Ambicijos pažaboti cukrinį diabetą tampa tikrove

2017-05-25

Cukrinis diabetas (CD) – viena didžiausių šiuolaikinės visuomenės sveikatos problemų ir iššūkių medicinos mokslui ir praktikai. Apskaičiuojama, kad pasaulyje CD serga daugiau negu 415 mln. žmonių, iš jų apie 193 mln. – dar nediagnozuotu CD. Liga jiems bus nustatyta, atsiradus matomų ar juntamų komplikacijų, kada gydymas jau mažiau veiksmingas, o baigtys – nebe tokios palankios.

 

Cukrinis diabetas – sparčiai dažnėjanti liga. Prognozuojama, kad išlikus dabartinėms sergamumo tendencijoms apie 2040 m. CD sergančių žmonių skaičius pasaulyje išaugs iki 642 mln. ar netgi daugiau.

Apie 91 proc. CD atvejų sudaro klastingiausia ir pavojingiausia ligos forma – antrojo tipo cukrinis diabetas (2 tipo CD). Dažniau nei kas antram ligoniui 2 tipo CD diagnozuojamas jau atsiradus kliniškai pastebimų komplikacijų, tai yra daugiau ar mažiau pavėluotai. Svarbiausios ir pavojingiausios širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) komplikacijos, nuo kurių miršta dauguma CD sergančių žmonių.

2016 m. gruodžio pradžioje Budapešte vykusioje tarptautinėje gydytojų konferencijoje „Ilgalaikės ambicijos: užtikrinti sergančiųjų 2 tipo CD kardiovaskulinę apsaugą“ buvo konstatuota, kad, nepaisant pastaraisiais metais pasiektos reikšmingos pažangos 2 tipo CD gydymo srityje, ŠKL išlieka svarbiausia ir dažniausia CD sergančių žmonių mirties priežastis. Visame pasaulyje intensyviai ieškoma gydymo būdų ir vaistų, kurie galėtų pagerinti CD sergančiųjų ŠKL baigtis, sumažintų širdies ir kraujagyslių pažeidimų riziką ir prailgintų gyvenimą. Pagaliau sulaukta gerų naujienų.

Budapešto konferencijoje buvo pristatyti naujos farmakologinės klasės (SGLT2 inhibitorių) preparato empagliflozino (Jardiance) klinikinių tyrimų rezultatai. Tyrimai parodė, kad gydant 2 tipo CD empagliflozinas efektyviai sumažino ne tik padidėjusią glikozilinto hemoglobino koncentraciją, bet ir CD sergančiųjų ŠKL komplikacijų ir mirčių nuo jų riziką.

Plataus masto tyrimo EMPA-REG-OUTCOME duomenimis, gydant suaugusiųjų 2 tipo CD empagliflozinu (E) reikšmingai sumažėjo:

  • ŠKL rizika ir mirštamumo nuo jų dažnumas;
  • mirties nuo ŠKL rizika nepriklausomai nuo to, kokia ŠKL pacientas sirgo iki tyrimo pradžios;
  • progresuojančios inkstų ligos rizika esant gretutinei kliniškai reikšmingai ŠKL.

EMPA-REG-OUTCOME tyrimo rezultatus konferencijoje pristatė žymūs Europos mokslininkai, cukrinio diabeto ir kardiologijos ekspertai, klinikinių tyrimų konsultantai. Tarptautiniam renginiui pirmininkavo Vienos (Austrija) universiteto profesorius, daugiau kaip 40 mokslinių klinikinių tyrimų vadovas, buvęs Europos klinikinių tyrimų draugijos viceprezidentas Guntram Schernthaner. EMPA-REG-OUTCOME tyrimo ŠKL prevencijos rezultatus gydant emapglifozinu aptarė Soroka (Izraelis) universiteto Prevencinės kardiologijos tarnybos ir kardiologijos departamento vadovas profesorius Yaakov Henkin. Remdamasis EMPA-REG-OUTCOME duomenimis, apie empagliflozino efektyvumą mažinant diabetinio inkstų pažeidimo riziką kalbėjo Wurzburgo (Vokietija) universiteto ligoninės Nefrologijos ir hipertenzijos padalinio vadovas profesorius Christoph Wanner. 2 tipo CD šiuolaikinio gydymo galimybes, iššūkius ir ieškojimų kryptis apžvelgė lektorė iš Jungtinės Karalystės, Karališkosios bendrosios praktikos gydytojų draugijos narė, praktikuojanti šeimos gydytoja dr. Sarah Jarvis.

 

ŠKL komplikacijų ir mirties rizikos mažinimas

 

Pirmieji oficialūs pranešimai apie unikalaus poveikio vaisto empagliflozino kardioprotekcinį efektyvumą pasirodė daugiau nei prieš metus. 2015 m. rugsėjo mėnesį Ingelheime (Vokietija) ir Indianapolyje (JAV) farmacijos kompanijos „Boehringer Ingelheim“ ir „Eli Lilly“ paskelbė tyrimo EMPA-REG-OUTCOME rezultatus, kurie parodė, kad:

  • prie standartinio 2 tipo CD gydymo pridėjus empagliflozino, 14 proc. sumažėjo sudėtinių ŠKL baigčių (mirčių nuo ŠKL, nemirtino miokardo infarkto arba nemirtino insulto dažnumas didelės ŠKL rizikos 2 tipo CD sergančių pacientų grupėje;
  • 38 proc. sumažėjo mirties nuo ŠKL rizika;
  • nemirtino širdies priepuolio ir nemirtino insulto dažnumo sumažėjimas statistiškai nesiskyrė (šių baigčių rizika sumažėjo panašiai vienodai).

Be to, palyginti su placebu, gydant empagliflozinu, iki 32 proc. sumažėjo mirčių nuo visų priežasčių ir 35 proc. – hospitalizacijos dėl širdies nepakankamumo dažnumas.

EMPA-REG-OUTCOME rezultatus paskelbė The New England Journal of Medicine (NEJM). Tyrimo rezultatai buvo pristatyti Europos diabeto tyrimų asociacijos 51-ajame metiniame simpoziume Stokholme (Švedijoje).

EMPA-REG-OUTCOME vadovas, Toronto (Kanada) medicinos universiteto profesorius, Diabeto centro direktorius, Lunenfeldo Tanenbaumo tyrimų instituto vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Bernard Zinman sako, kad tyrimo rezultatai netikėti ir stulbinantys, nepaprastai reikšmingi pacientams, sergantiems 2 tipo CD. ŠKL komplikacijos, įskaitant mirtinas, kelia didžiausią pavojų sergant 2 tipo CD, todėl jų gydymui ir prevencijai turi būti skiriama daugiausia dėmesio. Nė vienas ligšiolinis antidiabetinis vaistas neturėjo įrodymų, kad sumažintų sergančiųjų 2 tipo CD mirtingumą.

Kas antras pacientas, sergantis 2 tipo CD, miršta nuo ŠKL priežasčių. Tyrime dalyvavę pacientai iki empagliflozino paskyrimo jau vartojo įvairių vaistų, mažinančių ŠKL komplikacijų riziką. Taigi, prie standartinio 2 tipo CD gydymo (antidiabetinio + anthipertenzinio, antilipideminio) pridėjus empaglifloziną, buvo pasiekta papildomo mirčių nuo ŠKL sumažėjimo. Šis empagliflozino efektas yra labai reikšmingas, nes rodo, kad standartinį 2 tipo CD gydymą gaunantiems pacientams paskyrus empaglifloziną galima reikšmingai padidinti apsaugą nuo kardiovaskulinės mirties.

Svarbu ir tai, kad gydymas empagliflozinu buvo labai saugus: diabetinės ketoacidozės dažnumas buvo mažesnis nei 0,1 proc. ir panašus visose tyrimo grupėse.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas. Ekspertų rekomendacijos“. 2016/2017 Nr. 2

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.