Higienos instituto Sveikatos informacijos centras išleido periodinį sveikatos statistikos leidinį „Lietuvos gyventojų sveikata ir sveikatos priežiūros įstaigų veikla 2019 m. (išankstiniai duomenys)”. Jame pateikiami pagrindiniai išankstiniai praėjusių metų Lietuvos gyventojų sveikatos ir svesiatos priežiūros įstaigų veiklos rodikliai.

Naujosios sieros kamščio diagnostikos ir gydymo rekomendacijos

2019-05-14

Prof. habil. dr. Nora Šiupšinskienė1, 2, Agnė Laukaitienė 1

1LSMU MA Ausų, nosies ir gerklės ligų klinika, Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultetas

 

Sieros kamštis – tai sieros susikaupimas sierai užkemšant išorinę ausies landą, sukeliant specifinius simptomus bei neleidžiant įvertinti ausies landos. 2017 metais Amerikos otorinolaringologų-galvos ir kaklo chirurgų akademija publikavo atnaujintas praktines gaires sieros kamščio diagnostikos ir gydymo klausimais. Šiame straipsnyje apžvelgiamos pagrindinės rekomendacijos.

 

Siera yra išorinės ausies landos liaukų (sieros ir prakaito) ir odos epidermio dalelių mišinys, susidedantis iš keratino, riebalų rūgščių, cholesterolio. Ji yra baktericidiška, drėkina ausies landos odą, padeda pasišalinti epidermio likučiams [1]. Sieros kamštis – tai sieros susikaupimas, sierai užkemšant išorinę ausies landą, sukeliant specifinius simptomus bei neleidžiant įvertinti ausies būgnelio.

Šiame straipsnyje pateikiama apibendrinta informacija apie svarbiausias sieros kamščio diagnostikos ir gydymo rekomendacijas. 2017 metais atnaujintų Amerikos akademijos rekomendacijų tikslas buvo padėti lengviau diagnozuoti pacientus su sieros kamščiais, kuriems būtų naudinga medicininė intervencija ir įrodymais grįstas gydymas [2]. Rekomendacijose didesnis dėmesys skirtas pacientų mokymui ir prevencijai, išskirtos specifinės rizikos grupės, sukurtas diagnostikos/gydymo algoritmas. Šios rekomendacijos netaikomos pacientams, sergantiems dermatologinėmis ligomis, po spindulinės terapijos, po radikalios mastoidektomijos (angl. wall-down), po buvusių timpanoplastikų, miringoplastikų ar kitų, pažeidusių ausies kanalą, operacijų [2].

Statistika. Literatūros duomenys rodo, kad apie 2–6 proc. Anglijos gyventojų turi problemų dėl sieros kamščių, iš jų – 4 proc. kasmet konsultuojasi su medikais [3]. Sieros kamščių pašalinimas yra pati dažniausia otorinolaringologinė procedūra, atliekama priminiame sveikatos priežiūros lygyje. Sieros kamščiai daug dažniau diagnozuojami vyresniems ir turintiems pažinimo funkcijos sutrikimų pacientams. JAV statistikos departamento duomenimis, iki 65 proc. vyresnių nei 65 metų pacientų turi sieros kamščius [4].

 

Priežastys

Išskiriami du ausų sieros tipai: a) tąsi vaško konsistencijos, gelsvai rudos spalvos, turinti daugiau lipidų siera arba b) kieta, trapi – juodos spalvos siera [1]. Sieros kiekis ir konsistencija gali pakisti dėl per dažno ausų landų valymo, ausų plovimo muiluotu vandeniu, buvimo dulkėtoje aplinkoje, klausos aparatų nešiojimo. Vyresniame amžiuje ji tampa kietesnė ir sunkiau pasišalina [2].

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2018 m. Nr. 1

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.