Efektyvus skausmo gydymas – vienas didžiausių pastarojo meto iššūkių

2018-06-06

Ūmus ir lėtinis skausmas – didžiulė visuomenės sveikatos problema. Tarptautinė skausmo tyrimų asociacija skausmą apibūdina kaip nemalonų sensorinį ar emocinį potyrį, susijusį su galimu audinio pažeidimu ar nusakomą kaip toks pažeidimas. Deja, skausmas dažnai vertinamas nepakankamai – galvojama, kad tai trumpalaikis potyris, kuris šiek tiek pakentėjus praeis. Ir nors lėtinio skausmo patofiziologiniai mechanizmai šiandien nėra iki galo žinomi, jį tinkamai įvertinus galima sėkmingai malšinti ir gydyti. Plačiau apie skausmo gydymo aktualijas kalbamės su LSMU MA Fiziologijos ir farmakologijos instituto profesoriumi dr. Edmundu Kaduševičiumi.

 

Kas paskatino daugiau dėmesio skirti skausmui ir kodėl ėmėtės rengti nacionalines ūminio ir lėtinio skausmo gydymo rekomendacijas?

 

Atsakymą į šį klausimą norėčiau pradėti nuo informacijos apie Lietuvos skausmo draugiją, kurią vienija įvairių medicinos krypčių specialistai. Draugijos veikloje aktyviai dalyvauja neurologai, anesteziologai, neurochirurgai, klinikiniai farmakologai, kineziterapeutai, reabilitologai, todėl neatsitiktinai Lietuvos skausmo draugijos organizuojamose konferencijose bei kituose moksliniuose renginiuose nagrinėjamos įvairios, su skausmu susijusios problemos. Tarp jų – ir vaistų vartojimo ypatumai. Džiugu, kad per pastaruosius 7–8-erius metus draugija parengė trejas gydymo rekomendacijas, skirtas neuropatinio skausmo, apatinės nugaros dalies skausmo malšinimui bei gydymui bei „Paracetamolio ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo ūminiam ir lėtiniam skausmui malšinti nacionalines gydymo rekomendacijas“.

Per pastaruosius keletą metų nuolat aptardami su skausmu ir su vaistų vartojimu susijusias problemas bei atlikdami farmakoepidemiologinius ir kitus tyrimus, pastebėjome, kad skausmo malšinamieji preparatai Lietuvoje yra vieni iš populiariausių vaistų. Jie dažnai vartojami tiek įsigijus su gydytojo išrašytu receptu, tiek be jo, kada, turėdami atitinkamą informaciją, pacientai patys juos pasirenka arba perka šiuos vaistus, rekomenduotus vaistininkų. Todėl savaime suprantama, kad tiek mūsų, tiek Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, yra pakankamai daug neracionalaus vaistų vartojimo atvejų. Vartojant vaistus ne tik sumažinamas skausmas ar pasiekiami tam tikri teigiami rezultatai... Neracionalus vaistų vartojimas gali sukelti pakankamai sunkias nepageidaujamas reakcijas, pabloginti paciento gyvenimo kokybę, gali tekti net jį stacionarizuoti. Savaime suprantama, tai didina ir sveikatos apsaugai skirtas išlaidas. Beje, tokia problema pastebima ne tik Lietuvoje – apie ją kalba ir kitų šalių specialistai. Todėl tai nėra naujiena. Būtent atsižvelgdami į šią aktualiją, mes parengėme minėtas rekomendacijas, kurios, manome, pagelbės tiek gydytojams praktikams, tiek kitų sričių specialistams.

 

Kaip vertinate analgetikų bei nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimo taktiką Lietuvoje? Kuo ji skiriasi nuo kitų Europos Sąjungos šalių?

 

LSMU MA Fiziologijos ir farmakologijos institutas jau daugelį metų atlieka farmakoepidemiologinius tyrimus. Instituto mokslininkai stengiasi išsiaiškinti populiariausių vaistų vartojimo Lietuvoje ypatumus, lygina juos su vartojimu kitose šalyse, taip pat su įvairiomis PSO, NICE paskelbtomis rekomendacijomis.

Tiek nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, tiek paracetamoliu domimės jau seniai. Nuo 2005 m. stebime farmacijos rinką ir tikrai matome, kad mūsų šalyje šie preparatai daugiau skiriami atsižvelgiant į tradicijas, į farmacijos kompanijų formuojamas rekomendacijas, bet nepasitelkiama įrodymais grįstos medicinos ir kitų šalių patirties bei jų ar draugijų rekomendacijų. Matydami esminius skirtumus, juos aptarėme ir savo rekomendacijose bei palyginome su PSO pakopinio skausmo gydymo gairėmis, kitų šalių vartojimo patirtimi ir su Europos vaistų agentūros saugumo rekomendacijomis. Pastaruoju metu, ypač po rofekoksibo preparato skandalo 2004 m., Europos vaistų agentūra labai akylai stebi vaistų rinką, daug dėmesio skiria aptariamų vaistų grupei, nuolat juos įvertina moksline prasme, teikia saugaus vartojimo rekomendacijas. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo yra labai populiarūs, žmonės juos vartoja pakankamai dažnai, įsigydami tiek su gydytojo išrašytu receptu, tiek rekomenduoti vaistininkų.

Noriu pabrėžti esminį dalyką... Viešojoje erdvėje pateikiama labai daug įvairių apklausų, kurių rezultatais bandoma įrodyti, kad Lietuvoje analgetikai vartojami labai neracionaliai, t. y. mūsų visuomenė jų suvartoja labai daug. Norėčiau paneigti tokių tyrimų rezultatus ir pasakyti, kad tai nėra tiesa, kad visuomenė yra klaidinama.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 2

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.