Balzaminė ladano derva: saugi alternatyva sintetiniam uždegimo gydymui

2018-10-02

Tūkstantmečių patirtis

 

Vaistai, mažinantys skausmą ir uždegimą, yra vieni plačiausiai vartojamų medicinos praktikoje. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose kasmet parduodama per 30 mln. įvairių tablečių nuo skausmo ir uždegimo, populiariausi tarp jų – vadinamieji nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Manoma, kad tikrieji NVNU vartojimo mastai yra dar didesni, nes dalis NVNU parduodami be recepto.

 

Nors ir labai populiarūs, NVNU nėra saugūs, ypač ilgiau ar dažniau vartojami gali dirginti virškinimo traktą, sukelti skrandžio ar žarnyno išopėjimą, kraujavimą, didinti trombozių, miokardo infarkto riziką, bloginti inkstų veiklą. Todėl natūralu, kad ir gydytojai, ir pacientai ieško alternatyvių uždegimo gydymo priemonių, kurios būtų saugios ir veiksmingos. Kaip dažnai būna, ieškant efektyvių alternatyvų, atsigręžiama į laiko ir gydomosios praktikos patikrintą liaudies medicinos tradiciją. Vieną jų – ladano derva.

Vakarietiškoji medicina visai neseniai atrado ladaną iš naujo ir dabar aktyviai tyrinėja jos poveikį lėtiniams uždegimams ir navikams bei galimybes naudoti ją kaip kortizono pakaitalą.

Ladanas (frankincesas) – tai aromatinė derva, gaunama iš burserinių šeimos augalų bosvelijų. Ištisus tūkstantmečius ši derva vertinta kaip itin veiksminga gydomoji priemonė. Tai rodo seniausias rašytinis dokumentas egiptiečių Eberso papirusas. Ladaną, arba frankincense, egiptiečiai vartojo žaizdoms gydyti, vėliau ši derva „ladano keliu“ atkeliavo iš Afrikos į Europą.

Antikos laikais ladanas minimas beveik visų didžiųjų to laikotarpio gydytojų, natūraliosios medicinos žinovų ir botanikų raštuose. Hipokratas šią medžiagą priskiria prie dažniausiai minimų ir rekomenduojamų gydomųjų priemonių. Manoma, jog Hipokratas vartojo ladaną kvėpavimo takų ligoms gydyti bei žaizdoms valyti.

Viduramžių Europoje ladaną gydymo tikslais itin rekomendavo abatė Hildegard von Bingen ir gydytojas Paracelsas.

Daugiau nei 5000 metų ladano, kaip vaisto, buvo skiriama įvairiomis formomis – miltelių, aliejaus, kremų ar tepalo. Ladanas buvo vartojamas nuo tiek daug sveikatos problemų, kad jį galima buvo vadinti vaistu nuo visų ligų.  

Indijos Ajurvedinėje medicinoje daugelį šimtmečių uždegiminėms ligoms gydyti vartojama ladano derva, išgaunama iš tam tikros rūšies balzaminių medžių bosvelijų. Naujausiais tyrimais patikimai įrodytas ladano dervos (Olibanum) uždegimą slopinantis veikimas, daugeliu atvejų prilygstantis nesteroidinių vaistų nuo uždegimo ar netgi gliukokortikoidų efektui.

Indijos liaudies medicinos tradicijoje ladano derva daug amžių sėkmingai vartojama reumatui, kitoms uždegiminėms sąnarių, virškinimo trakto, odos ligoms, žvynelinei ir kt. gydyti.

Ladano derva išgaunama iš įvairių balzaminių medžių rūšių, augančių Indijoje, Pietų Arabijoje, Rytų Afrikoje ir kt. Kovą–balandį medyje padaromos įpjovos, iš kurių po kelių dienų ima sunktis pieno baltumo lipnus skystis (medis „ašaroja“). Po 3 savaičių sukietėjusi derva nukrapštoma ir naudojama vaistams gaminti. Per sezoną vienas medis duoda 3–10 kg dervos. Ladano dervą galima rinkti tik trejus metus iš eilės, po to reikalinga ilgametė pertrauka, kad medis atgautų jėgas. Ladano dervos derlius ribotas, todėl ji brangi.

Ladano dervos pagrindą (65 proc.) sudaro vadinamosios bosvelinės (balzaminės) rūgštys, jų identifikuota ne mažiau kaip penkios, daugiausia ištyrinėta beta AKBA rūgštis (Acetil-11-keto-beta-bosvelijos rūgštis). Be bosvelinių rūgščių, ladano dervoje yra incensolio acetato (afrikinių sakų), lupano, tirukalo, robūro, ursolo rūgščių ir kitų organinių medžiagų. Nustatyta, kad ladano dervos farmakologinis poveikis atsiranda kompleksiškai veikiant visoms joje esančioms medžiagoms, bosvelinėms ir ne bosvelinėms rūgštims. Ladano derva uždegimą slopina kitaip nei įprastiniai vaistai nuo uždegimo (aspirinas, diklofenakas, ibuprofenas ar kt.), todėl yra saugi ir gerai toleruojama.

 

Poveikis

Ladano dervoje esančios bosvelinės ir ne bosvelinės rūgštys mažina uždegimą, slopindamos citokinus (TNF-alfa), proteazes (katepsiną G), leukotrienus, transkripcijos faktorių NF-kappa B, prostaglandinų PGE2 sintezę. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad ladano derva turi imunomoduliacinių savybių, aktyviai slopina uždegimą, bet nepasižymi analgeziniu veikimu.

Ladano dervos poveikis orientuotas į vadinamąjį „mažą‘ uždegimą (angl. low-grade inflamation), kuris, kaip nustatyta, yra jungiamoji daugelio reumatinių ir širdies ir kraujagyslių ligų, kaip antai aterosklerozės, insulto, miokardo infarkto, artrito, artrozės ir kt., patogenezės grandis.

Veikdama per prostaglandinus, citokinus, leukotrienus, CRB grandis, ladano derva naudinga sergant cukriniu diabetu, hipertenzija, riebalų apykaitos sutrikimais, nutukimu, Alzheimerio liga, išsėtine skleroze, lėtinėmis sisteminėmis uždegimo ligomis.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 4

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.