Kontracepcija. Esmė ir prasmė. Ką turi žinoti moteris?

2018-08-21

Dr. Vytautas Klimas

VUL SK Akušerijos ir ginekologijos centras

 

Kontracepcijos esmė ir prasmė. Ką turi žinoti kiekviena moteris?

Efektyvi kontracepcija yra ne maistas, bet vaistas. Reikia pripažinti, kad nėštumas irgi susijęs su didelėmis rizikomis moterų sveikatai ir net gyvybei. Ypač tai aktualu moteriai neplanuotai pastojus. Dėl neplanuoto nėštumo kasmet pasaulyje miršta maždaug 600 tūkst. moterų.

Kontracepcija pasirenkama pagal moters poreikius ir sveikatą. Jaunoms ir sveikoms moterims, neturinčioms žalingų įpročių ir sveikatos sutrikimų, praktiškai tinka visos kontracepcijos rūšys. Jeigu moteris serga kokia nors liga ar turi kenksmingų įpročių – pavyzdžiui, daug rūko, arba jeigu jos giminėje yra buvę infarktų, insultų, kraujagyslių trombozių atvejų jaunesniame nei 50 m. amžiuje, arba jei moterys serga tam tikromis ligomis, didinančiomis kraujo krešėjimą, arba diagnozuoti kai kurie navikai, ypač – priklausantys nuo lytinių hormonų, tada gali būti tam tikri kontracepcijos apribojimai.

 

Kaip kontracepcija veikia moters sveikatą, jos būseną? Kokie pastebimi nepageidautini poveikiai?

Atsakydamas į šį klausimą, turiu omeny efektyvią šiuolaikinę kontracepciją. Lietuvoje yra trys prieinamos šiuolaikinės efektyvios kontracepcijos būdai: hormoninė (tabletės, pleistrai, implantai, į gimdą dedamos hormoninės priemonės), gimdinė kontracepcija (į gimdą dedamos priemonės– spiralės) ir mažai taikoma – vadinamoji chirurginė kontracepcija (kai perrišami moters kiaušintakiai arba kitaip sutrikdoma kiaušidžių veikla – pavyzdžiui, cezario operacijos, laparaskopijos metu). Sveikai jaunai moteriai kontracepcija nesukelia jokių sveikatos sutrikimų. Tačiau naudojant hormoninę kontracepciją – pirmieji 3 mėnesiai – vadinamasis prisitaikymo laikotarpis, kai galimi tam tikri nemalonūs pojūčiai, t. y. besitęsiantys „tepliojimai“ iš makšties, krūtų veržimas, nuotaikos svyravimai. Šie visi poveikiai nėra susiję su kokia nors rizika moters sveikatai. Tokiais atvejais moteriai rekomenduojama tiesiog su tuo susitaikyti, pakentėti, nes tai laikinas nepatogumas. Beje, taip nutinka ne visoms, o tik kai kurioms moterims, dažniau – rūkančioms ar labai lieknoms. Per 2–3–4 mėnesius nuo kontracepcijos vartojimo pradžios minėti reiškiniai bei pojūčiai dažniausiai išvyksta.

Moteris gali jausti stipresnį pykinimą išgėrusi skubios kontracepcijos piliulę, nes šios priemonės sudėtyje yra didesnės hormonų dozės. Jeigu moteris pradeda vemti greičiau kaip per 2 valandas, jai reikėtų išgerti papildomą kontraceptiko dozę arba vaistų nuo pykinimo.

Bloga kontracepcijos priemonių tolerancija dažniausiai yra susijusi su kontrapropaganda, kontraceptikų kritika, kurios mūsuose dar yra gana daug. 

 

Koks yra kontracepcijos poveikis moters išvaizdai? Kokie jos privalumai

Be pagrindinio savo poveikio – apsaugos nuo nepageidaujamo nėštumo, kontraceptikai taip pat turi nekontraceptinės naudos. Visos hormoninės kontracepcijos priemonės po 4 mėnesių nuo vartojimo pradžios pradeda mažinti padidėjusį moters kūno plaukuotumą ir odos riebumą. Todėl nesusiformuoja spuogai, oda darosi lygesnė ir gražesnė. Yra netgi specializuoti kontraceptikai, kurie odos plaukuotumui daro didesnį poveikį – jį labiau slopina. Taip pat naudojant kontraceptikus maždaug 2 kartus sumažėja rizika sirgti gimdos, kiaušidžių ir storosios žarnos vėžiu.

 

Kaip vertinate skubiosios kontracepcijos, kuri pasitelkiama išskirtinėmis aplinkybėmis, naudą?

Yra trys skubiosios kontracepcijos rūšys. Viena jų, kai kaip galima greičiau, bet ne vėliau kaip per 72 valandas nuo neplanuotų lytinių santykių, reikia išgerti tabletes su levonorgestreliu (0,15 mg levonorgestrelio). Laikas šiuo atveju itin svarbus, nes apsaugos nuo neplanuoto nėštumo efektyvumas priklauso nuo to, kada tabletė išgeriama. Išgėrus tabletę per pirmą parą nuo lytinių santykių, apsauga nuo neplanuoto nėštumo garantuota maždaug 95 proc. Išgėrus vaistus per 48 val. – apsauginis poveikis sumažėja iki maždaug 75 proc. Na, o jeigu skubiosios kontracepcijos tabletė išgeriama per trečią parą – apsauginis poveikis sumažėja dar labiau – iki maždaug 57 proc.

Yra kita priemonė – kontraceptikas ellaOne, kurio veiklioji medžiaga – ulipristalio acetatas. Šio kontraceptiko 1 tabletę galima išgerti per 5 paras, t. y. per 120 val., kuri garantuoja apie 95 proc. efektyvumo apsaugą nuo nepageidaujamo nėštumo. Trečias būdas – per 5 paras nuo lytinių santykių į gimdą įdedama kontraceptinė spiralė su variu. Ši priemonė irgi maždaug 95 proc. apsaugo nuo neplanuoto nėštumo. Ji itin tinka toms moterims, kurios ir ateityje planuoja naudoti kontraceptines spirales su variu.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 3

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.