Lietuvos akušerių ginekologų veikla turi būti žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje

2017-10-09

Akušerių ir ginekologų svarba moters gyvenime – išskirtinė... Todėl natūralu, kad, prakalbus apie moters sveikatą, pirmiausia žvilgsnis nukrypsta būtent į šios srities specialistus. Apie tai, kokiomis nuotaikomis gyvena Lietuvos akušeriai-ginekologai, kaip organizuoja savo veiklą ir kokių iššūkiai jų laukia ateityje, kalbamės su Vilniaus universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos profesore, VU ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro vyriausiąja specialiste akušerijai, Lietuvos akušerių ginekologų draugijos prezidente dr. Diana Ramašauskaite.

Kaip vertinate pastarojo meto Lietuvos akušerių-ginekologų veiklą? Kuo ji pasipildo ir kaip sekasi vykdyti ne tik tiesiogines, bet ir visuomenines pareigas?

Manau (ir kolegos patvirtins), kad akušeriai-ginekologai, lyginant su kitų sričių specialistais, yra vieni aktyviausių, šiuolaikiškiausių ir pažangiausių gydytojų. Mes pirmieji Lietuvoje (dar 1992 metais) pasiūlėme perinatologijos programą ir ją įgyvendiname. Be abejo, jautėme tiek Vyriausybės, tiek Sveikatos apsaugos ministerijos paramą ir palaikymą, tačiau be mūsų akušerių ginekologų pagalbos to tikriausiai nebūtų įvykę. Mes vieni pirmųjų pasitvirtinome daug įvairių metodikų, dalį jį atnaujinome.

2014–2015 metais, priimdami Šveicarijos vyriausybės pagalbą, atnaujinome Akušerijos diagnostikos ir gydymo metodikas. Ginekologijos metodologijoje gal pasiekta kiek mažiau permainų, bet akušerija visada buvo priešakyje. Kai buvau išrinkta Lietuvos akušerių-ginekologų draugijos prezidente, pastebėjau, kad mane supa didelis būrys pagalbininkų, kurie visada labai noriai ir aktyviai prisideda rengiant naujas metodikas ar padeda organizuoti konferencijas, įvairius kitus renginius ir t. t. Tokiais atvejais tikrai nesijauti vienišas ir puikiai suvoki, kokia stipria jėga tampa pozityviai ir darbingai nusiteikę kolegos.

Šiuo metu matau keletą problemų, kurioms būtinas kiek didesnis dėmesys. Labai norisi į draugijos veiklą įtraukti ir jaunus kolegas, nes dažnai gydytojai rezidentai dar svarsto, ar jiems tapti draugijos nariais, ar dar palaukti. Žinoma, mūsų draugija jaunam žmogui, specialistui pirmiausia turi būti patraukli. Paskutiniame valdybos posėdyje esame nutarę siūlyti jauniems kolegoms įkurti atskirą sekciją, kuri taptų sudėtine Akušerių-ginekologų draugijos dalimi. Tokios sekcijos vadovas dalyvautų valdybos posėdžiuose ir kartu su kitais draugijos nariais formuotų mūsų veiklos strategijas, visą draugijos darbą. Svarstėme, ar jauniesiems kolegoms nederėtų skirti stipendijos arba paskatinamojo prizo už geriausius darbus, mokslinius pranešimus ir t. t. Jauni žmonės – tai mūsų ateitis, todėl labai norėtųsi, kad jie aktyviai dalyvautų mūsų organizacijos veikloje.

Kokios akušerijos-ginekologijos kryptys šiuo metu yra aktualiausios?

Pastaruoju metu ginekologijoje aktualiausi klausimai yra nevaisingumas ir pagalbinis apvaisinimas. Pernai pagaliau buvo priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas, sukurta darbo grupė, kuri paruošė pagalbinio apvaisinimo priemonių aprašą. Buvo nuspręsta iš dalies kompensuoti pagalbinio apvaisinimo procedūras, o šį pavasarį galiausiai nutarta kompensuoti ir dalį pagalbiniam apvaisinimui reikalingų vaistų. Manau, kad ši tema išliks labai aktuali dar porą metų, nes kol kas liekas atviras nepakankamo kompensavimo klausimas. Tų lėšų, kurias dabar skiria Ligonių kasos, pagalbinio apvaisinimo procedūrai ir visiems vaistams neužtenka, nes kompensuojami tik du medikamentai. Deja, dažniausiai gydymui jų nepakanka, todėl skiriami papildomi... Išlieka dar neišspręsti embrionų šaldymo, donorystės ir kiti klausimai. Manau, kad jie bus svarstomi ir ieškoma sprendimų dar ne vienerius metus.

Kita aktualija – gimdos kaklelio vėžio prevencija. Viena šios programos kryptis – patikros programa. Ši programa funkcionuoja, tačiau dar nėra tokia efektyvi, kaip norėtųsi. Pasigendame moterų aktyvumo, nes kol kas ne visos ateina pasitikrinti. Bet rezultatai, be abejo, gerėja. Antra šios situacijos „medalio pusė“ – vakcinos nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV).

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 6

 

© 2006 Visos teisės saugomos.