Neaiškios kilmės karščiavimas

2017-11-15

Prof. dr. Rimantas Kėvalas

LSMU MA Vaikų ligų klinika

 

Karščiavimas yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurios tėvai kreipiasi į gydytoją. Iš pradžių neaiškios kilmės suaugusiųjų karščiavimo terminu buvo apibrėžtas karščiavimas, kai temperatūra aukštesnė nei 38,3 °C, trunkantis ilgiau kaip tris savaites, nenustačius priežasties po paciento fizinio ištyrimo ir pirminių laboratorinių tyrimų arba po vienos savaitės tyrimo stacionare.

 

Neaiškios kilmės karščiavimo apibrėžimas niekada nebuvo tiksliai adaptuotas vaikams, todėl skirtinguose šaltiniuose pateikiamas nevienodai:

  • Karščiavimas >38,4oC ilgiau kaip aštuonias dienas, kai nenustatoma karščiavimo priežasties surinkus anamnezę, ligonį ištyrus fiziškai ir atlikus pradinius laboratorinius testus.
  • Karščiavimas >38,3oCilgiau kaip dvi savaites, kai nenustatoma priežasties atlikus pradinį ištyrimą.
  • Medicinos darbuotojų dokumentuotas karščiavimas >38,3oC ilgiau kaip tris savaites, kai nenustatoma priežasties atlikus pradinį paciento ištyrimą ambulatoriškai arba 1 savaitės tyrimą stacionare.

Neaiškios kilmės karščiavimas turi būti aiškiai atskirtas nuo karščiavimo be infekcijos židinio, nes:

  • Kiekvienos šių būklių diferencinė diagnozė ir dažniausios priežastys yra skirtingos.
  • Jei kūdikiai ir vaikai karščiuoja nesant infekcijos židinio, reikia nedelsiant atlikti reikiamus veiksmus ir tyrimus. Jei karščiavimas neaiškios kilmės, pacientų skubiai ištirti paprastai nereikia.
  • Empirinė antibakterinė terapija dažniausiai nereikalinga vaikams, karščiuojantiems dėl neaiškios kilmės, o karščiuojantiems kūdikiams (ypač iki 3–6 mėn. amžiaus) dažniausiai rekomenduojama nedelsiant pradėti empirinį gydymą antibiotikais.

 

Etiologija

Dažniausios vaikų neaiškios kilmės karščiavimo priežastys yra infekcinės ir sisteminės jungiamojo audinio ligos (1 lentelė). Nereikėtų pamiršti ir piktybinių ligų, nors, sergant šiomis ligomis, karščiavimas retai būna vienintelis požymis. Vaistų sukeltas karščiavimas yra ilgalaikis ir nepaaiškinamas kitais klinikiniais požymiais. Nutraukus medikamentų vartojimą, karščiavimas paprastai praeina per 72 val.

Nereikėtų pamiršti, kad dažniausia neaiškios kilmės karščiavimo priežastis – atipinė įprastos ligos eiga.

 

Bakterinės infekcijos

Laiku atpažinti bakterines ligas svarbu dėl gydymo. Dažniausios infekcijos, galinčios būti neaiškios kilmės karščiavimo priežastimi, yra viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų ligos, otitas, sinusitas, adenoiditas, inkstų ir šlapimo takų ligos, osteomielitas.

Galvos ir kaklo minkštųjų audinių infekcijos (tonzilofaringitas, peritonzilinis abscesas, kaklo limfadenitas) neretai yra užsitęsusio karščiavimo priežastis.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 7

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.