Ilgalaikis geriamųjų antikoaguliantų vartojimas sergant prieširdžių virpėjimu vyresniame amžiuje

2018-09-10

FORTA. Ilgalaikis geriamųjų antikoaguliantų vartojimas sergant prieširdžių virpėjimu vyresniame amžiuje: įrodymais pagrįsta apžvalga ir tarptautinio sutarimo patvirtinimo procesas

 

Prieširdžių virpėjimu serga apie 3 proc. populiacijos. Šios ligos paplitimas didėja vyresniame amžiuje – apie 13 proc. atvejų nustatoma vyresniems nei 75 metų asmenims. Prieširdžių virpėjimas yra pagrindinė galvos smegenų insulto priežastis. Ši liga taip pat didina ir demencijos riziką. Antikoaguliantų vartojimas daugiau nei perpus sumažina embolijos riziką. Kadangi prieširdžių virpėjimas yra vyresnio amžiaus pacientų liga, antikoaguliantus dažniau vartoja šios amžiaus grupės asmenys. 

2008 m. buvo įdiegta Fit fOR The Aged (FORTA) vaistų klasifikacija, kurios pagrindinis tikslas – padėti gydytojams greitai parinkti labiausiai tinkantį medikamentą vyresnio amžiaus pacientui. FORTA klasifikacija yra paremta vaisto naudos, rizikos ir tinkamumo nustatymu vyresnio amžiaus pacientui kasdienėje klinikinėje praktikoje. Ši klasifikacija atsižvelgia į individualų pacientą. Atsitiktinių imčių klinikinis tyrimas VALFORTA parodė, kad FORTA reikšmingai pagerino gydymo vaistais kokybę bei sumažino nepageidaujamų reakcijų skaičių.

 

Šiame straipsnyje apibūdinami aštuoni geriamieji antikoaguliantai, kurie yra vartojami sergant prieširdžių virpėjimu. Buvo atlikta struktūrizuota išsami klinikinių tyrimų apie geriamųjų antikoaguliantų vartojimą pacientams vyresniame nei 65 metų amžiuje, sergantiems prieširdžių virpėjimu, apžvalga. Remiantis šia apžvalga, pagal FORTA klasifikaciją buvo įvertinti ir reitinguoti aštuoni geriamieji antikoaguliantai. Reitingavimą atliko dešimt aukšto lygio ekspertų iš septynių Europos šalių (Vokietijos, Airijos, Portugalijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Italijos, Olandijos), atitinkančių šiuos kriterijus: gerontologai ar kardiologai su dokumentuota klinikine farmakoterapijos patirtimi, pasiekę aukštą akademinis statusą; pirmaujantys geriatrijos/kardiologijos medicinos asociacijose; parašę didelį kiekį ir aukštos kokybės aktualių publikacijų; dirbantys su vyresnio amžiaus pacientais, turinčiais daug ligų.

 

Geriamųjų antikoaguliantų tinkamumas vyresniame amžiuje

Atlikus paiešką PubMed/Medline duomenų bazėje buvo rasta 380 tinkamų straipsnių santraukų. Peržiūrėjus visą tekstą, 32 straipsniai atitiko įtraukimo kriterijus. 1 lentelėje pateiktas santraukų, tyrimų apie vaistų saugumą ir efektyvumą vyresniame amžiuje bei pacientų skaičius ir informacija apie geriatrinius sindromus.

Galutinis geriamųjų antikoaguliantų reitingas pateiktas 2 lentelėje. Pasiūlytas reitingas buvo patvirtintas 8 iš 9 (89 proc.) atvejų. Tik didžiosios endoksabano dozės galutinis rezultatas po antrojo balsavimo buvo B, skirtingai nuo pirmame balsavime pasiūlytų vienodai pasiskirsčiusių balsų tarp A ir B. Nė vienas vaistas nebuvo priskirtas D klasei (nevartotinas). Trys vitamino K antagonistai fenprokumonas, acenokumarolis ir fluindionas buvo priskirti C klasei (abejotinas) dėl saugumo ir efektyvumo vyresniame amžiuje tyrimų duomenų stokos. Varfarinas, dabigatranas, endoksabanas ir rivaroksabanas buvo priskirti B klasei (naudingas). Tai reiškia, kad šie medikamentai yra saugūs ir efektyvūs gydant prieširdžių virpėjimą vyresnio amžiaus pacientams. Vienintelis apiksabanas visų ekspertų vienbalsiai buvo priskirtas A klasei (labai naudingas) pagal FORTA. Tai reiškia, kad šis vaistas pasižymi geriausiu rizikos/naudos santykiu vyresnio amžiaus pacientų grupėje.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 3

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.