Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, susirgimų lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) pernai Lietuvoje užregistruota mažiau, lyginant su užpernai: atitinkamai 459 ir 625 atvejai. 2018 m. didžiausias sergamumas sifiliu ir chlamidioze nustatytas Vilniaus ir Kauno, o sergamumas gonorėja – Tauragės, Telšių ir Kauno apskrityse.

Dėl tabletės išvaizdos pokyčių pacientai nustoja vartoti vaistus

2019-05-02

Vaisto išvaizda yra svarbi formuojant paciento sveikatos priežiūros patirtį. Medikamento išvaizdos pakitimas gali sukelti pacientui sumaištį ir lemti vaisto vartojimo klaidas. Vaistų, skiriamų lėtinėms ligoms gydyti, išvaizdos pokyčiai gali lemti vaisto vartojimo režimo nesilaikymą ir turėti neigiamos įtakos sveikatai. Vienas tyrimas parodė, kad bioekvivalentinių vaistų nuo epilepsijos spalvos pokytis buvo susijęs su beveik 30 proc. didesne nereguliaraus vaisto vartojimo rizika.

Moksliniai tyrimai rodo, kad nereguliarus vaistų, sergant širdies ir kraujagyslių ligomis, vartojimas siejasi su blogomis baigtimis. Viena priežasčių gali būti pakitusi vartojamo vaisto išvaizda. Buvo vertinama vaisto spalvos ir formos pokyčio reikšmė persirgusiems miokardo infarktu pacientams.

 

Vaisto išvaizdos pokyčio svarba

Į tyrimą buvo įtraukta 11 513 pacientų po patirto miokardo infarkto. Jiems buvo skirtas gydymas beta adrenoblokatoriumi, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriumi (AKFI) arba statinu. 29 proc. pacientų buvo pakeisti vaistai: veiklioji medžiaga ir stiprumas liko tokie pat, tačiau tabletės buvo kitos formos ir/ ar spalvos. Pacientai buvo stebimi metus laiko.

Vaisto spalvos ir formos neatitikimas reikšmingai dažniau sąlygojo nenuolatinį vaisto vartojimą, lyginant su tokios pačios išvaizdos medikamento skyrimu. Pasikeitus vaisto spalvai, jį ne nuolat pradėjo vartoti 177 pacientai (3,9 proc.), pasikeitus vaisto formai – 242 pacientai (5,3 proc.), pasikeitus ir vaisto formai, ir spalvai – 110 pacientų (2,4 proc.). Nepastovaus vaisto vartojimo rizika padidėjo 34 proc. pakeitus vaisto spalvą ir 66 proc. – pakeitus jo formą.

 

Šis tyrimas parodė, kad nemaža dalis pacientų po miokardo infarkto patiria nuolat vartojamų būtinų vaistų išvaizdos pokyčių. Pacientai, kurie vėliau nutraukė gydymą, turėjo beveik 30 proc. didesnę tikimybę gauti kitokios nei įprasta spalvos ar formos vaistą, kuris ir lėmė gydymo nutraukimą. Ryšys tarp vaisto išvaizdos pokyčių ir nepastovaus būtinų vaistų nuo širdies ir kraujagyslių ligų vartojimo turi svarbią reikšmę visuomenės sveikatai. Įrodymais grįstos medicinos rekomendacijos nurodo, kad po pirmojo miokardo infarkto būtina vartoti tam tikrus vaistus ilgą laiką nuolat. Pirmaisiais gydymo metais vaistų spalvos ir formos pokyčiai yra gana dažni, o tai prisideda prie ankstyvo gydymo nutraukimo, kuris lemia padidėjusį ligotumą, mirštamumą ir didesnes sveikatos priežiūros išlaidas dėl ligos atkryčio ir komplikacijų gydymo.

Vaisto išvaizdos pokyčiai gali sukelti paciento nepasitikėjimą jo saugumu ir efektyvumu arba sąlygoti vaisto vartojimo klaidas, pavyzdžiui, dvigubos dozės vartojimą.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 9

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.