Didėjantis atsparumas antibiotikams ir veiksmingo gydymo paieškos

2017-10-06

Ūminės ir lėtinės kvėpavimo takų infekcijos (ūminis ar lėtinis rinosinusitas, otitas, laringotracheitas ir kt.) yra vienos dažniausių suaugusiųjų ir vaikų ligų. Nors jos įprastos kasdienėje klinikinėje praktikoje, gydytojams kartais tampa dideliu iššūkiu. Pavėluotai diagnozuota infekcija ar uždelstas gydymas gali būti susiję su potencialiai sunkiomis pasekmėmis ir infekcinėmis ligomis.

 

Atsparumas antibiotikams

Bakterijų sukeltos infekcijos turi būti kuo anksčiau pradėtos gydyti veikliais antibiotikais, siekiant išvengti sunkių komplikacijų ar ligos chronizacijos. Daugelis tarptautinių ir nacionalinių klinikinių gairių bakterinį gydymą rekomenduoja pradėti nuo penicilinų, dažniausiai amoksicilino (be klavulano rūgšties arba su ja), tačiau įvairių autorių atlikti tyrimai rodo, kad pastaraisiais metais pastebimai padidėjo sukėlėjų atsparumas amoksicilinui ir daugeliui kitų plačiai vartojamų ir gairėse rekomenduojamų antibiotikų. Patogenų atsparumo augimas lemia mažėjantį antibiotikoterapijos veiksmingumą, blogesnius gydymo rezultatus ir klinikines baigtis, ilgesnę gydymo trukmę ir didesnius kaštus.

Nustatyta, kad sukėlėjų atsparumą antibiotikams skatina daugelis aplinkybių: dažnas, kartotinis ar neracionalus gydymas antibiotikais (nepakankamai veiklus antibiotikas ar jo dozė, gydymo trukmė ir kt.), darželio lankymas (vaikams), jaunesnis nei 2 metų amžius, žiemos sezono infekcijos, geografiniai gyvenamosios vietos ypatumai.

Nurodoma, kad JAV 30–60 proc. Streptococcus pneumonia padermių jau yra daugiau arba mažiau atsparios penicilinams (įskaitant ampiciliną), >50 proc. – sulfametoksazoliui-trimetoprimui, didėja atsparumas fluorochinolonams. Iki 55 proc. ūminio vidurinio otito sukėlėjų yra beta laktamazes produkuojantys Haemophilus influenzae ir Moraxella catarrhalis, nejautrūs amoksicilinui. Didėja šių patogenų atsparumas ir sulfametoksazoliui-trimetoprimui.

Patogenų atsparumas antibiotikams yra didelė klinikinės medicinos problema ir todėl, kad pastaraisiais metais praktiškai nebesukuriama naujų antibiotikų. 1983–1987 m. (per trejus metus) pasaulyje buvo užregistruota 16 naujų antibiotikų, o per 2003–2007 metus – tik 2 nauji antibiotikai. Nurodoma, kad dabartiniu metu kuriamų ar išbandomų naujų antibakterinių vaistų skaičius yra drastiškai mažas, todėl situacija vertinama kaip aliarminė. Pastaraisiais metais pastebimai daugėja infekcijų, atsparių amoksicilinui, kuris eilę metų buvo pirmaeilis vaistas kvėpavimo takų infekcijoms gydyti.

 

Antros kartos cefalosporinas cefprozilis gydant LOR ir kvėpavimo takų infekcines ligas

 

Dažnėjantis kvėpavimo takų infekcijų sukėlėjų atsparumas amoksicilinui ir kitiems plačiai vartojamiems antibiotikams verčia gydytojus ieškoti kitų veiksmingo gydymo pasirinkimų. Pastarųjų metų tyrimai rodo, kad viena iš efektyvių terapinių alternatyvų yra beta laktamazėms atsparūs cefalosporinai.

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2017 m. Nr. 1

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.