Nosies sinusų ir ausų tuberkuliozė. Retas klinikinis atvejis

2017-06-02

Ignas Karnas, Raimondas Pliaukšta, prof. dr. Eugenijus Lesinskas

VUL SK Ausų, nosies, gerklės ligų centras

Nosies sinusų ir ausų tuberkuliozė yra itin retos tuberkuliozės formos. Pristatome 74 metų pacientės, atvykusios į ausų nosies gerklės ligų skyrių dėl įtariamo lėtinio sinusito, klinikinį atvejį, kuriai po nosies sinusų operacijos įvyko komplikacija – preseptalinis celiulitas ir dešinės akies vokų hematoma, o antibakterinis gydymas buvo neveiksmingas. Gavus pathistologinio ištyrimo atsakymą buvo nustatyta tuberkuliozinio sinusito diagnozė, o kiek vėliau patvirtinta ausų ir plaučių tuberkuliozė. Paskyrus pacientei specifinį antituberkuliozinį gydymą buvo gautas geras atsakas – praėjo dešinės akies vokų patinimas, baigėsi pūliavimas iš ausų, rezorbavosi židiniai plaučiuose. Pristatydami šį retą klinikinį atvejį, norime atkreipti dėmesį į tai, jog tuberkuliozė yra viena iš labiausiai paplitusių ligų pasaulyje, galinčių pažeisti bet kurį organą, todėl esant lėtinėms nosies sinusų, ausų ar kitoms uždegiminėms ligoms, kurių nesiseka gydyti konservatyviai, otorinolaringologams reikėtų nepamiršti pagalvoti apie šią ligą.

 

Tuberkuliozė yra viena seniausių žinomų ligų, kuria serga žmonės. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kiekvienais metais registruojama net 8–10 milijonų naujų tuberkuliozės atvejų. Registruojamas sergamumas pastaraisiais dešimtmečiais didėja, ypač dėl didėjančio sergamumo žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) [1]. Ši liga, kurią sukelia Mycobacterium tuberculosis kompleksas, dažniausiai pažeidžia plaučius, tačiau gali pažeisti bet kurį žmogaus organą [2]. Galvos ir kaklo tuberkuliozė sudaro tik apie 2–6 proc. ekstrapulmoninės tuberkuliozės atvejų, kurių net 95 proc. sudaro kaklo limfmazgių pažeidimas [3, 4]. Nosies tuberkuliozė pasitaiko itin retai, tai rodo Butt ir bendraaut. atlikta literatūros apžvalga – per visą 20-ą amžių nustatyti tik 35 nosies tuberkuliozės atvejai, iš kurių vos 12 buvo pirminiai tuberkuliozės židiniai [5]. Nosies sinusus tuberkuliozė pažeidžia dar rečiau, tikslus sergamumas nėra žinomas. Ausų tuberkuliozė taip pat yra gana reta ir sudaro maždaug 1,7 proc. ekstrapulmoninės tuberkuliozės atvejų [6]. Mes pristatome išplitusios tuberkuliozės atvejį, kurio pirminis židinys buvo nosies sinusai.

 

Klinikinis atvejis

Nusiskundimai

74 metų pacientės pagrindiniai nusiskundimai buvo pasunkėjęs kvėpavimas pro nosį, gelsvai žalsvos išskyros iš nosies, galvos skausmas kaktos srityje. Pacientė taip pat nurodė klausos pablogėjimą bei periodišką pūliavimą iš abiejų ausų.

 

Anamnezė

Kvėpavimas pro nosį pablogėjo prieš keturis metus, atsirado išskyrų iš nosies, daugiau iš dešinės pusės, pradėjo formuotis plutos, skaudėti galvą. Klausa abiem ausim pablogėjusi jau daug metų, buvo gydoma konservatyviai, nešlapiuodavo, tačiau per pastaruosius metu klausos pablogėjimas progresavo, atsirado pūliavimas iš abiejų ausų. Serga pirmine arterine hipertenzija, antro tipo cukriniu diabetu, podagra, depresija ir I stadijos inksto karcinoma (pašalintas inkstas). Po inksto pašalinimo buvo sutrikęs apetitas, būdavo periodiškas pykinimas, neteko nemažai svorio. Pacientės gyvenimo socioekonomikos sąlygos normalios, kontaktą su sergančiais tuberkulioze asmenimis neigia. Atvyko į ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių planinei nosies sinusų operacijai įtariant lėtinį sinusitą.

 

Atlikti tyrimai ir klinikinis ištyrimas

Per šį laikotarpį pacientė buvo konsultuota įvairių specialybių gydytojų dėl persistuojančio galvos skausmo, pykinimo ir svorio kritimo, tačiau priežastis nebuvo nustatyta. Atlikus galvos kompiuterinę tomografiją matoma sustorėjusi žandinių, dalies etmoidalinių ir frontalinių sinusų gleivinė bei nedidelė lamina papyracea kaulinės sienelės erozija dešinėje pusėje (1 pav.). Nosies bendrose landose ir po vidurinėmis kriauklėmis abipus, tačiau daugiau dešinėje pusėje, stebėtos balkšvos spalvos panašios į polipus masės. Endoskopuojant abiejų ausų būgnelių įtemptosiose (pars tensa) dalyse nedidelės kraštinės perforacijos, išorinėse landose balkšvas sekretas (2 pav.). Audiogramoje fiksuotas mišrus klausos pažeidimas.

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2016 m. Nr. 1

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.