Šiuolaikinis daugiadalykis požiūris į cukrinio diabeto gydymą

2017-10-31

Naujausiais duomenimis, pasaulyje cukriniu diabetu (CD) serga daugiau nei 415 mln. žmonių, iš jų >190 mln. – dar nediagnozuotu CD. Ši liga jiems bus nustatyta, kada nors vėliau, jau išsivysčius komplikacijoms, kai gydymas būna mažiau veiksmingas, o baigtys – nebe tokios palankios. CD visame pasaulyje sparčiai dažnėja. Prognozuojama, kad išlikus dabartinėms sergamumo didėjimo tendencijoms, apie 2040 m. CD sergančių žmonių skaičius pasaulyje išaugs iki 642 mln. ar netgi daugiau.

 

Apie 91 proc. CD atvejų sudaro klastingiausia ir pavojingiausia ligos forma – antrojo tipo diabetas (2 tipo CD). Dažniau nei kas antram ligoniui 2 tipo CD diagnozuojamas jau atsiradus kliniškai pastebimų komplikacijų, t. y. daugiau ar mažiau pavėluotai. Svarbiausios ir pavojingiausios širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) ir inkstų komplikacijos, nuo kurių miršta dauguma CD sergančių žmonių.

 

Kardiovaskulinės cukrinio diabeto komplikacijos

Sergant 2 tipo CD širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizika padidėja 2–4 kartus. Esant 2 tipo CD reikšmingai dažnesnės įvairios ŠKL baigtys: miokardo infarktas (širdies priepuoliai), širdies nepakankamumas, insultas, periferinių arterijų liga. Apie 50 proc. sergančiųjų 2 tipo CD miršta nuo ŠKL, todėl yra didžiulis poreikis turėti tokį CD gydymą, kuris padėtų sumažinti ŠKL komplikacijų riziką pacientams, sergantiems 2 tipo CD ir gretutine ŠKL.

Nors pastaraisiais metais pasiekta reikšmingos pažangos gydant 2 tipo CD, širdies ir kraujagyslių ligos išlieka svarbiausia ir dažniausia CD sergančių žmonių mirties ir neįgalumo priežastis. Visame pasaulyje intensyviai ieškoma gydymo būdų ir vaistų, kurie galėtų pagerinti CD sergančiųjų ŠKL baigtis, sumažintų širdies ir kraujagyslių pažeidimų riziką bei prailgintų pacientų gyvenimą.

Ligšiolinis antidiabetinių (ir kitų) priemonių arsenalas akivaizdžiai išsėmė savo galimybes ir stokojo efektyvumo, ypač kalbant apie ilgalaikes atokiąsias CD baigtis ir komplikacijų rizikos mažinimą.

 

Empagliflozinas: tyrėjų lūkesčius pranokęs vaistas

Daugiau nei prieš dvejus metus pasirodė pirmieji pranešimai apie naujos farmakologinės klasės antidiabetinius vaistus – vadinamuosius selektyvaus gliukozės ir natrio nešiklio (SGLT2) inhibitorius, kurių pirmasis atstovas empagliflozinas (Jardiance) pasaulio medicinos bendruomenei buvo pristatytas 2015 m. rudenį. Šio vaisto klinikiniai tyrimai (EMPA-REG OUTCOME) pranoko tyrėjų lūkesčius: empagliflozinas ne tik veiksmingai mažino padidėjusią kraujo gliukozės koncentraciją, bet ir, kas išimtinai svarbu ir išskiria šios klasės vaistus, reikšmingai (dešimtimis procentų) sumažino ligos komplikacijų, nuo kurių dažniausiai miršta CD sergantys pacientai, riziką.

Pirmojo tipo CD, kuris patofiziologiškai iš esmės skiriasi nuo 2 tipo CD, gydyti SGLT2 inhibitoriai nevartojami.

EMPA-REG OUTCOME – ilgalaikis daugiacentris (vyko 42 šalyse) atsitiktinių imčių dvigubai aklas placebu kontroliuojamas tyrimas, kuriame dalyvavo 7020 pacientų, sergančių 2 tipo CD ir kliniškai ryškia širdies ir kraujagyslių liga. Tyrimą pagal numatytą protokolą baigė 97 proc. dalyvių.

EMPA-REG OUTCOME tyrime buvo palygintas empagliflozino ir placebo, pridėtų prie standartinio gydymo, efektyvumas gydant sergančiuosius 2 tipo CD ir gretutine kliniškai ryškia ŠKL. Standartinį gydymą sudarė: kraujo gliukozės koncentraciją mažinantys vaistai ir ŠKL gydyti vaistai (antihipertenziniai, antilipideminiai ir kt. pagal poreikį). Tyrimo dalyviai vartojo po 10 arba 25 mg 1 kartą per dieną empagliflozino arba placebą.

Pirminė vertinta tyrimo baigtis: laikas iki pirmosios ŠKL komplikacijos (staigiosios mirties, nemirtino miokardo infarkto, nemirtino insulto) pasireiškimo.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 6

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.