dėl ŠKL (miokardo infarkto, smegenų kraujagyslių ligų, periferinių arterijų ligų ar stazinio širdies nepakankamumo) yra ženkliai didesnis sergant CD, lyginant su nesergančiais.
 

Sukčiai nusitaikė į diabetu sergančius ligonius

2018-04-23
Internete pastaruoju metu itin sparčiai plinta klaidinanti ir tikrovės neatitinkanti informacija apie produktą, kuris neva leidžia greitai ir efektyviai išsigydyti vieną sudėtingiausių enokrininės sistemos ligų - diabetą.
 

Vaikų maitinimas: nuo rugsėjo laukiama reikšmingų naujovių

2018-04-23
Nuo rugsėjo darželiuose, mokyklose, stovyklose ir socialinės globos įstaigose vaikai turės gauti sveikesnį ir kokybiškesnį maistą. Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patvirtintame naujame maitinimo organizavimo šiose įstaigose tvarkos apraše. Taip tikimasi užtikrinti sveikatai palankesnę vaikų mitybą, maisto saugą ir geriausią kokybę bei ugdyti sveikos mitybos įgūdžius. Be to, pirmą kartą aiškiai reglamentuojamas ir pačių mažiausių, vaikų iki 1 metų amžiaus, maitinimas lopšeliuose-darželiuose.
 

Pritarė siūlymui svarstyti naują rezidentūros apmokėjimo sistemą

2018-04-20
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui pritarti Seimo narių Juozo Oleko, Juliaus Sabatausko ir Dovilės Šakalienės iškeltam tikslui kelti gydytojų rezidentų darbo užmokesčio koeficientą, tačiau paties projekto nesvarstyti dabar. Todėl, kad artimiausiu metu SAM pateiks pilną siūlomą pertvarkų paketą dėl rezidentūros apmokėjimo sistemos keitimo.
 

Pagalbinio apvaisinimo informacinės sistemos nebus kuriamos

2018-04-20
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui nekurti naujų informacinių sistemų, skirtų administruoti pagalbinio apvaisinimo klausimus, o taupyti valstybės lėšas ir atsisakyti numatytų išlaidų naujos sistemos kūrimui. Tuo tikslu siūloma papildyti jau esamą Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registrą, kas kainuotų ženkliai mažiau.
 

Šiuolaikinis cukrinio diabeto gydymas

2018-04-19
Cukrinis diabetas – tai angliavandenių apykaitos sutrikimas, kuris lemia padidėjusią cukraus koncentraciją kraujyje. Sergančiųjų cukriniu diabetu dažnai būna sutrikusi ne tik angliavandenių, bet ir riebalų apykaita. Jie kur kas dažniau serga širdies ir kraujagyslių ligomis – išemine širdies liga, hipertenzija bei šių ligų komplikacijomis – insultu, infarktu. Apie tai, kiek aktuali ši liga, kokios jos gydymo galimybės bei kokie su šia sudėtinga patologija susiję gyvensenos pokyčiai tampa privalomi pacientams, kalbamės su Klaipėdos universitetinės ligoninės Vidaus ligų departamento Endokrinologijos skyriaus gydytoju endokrinologu Arūnu Pangoniu.
 

Širdies nepakankamumas ir natriureziniai peptidai

2018-04-19
Širdies nepakankamumas (ŠN) yra kompleksinis klinikinis sindromas, atsirandantis dėl funkcinių bei struktūrinių širdies pažeidimų ir pasireiškiantis skilvelių prisipildymo ar (ir) išstūmimo funkcijos sutrikimu. ŠN sukeliantis miokardo pažeidimas gali būti ūminis ir akivaizdus (pavyzdžiui, įvykus miokardo infarktui) arba laipsniškas, netgi nepastebimas (ilgai sergant blogai kontroliuojama arterine hipertenzija ar kt.), o kartais ŠN priežastis iš viso lieka nežinoma. Kaip atsakas į ŠN, pasireiškia įvairūs kompensaciniai mechanizmai, kaip antai: miokardo remodeliavimasis, hipertrofija, intensyvesnis biologiškai aktyvių medžiagų išsiskyrimas. Lėtinio ŠN paūmėjimas yra viena dažniausių skubaus pacientų hospitalizavimo priežasčių.
 

Didės medikų algos!

2018-04-19
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga Seime pristatė medicinos darbuotojų atlyginimų didinimo priemones, dėl kurių nuo gegužės 1 dienos darbo užmokesčio fondas didės 20 procentų. Būtent dėl tokios sumos buvo sutarta dar praėjusių metų gruodį vykusiose derybose su medikų bendruomene.
 

Trumpės eilės pas šeimos gydytojus

2018-04-18
Dvigubai sutrumpinti laukimo eiles pas šeimos gydytojus ir padidinti laiką, kurį medikas gali skirti tiesiogiai pacientui – toks yra vienas iš šios Vyriausybės tikslų. Tam numatyta mažinti gydytojų administracinio darbo krūvį, išplėsti jų komandą bei gerinti ir plėtoti nuotolines paslaugas. Be to, jau nuo gegužės 1 dienos gydymo įstaigų darbuotojams vidutiniškai 20 procentų didėja atlyginimai, kas taip pat turės įtakos medikų situacijos pagerėjimui bei didesnei motyvacijai.
 

Pavasarį išauga gyvūnų platinamų ligų grėsmė

2018-04-18
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad pavasarį padidėja šunų ir kačių platinamų ligų – toksokarozės, toksoplazmozės ir echinokokozės grėsmė. Pernai iš viso buvo užregistruotas 151 šių ligų atvejis (49 – toksokarozės, 49 – toksoplazmozės ir 53 – echinokokozės).
 

Jaunai merginai pasitikėjimą savimi grąžino medikai

2018-04-17
„Pirmą kartą į ginekologę kreipiausi būdama 16 metų, nes tiek man, tiek mano mamai pasidarė neramu – man niekaip neprasidėjo mėnesinės. Apie savo sindromą tuo metu dar nieko neįtariau, gyvenau kaip paprasta mergina“, – savo pasakojimą pradeda dabar jau 21 metų Kauno klinikų pacientė Laura.
 

Ministro vizitas Japonijoje

2018-04-17
2018 m. balandžio 13-14 dienomis Japonijos sveikatos, darbo ir gerovės ministro Katsunobu Kato kvietimu sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos vadovaujama delegacija dalyvavo trečiajame globaliame ministrų susitikime pacientų saugos klausimais. Susitikime taip pat dalyvavo delegacijos iš 42 šalių bei įvairių tarptautinių organizacijų, tokių kaip EBPO, PSO.
 

Kalis ir magnis klinikinėje praktikoje

2018-04-17
Per dieną sveikas žmogus su maistu suvartoja 40–100 mmol kalio. Daugiausia šio elemento yra daržovėse, šviežiuose ir džiovintuose vaisiuose, piene, mėsoje. Rafinuotuose produktuose daugiau natrio, riebalų, bet mažiau kalio ir dietinių skaidulų. Serumo kalio testas nesudėtingas, bet ne visada standartizuotas. Žemutinė kalio normos riba svyruoja tarp 3,5 ir 3,8 mmol/l, o viršutinė – tarp 5,0 ir 5,5 mmol/l, tačiau normos gali varijuoti priklausomai nuo laboratorijos. Plazmos kalio koncentracijai įtakos turi cirkadiniai ritmai: mažiausiai kalio esti naktį.
 

Chirurginis miokardo infarkto gydymas

2018-04-17
Išemine širdies liga visame pasaulyje serga per 110 mln. gyventojų. Pačios grėsmingiausios šios ligos išraiškos yra miokardo infarktas (MI) ir staigioji mirtis. Pasaulyje miokardo infarktas kas 22 sekundes ištinka 1 žmogų, kas 63 sekundes vienas žmogus nuo miokardo infarkto miršta. Lietuvoje kasmet ūminės išemijos sindromais suserga per 37 tūkst. žmonių, 6–8 proc. šių pacientų miršta. Ištikus ūminės išemijos sindromui, didžiausia rizika susirgti ūminiu miokardo infarktu arba mirti yra per pirmąsias 72 valandas nuo išeminių sindromų pradžios.
 

Antiagregacinio gydymo naujienos

2018-04-17
Pasaulyje daugiau kaip 7 mln. žmonių per metus suserga ūminiu miokardo infarktu (ŪMI). Remiantis 2015 m. Švedijos registru, miokardo infarktu su ST segmento pakilimu (MISSTP) sirgo 58/100 tūkst. gyventojų per metus. Kitose Europos šalyse – 43–144/100 tūkst. gyventojų per metus. Miokardo infarkto rizika didžiausia yra ūmioje ŪMI fazėje (5 proc. per 30 dienų). Po ūminės išemijos sindromų grįžtamojo MI rizika yra 5–7 proc. nuo 30 dienų iki 12 mėnesių, 2–5 proc. po 12 mėnesių, jeigu pacientai gydomi tik aspirinu. Mirtys ligoninėje – nuo 4 iki 12 proc., pacientų, sergančių MISSTP, vienerių metų mirštamumas angiografijos registruose yra apie 10 proc. Nors mirčių skaičius per paskutinius dešimtmečius ženkliai sumažėjo, per vienerius metus miršta 10 proc. pacientų. 20 proc. pacientų, kurie išgyvena po ŪMI, patiria antrą širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) komplikaciją. Didžiųjų ŠKL komplikacijų išsivysto maždaug 50 proc. persirgusių MI pacientų.
 

Sportininką po sudėtingos traumos gelbėjo prof. R. Gudas

2018-04-16
„Viena trumpa, nelaimingai pasibaigusi akimirka, gali labai reikšmingai pakoreguoti sportininko gyvenimą. Tądien nedariau nieko neįprasto – sportavau, miške bėgiojau krosą ir bandžiau peršokti kliūtį, esančią kelyje, tačiau ant žemės nusileidau vos ant vienos kojos“, – pasakojimą pradeda profesionaliu sportu užsiimantis Marius.
 

Širdies nepakankamumas ir natriureziniai peptidai

2018-04-16
Širdies nepakankamumas (ŠN) yra kompleksinis klinikinis sindromas, atsirandantis dėl funkcinių bei struktūrinių širdies pažeidimų ir pasireiškiantis skilvelių prisipildymo ar (ir) išstūmimo funkcijos sutrikimu. ŠN sukeliantis miokardo pažeidimas gali būti ūminis ir akivaizdus (pavyzdžiui, įvykus miokardo infarktui) arba laipsniškas, netgi nepastebimas (ilgai sergant blogai kontroliuojama arterine hipertenzija ar kt.), o kartais ŠN priežastis iš viso lieka nežinoma. Kaip atsakas į ŠN, pasireiškia įvairūs kompensaciniai mechanizmai, kaip antai: miokardo remodeliavimasis, hipertrofija, intensyvesnis biologiškai aktyvių medžiagų išsiskyrimas. Lėtinio ŠN paūmėjimas yra viena dažniausių skubaus pacientų hospitalizavimo priežasčių.
 

Paprastinami reikalavimai projektams

2018-04-16
Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo taryba teikia visuomenei derinti naują Projektų, finansuojamų Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, konkursų organizavimo ir šių projektų finansavimo sutarčių sudarymo ir vykdymo tvarkos aprašą (toliau – tvarkos aprašas), kuriuo keičiami kai kurie reikalavimai finansavimo siekiantiems projektams. Nauju tvarkos aprašu siekiama supaprastinti projektų atrankos procedūras, atsisakant perteklinių, formalių ir jokios pridėtinės vertės nesukuriančių reikalavimų, keliamų paraiškoms ir jų vertinimo kriterijams.
 

Nulinė tolerancija korupcijai – prioritetas

2018-04-16
Praeitą savaitę Sveikatos apsaugos ministerijoje (toliau – SAM) vyko apvalaus stalo diskusija dalyvaujant antikorupcijos ekspertams aptariant nulinės tolerancijos korupcijos politikosplėtojimo sveikatos priežiūros įstaigose turinį ir kryptis.
 

Vegetarinė mityba. Akcentai

2018-04-11
Vegetarinė mityba pasirenkama dėl įvairių priežasčių, tarp kurių dažniausios: ekologinės, ekonominės, religinės, etinės, sveikatos gerinimo. Tai toks mitybos būdas, kai iš raciono pašalinami gyvūninės kilmės produktai. Dažniausiai atsisakoma mėsos, bet taip pat gali būti vengiama kiaušinių, pieno produktų, žuvies. Racioną sudaro augalinės kilmės produktai: kruopos, ankštinės daržovės, šakniavaisiai, sėklos, riešutai, daržovės, vaisiai, grybai. Toks racionas aprūpina žmogaus organizmą būtinomis maisto medžiagomis: skaidulomis, fitoestrogenais, antioksidantais, fitochemikalais, omega 3 riebalų rūgštimis.
 

„Myliu tave, mama...“ Ačiū medikams!

2018-04-10
Po širdimi nešioti gyvybę ir sužinoti, jog kiaušidėje rastas cistinis darinys turi navikinių ląstelių – kiekvienai būsimai motinai ši žinia būtų gniuždanti. Nelengvą išbandymą patyrė buvusi Kauno klinikų pacientė Vaida, kuri 18-ioliktąją nėštumo savaitę atsitiktinai sužinojo bauginančią diagnozę – pirmos stadijos endometrioidinė karcinoma. Tačiau laiku nustatyta diagnozė ir gydytojų profesionalumas lėmė sėkmingą sudėtingos operacijos baigtį – buvo išsaugotas ir nėštumas, ir vaisingumas.
 

Visuomenės sveikatos stiprinimo fondas pasipildys naujais nariais

2018-04-10
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo tarybos sudėtį papildyti naujais nariais iš žiniasklaidos priemones atstovaujančių organizacijų.
 

Iššūkiai, su kuriais insultą gydantys neurologai susiduria kiekvieną dieną...

2018-04-10
Insultas – ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, kai dėl staiga užsikimšusios galvos smegenis maitinančios kraujagyslės sutrinka smegenų audinio kraujotaka ir atsiranda smegenų pažeidimo simptomai. Insultas sudaro 15–17 proc. visų nervų sistemos ligų. Ši liga yra dažniausia suaugusiųjų neįgalumo priežastis. Tik nedaugeliui išgyvenusių po insulto pacientų nėra liekamųjų pažeidimo reiškinių. Visada buvo ir yra labai svarbu laiku suteikti pagalbą insulto ištiktiems ligoniams Šiandien tokios galimybės – realios. Plačiau apie insultą ir su juo susijusias aktualijas kalbamės su VU MF Klinikinės medicinos instituto direktoriumi, Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos profesoriumi, Lietuvos insulto asociacijos prezidentu Daliumi Jatužiu.
 

Naujųjų uvulopalatofaringoplastikų technikų apžvalga

2018-04-10
Pastaraisiais metais knarkimo ir obstrukcinės miego apnėjos sindromo (OMAS) chirurginiam gydymui pradėtos taikyti naujosios uvulopalatofaringoplastikos. Šių operacijų tikslas – pagerinti OMAS chirurginio gydymo veiksmingumą gydant obstrukciją už minkštojo gomurio ir burnaryklės lygiuose, palengvinti pooperacinį laikotarpį ir sumažinti pooperacinių nepageidaujamų reiškinių pasireiškimą. Straipsnyje trumpai aprašomos naujųjų operacijų technikos, jų privalumai ir veiksmingumas.
 

Magnetinio rezonanso tomografija: mokėti ar ne?

2018-04-09
​Už magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimą privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems (PSD) Lietuvos gyventojams sumoka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Tačiau gydymo įstaigose dažnai siūloma nusipirkti į USB atmintinę ar į kompaktinį diską įrašytus radiologinius vaizdus ar atsinešti nusipirktus vienkartinius drabužius. Kaip tokiu atveju elgtis?
 

Sujungus Kauno poliklinikas pakilo medikų atlyginimai

2018-04-06
Kol šalies politikai tebeieško sprendimų, kaip pakelti atlyginimus ligoninių ir kitų gydymo įstaigų darbuotojams, Kaunas surado sprendimą. Visas penkias miestui pavaldžias poliklinikas apjungus į vieną juridinį vienetą, pasiektas pagrindinis reformos tikslas – nuo šiol medicininis personalas uždirbs daugiau.
 

Gerins psichikos sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą

2018-04-06
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokėti ne tik gydytojo psichiatro bei psichikos sveikatos slaugytojo, bet ir socialinio darbuotojo bei medicinos psichologo paslaugas. Tai reiškia, kad visos pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose įstaigose gerės šių paslaugų prieinamumas ir žmonėms bus lengviau gauti reikiamą gydymą.
 

Kulautuvos reabilitacijos ligoninėje – naujovė gydytojams ir pacientams

2018-04-05
Plačiai paplitusi paslaugų ir darbo kokybės gerinimo metodika „Lean“, kuria vadovaujantis daugiausiai dėmesio skiriama efektyviam turimų išteklių panaudojimui bei vykstančių procesų kuriamai vertei, Kauno klinikų filiale Kulautuvos reabilitacijos ligoninėje pakeitė darbo pasiskirstymo sistemą ir jos principus. „Persikėlus iš Viršužiglio ligoninės, susidūrėme su tam tikrais iššūkiais – pasikeitusiomis darbo sąlygomis ir ženkliai išaugusiu pacientų srautu. Sprendžiant problemas, semtis patirties reikėjo iš kitų organizacijų ir gerosios vadybos sistemų darbo organizavimo, o vadybos principus pritaikyti sveikatos priežiūros įstaigoje. Praėjus 9 mėnesiams nuo naujų metodų įdiegimo, matome akivaizdžią šios metodikos naudą Ligoninės gydytojams ir pacientams“, – pasakojo Kulautuvos reabilitacijos ligoninės direktorius prof. Raimondas Kubilius.
 

Gimdymus galės priimti namuose?

2018-04-05
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui įteisinti gimdymus namuose ir tuo tikslu suteikti slaugytojams ir akušeriams daugiau funkcijų bei atsakomybės, kad jie galėtų priimti gimdymus namuose, kai nėra grėsmės nei gimdyvės, nei naujagimio sveikatai. Iki šiol ši sritis nebuvo aiškiai reglamentuota ir norintieji vaikelio susilaukti namuose skatindavo „neteisėtą veiklą“.
 

Kaip efektyviai gydyti pažinimo funkcijų silpnėjimą

2018-04-05
Lėtinis smegenų kraujotakos nepakankamumas (LSKN) jungia įvairius neurologinius sutrikimus, pasižyminčius simptomų įvairove. LSKN pasireiškia ne tik po ūminių galvos smegenų kraujotakos sutrikimų, bet ir tiems pacientams, kurie nepatyrė ūmaus smegenų kraujotakos sutrikimo, tačiau jiems yra nustatyti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai, skatinantys aterosklerozės procesą smegenų kraujagyslėse. Esant LSKN dažnai nustatomas tam tikro laipsnio smegenų perfuzijos sumažėjimas, kuris kliniškai pasireiškia pažinimo ir atminties sutrikimais, ženkliai pabloginančiais ligonio gyvenimo kokybę. Gydant lėtinį smegenų perfuzijos sumažėjimą gali būti skiriami kelių tipų neuroprotektoriai, tarp jų ir vinpocetinas (Cavinton).
 

Gripo virusų evoliucijos iššūkiai

2018-04-05
Lietuvos gyventojams perkamos sezoninio gripo vakcinos gaminamos pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojamą antigeninę sudėtį kiekvieniems metams, jų efektyvumas ir saugumas yra patvirtintas registracijos procedūrų metu, taigi visos vakcinos yra efektyvios, kokybiškos ir saugios. Gripo vakcinų efektyvumas yra įrodytas mokslo tyrimais ir vertinamas kaip galimybė išvengti sunkių gripo formų, hospitalizacijos, komplikacijų ir mirties, ypač rizikos grupių asmenims.
 

Galūnių spazmiškumas patyrus galvos smegenų insultą

2018-04-04
Patirtas galvos smegenų insultas išlieka dažniausia suaugusiųjų neįgalumo priežastimi. Persirgusiems insultu pacientams neįgalumą gali sąlygoti ne tik dažnas insulto padarinys – raumenų paralyžius, bet ir raumenų spazmiškumas, kalbos, jutimų, regos, pažinimo funkcijų ar koordinacijos sutrikimas.
 

Insulto diagnostika

2018-04-04
Nepaisant didelės medicinos mokslo pažangos, galvos smegenų insulto gydyme per paskutinius du dešimtmečius ši liga vis dar tebėra pagrindinė neįgalumo ir trečia pagal svarbumą mirtingumo priežastimi pasaulyje. Net ir taikant moderniausius gydymo būdus didelei pacientų daliai lieka neurologinių ar pažinimo funkcijų pažeidimų, nemažai jų miršta.
 

Mechaninė trombektomija – 24 valandos vilties

2018-04-04
Išeminis insultas yra ūminė invalidizuojanti galvos smegenų kraujotakos liga, dažnai sukelianti pastoviai išliekantį neurologinį deficitą ar mirtį. Išeminis insultas sudaro apie 87 proc. visų insultų ir pasauliniu mastu yra antroji pagal dažnį mirties priežastis tarp vyresnių nei 60 m. amžiaus asmenų. Kasmet Lietuvoje registruojama daugiau kaip 10 tūkst. naujų susirgimo atvejų, miršta apie 3,5 tūkst. žmonių – daugiau nei nuo ūminio miokardo infarkto ir arterinės hipertenzijos kartu paėmus.
 

„Gydymo įstaigos turėtų kreiptis į STT dėl informacijos pateikimo prieš skiriant padalinių vadovus“

2018-04-04
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kreipėsi į visų šalies gydymo įstaigų vadovus primindamas, kaip yra svarbu užtikrinti, kad gydymo įstaigose vadovaujančias pareigas užimtų nepriekaištingos reputacijos žmonės ir tuo įsitikinti dar prieš juos skiriant padalinių vadovais. Tuo tikslu gydymo įstaigų vadovai raginami kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), prašydami pateikti informaciją apie kandidatus, siekiančius užimti aukštas pareigas.
 

Trylika multiorganinių donorų – 46 gyvybę grąžinančios transplantacijos

2018-04-03
Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje užregistruota 16 efektyvių donorų, iš kurių net 13 buvo multiorganiniai.
 

Gimdos kūno vėžiu sergančioms pacientėms – saugesnė alternatyva

2018-04-03
Sarginio limfmazgio biospija – tai saugesnė operacinė technologija, leidžianti pašalinti tik arčiausiai naviko esančius limfmazgius, kuriuose rasta navikinių ląstelių. Pirmos stadijos gimdos kūno vėžiu sergančioms pacientėms šis būdas padeda išvengti pooperacinių komplikacijų, kurios susijusios su limfmazgių pašalinimu, o svarbiausia – išsaugoti sveikus, naviko nepažeistus limfmazgius. Ši operacija Kauno klinikose pirmą kartą atlikta 82 metų pacientei ir truko beveik tris valandas. Sklandžiu pooperaciniu laikotarpiu džiaugėsi ir pacientė Janina: „Jaučiuosi labai gerai, man nieko neskauda, o namo galėjau važiuoti ir pirmąją dieną po operacijos“, – sakė moteris.
 

Keturi klausimai infekcinių ligų gydytojai

2018-04-02
Nuo 2015 metų pacientams, sergantiesiems lėtiniu hepatitu C (LHC), pradėjus skirti naujus vaistus, padėtis gerokai pasikeitė – pacientai dažniau džiaugiasi, kad pasveiko, tačiau medikams iškilo naujų iššūkių. Apie gydymo naujoves kalbamės su infekcinių ligų gydytoja prof. Ligita Jančoriene.
 

Konferencija visų specialybių gydytojams ir slaugytojams Alytuje

2018-03-30
Dėmesio! Balandžio 19 dieną Alytuje vyks konferencija, skirta visų specialybių gydytojams ir slaugytojams. Platesnė informacija ir registracija - žemiau.
 

Su šv. Velykomis! Su atgimstančia gamta!

2018-03-30
Mieli kolegos! Su pavasariu, su atgimstančia gamta... Tegul atėjusi gražiausia pavasario šventė atneša visiems Jums sielos ramybę, atlaidumą, gerumo jausmą... Įsileiskite į savo širdis užuojautą ir supratingumą. Dovanokite vieni kitiems meilę ir pagarbą, atsinaujinkite, kad šviesiomis mintimis pradėtumėte naują Gamtos ciklą... Tegul prisikėlimo Dvasia sužadina Jūsų širdyse naujas viltis, ramybę, džiaugsmą.. Jaukių, šiltų ir prasmingų švenčių...
 

Donorystės idėja sėkmingai plinta!

2018-03-30
6843 – šitiek Lietuvos gyventojų pritarimą organų donorystei išreiškė nepakildami nuo kompiuterio. Tiek per ketverius metus pasirašyta elektroninių sutikimų donorystei.
 

Miokardo infarkto diagnostikos ypatumai

2018-03-28
Sergamumas išemine širdies liga (IŠL) nemažėja, ji išlieka viena dažniausių mirties priežasčių pasaulyje, lemianti beveik 1,8 mln. mirčių, arba 20 proc. visų mirčių Europoje. IŠL kliniškai pasireiškia kaip stabilioji krūtinės angina arba ūminės išemijos sindromai, kurie skiriami į: 1) ūminį miokardo infarktą su ST segmento pakilimu elektrokardiogramoje (EKG) (išliekančiu ilgiau kaip 20 min.), kuris atspindi ūminę, visišką vainikinių arterijų (VA) okliuziją; pagrindinis šių pacientų gydymo tikslas – neatidėliotina reperfuzija, atliekant pirminę angioplastiką ar fibrinolizę; ir 2) ūminės išemijos sindromus be ST segmento pakilimo (ŪISBSTP), kai EKG stebima ST segmento ir T bangos pakitimai, ir dažniausiai vainikinės arterijos nėra visiškai okliuduotos, bet reikšmingai susiaurėjusio spindžio; pagrindinis šių pacientų tyrimų ir gydymų tikslas – įvertinti ŪIS riziką, kuri siejama su VA pažaidos sunkumu, siekiant nustatyti didelės rizikos pacientus, kuriems tikslinga ankstyva invazinė strategija.
 

Apie integruotos sveikatos priežiūros bei skubios pagalbos teikimo galimybes...

2018-03-28
Kiekvienais metais tūkstančiai žmonių patiria miokardo infarktą, nuo kurio maždaug iš dvidešimties 4–5 pacientai miršta. Tai – labai klastinga liga. Nors ji neretai užklumpa netikėtai, be jokių simptomų, tačiau skubiai suteikus pagalbą žmogaus gyvybę galima išgelbėti. Apie ūmaus miokardo infarkto gydymą, pasitelkiant integruotos sveikatos priežiūros programas bei skubios pagalbos teikimo galimybes, naujus iššūkius, kurie laukia kardiologų, bei kitas aktualijas kalbamės su akademiku, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektoriumi, LSMU MA Kardiologijos klinikos vadovu, prof. habil. dr. Remigijumi Žaliūnu.
 

Prieširdžių virpėjimo diagnostika ir gydymas

2018-03-28
Prieširdžių virpėjimas (PV) – dažniausia ilgalaikė širdies aritmija. Tikėtina, kad vienas iš keturių vidutinio amžiaus žmonių išsivysčiusiose šalyse susirgs PV. Manoma, kad iki 2030 metų Europos sąjungoje bus 14–17 milijonų pacientų, sergančių PV, ir 120 000–215 000 naujai diagnozuotų atvejų per metus.
 

Širdies nepakankamumas ir anemija. Problema, kurią galima išspręsti

2018-03-27
Gretutinių ligų įtaka širdies nepakankamumu (ŠN) sergančių pacientai sveikatai – gana reikšminga. Jos gali lemti ŠN gydymo rezultatus ir gerokai pabloginti galimas baigtis. Sergant ŠN, ypač – hospitalizuotiems pacientams, neretai diagnozuojama anemija. Kokios kilmės, koks išsivystymo mechanizmas, kaip ŠN eigą komplikuoja anemija ir kokios galimybės išvengti neigiamų jos pasekmių – kalbamės su LSMU MA Kardiologijos klinikos doc. dr. Jolanta Laukaitiene.
 

Ką svarbu žinoti apie sąnarių keitimo operacijas?

2018-03-27
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) privalomuoju sveikatos draudimu apsidraudusiems pacientams kompensuoja klubo, kelio, čiurnos, peties, alkūnės, riešinio nykščio sąnario endoprotezus. Juos VLK perka centralizuotai, o vėliau paskirsto toms gydymo įstaigoms, kuriose atliekamos sąnarių keitimo operacijos. Ką pacientams reikia žinoti apie endoprotezavimo operacijas?
 

SAM: gamintojai cukraus kiekį mažins palaipsniui

2018-03-26
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), pasitarusi su Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ir pieno produktų gamintojais bei atsižvelgdama į pastarųjų nuogąstavimus, priėmė sprendimą, kad cukraus kiekis jogurtuose, kurie skirti vaikams ir tiekiami ugdymo įstaigoms per programą „Pienas vaikams“, bus mažinamas palaipsniui, o ne iškart. Tuo tikslu bus taikomas pereinamasis 5 metų laikotarpis, per kurį cukraus kiekis mažės kasmet – po 1 g cukraus/100 ml jogurto, nuo 2018 m. iki 2023 m. Taip vaikai galės palaipsniui pratintis prie mažesnio cukraus kiekio nepatirdami diskomforto.
 

PSO ekspertai - apie psichikos sveikatą

2018-03-26
Sveikatos apsaugos ministerijoje Lietuvos valstybės institucijų atstovai ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai susitiko aptarti psichikos sveikatos klausimų ypač didelį dėmesys skiriant savižudybių prevencijai.
 

Psichologė pataria, kada konsultacija gali būti naudinga

2018-03-26
Išvardinti visų priežasčių, dėl kurių rekomenduojama ar dėl kurių žmonės kreipiasi į psichologus, tikriausiai nepavyktų. Dažniausios priežastys, dėl kurių Vilniaus gyventojai praveria psichologo kabineto duris, būna susijusios su įtampa ir prislėgtumu, kuris patiriamas dirbant, mokantis, studijuojant ar atliekant karinę tarnybą, nuotaikos sutrikimais, gyvenimo pokyčiais, kurie užklumpa susirgus lėtine liga.
 

Pasiūlė didinti ASPĮ finansavimą

2018-03-22
Seimo Sveikatos reikalų komitetas kovo 21 dieną vykusiame posėdyje išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinės ligonių kasos informaciją apie sutarčių su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis sudarymo eigą.
 

Pasieniečių sraigtasparnis atskraidino širdį

2018-03-22
Ketvirtadienio paryčiais Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparnis iš Šiaulių donorinės ligoninės į Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikas perskraidino donoro širdį.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.