Europos Širdies nepakankamumo diena primena šios ligos svarbą ir jos valdymo galimybes

2017-06-13

Doc. dr. Jolanta Laukaitienė,

LSMU MA Kardiologijos klinika

 

Lėtinis širdies nepakankamumas (ŠN) yra aktuali sveikatos problema, susijusi su dideliu sergamumu ir mirtingumu. Dažniausiai šių pacientų gyvenimo kokybė blogėja, net skiriant optimalų, modernų, klinikiniais tyrimais pagrįstą gydymą vaistais. Širdies nepakankamumas pagal sukeliamus simptomus ir mirtingumą prilygsta piktybinėms ligoms. Dabar tik nedaugelis širdies nepakankamumu sergančiųjų ligonių gauna specialią priežiūrą. Jiems reikalinga priežiūra apima gydymą, simptomų kontrolę, bendravimo ir sprendimų priėmimo klausimus bei paramą šeimai.

 

Kliūtys, sunkinančios progresuojančiu ŠN sergančiųjų pacientų priežiūrą, yra šios: nenuspėjama būklė, pasikartojantys pablogėjimai, sunku numatyti ligos baigtį ir didelį mirtingumą dėl staigios mirties. Komplikacijos, lemiančios didesnį sergamumą ŠN vyresniame amžiuje, taip pat gali sutrikdyti planuojamą priežiūrą. Todėl specialioji priežiūra ir gydymas turi būti taikomi anksti, siekiant pagerinti širdies funkciją bei prognozę. Tai labai svarbu ir jauniems ligoniams, laukiantiems širdies transplantacijos ar turintiems implantuotus mechaninius kraujotaką palaikančius prietaisus. Kiekvieno paciento ŠN eiga yra skirtinga ir gydymas yra kompleksinis, atsižvelgiant į ligos eigą.

Vidutinis stiprios ekonomikos šalyse hospitalizuotų ŠN pacientų amžius yra 76 metai, taigi ŠN populiacijai būdingos ir kitos gretutinės senatvinės ligos, kurios didina bendrąjį sergamumą ir gali prisidėti prie psichosocialinių sunkumų, atsirandančių senstant.

Ligos eigai būdingi pasikartojantys paūmėjimo epizodai, lemiantys dažnus hospitalizavimus, kurių metu miršta 17 proc. pacientų. Lėtinio ŠN diagnozė nustatoma daugiau kaip 60 proc. asmenų, kurie į ligoninę atvyksta dėl ūminio ŠN. Nors mirštamumas nuo ŠN didelis, dėl pagerėjusio medikamentinio, intervencinio ir chirurginio ŠN gydymo laipsniškai didėja ligonių, išgyvenusių po diagnozės nustatymo net po keletą ar daugiau metų. Išgyvenusiems pacientams dažniau yra reikalinga specializuota priežiūra. Gydytojai ir ŠN pacientų slaugytojai per mažai susipažinę su šios klinikinės būklės ypatumais.

  • Siekiant užtikrinti kokybiškų asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą sergantiesiems širdies nepakankamumu, 2015 11 26 patvirtinta nauja apmokama ŠN konsultavimo paslauga; gydytojo kardiologo ir slaugytojo konsultacijų aprašas. Jame nustatomos reikalavimų gairės slaugytojoms, kurios teiks širdies nepakankamumu sergančio paciento sveikatos būklės ir priežiūros efektyvumo vertinimo, konsultavimo bei mokymo paslaugas.
  • Pacientui, sergančiam širdies nepakankamumu, teikiama iki 4 konsultavimo paslaugų per 12 mėn., skaičiuojant nuo paskutinio stacionarinio širdies nepakankamumo gydymo pabaigos. Konsultavimo paslaugos teikiamos asmens sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose įstaigos licenciją verstis asmens sveikatos priežiūros veikla ir teikti licencijoje nurodytas ambulatorines II ar III lygio kardiologijos paslaugas.
  • Konsultavimo paslaugas teikia gydytojas kardiologas, besispecializuojantis širdies nepakankamumo srityje, kartu su specialiai paruoštu bendrosios praktikos slaugytoju, bendradarbiaudami su kitais sveikatos priežiūros specialistais. Konsultavimo paslaugas teikiantis gydytojas kardiologas privalo turėti galiojančią gydytojo kardiologo licenciją, būti baigęs ne trumpesnę kaip 72 valandų neformalaus švietimo (profesinės kvalifikacijos tobulinimosi) programą „Širdies nepakankamumo diagnostika, gydymas ir ambulatorinės priežiūros organizavimas“ ir įgijęs tai patvirtinantį pažymėjimą, kuris atnaujinamas kas penkerius metus.
  • Konsultavimo paslaugas teikiantis bendrosios praktikos slaugytojas privalo turėti galiojančią bendrosios praktikos slaugytojos licenciją, būti baigęs ne trumpesnę kaip 288 valandų neformalaus švietimo (profesinės kvalifikacijos tobulinimosi) programą „Sergančiųjų širdies nepakankamumu specializuota slauga“ ir įgijęs tai patvirtinantį pažymėjimą.
  • Paciento, sergančio širdies nepakankamumu, mokymas turi būti kryptingas, planingas ir sistemingas slaugytojų, slaugančių širdies nepakankamumu sergančius pacientus, ir pacientų bendravimas, kurio tikslas – suteikti pacientui ir jo šeimos nariams specialiųjų žinių apie širdies nepakankamumą, jo eigą, gyvensenos ir savirūpos įgūdžių formavimo ypatumus. Teikiant suaugusiems pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, slaugos paslaugas, gali dalyvauti ir paciento šeimos nariai ir (ar) globėjai.
  • Konsultavimo paslaugos teikiamos gydytojo kardiologo siuntimu. Šios paslaugos esmė – mažinti hospitalizacijų skaičių, pagerinti pacientų, sergančių širdies nepakankamumu, gyvenimo kokybę bei prognozę.
  • Naujovės įsigaliojo nuo 2016 metų sausio 1 d. Iki to laiko Lietuvos aukštosios mokyklos paruošė bendrosios praktikos slaugytojas pagal papildomą 2 mėnesių profesinės kvalifikacijos tobulinimosi programą. Planuojama, kad per metus bus suteikta iki 20 tūkst. gydytojo kardiologo ir slaugytojo konsultacijų. Šioms paslaugoms kasmet planuojama skirti 415,8 tūkst. eurų. Jos bus apmokomos Privalomojo sveikatos draudimo lėšomis.
  • Du mėnesius trukusios kompetencijų įgijimu pagrįstos podiplominės medicinos studijos buvo organizuotos VU Medicinos fakulteto bei LSMU Podiplominių studijų centro, Medicinos ir Slaugos fakultetų dėka.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 4

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.