Artroskopinės operacijos – ortopedijos dabartis ir ateitis

2017-10-18

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL)  vyko kasmetiniai kelio ir peties artroskopijos kursai, į kuriuos susirinko per 200 šios srities specialistų – gydytojų ortopedų-traumatologų. Mažai invazinės artroskopinės operacijos tampa vis populiaresnės Lietuvoje. Jos atliekamos, kai reikia šalinti įvairius kelio, peties, riešo, čiurnos ar klubo sąnario pažeidimus. Apie naujausias tendencijas šioje srityje kalbamės su KUL Traumatologijos departamento Sporto traumų sektoriaus vedėju bei Lietuvos artroskopijos ir sporto traumatologijos asociacijos (LASTA) prezidentu Marku Fiodorovu. Jis kasmet stažuojasi pasaulinio lygio mokymuose, skirtuose praktiškai tobulinti artroskopijos operacijų įgūdžius, kur skaito pranešimus ir moderuoja mokslines diskusijas.

„Šiuolaikinis požiūris: artroskopija ir endoprotezavimas“ – taip buvo pavadinta devintoji KUL specialistų organizuota artroskopijos konferencija. Šiemet joje apsilankė ir paskaitas skaitė bei praktinius seminarus vedė geriausi Europos artroskopijos specialistai – buvęs Europos artroskopijos draugijos prezidentas, profesorius Matteo Denti, ortopedas-traumatologas iš Slovakijos Ladislav Kovavic, kiti kolegos iš Lenkijos ir Estijos“, – pristato M. Fiodorovas.

KUL per metus atliekama apie 1000 artroskopinių operacijų. Jų, anot gydytojo M. Fiodorovo, dažniausiai prireikia aktyviems, daug sportuojantiems žmonėms. „Kuo daugiau fizinio aktyvumo, tuo daugiau traumų. Artroskopinės operacijos metu padaromi labai maži pjūviai – tik tokie, kurie reikalingi tam, kad naudojant specialų instrumentą ir kamerą būtų galima pasiekti sąnarį. Tokiu būdu netraumuojami šalia esantys audiniai, nepaliekama randų. Be to, po tokios operacijos daug lengvesnis pooperacinis periodas nei po įprastos – vyksta greitesni gijimo procesai“, – pasakoja patyręs artroskopijos specialistas.

 M. Fiodorovo teigimu, KUL taip pat atliekamos kelio sąnario kremzlės transplantacijos operacijos. „Paimamas audinys, tuomet jis keliauja į Vokietijoje esančią laboratoriją, kur kremzlė „auginama“ ir vėliau grąžinama bei persodinama pacientui Lietuvoje“, – informuoja KUL sąnarių patologijos ekspertas.

M. Fiodorovas džiaugiasi, kad jau penkerius metus kasmet yra kviečiamas skaityti paskaitų ir vesti praktinių seminarų Londone, prestižinėje ir didžiausioje „Smith & Nephew“ kompanijos mokymų bazėje Europoje.

„Stažuotę sudaro dvi dalys – paskaitos-seminarai ir operacijos, atliekamas „čia ir dabar“. Tokie kursai yra bene patys vertingiausi, nes dalyviai iš viso pasaulio gali ne tik išgirsti, ką gero pavyko nuveikti kolegoms, bet ir eiti bei čia pat išmėginti, kaip tai, ką išgirdo, pritaikoma praktiškai. Operacijos atliekamos negyviems žmonėms. Pats skaitau paskaitas, pristatau atvejų analizes, mokau kolegas praktinių seminarų metu“, – patirtimi dalijasi M. Fiodorovas.

Gydytojas paklaustas, kaip tinkamai rūpintis savo sąnariais aktyviai sportuojant, primena, kad prieš sportuojant reikia padaryti apšilimo pratimus, adekvačiai įsivertinti savo sportines galimybes, vartoti maisto papildus, kurie pagerina raiščių ir sąnarių būklę.

KUL informacija

 

© 2006 Visos teisės saugomos.