Maisto skaidulų efektyvumas gydant nutukimą

2017-10-04

Vaidotas Urbonas

VU Vaikų ligų klinika, VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninė

 

Nutukimo paplitimas didėja visame pasaulyje. Nutukimas išsivysto dėl įvairių priežasčių – genetinių, aplinkos, kitų ligų komplikacijų. Nutukimo gydymas labai sudėtingas ir mažai efektyvus.

Mūsų darbo tikslas buvo įvertinti maisto skaidulų poveikį nutukimo gydymui, jas skiriant kaip maisto papildą, specialiai nekeičiant valgymo ir fizinio režimo. Tyrimas atliktas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Vaikų ligoninėje. Tyrime dalyvavo šioje gydymo įstaigoje dirbančios nutukusios ar turinčios antsvorį slaugytojos.

 

 

Dalyvės turėjo 3 mėnesius gerti maisto skaidulų preparatą Colonwell (1 lentelė) po 10 g x 2 su 400 ml vandens 10–15 min. iki pusryčių, pietų ir 15 g x 1 su 600 ml vandens iki vakarienės ir kas mėnesį pačios vertino bei užpildė pateiktos anketos klausimus apie savijautą/nusiskundimus, valgymą, produkto toleravimą, kuriuos dalyvės vertino 5 balų sistemoje, kur 0 – nėra simptomo, 5 – labai dažnas (žr. dalyvio anketa). Prieš tyrimą, po mėnesio, dviejų ir trijų mėnesių dalyvių fiziniai duomenys buvo matuojami stacionariu segmentiniu bioelektriniu matuokliu.

Tyrimą pradėjo 19 dalyvių (dvi dalyvės turėjo KMI

Po pirmo mėnesio svoris sumažėjo 13 moterų nuo 3,3 kg iki 0,1 kg, trims padidėjo nuo 0,9 kg iki 0,4 kg (dviejų pradinis KMI30). Po dviejų mėnesių iš 15 dalyvių keturiolikai svoris sumažėjo 0,2–4,4 kg palyginti su pradiniu svoriu. Po trijų mėnesių visoms (n-11) dalyvėms svoris sumažėjo nuo 0,3 kg iki 5,5 kg, palyginti su pradiniu svoriu, ir labiausiai sumažėjo turinčioms didelį KMI. Svorio sumažėjimas buvo pasiektas daugiausia riebalų sumažėjimo sąskaita (kūno riebalų kiekis sumažėjo po pirmo mėnesio 81,25 proc., dalyvių, po 2 mėnesių 93,3 proc. ir po trečio mėnesio 100 proc. dalyvių).

Colonwell toleravo gerai – 4 balai iš penkių galimų. Šalutinio poveikio nebuvo.

 

Darbo tikslas

Nutukimo ir antsvorio gydymas labai sudėtingas. Vaistai mažai veiksmingi, chirurginis gydymas efektyvus, tačiau gali turėti įvairų šalutinį poveikį [1]. Gydant nutukimą svarbiausią reikšmę turi kompleksinis gydymas: dieta, fizinio aktyvumo didinimas ir tinkamas gyvenimo būdas. Tačiau šis kompleksinis gydymo metodas ne visada efektyvus, be to, jo sunku laikytis. Maisto papildai vartojami sergant įvairiomis ligomis, ne išimtis ir esant nutukimui. Įvairiose pasaulio šalyse parduodama daug įvairių maisto papildų, kurie, gamintojų teigimu, mažina svorį, tačiau patikimais moksliniais tyrimais patvirtintas tik nedaugelio terapinis efektyvumas ir ar jie nėra žalingi sveikatai. Nutukimui gydyti dažniausiai bandoma naudoti maisto skaidulas, kurių efektyvumas yra prieštaringas [2-4]. Šios medžiagos, sukeldamos greitą sotumo jausmą, veikdamos žarnyno mikrobiotą, galėtų būti fiziologiškas ir nežalingas nutukimo gydymo metodas, tačiau trūksta mokslinių duomenų apie maisto skaidulų efektyvumą. Daugelis teigiamų tyrimų rezultatų gauti panaudojus epidemiologinius, retrospektyvinius duomenis ar tyrimus su gyvūnais [5, 6].

Mūsų darbo tikslas buvo įvertinti maisto skaidulų poveikį nutukimo gydymui, jas skiriant kaip maisto papildą, specialiai nekeičiant valgymo, fizinio režimo.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 5

 

© 2006 Visos teisės saugomos.