Seimui pristatytas Medicinos praktikos įstatymo pataisų projektas Nr. XIIIP-4503, kuriuo siekiama sudaryti efektyvias teisines prielaidas gydytojų savanorystės institutui Lietuvoje, įteisinant gydytojų savanoriškos ir neatlyginamos medicinos praktikos galimybę teikiant kompleksinę paliatyviąją pagalbą.

Osteoartrito problematika ir jos sprendimo būdai

2019-06-10

Osteoartritas yra viena dažniausių lėtinių sąnarių ligų. Visame pasaulyje juo serga apie 11 proc. suaugusiųjų (Lietuvoje šios ligos sukeltus negalavimus patiria maždaug 25 proc. vyresnio amžiaus gyventojų). Neretai skausmą sukeliantis ir kasdienį aktyvumą mažinantis osteoartritas yra ketvirtoji pagal dažnumą neįgalumo priežastis. Plačiau apie šią ligą, rizikos veiksnius, simptomus bei gydymo galimybes kalbamės su LSMU MA Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovu profesoriumi Alfredu Smailiu.

 

Kas tai yra osteoartritas? Kuo ši liga išsiskiria iš kitų lėtinių sąnarių patologijų?

 

Osteotritas yra kaulo ir kremzlės degeneracija. Visiems žinomas posakis – „Gyvenimas yra judėjimas“ geriausiai atspindi tai, kaip ši liga yra tiesiogiai susijusi su žmogaus kasdiene veikla, gyvenimo kokybe ir pan. Jei žmogus negali judėti, iškart kyla daug problemų. Organizmas turi daugybę sąnarių ir net menkiausias kurio nors iš jų sunykimas sukelia didžiulį diskomfortą. Pavyzdžiui, praradus dešinįjį nykštį galima netekti iki 50 proc. darbingumo.

Antras svarbus dalykas yra tai, kad sparčiai senstant mūsų visuomenei osteoartritas įgyja vis didesnį pagreitį. Anksčiau ši patologija buvo retesnė, nes žmonės gyveno trumpiau, jų gyvenimas nebuvo aktyvus. Dabar praktiškai dėl širdies ir kraujagyslių sistemos būklės žmonės galėtų ramiai gyventi, bet atsiranda trukdis – osteoartritas. Dėl to ši problema tampa labai aktualia ir savo socialine reikšme. 

 

Kokie svarbiausi šios ligos rizikos veiksniai bei klinikiniai simptomai?

 

Kaip ir visų XXI amžiaus ligų, taip ir osteoartrito pagrindiniai rizikos veiksniai yra nejudra, nutukimas, netinkamas gyvenimo būdas ir pan. Taip pat labai svarbu – mitybos įpročiai, kurie daro tiesioginę įtaką žmogaus sveikatai. Jei suskaičiuotume, kiek žmonių rytais daro mankštą, lankosi sporto salėje ar sportuoja kitais būdais, ir kiek tokių, kurie visiškai nesportuoja, kurių fizinis krūviai – minimalūs, – skaičiai tikrai nuviltų. Žinau, kad dabar universitetuose net nėra privalomi fizinio lavinimo užsiėmimai. Todėl ši liga tarsi užprogramuota. Labai tikėtina, kad netolimoje ateityje sergančiųjų osteoartritu bus labai daug.

Pagrindiniai osteoartrito simptomai yra skausmas, sutrikusi sąnario funkcija. Liga gali pasireikšti įvairiai – maudimu, nestipriu skausmu, ypač po fizinio krūvio. Tai bus pirmasis osteoartrito simptomas. Vėliau sutrinka sąnario funkcija.

Didieji – kelio, klubo sąnariai yra pažeidžiami labiausiai, todėl žmogui tampa sunku lipti laiptais, pasireiškia skausmas, nemalonūs pojūčiai. Liga sutrikdo normalų gyvenimą, tampa labai rimtu įprasto gyvenimo trukdžiu...

Paprastai sąnarių skausmas pasireiškia naktį arba vakare. Dieną nemalonūs pojūčiai mažiau juntami. Vakarinis skausmas yra pirminis ligos simptomas, o vėliau, kaip jau minėjau, sutrinka sąnario funkcijos. Žinoma, nemalonių pojūčių stiprumas priklauso nuo to, koks sąnarys degeneruoja. Peties skausmas ypač stiprus naktį, labai trukdo normaliam miegui ir poilsiui. Jei dieną žmogus dar, galima sakyti, gyvena normalų gyvenimą, tai naktis tampa bemiege, kyla kraujospūdis, atsiranda irzlumas...

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“. 2019 Nr. 1

Nuotraukoje - prof. A. Smailys

 

© 2006 Visos teisės saugomos.