Didesnės rizikos arterinės hipertenzijos gydymas: kai monoterapija neveiksminga

2018-09-25

Įvairių tyrimų duomenimis, ne daugiau kaip 30 proc. arterine hipertenzija (AH) sergančių pacientų pavyksta veiksmingai gydyti vienu antihipertenziniu vaistu (monoterapija), likusių pacientų tiksliniam kraujospūdžiui pasiekti ir išlaikyti prireikia gydymo dviejų ar daugiau vaistų deriniu. Angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriaus (AKFI) arba angiotenzino II receptorių blokatoriaus (ARB) derinys su diuretiku hidrochlortiazidu yra vienas tinkamiausių ir dažniausiai rekomenduojamų pasirinkimų tokiems pacientams.

 

ZODIAC tyrimas

Zofenoprilio ir hidrochlortiazido derinys labiau nei irbesartano ir hidrochlortiazido derinys sumažino djCRB kiekį, o tai rodo, kad zofenoprilio ir hidrochlortiazido derinys pasižymėjo ryškesniu antiateroskleroziniu poveikiu: labiau slopino kraujagyslių sienelių uždegimą ir visų stadijų aterogenezę, labiau pagerino endotelio ląstelių funkciją ir jos virsmą į ūminės išemijos sindromą. Po 18 tyrimo savaičių kabinetinis diastolinis AKS sėdint labiau sumažėjo zofenoprilio 30 mg ir hidrochlortiazido 12,5 mg derinį vartojusiųjų grupėje palyginti su irbesartano ir hidrochlortiazido derinio grupe (atitinkamai vidutiniškai 19,8 ir 14,5 mm Hg). Sistolinį AKS abu deriniai sumažino panašiai vienodai (atitinkamai 25,8 ir 22,0 mm Hg).

 

ZENITH tyrimas

Zofenoprilio ir hidrochlortiazido derinys reikšmingai labiau nei irbesartano ir hidrochlortiazido derinys sumažino miego arterijų plokštelių dydį (32 vs 16 proc.). Abu deriniai vienodai efektyviai sumažino širdies ir inkstų pažeidimą, tačiau zofenoprilio ir hidrochlortiazido derinį vartojusiųjų grupėje didesnei daliai pacientų sumažėjo miego arterijų plokštelių (31,6 vs 16,1 proc.). Šis efektas buvo ryškesnis vartojusiųjų mažesnes zofenoprilio dozes (30 mg) pogrupyje (zofenoprilio 30 mg ir hidrochlortiazido 12,5 mg derinys vs irbesartano 150 mg ir hidrochlortiazido 12,5 mg derinys: 4,7 vs 10,0 proc.).

Tai dar kartą įrodė, kad renino-angiotenzino-aldosterono sistemos (RAAS) blokada pasižymi pleotropiniu antiateroskleroziniu poveikiu, kuris ryškesnis vartojant zofenoprilio, nes šis savitas sulfhidrilinis AKFI pasižymi ne tik dideliu antihipertenziniu aktyvumu, bet ir uždegimą malšinančiu, antiproliferaciniu, antioksidaciniu (mažina oksidacinį stresą) efektais.

 

ZAMES tyrimas

Abu vartoti deriniai (zofenoprilio ir hidrochlortiazido bei irbesartano ir hidrochlortiazido) neturėjo įtakos pacientų, sergančių AH ir cukriniu diabetu, kraujo gliukozės ir lipidų kiekiui, reikšmingos įtakos metaboliniams jų vartojusių pacientų parametrams ir tik šiek tiek sumažino albuminų/kreatinino santykį; šis poveikis buvo ryškesnis vartojant irbesartano ir hidrochlortiazido derinį. ZAMES tyrimo išvados apie zofenoprilio ir hidrochlortiazido bei irbesartano ir hidrochlortiazido derinių metabolinį neutralumą svarbios ir tuo požiūriu, kad jų sudėtyje esantis hidrochlortiazidas, ankstesnių tyrimų duomenimis, gali turėti nepageidaujamų metabolinių efektų, ypač jau esant metaboliniam sindromui.

 

ZEUS tyrimas

Pacientams, sergantiems izoliuota AH, abu deriniai  saikingai pagerino inkstų veiklą, sumažino pulsinės bangos plitimo greitį (PWV), augmentacijos indeksą (AI) ir centrinį sistolinį kraujospūdį.

Abu deriniai, skiriami ir mažesnėmis, ir didesnėmis dozėmis, panašiai vienodai sumažino vyresnio amžiaus pacientų centrinį sistolinį kraujospūdį ir arterijų sienelių standumą (PWV, AI). Arterijų sienelių standumo padidėjimas būdingas vėlyvos fazės elastinių arterijų pažeidimui.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 4

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.