Lietuvos naujienos

Ligonių kasos kviečia dalyvauti vėžio prevencinėse programose

2018-01-20
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai ragina gyventojus rūpintis savo sveikata, nedelsti ir profilaktiškai pasitikrinti dėl vėžio. Nemokamai tai padaryti galima dėka Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis finansuojamų prevencinių programų.
 

Šeimos medicinos plėtrai – ES investicijos

2018-01-20
Sveikatos apsaugos ministerijoje įvyko neeilinis posėdis, kurio metu buvo sprendžiama, kaip paskirstyti Europos sąjungos struktūrinių fondų investicijų lėšas pirminio lygio įstaigoms. Posėdyje dalyvavo sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė, komiteto narys Darius Kaminskas, Centrinės projektų valdymo agentūros, Finansų ministerijos, Šeimos gydytojų profsąjungos atstovai.
 

Cirkadinio ritmo įtaka širdies ir kraujagyslių sistemai

2018-01-20
Kodėl patirti miokardo infarktą ar insultą didžiausia tikimybė yra ryte? Kodėl taip yra, kokios šio reiškinio priežastys? Kodėl rytas yra pavojingesnis už vakarą? Kad atsakytume į šį klausimą, pirmiausia turėtume nuodugniau susipažinti su chronobiologija.
 

Siūlo skatinti rūpintis darbuotojų sveikata ir socialine gerove

2018-01-20
Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcijos nariai – Seimo Pirmininko pavaduotoja Irena Šiaulienė ir frakcijos seniūno pavaduotojas Algirdas Butkevičius įregistravo Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) pakeitimo projektą, kuriuo tikimasi paskatinti įmones imtis įvairių socialinių iniciatyvų, gerinti darbuotojų darbo sąlygas, o taip pat ir dirbančiųjų motyvaciją.
 

Siūlo inicijuoti nereceptinių vaistų registravimą Lietuvoje

2018-01-19
Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas, remdamasis Europos Sąjungos šalių patirtimi, kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą su prašymu inicijuoti nereceptinių erekcijos sutrikimus gydančių vaistų registravimą Lietuvoje.
 

SAM palieka viceministrė Gintarė Šakalytė

2018-01-19
Po vienerių metų sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos komandoje darbą palieka viceministrė Gintarė Šakalytė, kuravusi asmens sveikatos priežiūros sritį, ES investicijų projektus. Medikės išsilavinimą ir kardiologės profesinę patirtį turinti profesorė G. Šakalytė nusprendė tęsti medikės darbą ir toliau tobulėti šioje srityje – padėti pacientams.
 

Ieško būdų didinti specialistų atlyginimus

2018-01-17
Seimo narių Astos Kubilienės ir Dariaus Kaminsko inicijuotoje diskusijoje penkių ministerijų ir Vyriausybės atstovai pristatė problemą, kad šioms ministerijoms pavaldžių ir iš biudžeto lėšų finansuojamų įstaigų medicinos specialistų atlyginimai dėl skirtingo finansavimo šaltinio yra nepadidėję, lyginant su tradicinėse įstaigose dirbančiais medicinos specialistais.
 

Gastroezofaginio refliukso liga: kompleksinio gydymo parinkimas

2018-01-17
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra dažniausia patologija, paitaikanti gastroenterologijos praktikoje. Didelę dalį pirminės sveikatos priežiūros grandies pacientų sudaro asmenys, kurie skundžiasi GERL simptomais – rėmeniu, rūgštaus skrandžio turinio atpylimu (regurgitacija), epigastriumo skausmu ir diskomfortu. Šiuolaikinę GERL diagnostiką ir gydymą apibrėžia 2013 m. diagnostikos ir gydymo rekomendacijos, kuriose pateikiama dabartinė samprata apie GERL priežastis, rizikos veiksnius, diagnostikos ir gydymo principus.
 

Gerybinė prostatos hiperplazija: kada pakanka budraus stebėjimo taktikos?

2018-01-17
Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH), kitaip, gerybinė prostatos hipertrofija, vadinami histologiniai prostatos pokyčiai, pasireiškiantys prostatos ląstelinių elementų proliferacija. GPH sukelia antrinę lėtinę šlapimo pūslės obstrukciją, šlapimo susilaikymą, inkstų nepakankamumą, pasikartojančias šlapimo takų infekcijas, hematuriją ir skatina šlapimo takų akmenų susidarymą.
 

STT pradėjo tyrimą dėl e.sveikatos projekto

2018-01-17
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo, gavusi Lietuvos Respublikos Seimo Antikorupcijos komisijos atlikto parlamentinio tyrimo dėl Lietuvos elektroninės sveikatos sistemos kūrimo išvadą.
 

SAM: e. receptų išrašoma vis daugiau

2018-01-17
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atlikta analizė rodo, kad šalies gydymo įstaigos sėkmingai pereina prie e. recepto rašymo, o kai kuriose gydymo įstaigose jau visi išrašomi receptai – elektroniniai.
 

Gydytojai: šiuolaikinis ligų sprendimas – organizmo disbalanso tyrimas

2018-01-17
Nuolatinis nuovargis, miego sutrikimai, stresas, varginančios odos problemos, pasikartojančios peršalimo ligos ir dar eilė kitų nepageidaujamų simptomų, kuriuos vis dažniau patiria šiuolaikinis žmogus, gali signalizuoti apie jo organizmo disbalansą, tvirtina gydytojai.
 

Efektyvi pagalba, gydant alergines ligas

2018-01-17
Rupatadinas yra antros kartos antihistamininis vaistas, pasižymintis trombocitus aktyvinančio faktoriaus (angl. platelet-activating factor (TAF)) slopinimu. Rupatadinas susideda iš piperidinilo grupės, kuri yra atsakinga už antihistamininį poveikį, ir lutidinilo grupės, kuri pasižymi TAF slopinimu. Taigi rupatadinas yra dvejopo poveikio vaistas – slopina ir histamino, ir TAF receptorius.
 

Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo parama

2018-01-16
Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas (Fondas) 2018 metais remia daugiau kaip 30 projektų, skirtų skatinti visuomenę gyventi sveikai. Įvertinusi 2017 m. pateiktas paraiškas, Fondo taryba skyrė finansavimą 34 projektų vykdytojams. Visos įstaigos ir organizacijos jau pradėjo vykdyti savo projektus. Net 18 projektų šiais metais įgyvendina nevyriausybinės organizacijos.
 

Tobulėja ligų diagnostika: pacientams – naujas ultragarsinis tyrimas

2018-01-16
Nuo šių metų sausio 1-osios gydymo įstaigos pradėjo teikti naujas ambulatorines paslaugas – ultragarsinius tyrimus, kurių metu naudojama kontrastinė medžiaga, o ligonių kasos gydymo įstaigoms už juos sumokės Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Tokiu būdu didėja pacientų ištyrimo galimybės, teikiant jiems planinę ir skubią pagalbą, kai ligoniams reikalingas neatidėliotinas ištyrimas.
 

Kūdikius Lietuvoje skiepys nuo B tipo meningokoko

2018-01-16
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių yra įtraukiami skiepai nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Planuojama, kad kūdikiai bus pradėti skiepyti jau šių metų liepos mėnesį, kai tik bus nupirktos ir į Lietuvą pristatytos vakcinos.
 

Daugėja kreipimųsi į gydymo įstaigas dėl traumų

2018-01-15
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos reikalų ministerijos (VLK) atkreipia dėmesį, kad šaltuoju metų laiku kasmet padaugėja gyventojų kreipimųsi į ligonines ir poliklinikas dėl įvairių traumų – rankų, kojų lūžių, galvos sutrenkimo. Specialistai ragina būti atsargiems, nes statistika rodo, kad praėjusio žiemos sezono metu (2016 m. pabaiga – 2017 pradžia) susižeidė daugiau nei 4300 žmonių, o jų gydymui iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto buvo išleista daugiau kaip 825 tūkst. eurų.
 

Virškinamojo trakto bei makšties mikrofloros išsaugojimas

2018-01-15
Mus supančioje aplinkoje yra daugybė skirtingų bakterijų rūšių, kurias galime suskirstyti pagal tai, kaip jos reaguoja su žmogaus organizmu. Patogeniniai mikroorganizmai yra tie, kurie sukelia įvairias infekcines ligas, sąlyginiai patogenai, esant nepakankamai ar nusilpusiai organizmo apsauginei sistemai, taip pat gali sukelti ligas. Tuo tarpu simbiotinės bakterijos yra tie mikroorganizmai, kurie gyvena mūsų organizme, yra naudingi bei svarbūs įvairių funkcijų atlikimui bei ligų profilaktikai, todėl svarbu stengtis užtikrinti normalią organizmo mikroflorą bei ją stiprinti.
 

Proteolizinių fermentų sukelta imunomoduliacija – pagalba gydant uždegimus

2018-01-15
Sisteminė fermentų terapija – tai tikslingai sudarytų hidrolizinių fermentų derinių vartojimas gydymo tikslais. Šie fermentų preparatai veikia ne vietiškai virškinamajame trakte, bet sistemiškai kiekvieną organą ar jų sistemą. Geriamieji fermentų mišiniai rezorbuojasi plonajame žarnyne ir iš ten su krauju išplinta po visą organizmą, kur vėliau susitelkia pažeidimo židiniuose. Dėl savo uždegimą slopinančio, imunomoduliuojamojo, antifibrozinio bei kitų poveikių sisteminė fermentų terapija vis plačiau taikoma įvairiose medicinos srityse.
 

Kiek kalorijų per dieną reikia vaikui?

2018-01-14
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad siekiant gerinti vaikų mitybą bei užtikrinti jos pilnavertiškumą, nuo 2018 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujos rekomenduojamos paros maistinių medžiagų ir energijos normos.
 

Mažėjo skundų dėl priemokų, daugėjo kreipimųsi dėl PSD ir žalos atlyginimo

2018-01-13
Pasibaigus 2017 metams, Panevėžio teritorinėje ligonių kasoje (TLK) analizuoti gyventojų kreipimaisi į įstaigą: gauti paštu, el. paštu, per Konsultavimo informacinę sistemą (KIS), priimti Gyventojų aptarnavimo skyriuje (GAS) ir kt. GAS parengė į skyrių 2017 metais besikreipusių gyventojų žodinių skundų apžvalgą. Abiejų apžvalgų rezultatai pristatyti vadovybės vertinamajai analizei. Jos metu pastebėta, kad praėjusiais metais GAS sulaukė daug mažiau gyventojų žodinių skundų nei 2015–2016 m. Labiausiai mažėjo skundų dėl medicininės reabilitacijos ir priemokų gydymo įstaigose.
 

Naujasis sveikatos apsaugos viceministras - Algirdas Šešelgis

2018-01-13
Nuo sausio 10 dienos darbą sveikatos apsaugos ministerijoje pradėjo naujasis viceministras Algirdas Šešelgis, kuruosiantis visuomenės sveikatos priežiūrą, psichikos sveikatą ir priklausomybių ligas, netradicinės medicinos inciatyvas, epidemiologinę priežiūrą, rizikos sveikatai valdymą, mitybą ir fizinį aktyvumą ir kt.
 

Keičiasi kai kurių vaistų skyrimo tvarka

2018-01-13
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad pasikeitė vaistų Moxonidinum ir Rilmenidinum, skirtų hipertenzijai gydyti, skyrimo tvarka. Pacientams, iki šiol nevartojusiems šių vaistų, jie galės būti skiriami tuo atveju, jeigu netiks kiti šiai ligai gydyti skirti vaistai. Tuo tarpu jeigu pacientai šiuos vaistus jau vartoja, jiems vaistų skyrimo tvarka nesikeičia.
 

Sukurtas „Mirštu, kaip noriu gyventi“ vaizdo klipas

2018-01-13
Praėjusių metų spalį organų donorystę skatinantis Irenos Matijošaitienės fondas viešai klausė: „Kiek išstovėtum dėl kito gyvybės?“. Tokiu būdu fondas kvietė lietuvius dalyvauti analogo iki šiol neturėjusiame socialiniame performanse „Mirštu, kaip noriu gyventi“, kuris truko visą parą ir sulaukė daugiau nei 700 dalyvių. Šiandien performanso organizatoriai dalijasi tos dienos nufilmuotomis akimirkomis ir primena, jog naujus metus verta pradėti nuo gerų darbų įgyvendinimo. Pavyzdžiui, pasirašyti sutikimą gauti organų donoro kortelę...
 

Aknės patogenezė ir gydymas

2018-01-13
Aknė (paprastieji spuogai) yra polimorfinė lėtinė uždegiminė odos liga, beveik visada (99 proc.) pasireiškianti veido srityje [1]. Šiai ligai būdingi atviri ir/arba uždari kamedonai, papulės, pustulės bei mazgeliai, vėliau susiformuoja randai ir odos pigmentacijos pokyčiai buvusių bėrimų vietoje. Aknė dažnai atsiranda ir nugaros (60 proc.) bei krūtinės (15 proc.) srityse [1]. Ši liga gali būti lengvos formos, pasireiškianti tik keliais bėrimo elementais, tačiau kai kuriais atvejais galimas stiprus išplitęs odos uždegimas.
 

Grėsmingai jaunėjančios kraujagyslių sistemos ligos: natokinazės reikšmė

2018-01-13
Nors širdies ir kraujagyslių ligas (ŠKL) neretai tapatiname su vyresnio amžiaus asmenimis, jomis serga vis jaunesnio amžiaus žmonės. Lietuvoje nuo 2006 metų vykdoma asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių programa, skirta 40–55 metų vyrams ir 50–65 metų moterims. Analizuojant pirmuosius šios programos rezultatus ir ištyrus per 17 tūkst. vidutinio amžiaus žmonių, nustatyta, kad 9 iš 10 turi dislipidemiją, kas antras serga arterine hipertenzija ir 4 iš 10 yra nutukę. Svarbu ir tai, kad skirtingi rizikos veiksniai tarpusavyje sumuojasi ir taip didina šių ligų riziką.
 

Naktinis vakarėlis su... „4 Mortom“

2018-01-12
Pasiilgote teatro? Tuomet Kamerinio teatro pasiūlymas - kaip tik jums! „4 MORTOS“ – vakarėlis su mirtim, paremtas lietuviška mitologija, folkloru. Tai žaidimas-ritualas, kuris sugrąžina mus iš feisbukinės egzistencijos į gamtos mums duotą prigimtį.
 

Nuo pneumokokinės infekcijos gali pasiskiepyti daugiau rizikos grupių asmenų

2018-01-12
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informuoja, kad nuo pneumokokinės infekcijos nemokamai jau gali pasiskiepyti daugiau rizikos grupėms priklausančių asmenų.
 

Odos melanomos valdymo aktualijos

2018-01-12
Odos melanoma (OM) – piktybinis melanocitų kilmės navikas, kuris sudaro 5 proc. piktybinių odos navikų. Tai palyginti reta patologija, tačiau progresuojanti OM eiga sukelia 90 proc. pacientų mirties priežasčių tarp piktybinių odos navikų. Daugeliui (90 proc.) pacientų išpjaunamas pirminis neišplitęs navikas. Tokiais atvejais sergančiųjų odos melanoma 10 metų tikėtina gyvenimo trukmė svyruoja nuo 75 iki 85 proc. Esant OM sritinių limfmazgių metastazių , sergančiųjų 10 metų tikėtina gyvenimo trukmė svyruoja nuo 20 iki 40 proc. [1], atitinkamai kai randama vidaus organų metastazių, sergančiųjų 5 metų tikėtina gyvenimo trukmė – nuo 7 iki 16 proc.
 

Lėtinis niežėjimas: etiopatogenezė, klasifikacija, diagnostikos ir gydymo principai

2018-01-12
Lėtinis niežėjimas (LN) yra dažnas ir diskomfortą sukeliantis simptomas, kurio priežastis gali būti įvairios odos ir sisteminės ligos. Vidaus organų ir jų sistemų pažeidimai dažnai sąlygoja labai intensyvų, varginantį niežėjimą, nors odoje nematyti jokių bėrimo elementų. Įprastinis gydymas antihistamininiais preparatais dažniausiai neturi slopinamojo poveikio, nes skirtingų vidaus organų pažeidimai turi įtakos niežėjimo atsiradimui pagal kitokius mechanizmus. Niežėjimo etiopatogenezė nėra iki galo išaiškinta ir dažnai gydymas būna neefektyvus. Ligonius vargina nemiga, niežėjimas gali sukelti nedarbingumą, socialinį diskomfortą. Dėl minėtų problemų būtina tiksliai diagnozuoti niežėjimo priežastis, siekiant skirti efektyvius gydymo metodus. Šio straipsnio tikslas yra aptarti dažniausias lėtinio niežėjimo priežastis, klasifikaciją ir diagnostikos metodus.
 

Į rinką - tik saugi kosmetika!

2018-01-05
Siekiant apsaugoti žmonių sveikatą nuo nesaugių kosmetikos gaminių bei efektyvinti jų gamintojų, importuotojų, platintojų veiklos priežiūrą bei rinkoje esančių gaminių kontrolę, Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui nustatyti konkrečias nuobaudas už kosmetikos gamybos ir tiekimo rinkai reikalavimų pažeidimus.
 

Kamieninių ląstelių transplantacijos - labiau prieinamos

2018-01-04
SAM patvirtino Žmogaus kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos paslaugų tvarkos aprašą, kuriame patikslino šioms paslaugoms keliamus reikalavimus. Tai reiškia, kad nuo šiol šių gydymo paslaugų Lietuvoje bus suteikiama daugiau, o pacientai turės daugiau galimybių rinktis.
 

Nuo sausio 1 d. didėja privalomojo sveikatos draudimo įmoka

2018-01-04
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad nuo šių metų sausio 1 d. iki 400 eurų pakilus minimaliai mėnesinei algai, padidėjo ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos. Tad fiksuotas PSD įmokas mokantys gyventojai, iki šiol kas mėnesį mokėję 34,20 euro PSD įmoką, dabar turi mokėti 36 eurus. Tam, kad sveikatos draudimas nenutrūktų, minėto dydžio įmoka mokesčio administratoriui – „Sodrai" – turi būti pervesta iki einamojo mėnesio paskutinės dienos.
 

Visuotinės astmos asociacijos ir Pasaulio alergijos organizacijos manifestas dėl smulkiųjų kvėpavimo takų vaidmens astmos ir lėtinės obstrukcinės plaučių ligos patogenezėje

2018-01-03
Terminas „manifestas“ yra kilęs iš lotyniško žodžio „manifestum“, reiškiančio aiškus, akivaizdus. Tai yra vieno asmens ar asmenų grupės įsitikinimų, nuomonės, motyvų ir ketinimų deklaracija. Ji remiasi anksčiau publikuota nuomone ar sutarimu tam tikru klausimu. Manifesto tikslas yra skatinti naujas idėjas, paremtas pagrįsta nuomone. Sveikatos priežiūros kontekste manifestas apibūdina pagrįstus įrodymus, reikalingus veiksmus ir tyrimus, susijusius su tam tikra tema. Jį paskelbia ekspertų grupė arba mokslininkų organizacija. Manifestas kelia prielaidas, skatina įsipareigojimus ir provokuoja pokyčius.
 

Žindymo sunkumai – pasaulinis tyrimas, kodėl moterys pradeda ir nustoja žindyti

2018-01-03
Žindymas sveikam naujagimio vystymuisi yra gyvybiškai svarbus. Nors daugelis šalių palaiko PSO rekomendaciją kūdikius maitinti pirmuosius šešis gyvenimo mėnesius, tačiau tyrimų rezultatai tiek besivystančiose, tiek išsivysčiusiose šalyse nėra patys geriausi. Keliuose tyrimuose buvo vertinami pačių moterų požiūriai į žindymą bei jų patirtis. Šiuos aspektus 2011 m. tyrėme apklausdami 3 994 18–40 metų amžiaus moterų JAV, Brazilijoje, Jungtinėje Karalystėje, Egipte, Pietų Afrikoje, Kinijoje ir Indijoje.
 

Pediatrijos naujienos: alergija maistui

2018-01-03
Nepageidaujamos reakcijos į maistą yra labai dažnos, tačiau vykstantis imuninis atsakas, vadinama alergija maistui, sudaro tik labai nedidelę šių reakcijų dalį. Alergijos maistui paplitimas priklauso nuo amžiaus (dažnai pasitaiko vaikams, retai suaugusiesiems) bei mitybos įpročių. Taigi, įvairių autorių duomenimis, alergija maistui atsiranda 8–10 proc. vaikų ir 2–4 proc. suaugusiųjų. Tačiau tarp atopiniu dermatitu sergančių vaikų alergija maistui pasitaiko ženkliai dažniau – net 30–40 proc. vaikų ir 20 proc. suaugusiųjų.
 

Lietuva nebuvo vienintelė gydytojo ir tautos patriarcho meilė

2018-01-03
„Šeštadienis, 1884 m. sausio 5 d. Vakar man buvo liūdna diena, nes jis man pasakė, kad mėnesio pabaigoje išvyksiąs iš Prahos. Kanalo parke mes atsisveikinome su ta vieta, kurioje pirmą kartą kalbėjomės. Laikydamas mane glėbyje, jis tarė, kad reikia skirtis. Negaliu to suvokti. Ką šnekėjome paskui, amžinai liks mudviejų paslaptis, net čia jos neužrašysiu: jokiai akiai nevalia perskaityti to, ką tąkart kalbėjo jo brangiosios lūpos, bet man šis vakaras liks neužmirštamas. Atsiguliau skaudama galva ir nemiegojau beveik visa naktį, nes mintys šėlo kaip padūkusios.
 

Padeda efektyviau kontroliuoti moterų šlapimo nelaikymą

2018-01-03
Šlapimo nelaikymas (kai dėl normalaus šlapinimosi mechanizmo sutrikimo ar kitų priežasčių nevalingai nuteka šlapimas) sukelia tam tikrų medicininių, socialinių ir higienos problemų, kurios gali sugniuždyti net ir labai išdidžią moterį... Regis, tai nėra labai rimtas sutrikimas, bet jis labai skausmingai veikia moters gyvenimą. Nors tikslios šlapimo nelaikymo statistikos Lietuvoje nėra, anot gydytojo ginekologo, Vilniaus m. klinikinės ligoninės Ginekologijos skyriaus vedėjo dr. Gedimino Mečėjaus, kai kuriose studijose ar straipsniuose pateikti duomenys byloja, jog apie 50-uosius gyvenimo metus maždaug 50 proc. moterų vienaip ar kitaip prateka šlapimas fizinio krūvio metu. Iš jų penktadalis jaučia pakankamai ryškius simptomus. Beje, šis klausimas aktualus ir jaunoms moterims, nes kartais šlapimo nelaikymas vargina net dvidešimtmetes.
 

Pakeičiamosios hormonų terapijos menopauzės metu naujienos

2018-01-03
Menopauzė yra paskutinis menstruacinio ciklo periodas. Diagnozė nustatoma retrospektyviai, kai moteriai 12 mėnesių tęsiasi amenorėja [1]. Tai natūrali neišvengiama moters organizmo fiziologinė būklė. Įprastai menopauzė prasideda apie 51 metus. Jei ji prasideda iki 40 metų, laikoma ankstyvąja [1]. Nors menopauzė ir yra fiziologinė būklė, ji sukelia įvairių nemalonių jutimų, trukdančių moters kasdienei veiklai. Be to, yra susijusi su įvairių ligų rizika.
 

EK: Lietuvos pasiekimai alkoholio kontrolės srityje

2018-01-03
Seimo Sveikatos reikalų komitetas posėdyje apsvarstė Europos Komisijos komunikatą dėl 2018 m. metinės augimo apžvalgos (Nr. COM(2017) 690), kuriame pristatomi Europos Sąjungos ekonominiai ir socialiniai prioritetai.
 

Nauja alkoholio pardavimo tvarka

2018-01-02
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas primena, kad 2018 m. sausio 1 dieną įsigalioja nauja alkoholinių gėrimų pardavimo tvarka.
 

Leis bandymus su sergančiais kraujo vėžiu?

2018-01-01
Kalbame apie žmonių gyvybes – iš 100 pacientų, kuriems atlikta kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija, Kaune vidutiniškai miršta beveik 6 asmenys, Vilniuje – mažiau kaip 1. Deja, net žmonių gyvybės argumentai sveikatos politikos formuotojams neatrodo įtikinami.
 

Medikai ruošiasi... paskutiniam žygiui!

2017-12-29
Mes – likę Lietuvos gydytojai rezidentai, slaugytojos ir slaugytojai, gydytojos ir gydytojai - būsimi Norvegijos, Švedijos, Vokietijos ir kitų šalių medicinos personalas, sausio 4 dieną, nuo 10 valandos rinksimės Katedros aikštėje paskutiniam žygiui į oro uostą. Pakeliui užsuksime į Vinco Kudirkos aikštę, prie kurio lauks autobusai į oro uostą.
 

2017 metais sutvarkyta beveik 14 tonų naikintinų vaistų

2017-12-29
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, šiemet šalies vaistinės surinko iš gyventojų beveik 14 tūkst. kg pasenusių ir nereikalingų naikintinų vaistų. Tai beveik 2,5 karto daugiau, negu 2014 metais, kai šis darbas pradėtas vykdyti sistemingai.
 

Galimybe išsitirti dėl krūtų ligų poliklinikose naudojamasi vis dažniau

2017-12-29
Vilniaus teritorinei ligonių kasai (Vilniaus TLK), Nacionaliniam vėžio institutui (NVI) ir Antakalnio, Centro bei Šeškinės poliklinikoms bendradarbiaujant, didėja ankstyvosios krūtų ligų diagnostikos paslaugų prieinamumas. Patikrų dėl krūtų ligų išaiškinimo skaičius šiose poliklinikose pastebimai auga, o eilės kreipiantis į NVI dėl onkologinių susirgimų – mažėja.
 

Meningokokinė infekcija

2017-12-28
Meningokokinė infekcija – ūminė infekcinė liga, pasireiškianti įvairiomis klinikinėmis formomis: nazofaringitu, pūliniu meningitu, meningokokiniu sepsiu arba mišriomis ligos formomis.
 

Metų Žmogus - profesorius Rimantas Kėvalas!

2017-12-27
Lietuvos radijas 2017-ųjų „Metų žmogaus“ vardą skiria Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovui profesoriui Rimantui Kėvalui – už iškeltus į viešumą faktus apie vaikus, patiriančius smurtą šeimose, ir už atkreiptą žmonių dėmesį į jų pačių abejingumą.
 

Psoriazinis artritas: klinika, diagnostikos, gydymo principai

2017-12-27
Psoriazinis artritas yra lėtinis autoimuninės kilmės sąnarių uždegimas, nustatomas psoriaze sergantiems pacientams. Psoriazinis artritas (PsA) priskiriamas spondiloartropatijų grupei. Kaip ir kitoms šios grupės ligoms, psoriaziniam artritui būdingas periferinis artritas, entezitai, daktilitas ir ašinio skeleto uždegimas (sakroiliitas ir (arba) spondilitas). Literatūros duomenimis, psoriazinio artrito paplitimas tarp sergančiųjų psoriaze svyruoja nuo 6 iki 42 proc.[1]. Remiantis naujaisiais CASPAR klasifikacijos kriterijais atliktų tyrimų duomenimis, psoriazinis artritas nustatomas 14 proc. sergančiųjų odos psoriaze [2]. Vyrų ir moterų sergamumas panašus, dažniausiai liga pasireiškia 30–55 metų žmonėms.
 

Burnos pažeidimai onkologijos praktikoje

2017-12-27
Burnos opomis vadinami įvairaus skersmens apskritos ar ovalios formos burnos ertmę dengiančios gleivinės defektai, nepažeidžiantys pogleivio. Histologiniu požiūriu burnos opos yra burnos vidiniame paviršiuje esančios švelnios gleivinės dalinis defektas (erozija). Burnos opų bent kartą gyvenime yra turėję 20–50 proc. žmonių, kai kuriems jos kartojasi po keletą kartų per metus ir gali tapti rimta sveikatos problema.
 

Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos sveikinimas

2017-12-26
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sveikinimas švenčių proga.
 

Kaip per šventes netapti streso įkaitu?

2017-12-22
Paskutinė savaitė iki didžiausių ir gražiausių metų švenčių daugeliui bus kupina bėgimo, nerimo, savotiškos įtampos, kaip viską spėti laiku, taip pat nuovargio, galbūt ir nemigos akimirkų. Rezultato tokiu atveju ilgai laukti tikrai nereikia – kasdien jaučiamas stresas galiausiai pakerta sveikatą. Tiek fizinę, tiek dvasinę. Nuilsusį kūną greičiau atakuoja įvairiausios ligos bei negalavimai, o džiaugsmingą šventinę nuotaiką keičia susierzinimas ar net apatija. Kaip sau padėti?
 

Pasibaigusio galiojimo vaistai. Kur juos dėti?

2017-12-22
Prieš šventes įprasta atsikratyti nereikalingų daiktų. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad pats metas į vaistines atnešti nebenaudojamus ar pasibaigusio galiojimo vaistus. Vaistinės pasirūpins, kad tokie vaistai būtų sunaikinti.
 

Tobulinami ligoninių veiklos vertinimo rodikliai

2017-12-22
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo tikslinami ligoninių veiklos kokybės ir efektyvumo vertinimo rodikliai. Ypatingas dėmesys bus skiriamas pacientų pasitenkinimui teikiamomis gydymo paslaugomis. Tai reiškia, kad nuo šiol vertinant įstaigų veiklos kokybę, didesnis dėmesys bus skiriamas pacientų nuomonės vertinimui. Grįžtamasis ryšys iš pacientų apie jų patirtį naudojantis gydymo paslaugomis tampa svarbiu sveikatos priežiūros paslaugų kokybės ir prieinamumo stebėsenos ir tobulinimo įrankiu.
 

Pritarta siūlymui tobulinti ortopedijos gaminių kompensavimą

2017-12-22
Ministrų kabinetas pritarė siūlymui reglamentuoti ortopedijos techninių priemonių įsigijimo išlaidų kompensavimą. Tokiu būdu bus nustatomos Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ir ortopedijos įmonių sutarčių sudarymo sąlygos, pagerintas ortopedijos priemonių, būtinų pacientams, prieinamumas, augs šių priemonių pasirinkimo galimybė.
 

VU mokslininkų kuriama technologija padės sergantiems diabetu

2017-12-21
Cukrinis diabetas – viena sparčiausiai plintančių ligų pasaulyje. Ji tarsi pandemija, savo kelyje pakertanti tiek jauną, tiek ir seną. 2017 metais pasaulyje buvo 425 milijonai žmonių (20-79 metų amžiaus) sergančiųjų diabetu. Tai sudarė 8,8 proc. visos suaugusių žmonių populiacijos. Dar pusė tiek, kuriems ši liga dar nediagnozuota dėl nepakankamos sveikatos priežiūros.
 

Insulto centro komandos darbe svarbi kiekviena minutė!

2017-12-20
Per septynias minutes atlikta trombolizės procedūra ir išgelbėta gyvybė – tai trečių metų Neurologijos klinikos gydytojo rezidento Ovidijaus Lauciaus ir kartu dirbusios Radiologijos bei Skubios pagalbos skyriaus personalo komandos pasiekimas. Tiesa, tai buvo tik mokymosi tikslu organizuota simuliacija, tačiau tokie pasiekimai rodo nuoseklų Kauno klinikų Insulto centro komandos siekį tobulėti, dėti visas pastangas gelbėjant pacientų gyvybes ir ruošiant kvalifikuotus specialistus, suteikiant jiems naujausias žinias ir geriausias patirtis.
 

Svarbūs faktai, kuriuos būtina žinoti apie etinius ir generinius vaistus

2017-12-20
Gydymo veiksmingumas ir saugumas priklauso nuo pasirinktų vaistinių preparatų. Tačiau negalima pamiršti, kad įvairių vaistų, kurių sudėtyje yra ta pati veiklioji medžiaga, efektyvumas ir toleravimas atskiriems pacientams gali skirtis.
 

Apklausa dėl pakištukų medikams

2017-12-20
Tik 1 procentas Lietuvos gyventojų, kreipdamiesi į medikus, visada duoda dovanas, o dauguma – net 57 procentai – niekada neoficialiai neatsiskaito už suteiktas paslaugas ar norėdami jas gauti. Tai atskleidė lapkričio mėnesį Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atlikta visuomenės nuomonės apklausa.
 

Seimas priėmė medikams svarbias pataisas

2017-12-19
Seimas priėmė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos ir Seimo narės, Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Astos Kubilienės inicijuotas pataisas, kuriomis ieškoma sutarimo tarp pacientų ir medikų lūkesčių. Pritarta siūlymui atsisakyti baudų gydymo įstaigoms už veiklos rezultatus, nes tai būtų per didelė našta įstaigoms, kol nėra išspręstas adekvatus sveikatos sistemos finansavimo klausimas. Pritarta, kad įstaigos būtų tik skatinamos apmokant viršplanines paslaugas prioriteto tvarka. Siekiant kuo kokybiškesnių paslaugų pacientui ir kuo efektyvesnės gydymo įstaigų veiklos, pritarta, kad atsisakius nuobaudų taikymo, nuo 2018 m. vykdyti tik įstaigų veiklos stebėseną ir rezultatus viešinti nuo 2019 m.
 

Erkių platinamų ligų savitumai vaikų amžiuje

2017-12-19
Erkinis encefalitas (EE) ir Laimo liga (LL) – dažniausiai registruojamos erkių platinamos ligos Europoje. Lietuvoje jas platina Ixodes ricinus, kitose Europos šalyse – ir Ixodes persulcatus rūšies erkės. Erkinio encefalito sukėlėjas yra virusas, o Laimo ligos – spirocheta. Abiejų ligų sukėlėjai išskirti iš erkių visuose Lietuvos rajonuose. Gamtiniai infekcijos židiniai ir sukėlėjų cirkuliavimas juose priklauso nuo įvairių veiksnių: erkių paplitimo, šeimininkų populiacijos (apie 200 žinduolių ir paukščių rūšių), žmogaus ūkinės veiklos arba klimato kaitos.
 

Nemokamomis paslaugomis pasinaudojo pirmieji 1000 žmonių

2017-12-19
Šių metų pavasarį valstybei pradėjus kompensuoti pagalbinio apvaisinimo paslaugas, šia galimybe susilaukti vaikučių jau pasinaudojo pirmieji tūkstantis mūsų šalies gyventojų. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skatina ir kitus žmones aktyviau naudotis šia paslauga ir sulaukti šeimos pagausėjimo.
 

Įteikti apdovanojimai nesitaikstantiems su korupcija

2017-12-18
Gruodžio 15 dieną Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) paminėta Tarptautinė antikorupcijos diena ir įteikti apdovanojimai už pilietiškumą ir antikorupcines iniciatyvas. Įteikdamas apdovanojimus gydymo įstaigų, bendruomenių ir mokyklų atstovams bei moksleiviams, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pabrėžė, kad antikorupcinis visuomenės švietimas yra viena esminių korupcijos prevencijos priemonių.
 

Kaip palengvinti kosulį?

2017-12-18
Kosulys yra vienas dažniausių nusiskundimų. Remiantis trukme, jis skiriamas į ūmų, kuris trunka trumpiau nei tris savaites, poūmį, trunkantį nuo trijų iki aštuonių savaičių, ir lėtinį, kuris užsitęsia ilgiau nei aštuonias savaites. Ūmus kosulys gali užsitęsti ir virsti poūmiu ar lėtiniu. Ūmų kosulį dažniausiai sukelia peršalimo ligos. Tik retais atvejais jis gali būti susijęs su gyvybei grėsmingomis būklėmis (pvz., plaučių embolija, širdies nepakankamumas). Poūmis kosulys dažniausiai atsiranda po persirgtos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Tai aiškinama užsitęsusiu užnosiniu sekreto varvėjimu, viršutinių kvėpavimo takų sudirginimu, gleivių kaupimusi dėl jų hipersekrecijos ar sumažėjusio klirenso, padidėjusiu bronchų jautrumu, kuris gali būti praeinantis arba susijęs su astma ar jos paūmėjimu. Lėtinio kosulio priežasčių diferencinė diagnostika yra daug platesnė – vartojami vaistai, rūkymas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), astma, gastroezofaginis refliuksas [2].
 

Nustatyti žalingai alkoholį vartojančius ar nuo jo priklausomus pacientus bus lengviau

2017-12-18
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, leidžiantį gydymo įstaigose pacientams atlikti alkoholio vartojimo testus, kas leistų anksčiau identifikuoti žalingai alkoholį vartojantį ir/ar priklausomybės rizikoje esantį žmogų ir jam padėti. Tokie testai nebus privalomi, juos pildytų tik pageidaujantieji, o tai atliekančioms gydymo įstaigoms bus apmokėta papildomai Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.
 

Svarstė laiko keitimo ir Lietuvos sveikatos 2014–2025 metų strategijos klausimus

2017-12-16
Sveikatos reikalų komitetas gruodžio 13 d. posėdyje pritarė Seimo nutarimo „Dėl vasaros laiko taikymo Lietuvos Respublikos teritorijoje“ projektui Nr. XIIIP-1288(3), kuriuo siūloma Lietuvoje atsisakyti laiko keitimo, t.y. neatšaukinėti vasaros laiko.
 

Penki svarbiausi dalykai, kad vaikų dantys būtų sveiki

2017-12-15
Vaikų burnos higiena yra ne mažiau svarbi nei fizinis aktyvumas ir tinkama mityba, todėl ja privaloma pradėti rūpintis vos išdygus pirmiesiems dantims. Daugiau kaip pusė Lietuvos mokyklinio amžiaus vaikų turi pažeistus dantis ir, pasak specialistų, tai yra rimtas signalas apie prastą burnos higieną ir būtinybę mokyti vaikus tinkamos ir reguliarios dantų priežiūros.
 

Sveikatos apsaugos ministerijos laikinąja kanclere paskirta O. Vitkūnienė

2017-12-15
Sveikatos apsaugos ministerijos laikinąja kanclere pradėjo dirbti Odeta Vitkūnienė, iki šiol dirbusi Slaugos koordinavimo skyriaus vedėja.
 

Gyventojų senėjimas diktuoja naujus reikalavimus sveikatos priežiūrai

2017-12-15
Apie visuomenės kokybę, jos civilizuotumą, išsivystymo brandą galima spręsti pagal tai, kaip ji elgiasi su silpnais, neįgaliais ir senais savo bendruomenės nariais, kokia vieta jiems skirta visuomenės gyvenime, ar rodoma derama pagarba ir dėmesys tiems žmonėms, kurie savo intelektualiniu ir fiziniu potencialu prisidėjo prie valstybės raidos proceso", – taip pranešimą apie slaugos paslaugų pokyčius Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) metinėje konferencijoje pradėjo Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė Violeta Grigienė.
 

Susirgus storosios ir tiesiosios žarnos vėžiu – efektyviausia pagalba čia pat

2017-12-15
Retas kuris mūsų žinome, kad gaubtinės storosios ir tiesiosios žarnos vėžys – tai trečias pagal dažnumą onkologinis susirgimas. Lietuvoje kasmet nuo šios ligos miršta nežymiai mažiau nei tūkstantis gyventojų. Vis gausėjantį ir, deja, jaunėjantį pacientų skaičių lemia pasikeitęs gyvenimo būdas, netaisyklinga bei nevisavertė mityba. Ir nors ankstyvų stadijų šis vėžys lengvai ir visiškai pagydomas, daugiau nei pusei visų susirgusiųjų jis nustatomas per vėlai. Kodėl?
 

Medikams atlyginimai kils!

2017-12-14
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir medikų profesinės sąjungos pasirašė susitarimą bendromis pastangomis siekti tolygaus sveikatos priežiūros specialistų darbo užmokesčio augimo.
 

Akinių atsiradimo istorija: ar Lietuvos didieji kunigaikščiai nešiojo akinius?

2017-12-14
Akiniai ar kontaktiniai lęšiai yra tapę tokia įprasta mūsų kasdienio gyvenimo dalimi, kad retas kuris susimąstome apie jų atsiradimo istoriją. Vargu ar kas galėtų atsakyti į klausimą, kada akiniai atsirado dabartinėje Lietuvos teritorijoje. Ar galėjo būti taip, kad kuris nors Lietuvos Didysis kunigaikštis, pavyzdžiui, Vytautas, galėjo nešioti akinius? Atrodo, neįtikėtina, tačiau pirmųjų akinių liekanų Lietuvoje jau yra radę ir mūsų archeologai. Dar niekur nepublikuotas šių radinių nuotraukas pirmieji turės progos pamatyti mūsų žurnalo skaitytojai.
 

Užkrečiamosios ligos vaikų darželiuose: kaip apsisaugoti?

2017-12-14
Daugelis tėvų žiemos pradžios laukia su nerimu, kadangi šiuo metu sparčiai didėja vaikų sergamumas užkrečiamosiomis ligomis. Pastebima, kad plintanti enteroviruso infekcija neaplenkia vaikų tiek darželiuose, tiek ir mokyklose. Kaip jo išvengti pataria Centro poliklinikos Užkrečiamųjų ligų skyriaus vedėja, infekcinių ligų gydytoja Virginija Mačionienė.
 

Kelionėje pravers sveikatos draudimo kortelė

2017-12-13
Šaltuoju metų laiku, ypač šventiniu laikotarpiu, kai daugeliui žmonių yra atostogų metas, vykstama į Europos šalis. Šių kelionių metu pasitaiko ir susirgti, ir patirti traumų, tuomet prireikia medikų pagalbos ir labai praverčia Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK). Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena keletą dalykų, kuriuos svarbu žinoti apie šį dokumentą.
 

Moterys yra motyvuojamos gimdyti natūraliai

2017-12-13
Per metus Lietuvoje įvyksta apie 28 tūkst. gimdymų. Vien Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) gimsta per 3000 naujagimių. Nors tendencijos gana džiuginančios, Lietuva vis dar yra tarp sparčiausiai pasaulyje nykstančių šalių. Gydytojai ginekologai vienbalsiai kalba apie tai, kad kuo daugiau profesionalių žinių apie gimdymo procesą turi jaunos, dar negimdžiusios merginos, ir jau besilaukiančios būsimosios mamos, tuo ramiau sutinkamas vaiko atėjimas. Apie specialius nėščiųjų mokymus, skirtus tinkamai pasirengti vaiko gimdymui ir auginimui, kalbamės su KUL Mažos rizikos gimdymo poskyrio vedėja Sigita Neverauskiene.
 

Pritarta 2018 metų PSDF biudžeto projektui

2017-12-13
Seimas patvirtino 2018 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą, kuris ateinančiais metais sudarys apie 1,8 mlrd. eurų, o jo išlaidos, palyginti su 2017 m. PSDF biudžetu, padidės 7,4 proc. arba 116,9 mln. eurų.
 

Siūloma leisti priverstinai gydyti psichikos sutrikimų turinčius žmones

2017-12-12
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtai Vyriausybės išvadai, kurioje siūloma pritarti Seimo narės Rimantės Šalaševičiūtės siūlymui suvienodinti teisinį reglamentavimą ir leisti gydyti psichikos sutrikimu sergančius žmones be jų sutikimo.
 

Vaikų galvos skausmas

2017-12-12
Galvos skausmas yra dažniausias vaikų ir paauglių skundas tiek klinikinėje praktikoje, tiek epidemiologinių tyrimų duomenimis. Galvos skausmas sukelia vaikui diskomfortą, netgi kančią, lemia pamokų praleidinėjimą, mažina akademinius pasiekimus, sukelia įtampą ir nerimą visai šeimai. Iki 18 metų net 90 proc. vaikų yra patyrę galvos skausmą, 20 proc. skausmas yra dažnas arba stiprus. Vaikų galvos skausmų diagnozavimo ir gydymo principai yra panašūs kaip ir suaugusiųjų. Vis dėlto turi būti įvertinta daug specifinių veiksnių: amžius, vystymasis, brendimas, psichosocialinė aplinka.
 

Kaune - konferencija „Ūminės išemijos sindromų aktualijos“

2017-12-11
Gruodžio 14 dieną Kaune, „Park Inn Radisson“ viešbučio Konferencijų centre vyks konferencija, skirta ŪMI savaitės renginių ciklui „Ūminės išemijos sindromų aktualijos“. Visiems konferencijos dalyviams bus padovanotos 2016 m. ŠKL prevencijos klinikinėje praktikoje ir 2017 m. ūminio miokardo infarkto su ST segmento pakilimu diagnostikos ir gydymo gairių parankinės knygelės. Nemokama registracija iki gruodžio 12 dienos imtinai. Konferencijos programa ir smulkesnė informacija - prisegtuke.
 

Į atnaujintą kliniką žirgus gabena ir iš kaimyninių šalių

2017-12-11
Dar nespėjus atnaujintam Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Stambiųjų gyvūnų klinikos arklių ligų skyriui atverti durų, už jų jau rikiuojasi diagnostinių tyrimų ir veterinarinės pagalbos laukiantys Lietuvos ir kaimyninių šalių žirgų augintojai.
 

Konferencija Klaipėdos krašto gydytojams ir slaugytojams

2017-12-11
Gruodžio 7 dieną Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) vykusi konferencija „Vidaus ligų diagnostikos ir gydymo aktualijos“ (organizatoriai – Klaipėdos universitetinė ligoninė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Mokslų akademijos Vidaus ligų klinika) buvo skirta bendrosios praktikos gydytojams bei kitų sričių specialistams, taip pat ir slaugytojams.
 

Per šventes galima apsinuodyti ne tik maistu

2017-12-11
Netrukus prasidėsiantis švenčių maratonas daliai mūsų greičiausiai vėl neapsieis be didesnių ar mažesnių sveikatos sutrikdymų. Gausus vaišių stalas, kai visko norisi paragauti, per mažas fizinis aktyvumas ir rezultato ilgai laukti nereikia – pradeda varginti nemalonus pilnumo jausmas. Skrandis atsisako virškinti, spaudžia pilvą, o kartais netgi pykina, svaigsta galva, darosi silpna. Dauguma taip besijaučiančių skuba vartoti virškinimą gerinančių preparatų. Ir tabletes kartais geria vieną po kitos, pernelyg net nesigilindami į pakuotės lapelio informaciją. Kuo tai gali baigtis?
 

Nudegimai – gydymo sėkmę lemia greita reakcija ir medikų profesionalumas

2017-12-08
Vienas vasaros vakaras mažo miestelio šeimai ilgam įstrigo atmintyje. „Išleidau savo sūnų su draugu pažaisti lauke nė nenujausdama, kad mūsų vakaras pasibaigs ne namuose, o Kauno klinikose. Dar dabar akyse stovi dviračiu grįžtančio Simuko vaizdas. Jau iš tolo su vyru pamatėme, jog sūnui kažkas atsitiko, o jam privažiavus arčiau nustėrome – sunūs buvo stipriai apdegęs. Berniukas nuo atviros liepsnos apdegė virš 40 % kūno. Išties net sunku suvokti, kaip jis turėjo jėgų parminti dviračiu atgal namo“, – prisimena mama Inga.
 

Kaip sumažinti dažniausiai pasitaikančios vyrų onkologinės ligos riziką ir mirtingumą?

2017-12-08
Sergamumas prostatos vėžiu Europoje auga. Prostatos vėžys yra dažniausiai pasitaikanti onkologinė liga tarp Europos vyrų ir užima trečią vietą tarp mirties priežasčių. Tai sukelia nepageidaujamų pasekmių Europos sveikatos sistemai.
 

Prostatos vėžys: į kovą buriasi pacientai, gydytojai ir politikai

2017-12-08
Visame pasaulyje pastebimai didėja sergamumas piktybiniais navikais. Prostatos vėžys (PV) – viena tokių sparčiausiai plintančių vėžio formų. Prieš keletą metų pagal dažnumą ji aplenkė plaučių vėžį ir tapo dažniausiu vyrų piktybiniu naviku.
 

Kraujo donorystė – žmogaus pagalba ir pareiga kitam

2017-12-07
Siekiant šimtaprocentinės neatlygintinos donorystės Lietuvoje, vakar Kauno klinikų Kraujo centre organizuotoje iškilmingoje šventėje išskirtinai pagerbti nuolatiniai donorai, kurie ne tik patys ateina į Kraujo centrą paaukoti kraujo, bet ir šia gerumo iniciatyva užkrečia savo kolegas, draugus, artimuosius. Centro logotipu papuoštą tortą antradienio vakarą prapjauti buvo patikėta trims kraujo donorams, kurie daugiausia kartų dovanojo kraujo Kauno klinikų Kraujo centre – Edmundui Varpiotui, Gediminui Žekoniui ir Juozui Vaitkevičiui. Šis iškilmingas vakaras buvo skirtas ištikimiausiems bendražygiams – neatlygintiniems kraujo donorams.
 

Ar turime priešnuodžių mirtingumui dėl prostatos vėžio suvaldyti?

2017-12-07
Dabar Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, PV yra pati dažniausia onkologinė vyrų liga, prieš keletą metų pagal dažnumą ji aplenkė iki tol ilgai pirmavusį plaučių vėžį. Pradėjus įgyvendinti prostatos specifinio antigeno tyrimų programą, Lietuvoje PV išaiškinama vis dažniau, kasmet daugiau kaip 2 tūkst. naujų ligos atvejų, bet, laimė, ankstyvesnės stadijos, todėl pacientams galima pritaikyti efektyvesnį gydymą, o kartu ir padidinti tikėtiną gyvenimo trukmę. 2 tūkst. atvejų nėra mažai, bet onkologų šis skaičius labai negąsdina, nes nemaža dalis aptinkamų navikų yra ankstyvos stadijos, vadinamieji kliniškai nereikšmingi. Vyrams, sergantiems kliniškai nereikšmingu PV, gydymas neskiriamas – pacientai tik stebimi, periodiškai tikrinama jų sveikata, teikiamos rekomendacijos, kaip sumažinti ligos sunkėjimo riziką. Nerimą kelia tai, kad, nepaisant įgyvendinamų prevencinių programų, mirtingumas nuo PV nemažėja, netgi didėja, tiesa, auga mažesniais tempais nei anksčiau. Apie šiandienes prostatos vėžio diagnostikos ir gydymo galimybes kalbiname VUL SK Urologijos centro, Nacionalinio vėžio instituto direktorių prof. Feliksą Jankevičių.
 

Pažangi 3D technologija chirurgijoje – nauda ir pacientui, ir gydytojui

2017-12-06
Pažangiausių technologijų taikymas medicinos srityje – vienas iš svarbiausių metodų, užtikrinančių didesnį pacientų saugumą, greitesnį atsigavimą ir efektyvesnį gydytojų darbą. Kauno klinikų Chirurgijos klinikoje įdiegtos 3D technologijos laparoskopinėje chirurgijoje nauda įsitikino ir klinikos gydytojai, ir po stemplės naviko operacijos sparčiai sveikstantis Gintautas.
 

Duomenys apie e.sveikatos kūrimą

2017-12-06
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) reiškia susirūpinimą dėl e. sveikatos sistemos, kuriai buvo išleista keliasdešimt milijonų nuo pat jos kūrimo pradžios, tačiau nepaisant tokių investicijų, ji nebuvo tinkamai suprojektuota, nenumatyta maksimali apkrova, dėl ko šiandien ji neretai stringa, sukeldama nepatogumų ja besinaudojantiems. Tad SAM skelbia dokumentus, susijusius su e. sveikatos kūrimo istorija, su kuriais galės susipažinti visi, kuriems įdomi ši tema.
 

Pritarė patobulintam 2018 metų PSDF biudžeto projektui

2017-12-06
Ministrų kabinetas pritarė patobulintam 2018 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui ir grąžina jį Seimui. Ateinančių metų PSDF biudžetas sudarys apie 1,8 mlrd. Eur, o jo išlaidos, palyginti su 2017 m. PSDF biudžetu, padidės 7 proc. arba 116,9 mln. Eur.
 

Pomenopauzinės hormonų terapijos atgimimas

2017-12-04
Pomenopauzinė hormonų terapija (PHT) praėjo įdomius istorinius laikotarpius. 1966 m. pasirodžius anuomet labai populiariai knygai „Feminine Forever“ ir remiantis pirmųjų epidemiologinių tyrimų rezultatais, buvo galvojama, kad PHT tinkama visoms menopauzės tarpsnio moterims, visais atvejais, visam gyvenimui pratęsti „amžiną moteriškumą“. Vėliau, įvertinus papildomus tyrimus, buvo nutarta, kad PHT tinkama tik kai kurioms moterims, tik tam tikrais sunkiais, sudėtingais atvejais ir tik labai trumpą, paprastai neviršijantį 1–3 m., laikotarpį. Šiandien, iš naujo įvertinus turimus senus ir naujus įrodymais grįstus duomenis, atsiradome ties pačiu „aukso viduriu“, o liaudies išmintis byloja, kad aukso vidurys visada būna pats geriausias.
 

SAM: receptus galima išrašyti ilgesniam laikui

2017-12-02
Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai primena, kad tam tikromis lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams receptus galima išrašyti ilgesniam laikui, nekompensuojamus vaistus vienų metų laikotarpiui, o kompensuojamuosius vaistus – pusei metų. Tokia galimybė egzistuoja keletą metų, bet ja būtų galima naudotis kur kas aktyviau, nei iki šiol. Tai būtų patogiau ir jiems, ir pacientams, kuriems reikėtų rečiau ateiti pas gydytojus receptų.
 

EK paskelbė ES šalių sveikatos sistemų apžvalgą

2017-12-02
Europos Komisija paskelbė ES ir atskirų ES valstybių narių sveikatos sistemos apžvalgas. Sveikatos būklės apžvalgos kiekvienoje šalyje parengtos bendradarbiaujant su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija ir Europos sveikatos sistemų ir politikos stebėjimo centru. Jose apžvelgiama gyventojų sveikata ir svarbūs rizikos veiksniai, taip pat kiekvienos iš ES valstybių narių sveikatos sistemų efektyvumas bei galimybė naudotis paslaugomis.
 

Ar bendruomenės akušeris bus šeimos gydytojo komandoje?

2017-12-01
Bendruomenės akušeriai galėtų įsitraukti į šeimos gydytojo komandą – tai pažangi medikų siūloma idėja. Tokie specialistai moterims galėtų teikti profesionalią pagalbą nuo lytinio brendimo pradžios iki menopauzės. Vakarų šalyse ši specialybė jungia dūlų, pribuvėjų, akušerių ir gimdymo pagalbininkų veiklas.
 

D. Rabašauskas: į mirtį nereikia žvelgti su baime!

2017-11-30
Gruodžio 8, 9 ir 10 dienomis Kauno miesto kamerinis teatras kviečia į vakarėlį su... mirtimi! Būtinai ateikite - tikrai nepasigalėsite!
 

Izoliuota sistolinė ir „balto chalato“ hipertenzija: gydymo pasirinkimas

2017-11-27
Dabartiniu požiūriu dauguma arterine hipertenzija sergančių pacientų turėtų būti gydomi ne monoterapija, o hipertenzinių vaistų (dažniausiai dviejų ar trijų) deriniu. Tai pabrėžiama ir naujausiose paskutinės redakcijos Europos kardiologų draugijos ir Europos hipertenzijos draugijos gairėse. Įvairių tyrimų duomenimis, stabilios normotenzijos vartojant vieną antihipertenzinį vaistą galima pasiekti ne daugiau kaip 1/3 hipertenzija sergančių pacientų. HOT tyrimo duomenimis, gydant šiuolaikiniais vaistais tikslinį diastolinį kraujospūdį (≤90 mm Hg) pavyko pasiekti 85 proc. gydytų pacientų, tačiau tik 1/3 jų buvo veiksminga monoterapija.
 

Vilnius – Kaunas – Ryga: du donorai – penkios transplantacijos

2017-11-27
„Kol lauki penktadienio. Kažkas laukia širdies donoro“. Pamenat šią Irenos Matijošaitienės fondo reklamą? Šį penktadienio rytą visi džiaugėsi, kad artėja savaitgalis, o 290 Lietuvos sergančių piliečių laukė donorinio organo: 42 širdies, 9 plaučių, 71 kepenų, 156 inksto, 8 kasos-inksto ir 4 širdies-plaučių kompleksų. Ir net 5 recipientai šeštadienio popietę sulaukė viltingo skambučio ir buvo pakviesti į vieną iš transplantacijos centrų. Šiąnakt Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose bus atliekamos 2 inkstų ir širdies transplantacijos, o Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų transplantacijos centre – širdies ir kepenų transplantacijos.
 

Ilgametė gydytojų patirtis ir emocinė parama skatina sveikti greičiau

2017-11-23
Aukštas kraujospūdis – viena iš streso bei pervargimo pasekmių, su kuria susiduria daugelis žmonių. Dėl šios priežasties buvusi Kauno klinikų pacientė Rasa aukštą kraujospūdį laikė ilgalaikio pervargimo pasekme.
 

Konferencijos Alytaus ir Kauno apskričių medikams

2017-11-22
Lapkričio 16 dieną Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje vykusi konferencija „Vidaus ligų gydymo naujovės“ subūrė draugėn nemažą būrį ne tik šios gydymo įstaigos gydytojų ir slaugytojų, bet ir aplinkinių rajonų medikus bei slaugos specialistus. Anot svetingai dalyvius priėmusio šios ligoninės direktoriaus Artūro Vasiliausko, kiekviena nauja žinia ar patirties sklaida bei patarimai gerokai praturtina žinių bagažą ir yra naudingi kasdieniame darbe.
 

Atsparios antibiotikams bakterijos kelia pavojų kiekvienam

2017-11-22
Atsparios antibiotikams bakterijos, ypač vadinamiesiems paskutinės eilės antibiotikams, tokiems kaip karbapenemai ir kolistinas, kelia pavojų kiekvienam žmogui, - užsikrėtusiems jomis ligoniams dažniau nei įprastai išsivysto komplikacijos, kyla iki trijų kartų didesnė mirties nuo infekcijos grėsmė.
 

Nacionaliniame Kauno dramos teatre – premjera!

2017-11-21
Sunkų ir atsakingą darbą dirbantys sveikatos priežiūros specialistai turi nepamiršti pailsėti. Teatras – puiki vieta atgauti dvasines jėgas, atsipalaiduoti, pamiršti darbinius rūpesčius. Nacionalinis Kauno dramos teatras praneša, kad gruodžio 8, 9 ir 29 dienomis bus rodoma premjera - Gotthold Ephraim Lessing „Natanas Išmintingasis“ (režisierius Gintaras Varnas).
 

2018 metų spalio 11 dieną - konferencija „Ankstyva trombozių diagnostika, prevencija ir gydymas“

2017-11-20
Ateinančių metų rudenį, spalio 11 dieną, artėjant Pasaulinei trombozių dienai, kuri minima spalio 13 - ąją, Lietuvos širdies asociacija rengia konferenciją „Ankstyva trombozių diagnostika, prevencija ir gydymas“. Šioje konferencijoje bus skaitomi pranešimai apie ankstyvąją trombozių diagnostiką, preveciją ir gydymą, širdies ir kraujagyslių ligas, homeostazę. Su preliminaria konferencijos programa galite susipažinti žemiau.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.