Toksoplazmozė yra viena iš užkrečiamųjų ligų, kuri ypač pavojinga nėščiosioms. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, toksoplazmozė pavojinga nėščiosioms, nes per placentą nuo užsikrėtusios motinos gali užkrėsti vaisius ir dėl to gali išsivystyti įgimta toksoplazmozė.

Mokomės tinkamai dozuoti insuliną

2020-06-25

Gyd. endokrinologė Raimonda Klimaitė,

LSMUL KK Endokrinologijos klinika

 

Norint pasiekti gerą glikemijų kontrolę, labai svarbi tinkama insulino leidimo technika ir insulino dozės titravimas.

 

Tinkama insulino leidimo technika

Insuliną rekomenduojama leisti pilvo (nuo apatinio šonkaulių lanko iki viršutinio klubakaulio sparno), lateralinėse šlaunų ir žastų bei sėdmenų srityse. Svarbu nepamiršti kaskart leisti insuliną į vis kitą vietą. Ne mažiau svarbu tinkamai pasirinkti insulino injektoriaus adatėlės ilgį ir leidimo kampą (1 lentelė). Dažniausiai naudojamos 4, 6 ir 8 mm ilgio adatėlės. Jeigu pacientas yra iki 6 m. amžiaus vaikas ar ploną poodinį riebalų sluoksnį turintis suaugęs žmogus, beveik visais atvejais rekomenduojama suimti odos raukšlę ir leisti į ją. Jeigu poodinis riebalų sluoksnis pakankamai storas, galime odos raukšlės nesuimti. Injektorių su trumpiausia 4 mm ilgio adata galima laikyti 90° kampu, su 6 ir 8 mm ilgio adata rekomenduojama laikyti 45° kampu (išimtis – storas poodinis riebalų sluoksnis, tokiu atveju galima laikyti 90° kampu).

Jeigu pacientas vartoja mišraus veikimo insuliną, prieš injekciją labai svarbu tinkamai sumaišyti insuliną (išskyrus Ryzodeg insuliną degludeką ir aspartą). Rekomenduojama 10 kartų paridenti injektorių tarp delnų, 10 kartų lėtai pavartyti aukštyn žemyn. Tinkamai paruošę injektoriuje matysime tolygiai baltą insuliną.

Taisyklinga insulino leidimo technika padės išvengti lipohipertrofijų, lipoatrofijų ir hematomų.

 

Insulino terapijos iniciacija ir dozės titravimas

2019 m. leidinyje „Lietuvos endokrinologija“ buvo pristatytos naujausios insulino terapijos iniciacijos ir insulino dozės titravimo rekomendacijos [3].

Jei sergantiems 2 tipo CD pacientams reikia stipresnio gydymo insulinu, rekomenduojama skirti bazinį insuliną ar jo analogus, pradėti nuo 10 VV arba 0,1–0,2 VV/kg. Individualiais atvejais, atsižvelgiant į hiperglikemijos lygį, galima pradėti gydymą ir nuo didesnės bazinio insulino dozės [1, 2].

Insulino dozė titruojama pagal rytinę glikemiją nevalgius. Siektinas rytinės glikemijos tikslas yra nuo 4,4 mmol/l iki 7 mmol/l be hipoglikemijos epizodų (kai glikemija ≤ 3,9 mmol/l).

Bazinio insulino ar jo analogų dozė titruojama ne dažniau kaip kas 3 dienas, bet ne rečiau nei kartą per savaitę.

Bazinis insulinas ir jo analogai titruojami pagal trijų dienų rytinę glikemiją nevalgius, vartojant tą pačią insulino dozę: vertinama vidurinė pagal dydį glikemijos reikšmė (rodiklių mediana). Išimtis! Insulinas degludekas titruojamas pagal medianą, tačiau glikemijos nevalgius reikšmės pradedamos vertinti tik nuo 3 insulino vartojimo dienos.

Bazinio insulino ar jo analogų dozę rekomenduojame titruoti pagal 2 lentelę. Titravimo pavyzdys: trijų dienų rytinės glikemijos nevalgius reikšmės yra: 10,5 mmol/l, 8,8 mmol/l ir 12,4 mmol/l. Vidurinė glikemija (mediana) – 10,5 mmol/l, insulino dozę reikia padidinti 4 VV.

 

Klinikinės situacijos – pasitikrink žinias

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ 2020 m. Nr. 3.

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.