Lietuvos naujienos

Pasiūlė didinti ASPĮ finansavimą

2018-03-22
Seimo Sveikatos reikalų komitetas kovo 21 dieną vykusiame posėdyje išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinės ligonių kasos informaciją apie sutarčių su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis sudarymo eigą.
 

Pasieniečių sraigtasparnis atskraidino širdį

2018-03-22
Ketvirtadienio paryčiais Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparnis iš Šiaulių donorinės ligoninės į Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikas perskraidino donoro širdį.
 

Lytiškai plintančių infekcijų valdymo ypatumai

2018-03-22
Lytiškai plintančios infekcijos – tai infekcijos, kuriomis užsikrečiama visų rūšių lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu nuo šiomis infekcijomis užsikrėtusio lytinio partnerio. Pakankamai ilgai buvo vartojamas „lytiškai plintančių ligų“, o ne „infekcijų“, terminas. Tačiau Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), norėdama atkreipti dėmesį, kad, užsikrėtus lytiškai plintančia infekcija, ligos simptomų gali nebūti, prieš beveik du dešimtmečius rekomendavo naudoti lytiškai plintančių infekcijų terminą.
 

Apie darbą Afganistano ligoninėje, laukiančius kūrybinius iššūkius ir... pradėjusią trikti sveikatą

2018-03-22
Karo gydytojas majoras Vilius Kočiubaitis du dešimtmečius tarnavo Lietuvos kariuomenėje, kartu dirbo Marijampolės ir Respublikinėje Kauno ligoninėse. Beveik dvejus metus jis praleido Afganistane, kur gydė sužeistus karius ir vietos gyventojus. Tačiau tolesnio gyvenimo Vilius su karo medicina nesieja – jį patį užklupusios sveikatos problemos privertė keisti veiklos planus ir iš naujo pervertinti gyvenimo prasmę...
 

Naujovės įgyvendinant nacionalinę imunoprofilaktikos programą

2018-03-21
Vakcinacija pasaulyje padeda išvengti 2–3 mln. mirčių kasmet nuo difterijos, stabligės, kokliušo ir tymų. Didėjant skiepijimo apimtims pasaulyje, galima būtų apsaugoti dar 1,5 mln. žmonių nuo mirčių kiekvienais metais. Vakcinos yra viena sėkmingiausių ir efektyviausių profilaktikos priemonių nuo infekcinių ligų. Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) duomenimis, 2016 metais pasaulyje apie 116,5 mln. naujagimių ir kūdikių buvo paskiepyti nuo pagrindinių infekcijų, tokių kaip difterija, stabligė ir kokliušas, tačiau apie 12,9 mln. kūdikių, tai yra beveik 1 iš 10 kūdikių nebuvo paskiepyti. Tai reiškia, kad nepaskiepyti naujagimiai, kūdikiai ir vaikai susiduria su rimtu pavojumi užsikrėsti šiomis potencialiai mirtinomis ligomis [1]. Šiandien pasaulyje mažiau vaikų nei suaugusiųjų miršta nuo vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tai didžiulis paskutinių kelių dešimtmečių kūdikių imunizacijos programų pasiekimas. Dabar būtina sukoncentruoti pastangas į tai, kad pasiekti panašių rezultatų ir suaugusiesiems. 2012 metais 65-oji Pasaulinė sveikatos asamblėja patvirtino vakcinacijos veiksmų planą, kuris įgalina įdiegti viso gyvenime skiepijimo programas, siekiant užtikrinti vakcinų teikiamos naudos prieinamumą kiekvienam turinčiam riziką bet kurioje amžiaus grupėje.
 

Keliautojų diarėja: naujos prevencijos ir gydymo gairės

2018-03-20
Keliautojų diarėja (KD) yra labai akivaizdžiai su kelionėmis susijusi liga, kuria suserga 30–70 proc. tarptautinių keliautojų. KD dažnumas priklauso nuo kelionės vietos ir krypties, laiko (sezono) ir kitų veiksnių. Nors dažniausiai KD būna lengva arba vidutinio sunkumo ir praeina savaime, ji gali trikdyti kelionę arba riboti verslo aktyvumą. Neretai keliautojai, ypač besivystančiose šalyse, KD bando gydytis patys antibiotikais. Naujausi tyrimai rodo, kad antibiotikų vartojimas gali pažeisti natūralią žarnyno mikrobiomą ir paskatinti jo kolonizaciją atspariais mikroorganizmais. Manoma, kad tokie pacientai tampa atsparių mikroorganizmų platintojais globaliu mastu, be to, kolonizacija atspariais mikroorganizmai turi neigiamų pasekmių jų pačių sveikatai.
 

Folikulinė limfoma: gydymo galimybės Lietuvoje ir pasaulyje

2018-03-20
Folikulinė limfoma (FL) – tai antra pagal dažnį ne Hodžkino limfoma (NHL) Vakarų šalyse, sudaranti apie 10–20 proc. visų limfomų. Vidutinis amžius diagnozės nustatymo metu yra 60 metų, kiek dažniau nustatoma moterims.
 

Paviešino Lietuvoje visą parą dirbančių poliklinikų sąrašą

2018-03-20
Šeimos gydytojo nedarbo valandomis sunegalavę žmonės dažnai vyksta tiesiai į ligoninių skubiosios pagalbos skyrius, nors reikiamos pagalbos turėtų kreiptis į polikliniką. Dažnai pacientai savo atvykimą į ligoninės priimamąjį skyrių motyvuoja tuo, kad jų poliklinika ar šeimos gydytojas tuo metu nedirba. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) skelbia visos Lietuvos poliklinikų sąrašą, kur kreiptis pagalbos šeimos gydytojo nedarbo metu – naktį, savaitgaliais ar šventinėmis dienomis.
 

Svarstys, kaip turi atrodyti vaistų ir maisto papildų reklama

2018-03-19
Seime po pateikimo pritarta Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtos Farmacijos įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma labai aiškiai atskirti vaistų ir maisto papildų reklamą, taip išvengiant galimybės žmonėms suklysti ir rizikuoti savo sveikata įsigyjant jiems netinkamų ar nereikalingų maisto papildų.
 

Pasaulinę miego dieną raginama pasirūpinti savo biologiniu laikrodžiu

2018-03-16
Kaip šiąnakt miegojote – dažnai prabusdami, o gal iš vis negalėjote akių sumerkti ir dėl to kaltinote save? Šiemet minint Pasaulinę miego dieną – kovo 16-ąją – dėmesį siekiama atkreipti būtent į žmogaus biologinio laikrodžio reikšmę ir svarbą sveikatai. Kauno klinikų Neurologijos klinikos gydytoja neurologė Evelina Pajėdienė priduria, jog ir šių metų šūkis parinktas neatsitiktinai, atsižvelgiant į miego svarbą kokybiškam poilsiui ir gyvenimui, – „Mėgaukis gyvenimu, saugodamas savo miego-būdravimo ritmus“ (angl. „Join the Sleep World, Preserve Your Rhythms to Enjoy Life“).
 

Latentinė tuberkuliozė ir tuberkulino mėginio tyrimo rezultatai Lietuvoje 2016 m.

2018-03-16
Latentinė tuberkuliozės infekcija (LTBI) apibrėžiama kaip imuninis atsakas į Mycobacterium tuberculosis antigenus be kliniškai pasireiškiančių aktyvios tuberkuliozės požymių. Manoma, kad vienas trečdalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę tuberkuliozės mikobakterijomis. Dauguma užsikrėtusių asmenų neturi tuberkuliozei būdingų požymių ir negali užkrėsti aplinkinių, tačiau jie turi riziką susirgti tuberkulioze. Užsikrėtusiems asmenims per gyvenimą rizika susirgti tuberkulioze siekia nuo 5 iki 10 proc., dažniausiai per pirmuosius 5 metus nuo užsikrėtimo.
 

Lietuvos medicinos ištakos: pirmieji gydytojai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje

2018-03-16
Įvairius gydymo metodus žmonija pažino jau antikos laikais, tačiau profesionalus gydymas vystėsi gana lėtai. Ne išimtis ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė (LDK), kur viduramžiais, ir dar ilgokai po to, buvo gydomasi vaistažolėmis, tikima burtais. Iki pat XV a. LDK nebuvo gydytojų, įgijusių išsilavinimą Vakarų Europos universitetuose. Tad iki Vilniaus universiteto įkūrimo apie profesionalų medicinos atstovų rengimą to meto Lietuvoje kalbėti netenka. Juolab kad ir pačios medicinos katedros atidarymas universitete nusikėlė dar bemaž du šimtmečius, iki 1775-ųjų. Taigi gydytojų ar vaistininkų paslaugos ilgą laiką buvo prieinamos tik valdovams ir jų šeimos nariams.
 

Vyro patiriamos kančios paskatino žmoną ryžtis gyvajai donorystei

2018-03-15
„Donorystė yra didžiausia žmogaus meilės išraiška žmogui“, – yra sakęs popiežius Jonas Paulius II.
 

Europoje registruojami tymų infekcijos protrūkiai

2018-03-14
Tymai – tai ūminė, oro lašiniu būdu plintanti, itin užkrečiama sisteminė odos bėrimą sukelianti virusinė infekcija, galinti sukelti rimtų komplikacijų ar mirtį. Vienintelė efektyvi priemonė, galinti suvaldyti tymus, – skiepijimas. Nors vakcina nuo tymų infekcijos yra saugi ir prieinama visuomenei, tymai iki šiol yra viena dažniausių vakcinomis valdomų ligų vaikų mirties priežasčių pasaulyje.
 

„Boehringer Ingelheim“ padeda sveikatos priežiūros specialistams atpažinti IPF garsus

2018-03-14
Idiopatinė plaučių fibrozė (IPF) yra progresuojanti ir alinanti liga, kuri laipsniškai ir negrįžtamai pažeidžia plaučius. Ankstyvas diagnozės nustatymas – gyvybiškai svarbus, nes neskiriant reikiamo gydymo prarandama galimybė sulėtinti ligos progresavimą. Tačiau diagnozavimas gali tapti tikru iššūkiu [1, 2]. Šiais metais, minėdama pasaulinę IPF savaitę (rugsėjo 16–24 d.), kompanija „Boehringer Ingelheim“ nusprendė didinti žinomumą apie IPF garsus, padėdama gydytojams atpažinti kibiosios juostelės plėšimo garsą primenantį karkalų skambesį, kurį galima išgirsti išklausant daugumos sergančiųjų IPF plaučius [2]. Būdingo karkalų skambesio atpažinimas leistų anksčiau nustatyti tikslią medicininę diagnozę ir nedelsiant pradėti gydymą.
 

Reikšmingas žingsnis kontrolės link

2018-03-13
Pasaulio sveikatos organizacija arterinę hipertenziją (AH) yra pripažinusi svarbiausiu ir nepriklausomu sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis (ŠKL) ir mirtingumo dėl jų rizikos veiksniu. Įrodyta, kad netgi nedaug sumažinus arterinį kraujospūdį reikšmingi sumažėja ŠKL rizika. AH gydoma kompleksiškai – nemedikamentinėmis priemonėmis (dieta, fizinis aktyvumas) ir vaistais, kartais atsparia gydymui AH sergantiems ligoniams atliekamos chirurginės intervencijos.
 

Būkite budrūs įsigydami brangias medicinos priemones

2018-03-13
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) informuoja, kad Lietuvos teisės aktai draudžia platinti medicinos priemones ne prekybos patalpose, negalima platinti medicinos priemonių pardavėjų organizuojamuose pristatymuose, renginiuose, kurie vyksta įvairiose kavinėse, mokyklų patalpose ir panašiose erdvėse.
 

Antitrombozinis gydymas PV sergantiems pacientams, kuriems pasireiškė ūminės išemijos sindromas ir numatomas intervencinis gydymas

2018-03-12
Europos kardiologų draugijos Trombozių darbo grupės 2015 m. dokumentas, patvirtintas Europos širdies ritmo asociacijos ir Europos perkutaninės kardiovaskulinės intervencijos asociacijos
 

Antiaritminių vaistų pasirinkimas sinusiniam ritmui atkurti

2018-03-12
Per pastaruosius trisdešimt metų mokslininkai atrado ir tyrinėjo per 30 naujų antiaritminių vaistų molekulių, bet registruoti buvo tik keletas jų ir, deja, klinikinėje praktikoje jais gydyta ne itin sėkmingai. Antai nuvylė dronedorono efektyvumas ir saugumas, o tolesnis jo vartojimas smarkiai apribotas. Naujausias registruotas ir 2012 m. prieširdžių virpėjimo (PV) diagnostikos ir gydymo gairėse pristatomas III klasės antiaritminis vaistas – vernakalantas. Jo veiksmingumas atkuriant sinusinį ritmą įspūdingas, tačiau vėlgi – nėra visiškai aišku, koks jo saugumas. Taigi, medikamentinei kardioversijai atlikti turima nedaug priemonių. Apie šiandienines antiaritminių vaistų pasirinkimo sinusiniam ritmui atkurti bei išlaikyti galimybes kalbamės su Vilniaus universiteto Antakalnio ligoninės kardiologu dr. Mykolu Biliuku.
 

Cukrinis diabetas ir klausos pažeidimas

2018-03-12
Sergant cukriniu diabetu yra pažeidžiamos smulkios kraujagyslės. Tai sąlygoja progresuojantį, abipusį neurosensorinį prikurtimą. Kontroliuojant cukrinį diabetą rečiau pasireiškia klausos sutrikimai.
 

Gerybinė prostatos hiperplazija

2018-03-12
Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) yra dažniausias vyresnio amžiaus vyrų gerybinis navikas ir apatinių šlapimo takų (AŠT) simptomų priežastis. GPH reikšmingai didina šlapimo takų infekcijų riziką. Dabar GPH vartojami įvairių farmakologinių klasių vaistai, bet pirmaeilis gydymas išlieka alfa-1 adrenoreceptorių blokatoriais, kaip antai tamsulozinu, silodozinu ar kt. Tyrimų duomenimis, palyginti su tamsulozinu, silodozinas sukelia mažiau nepageidaujamų reiškinių širdies ir kraujagyslių sistemai (mažiau veikia kraujospūdį, širdies susitraukimų dažnį).
 

Apie modernių protezų kompensavimą

2018-03-11
Gerėja paslaugų ir reikiamų priemonių prieinamumas visiems žmonėms, turintiems negalią, nepaisant jų amžiaus. Nuo šių metų kovo mėnesio dar daugiau žmonių galės pasinaudoti galimybe gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojamas modernias blauzdos ir šlaunies protezines sistemas. Iki tol jas gauti galėjo tik tam tikro amžiaus negalią turintys pacientai.
 

Medicinos pažanga ir ilgametė gydytojų patirtis svajones paverčia realybe

2018-03-09
Būdama 8 metų Laima susirgo cukriniu diabetu. Inkstai silpo ir 2003 metais, kai moteriai buvo 27 metai, išsivystė inkstų nepakankamumas – prireikė dializės procedūrų. „Praėjus ketveriems alinantiems metams, man nusišypsojo laimė – buvo atlikta inksto transplantacija. Dėl palankaus donoro artimųjų apsisprendimo, galiu gyventi pilnavertį gyvenimą,“ – savo pasakojimą pradėjo Kauno klinikų pacientė Laima Kuckailienė.
 

Kardioversijos ir naujieji geriamieji antikoaguliantai

2018-03-08
Prieširdžių virpėjimo gydymas, nuolatinės terapinės hipokoaguliacijos užtikrinimas – aktualiausia šiandienos aritmologijos problema. Tačiau hipokoaguliacijos valdyme esminiai pokyčiai įvyko su naujos kartos geriamųjų antikoaguliantų, gerokai supaprastinusių sergančiųjų tromboembolijos prevenciją, įsitvirtinimu klinikinėje praktikoje. Apie prieširdžių virpėjimo tromboembolijų prevenciją, kardioversijos ir pasirengimo jai klausimais kalbamės su VUL Santariškių klinikos Kardiologijos ir angiologijos centro vadovu prof. habil. dr. Audriumi Aidiečiu.
 

Kovo 8-oji: moterys, sukūrusios šiuolaikines vakcinas

2018-03-08
Kovo-8 ąją, minėdami Tarptautinę moters dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai domėjosi garsiausiomis moterimis, pakeitusiomis vakcinacijos istoriją ir prisidėjusiomis prie šiuolaikinių vakcinų kūrimo.
 

Vaikų miegas ir su juo susijusių problemų įvertinimas pirminėje sveikatos priežiūroje

2018-03-07
Mokslinėje literatūroje vaikų miego problemoms pastaruoju metu yra skiriama vis daugiau dėmesio. Įrodyta, kad jų miego ypatumai turi didelės įtakos ne tik jų pačių ir jų tėvų gyvenimo kokybei, bet gali tapti ir tam tikrų ligų, būklių vystymosi priežastimi. Įvairių mokslinių šaltinių duomenimis, nuo miego problemų kenčia apie 21–35 proc. vaikų, tačiau didesnį susirūpinimą kelia įrodymai, kad dauguma šių sutrikimų lieka nediagnozuoti, didžiausią dėmesį įprastinės vaiko sveikatos apžiūros metu skiriant tik augimo darnos įvertinimui ir somatinių ligų paieškai.
 

Rūkymas ir plaučių ligos: ar tampame sveikesni?

2018-03-07
Paskutinius kelerius metus pasaulyje itin išpopuliarėjo „sveiko gyvenimo būdo“ propagavimas: skatinama sveikai maitintis, aktyviai fiziškai judėti, grūdintis; mokoma, kaip sumažinti stresą, planuoti dienos darbo ir poilsio režimą ir kt. Deja, sergančiųjų plaučių ligomis pasaulyje tik daugėja. Lietuvoje kasmet apie 1500 žmonių diagnozuojamas plaučių vėžys, lemiantis labai trumpą gyvenimo trukmę. Plaučių uždegimas, nepaisant naujausių plataus spektro antibiotikų, išlieka viena dažniausių vyresnio amžiaus žmonių mirties priežasčių. Dėl lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) kasmet pasaulyje miršta apie 3 milijonai žmonių.
 

Ką verta žinoti apie augalus kovojant su vėžiu

2018-03-06
Onkologinės ligos vis dar išlieka viena sunkiausių ir pavojingiausių patologijų, todėl sergantieji bet kokio gydymo metodo griebiasi it šiaudo, be tradicinio gydymo, dažnai ieško alternatyvių, „stebuklingų“ būdų pasveikti. Apie tai, ar naudingas ir veiksmingas gali būti gydymas augaliniais preparatais, kalbamės su gerai Lietuvoje žinomu profesionaliu vaistininku, liaudies medicinos ekspertu bei žolininku Virgilijumi Skirkevičiumi.
 

Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos paūmėjimai – besikeičiantis požiūris

2018-03-03
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – viena dažniausių lėtinių kvėpavimo sistemos ligų, su kuria tenka susidurti įvairių specialybių gydytojams. Lietuvoje 2015 metais registruota apie 30 tūkst. sergančiųjų arba 10,27 atvejo 1000 gyventojų. Tai šiandien iš principo nepagydoma lėtinė liga, kuri dažniausiai progresuoja. Šiandien vartojami vaistai negali modifikuoti nuolatinio ilgalaikio plaučių funkcijos silpnėjimo, tačiau gali sulėtinti ligos progresavimą, sumažinti mirtingumą, hospitalizavimų, paūmėjimų dažnį. Progresavimą neretai lemia ligos paūmėjimai, todėl vienas iš kertinių LOPL gydymo tikslų – sumažinti paūmėjimų riziką [2, 3].
 

Stabili krūtinės angina: šiuolaikinio gydymo principai ir galimybės

2018-02-26
Išeminė širdies liga (IŠL) yra dažniausia širdies patologija daugelyje pasaulio šalių. Antai Jungtinėse Amerikos Valstijose ji diagnozuota ~ 15,4 mln. suaugusių amerikiečių, vyresnių nei 20 metų (6,4 proc. šalies gyventojų). 2009 metais JAV nuo IŠL mirė beveik 400 tūkst. žmonių. Kiekvienais metais pirmąją savo gyvenime krūtinės anginos priepuolį patiria apie 635 tūkst. amerikiečių.
 

Savalaikis vidaus ligų diagnozavimas – ir pacientų reikalas

2018-02-23
Pastaruoju metu Lietuvoje daug dėmesio susilaukia vidaus ligų diagnostika ir gydymas. Šalyje vis dar negailestinga statistika: didžiausias mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių bei onkologinių ligų. Gydytojai vienbalsiai teigia, kad neretai pacientai pavėluoja kreiptis į gydymo įstaigas – kai susiruošia, liga jau būna gerokai įsisiautėjusi, todėl kur kas sunkiau kontroliuojama. Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) surengta konferencija „Vidaus ligų diagnostikos ir gydymo aktualijos 2018“ sulaukė masinio susidomėjimo – čia aptartos aktualiausios temos gydytojams ir slaugytojams.
 

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską?

2018-02-20
Cezario pjūvis – iki šiol ne tik medicinos, bet ir populiariojoje spaudoje diskusijas kelianti chirurginė procedūra, atliekama moterims, siekiant išvengti arba gydyti grėsmingas komplikacijas, keliančias pavojų motinos ar naujagimio gyvybei ir sveikatai. Tačiau ar tikrai kiekviena moteris yra pakankamai informuota apie visas galimas cezario pjūvio komplikacijas? „Tai – viena iš procedūrų, kurias iki šių dienų nemaža dalis nėščiųjų ir gimdyvių mielai rinktųsi klaidingai manydamos, jog taip apsaugo naujagimio sveikatą ir gyvybę“, – sako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje viešą paskaitą skaičiusi gydytoja akušerė ginekologė doc. Eglė Bartusevičienė.
 

Nitroglicerino pasirinkimas klinikinėje praktikoje

2018-02-20
Nitroglicerinas (glicerolio trinitratas – NTG, angl. GTN) yra vartojamas kaip antiangininis vaistas jau daugiau kaip 100 metų. Greitai veikiančios NTG formos vartojamos angininio skausmo priepuolio metu ar siekiant jam užkirsti kelią (skiriama prieš numatomą fizinį ar emocinį stresą), o pailginto atpalaidavimo NTG formos – krūtinės anginos (KA) gydymui ir priepuolių prevencijai. Pailginto atpalaidavimo formos taip pat skiriamos kaip pagalbinis stazinio širdies nepakankamumo (ŠN) gydymas (kartu su rusmenių preparatais, diuretikais, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriais (AKFI) ar arterijų plečiamaisiais vaistiniais preparatais). Dėl gebėjimo mažinti prieškrūvį ir pokrūvį bei didinti sistolinį tūrį NTG savo vietą turi ir ūmaus ŠN gydyme – skiriamos intraveninės NTG formos [1]. Išeminės širdies ligos (IŠL) gydymui ir KA priepuolių prevencijai bei ŠN gydymui skiriamos ir kitos organinių nitratų formos [2]
 

Neprilizino slopinimas – nauja gydymo strategija

2018-02-20
Natriurezinių peptidų (NP) veikimas naudingas esant širdies nepakankamumui, tuo tarpu renino-angiotenzino-aldosterono sistema veikia atvirkščiai bei žalingai. Sakubitrilas/valsartanas (LCZ696), pirmasis naujos vaistų klasės angiotenzino receptorių neprilizino inhibitorius, veikia abi neurohumoralines sistemas: slopindamas nepriliziną, apsaugo NP nuo irimo ir kartu blokuoja angiotenzino II 1-ojo tipo (AT1) receptorius. Klinikiniai tyrimai su sergančiaisiais sumažėjusios išstūmio frakcijos širdies nepakankamumu rodo, jog gydant sakubitrilu/valsartanu reikšmingai sumažėja mirtingumas dėl širdies ir kraujagyslių ligų bei dėl bet kokių priežasčių, mažėja hospitalizavimų dėl širdies nepakankamumo atvejų.
 

Klinikinis atvejis (širdies ir kraujagyslių ligos)

2018-02-20
Širdies ir kraujagyslių ligos Lietuvos bendrojoje populiacijoje užima pirmą vietą bendroje mirčių struktūroje tiek vyrų, tiek moterų grupėje. Vyrai širdies ir kraujagyslių ligomis serga gerokai dažniau nei moterys, o sergamumas ir mirštamumas nuo jų didėja priklausomai nuo amžiaus. Dažniausia išeminės širdies ligos išraiška yra stabili krūtinės angina. Pasaulyje krūtinės angina nustatyta maždaug 112 milijonų gyventojų. Jos atsiradimas rodo blogą prognozę, neigiamai veikia gyvenimo kokybę, riboja kasdienę veiklą.
 

Kviečia dirbti užsienyje!

2018-02-20
Dėmesio! Užsienio įdarbinimo agentūra kviečia medikus dirbti užsienio šalyse. Su platesne informacija susipažinsite prisegtame dokumente.
 

SAM: pratęsti receptus MPP galima ir telefonu

2018-02-19
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu įtvirtinta naujovė, kuri nuo šiol leis šeimos gydytojams ir slaugytojams nuotoliniu būdu savo pacientams išrašyti medicinos pagalbos priemones. Tokiais atvejais reikės tik, pavyzdžiui, paskambinti į šeimos medicinos paslaugas teikiančią gydymo įstaigą, kurioje žmogus yra prisirašęs, ir to pakaks, kad būtų išrašytas anksčiau gydytojo paskirtų kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių (MPP) receptas.
 

Lietuvių mokslininkų tyrinėjami vėžio žymenys – proveržis gydant onkologines ligas

2018-02-19
Naujausi mokslo atradimai veržiasi į vėžio diagnostiką ir gydymą. Per pastaruosius porą dešimtmečių tradiciniai šios sudėtingos ir daugialypės ligos gydymo būdai sparčiai tobulėjo: chirurgijoje pradėti naudoti robotai, pritaikytos laparoskopinės metodikos, intensyviai plėtojama taikinių terapija, nanomedicina, o spindulinė terapija pasiekė itin aukštą tikslumo lygį. Visos šios priemonės padeda efektyviau naikinti navikus, sykiu apsaugant ir aplinkinius organus.
 

Visuomenės sveikatos būklė prieš šimtmetį ir dabar

2018-02-19
Kviečiame palyginti pagrindinius visuomenės sveikatos būklės rodiklius prieš šimtmetį ir dabar. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga Higienos instituto Sveikatos informacijos centro specialistai parengė trumpą demografijos, mirtingumo, sergamumo, sveikatos įstaigų veiklos bei sveikatos priežiūros išteklių palyginimą.
 

Osteoartrito diagnostika ir gydymas

2018-02-19
Osteoartritas yra dažna degeneracinė sąnario kremzlės liga, susijusi su kaulo hipertrofiniais pokyčiais [1]. Tai pati dažniausia artrito forma [2]. Šios ligos rizikos veiksniai yra moteriškoji lytis, buvusi trauma, vyresnis amžius, nutukimas ir genetiniai veiksniai [1]. Nors daugumai pacientų pasireiškia sąnario skausmas ir jo funkcijos sutrikimas, amžius, kada liga prasideda, sąnarių pažeidimo seka ir ligos progresavimas skiriasi [2]. Osteoartritas gali būti ir besimptomis, atsitiktinai diagnozuotas apžiūros pas gydytoją metu ar atlikus radiologinius tyrimus, ir sparčiai progresuojantis bei sukeliantis neįgalumą.
 

Mamos žinynas. Kam jis skirtas? Kur skaityti?

2018-02-19
MAMOS ŽINYNAS - tai vaikų ligų specialistų parengta knyga, kurioje aprašomos dažniausiai pasitaikančios kūdikių ir vaikų ligos. Kodėl jums tai svarbu? Sužinosite ir išmoksite atpažinti vaikų ligų požymius, bei, kada būtina kreiptis į gydytoją, o kada galima gydytis namuose.
 

Šiandieninė medicina onkologinę ligą gali sutramdyti

2018-02-17
Onkologinės ligos diagnozė – skaudi žinia ne tik pacientui, bet ir jo artimiesiams. Nuo tada prasideda nerimo dienos, vizitai pas gydytojus ir ilgas gydymo procesas. Ir dažniausiai šios klastingos ligos simptomai pasireiškia tada, kai vėžys būna jau gerokai pažengęs. Kaip sako Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos chemoterapijos klinikos vadovas gydytojas onkologas-chemoterapeutas Alvydas Česas, Lietuvoje apie 80 tūkst. žmonių šiuo metu serga onkologinėmis ligomis, o kasdien vėžio diagnozę išgirsta beveik 50 pacientų. Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, mūsų šalyje kaip ir kitose išsivysčiusiose pasaulio šalyse, kasmet nustatoma apie 18 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis, beveik 20 proc. Lietuvos gyventojų mirčių sudaro mirtys nuo vėžio.
 

Ankstyva reumatoidinio artrito diagnostika ir šiuolaikinio gydymo taktika

2018-02-14
Reumatoidinis artritas (RA) yra nežinomos etiologijos lėtinis, nuolat progresuojantis autoimuninės kilmės erozinis destrukcinis poliartritas. Ši liga kartu su sąnariais taip pat gali pažeisti periartikulinius audinius, vidaus organus, akis, gali vystytis vaskulitai, amiloidozė ir kt. [1, 2]. RA serga apie 0,3–1 proc. suaugusių žmonių. Moterys serga 2–3 kartus dažniau nei vyrai [1, 2]. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, RA paplitimas Lietuvoje siekia 0,55 proc. suaugusių asmenų [3]. Reumatoidinis artritas klasifikuojamas į seroteigiamą RA, seroneigiamą RA bei jaunatvinį (juvenilinį) RA, prasidedantį vaikams iki 18 metų amžiaus
 

Saugaus nesteroidinių vaistų nuo uždegimo skyrimo rekomendacijos: bendras sutarimas

2018-02-13
Šiame sutarime pateikiamos pagrindinės nesteroidinių vaistų nuo uždegimo skyrimo rekomendacijos sergant įvairiomis kaulų ir raumenų ligomis. Rekomendacijos parengtos remiantis naujausiais moksliniais įrodymais, atkreipiant išskirtinį dėmesį į galimą vaistų poveikį virškinamojo trakto ir širdies ir kraujagyslių sistemoms. Rekomendacijas parengė Ispanijos reumatologų draugijos (angl. Spanish Society of Rheumatology, SER), Ispanijos gastroenterologų asociacijos (angl. Spanish Association of Gastroenterology, AEG) ir Ispanijos kardiologų draugijos (angl. Spanish Society of Cardiology, SEC) ekspertai, vadovaujantis dviejų krypčių Delphi metodika. Vertintas nesteroidinių vaistų nuo uždegimo veiksmingumas, širdies ir kraujagyslių ir virškinamojo trakto ligų rizika, kepenų, inkstų pažeidimo rizika, tikimybė išsivystyti, paūmėti ar atsinaujinti lėtinei žarnyno uždegimo ligai, pasireikšti anemijai, pooperacinio skausmo malšinimo galimybės ir profilaktikos strategijos. Sutarime pateikiamas ir rekomendacijas apibendrinantis gydymo nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo algoritmas.
 

Hepatito C atvejai – tik ledkalnio viršūnė!

2018-02-13
Hepatito C viruso (HCV) infekcija – viena dažniausių kepenų pažeidimo priežasčių. Pasaulyje šiuo virusu užsikrėtę apie 150 mln. žmonių. Tikėtina, kad Lietuvoje apie 50-60 tūkstančių žmonių taip pat nešioja šį virusą. „Diagnozuoti ligos atvejai – tik ledkalnio viršūnė, nes didžioji dalis užsikrėtusiųjų gali net nežinoti, kad serga“, – teigia Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytoja gastroenterologė prof. Jūratė Kondrackienė.
 

NATO karių dovana Lietuvai

2018-02-12
Kraujo donorystė atneša naudą ne tik pačiam kraujo donorui, bet ir kitiems visuomenės nariams – vienas kraujo donoras lemiamu momentu gali išgelbėti net tris gyvybes. Šiandien kilnią misiją Kauno klinikų Kraujo centre atliko NATO kariai iš Lietuvos, Vokietijos, Prancūzijos ir Kroatijos, o vienam iš kariškių ši donorystė itin įsimintina – Kraujo centre jo donorystė įvyko 72 kartą.
 

Neįvertiname gripo rizikos, nes manome, kad tai lengva liga

2018-02-11
Sudėtingo sezono metu Lietuvoje gripu suserga net apie 50 tūkst. žmonių, per 20 jų miršta, registruojama per tris milijonus apsilankymų pas šeimos gydytoją, kasmet stacionarinių paslaugų kaštai vien dėl gripo viršija 20 mln. EUR, o kur dar gydymosi namuose kaštai, gripo sukeltos komplikacijos ir netiesioginės išlaidos dėl nedarbingumo?
 

Veninės kraujotakos nepakankamumas ir jo gydymo būdai

2018-02-08
Lėtinis veninis nepakankamumas (LVN) – tai sindromas, kuris kyla dėl to, jog kraujui yra sudėtinga grįžti iš apatinių galūnių į širdį, todėl jis užsilieka kojų venose, sukelia sąstovį ir audinių edemą. Tai yra dažna ir aktuali problema, su kuria susiduria apie 10–20 proc. žmonių, iš kurių didžioji dalis – moterys. Pagal paplitimą ši liga yra viena dažniausių pasaulyje, tačiau neretai ji nėra laiku diagnozuojama ir nesulaukia reikiamo gydytojų bei pacientų dėmesio [1]. Negydomas veninis nepakankamumas gali sukelti sunkių komplikacijų, todėl svarbu stengtis išvengti šios patologijos, o atsiradus pirmiesiems simptomams – skubiai pradėti gydymą.
 

Kaip elgtis, jei gydymo įstaigoje didelė eilė?

2018-02-08
Dažnai žmonės skundžiasi ilgomis laukimo eilėmis pas gydytojus specialistus. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena kelis svarbius dalykus, kurie padės pacientams neįstrigti laukimo eilėse.
 

Gripo epidemiologinė situacija Europoje ir Lietuvoje 2016–2017

2018-02-07
Gripas – tai ūminė virusinė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, bei viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Gripui būdinga staigi ligos pradžia, karščiavimas, sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis, silpnumas [1, 2]. Žmonių imlumas gripui yra didelis. Kasmet, atšalus orams, gripu suserga apie 5–10 proc. suaugusių ir 20–30 proc. vaikų. Remiantis statistikos duomenimis, vienas gripu sergantis asmuo gali užkrėsti keturis sveikus asmenis [3, 4].
 

Pavojingų bakterijų invazija grasina žmonijai

2018-02-07
Ligas sukeliančių (patogeniškų) mikroorganizmų atsparumas antbiotikams tapo iššūkiu medicinai praktiškai nuo penicilino atradimo laikų, bet pastaraisiais dešimtmečiais jis progresuojamai auga. Daugėja patogenų, atsparių daugeliui netgi naujausių antibiotikų. 2017 m. lapkričio 15 dieną Stokholme vykusioje Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro surengtoje tradicinėje, jau 10-ojoje, Europos antibiotikų žinomumo dienos konferencijoje su nerimu buvo kalbama apie vis naujų vaistams nejautrių mikroorganizmų padermių atsiradimą.
 

SAM: transplantacijų paslaugas teikiančios įstaigos gali laisvai ieškoti donorų svetur

2018-02-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į viešoje erdvėje kilusius nuogąstavimus, užtikrina, kad kaip ir iki šiol, taip ir toliau kaulų čiulpų transplantacijos paslaugas teikiančios mūsų gydymo įstaigos gali sėkmingai naudotis Pasaulio kaulų čiulpų donorų (BMDW) duomenų baze ir taip ieškoti mūsų šalies pacientams donorų svetur.
 

Užkrečiamosios ligos: galimybė jas valdyti

2018-02-06
Keičiantis pasauliui, keičiasi užkrečiamosios (infekcinės) ligos bei jų sukėlėjai. Naujas infekcines ligas sukelia patogeniški veiksniai ar egzistuojantys parazitai, kurie evoliucionuodami įgavo naujų savybių. Infekcinių ligų kaitos fenomenas nėra naujas, tačiau per pastaruosius 50 metų naujų ligų atrasta labai daug. Šiandien tarp dažniausių ir didžiausius ekonominius socialinius nuostolius sukeliančių naujų infekcinių ligų yra Ebolos karštligė, paukščių ir kiaulių gripas, ŽIV infekcija ir kt. Specialistų teigimu, viena iš veiksmingiausių profilaktikos formų yra skiepai. Tačiau veiksmingos profilaktikos priemonės gali sumažinti sergamumą infekcinėmis ligomis išsivysčiusiose šalyse. Apie šias aktualijas kalbamės su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriumi prof. dr. Sauliumi Čaplinsku.
 

Virškinamojo trakto ligų, susijusių su padidėjusiu rūgštingumu, gydymo ir profilaktikos aspektai

2018-02-06
Virškinamojo trakto ligos, susijusios su padidėjusiu rūgštingumu, yra labai paplitusios šiuolaikiniame pasaulyje. Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra vienas dažniausių viršutinio virškinamojo trakto sutrikimų. Remiantis sisteminės apžvalgos, atliktos 2014 m., duomenimis, GERL paplitimas Europoje yra 2,5–7,8 proc., o Šiaurės Amerikoje – net 18,1–27,8 proc. [1]. Per paskutinius du dešimtmečius sergamumas GERL ir jos komplikacijų (erozinio ezofagito, stemplės striktūrų, Bareto stemplės ir stemplės adenokarcinomų) skaičius pastebimai išaugo [2].
 

Širdies ir kraujagyslių ligų profilaktika: laimėjimai ir iššūkiai

2018-02-05
Širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) profilaktika susideda iš reguliaraus fizinio aktyvumo, subalansuotos sveikos mitybos, tabako nevartojimo (nerūkymo), optimalaus arterinio kraujospūdžio, normalios mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-Ch) ir gliukozės koncentracijos kraujyje palaikymo.
 

Valstybinis požiūris į burnos ligų prevenciją: kam skiriamos lėšos?

2018-02-02
Vasario 2 d., penktadienį, 10 val. Lietuvos Respublikos Seimo Konstitucijos salėje (I r., 3 a.) vyks apskritojo stalo diskusija „Ar odontologijos praktika Lietuvoje atitinka dabartinės visuomenės lūkesčius?“
 

Prarastą gyvenimo džiaugsmą sugrąžino gydytojų komanda

2018-02-02
„Tik kai nualpau, supratau, kad jau privalau kreiptis į gydytojus“, – pasakojimą pradeda Kauno klinikų pacientė Ernesta, kuriai, atlikus išsamius tyrimus, buvo diagnozuotas itin retas Kušingo sindromas. Juo dažniausiai suserga 30-40 metų moterys, o pasaulyje šis sindromas diagnozuojamas vos 1-10 žmonių iš milijono.
 

Testas: ar reikia vaikui antibiotikų

2018-02-01
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos reikalų ministerijos (VLK) atkreipia dėmesį, kad 2–7 metų vaikams šeimos gydytojas gali atlikti greitąjį streptokoko antigeno nustatymo testą. Šis leidžia po keleto minučių tiksliai išsiaiškinti, kokios kilmės susirgimas – virusinės ar bakterinės – kamuoja mažąjį pacientą. Toks testas yra svarbus ir gydytojams padeda nuspręsti, ar vaikui būtina skirti antibiotikų, ar galima apsieiti ir be jų.
 

SAM laukia žinių apie pasirengimą naudotis e. sveikata

2018-02-01
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kreipėsi į visas mūsų šalies gydymo įstaigas, prašydama įvertinti ir informuoti, kaip jos yra pasirengusios naudotis e. sveikatos sistema. Gavus jų duomenis apie pasiruošimą prisijungti prie e. sveikatos ir pradėti teikti paslaugas, bus įvertinta reali situacija, jei reikia, sprendžiama dėl konkrečios pagalbos joms prisijungiant prie šios sistemos. Taip pat laukiama gydymo įstaigų patarimų ir pasiūlymų, kaip tobulinti šiuo metu veikiančias e. paslaugas.
 

Paplūdimių ir maudyklų priežiūrai - daugiau dėmesio

2018-02-01
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino Lietuvos higienos normą, pagal kurią dar daugiau dėmesio bus skiriama paplūdimių ir maudyklų vandens kokybei, jų priežiūrai, o poilsiauti juose bus saugiau. Šios naujovės įsigalios nuo 2018 m. gegužės 1 d., t. y. mėnesiu anksčiau nei oficiali maudymosi sezono pradžia. Tad bus laiko ir tinkamai pasirengti kurortų vadovams.
 

Bakterija, kuria apsikrėtusios daugiau nei pusė moterų

2018-02-01
Daugiau nei pusė tirtų moterų Vilniaus mieste praėjusiais metais buvo apsikrėtusios lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI). Tokie skaičiai paaiškėjo Centro poliklinikai įgyvendinus Lytiškai plintančių infekcijų profilaktikos programą, kuriai finansavimą skyrė Vilniaus miesto savivaldybė.
 

Neurologinių sutrikimų gydymas B grupės vitaminais

2018-02-01
Neurologiniai sutrikimai, ypač diabetinė neuropatija, gydomi vitaminu B1 (tiaminu) jau dešimtmečius. Tiaminas slopina tris pagrindinius biocheminius mechanizmus, susijusius su cukrinio diabeto sukeltu kraujagyslių pažeidimu ir neuropatija. Tiaminas taip pat vertingas gydant diabetinę retinopatiją ir nefropatiją. Įrodyta, kad jis naudingas pacientams, sergantiems galutinės stadijos lėtine inkstų liga (LIL), ir pacientams, sergantiems alkoholine neuropatija [1]. Vitaminas B6 (piridoksinas) reguliuoja baltymų, riebalų ir angliavandenių skaidymą. Vartojant izonikotino rūgšties hidrazidą, jis tinka neurito profilaktikai. Vitaminas B6 veikia smegenų kamieną, todėl slopina ekstrapiramidinius simptomus. Tuo tarpu vitaminas B12 (cianokobalaminas) būtinas ląstelės medžiagų apykaitai, normaliai kraujodaros ir nervų sistemos funkcijai, katalizuoja biologinę nukleino rūgščių sintezę, todėl atsiranda naujų ląstelių branduolių. Be to, didelės vitamino B12 dozės slopina skausmą, alergiją ir gerina kraujotaką.
 

Kaune - moderni operacija neatveriant krūtinės ląstos

2018-02-01
Moderniųjų technologijų diegimas, nuolatinis tobulėjimas ir dalijimasis patirtimi su pasaulinio masto moksliniais centrais Kauno klinikų pacientams užtikrina pažangias gydymo galimybes, o gydytojams – modernias darbo sąlygas. Pirmoji pasaulyje tokio tipo operacija – peršlauninis Cardiovalve tipo biologinio mitralinio vožtuvo protezavimas neatveriant krūtinės ląstos – įvykusi Kauno klinikose, yra pasaulinės reikšmės naujovė gydant didelės rizikos pacientus, kuriems nustatytas didelis mitralinio vožtuvo nesandarumas, o ligoninei tokia operacija lemia tarptautinį pripažinimą.
 

Gydytojų gripas neužklumpa netikėtai

2018-02-01
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai įspėja, kad sergamumas gripu ir peršalimo ligomis sparčiai auga visoje Lietuvoje. 2018 metų 3-ąją savaitę (sausio 15-21 dienomis) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI (ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis) rodiklis buvo 98,4 atvejų 10 – čiai tūkst. gyventojų. Šių metų trečiąją savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę paguldyti 77 asmenys. Iš jų 3 - vaikai iki 2 metų, 33 asmenys 2 - 17 metų, kiti – suaugusieji. 5 asmenys hospitalizuoti intensyvios terapijos skyriuje. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro bei Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, sausio viduryje sergamumo gripu augimas buvo fiksuotas šiaurės, pietų ir vakarų Europoje.
 

3D spausdinimas otorinolaringologijoje – vakar, šiandien ir rytoj

2018-02-01
3D spausdinimas, arba adityvus gaminimas (additive manufacturing) – tai trimačio, vientiso, praktiškai bet kokios formos objekto gaminimo procesas iš skaitmeninio modelio, kai skirtingomis formomis sudedami sluoksniai. Straipsnyje pateikiama informacinė apžvalga apie trimačio spausdinimo tipus, panaudojimo galimybes otorinolaringologijoje.
 

NeoStrata ir Exuviance kosmetika. Seminarai specialistams

2018-01-31
Sausio 30 dieną Vilniuje ir sausio 31 dieną Kaune vyko seminarai specialistams – gydytojams dermatologams bei grožio salonuose dirbantiems kosmetologams, kuriuose pranešimus skaitė garsios JAV kompanijos „NeoStrata“ viceprezidentė Leigh Ann Catlin bei vykdančioji direktorė Catherine Mueller.
 

„Tapkime „gyvąja duona“ kitiems. Tapkime dovana...“

2018-01-31
„Kunigas Algirdas– nelyg ugniagesys. Kiekvieną sekmadienį lipa ant aukšto. Kol mes voliojamės ant sofos. Baksnodami išmanųjį. Jis bando rasti mūsų elektros sistemų butelio kaklelį. Gali būti, kad būtent todėl žmonės jo pamokslų taip nerealiai ir klausosi. O gal, kad sugeba plastiškai, nemoralizuodamas sujungti 2000 metų krikščionybės mintį bei įtampas ir aštrius modernybės kampus“, – taip subtiliai ir iškilmingai Lietuvos policijos kapelioną kunigą A. Toliatą pristato prezidentas Valdas Adamkus. Tai puikus įvertinimas. Todėl labai džiugu, kad, šventiniu laikotarpiu būdamas labai užsiėmęs, gerbiamas kunigas Algirdas sutiko išreikšti savo požiūrį į trapius, jautrius bei labai reikšmingus mūsų gyvenimo reiškinius ir savo mintimis pasidalyti su „Lietuvos gydytojo žurnalo“ skaitytojais...
 

ULAC: sergamumas gripu smarkiai auga!

2018-01-30
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) praėjusią savaitę smarkiai išaugo visoje Lietuvoje.
 

Bronchektazės: ar pakankamai gerai diagnozuojama liga?

2018-01-29
Bronchektazės – tai lėtinė liga, pasireiškianti pūlingu kvėpavimo takų uždegimu, sukeliančiu jų destrukciją, negrįžtamą bronchų spindžio išsiplėtimą, nuolatinį uždegiminio sekreto ir bakterijų kaupimąsi juose. Sergamumas bronchektazėmis siekia 100 atvejų iš 100 000 gyventojų. Vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms bronchektazių aptinkama iki 500 atvejų 100 000 gyventojų. Pateikiami skaičiai įvairiose šalyse skiriasi. Jie kasmet keičiasi ir didėja dėl kelių priežasčių: pagerėjo diagnostika bei krūtinės ląstos kompiuterinės tomografijos išplitimas. Vis dėlto ši liga dažnai išlieka nediagnozuota, nes „slepiasi“ po bronchinės astmos, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos arba pasikartojančio plaučių uždegimo diagnozėmis.
 

Pavojingiausios ligoninių vietos - priėmimo ir reanimacijos skyriai bei operacinės

2018-01-28
Statistika rodo, kad skristi lėktuvu ar važiuoti automobiliu yra saugiau nei gydytis. Pavojingiausios vietos pacientams – priėmimo ir reanimacijos skyriai bei operacinės. Būtent čia įvyksta daugiausiai nepageidaujamų nutikimų, tokių kaip susižeidimai pargriuvus, smulkios vagystės ar gyvybę galinčios kainuoti medikų klaidos.
 

LRT Metų Žmogus - profesorius R. Kėvalas!

2018-01-26
Lietuvos radijas ir televizija (LRT) jau septynioliktą kartą pagerbė tuos, kurių savo kūrybingumu ir profesionalumu puošia visuomeninio transliuotojo eterį. „Auksinių bičių“ statulėlė įteikta ir „Metų žmogumi“ pripažintam LSMUL Kauno klinikų profesoriui Rimantui Kėvalui. Sveikiname!
 

Įpareigos vykdyti ligonių kasų sprendimus

2018-01-26
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rengtai Vyriausybės išvadai dėl Seimo narių R. Šalaševičiūtės, J. Oleko, ir kt. projekto, kuriuo siūloma gydymo įstaigoms bei vaistinėms nustatyti administracinę atsakomybę už paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis reikalavimų bei vaistų, medicinos pagalbos priemonių, ortopedijos techninių priemonių skyrimo, išdavimo reikalavimų nesilaikymą.
 

Prieširdžių virpėjimo diagnostika ir gydymas. 2017 metų Europos kardiologų draugijos prieširdžių virpėjimo diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga

2018-01-25
Prieširdžių virpėjimas (PV) – dažniausia ilgalaikė širdies aritmija. Tikėtina, kad vienas iš keturių vidutinio amžiaus žmonių išsivysčiusiose šalyse susirgs PV. Manoma, kad iki 2030 metų Europos sąjungoje bus 14–17 milijonų pacientų, sergančių PV, ir 120 000–215 000 naujai diagnozuotų atvejų per metus. PV yra nepriklausomai susijęs su padidėjusia mirties rizika ir padidėjusiu sergamumu tokiomis ligomis, kaip antai širdies nepakankamumu ir insultu bei dažnu hospitalizavimu ir pablogėjusia gyvenimo kokybe.
 

Antitrombozinis gydymas PV sergantiems pacientams, kuriems pasireiškė ūminės išemijos sindromas ir numatomas intervencinis gydymas

2018-01-25
Europos kardiologų draugijos Trombozių darbo grupės 2015 m. dokumentas, patvirtintas Europos širdies ritmo asociacijos ir Europos perkutaninės kardiovaskulinės intervencijos asociacijos
 

Kardioversijos ir naujieji geriamieji antikoaguliantai

2018-01-25
Prieširdžių virpėjimo gydymas, nuolatinės terapinės hipokoaguliacijos užtikrinimas – aktualiausia šiandienos aritmologijos problema. Tačiau hipokoaguliacijos valdyme esminiai pokyčiai įvyko su naujos kartos geriamųjų antikoaguliantų, gerokai supaprastinusių sergančiųjų tromboembolijos prevenciją, įsitvirtinimu klinikinėje praktikoje. Apie prieširdžių virpėjimo tromboembolijų prevenciją, kardioversijos ir pasirengimo jai klausimais kalbamės su VUL Santariškių klinikos Kardiologijos ir angiologijos centro vadovu prof. habil. dr. Audriumi Aidiečiu.
 

Antiaritminių vaistų pasirinkimas atkuriant sinusinį ritmą

2018-01-25
Per pastaruosiosius trisdešimt metų mokslininkai atrado ir tirinėjo per 30 naujų antiaritiminių vaistų molekulių, tačiau tik keletas jų buvo registruoti ir, deja, nesėkmingai pradėti vartoti klikinėje praktikoje. Antai dronedorono taikymas nuvylė efektyvumu ir saugumu, o tolimesnis jo vartojimas lydimas gausių apribojimų. Paskutinis registruotas ir. pristatomas naujas III klasės antiaritminis vaistas - vernakalantas pasižymi įspūdingu efektyvumu atkuriant sinusinį ritmą, tačiau vėlgi nėra visiškai atsakyta dėl jo saugumo. Taigi, medikamentinės kardioversijos atlikimui turime nedaug galimybių. Apie antiritminių vaistų šiandienines pasirinkimo galimybes atkuriant bei išlaikant sinusinį ritmą kalbamės su VU Antakalnio ligoninės kardiologu dr. Mykolu Biliuku.
 

Keičiasi donorų inkstų paskirstymo tvarka

2018-01-25
Šiuo metu inkstų transplantacijos Lietuvoje laukia 161 žmogus. Inkstai Lietuvoje persodinami dviejuose transplantacijos centruose – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose. Šiuose centruose inkstų transplantacijos atliekamos iš mirusio ir iš gyvo donoro.
 

ULAC: 2017 m. ŽIV duomenys

2018-01-25
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai kas antras (51,7 proc.) ŽIV infekcija užsikrėtė vartodamas švirkščiamuosius narkotikus. Naujų ŽIV atvejų tarp vyrų nustatyta 5 kartus daugiau nei tarp moterų - atitinkamai 220 ir 43. Daugiausiai užsikrėtusių ŽIV vyrų išaiškinta Alytaus pataisos namuose (56) bei dar 41 atvejis kitose įkalinimo įstaigose. Daugumos (virš 80 proc.) įkalinimo staigose nustatytų naujų ŽIV atvejų pagrindinis infekcijos perdavimo būdas - narkotikų vartojimas.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.