Pakeičiamosios hormonų terapijos menopauzės metu naujienos

2018-01-03

Menopauzė yra paskutinis menstruacinio ciklo periodas. Diagnozė nustatoma retrospektyviai, kai moteriai 12 mėnesių tęsiasi amenorėja [1]. Tai natūrali neišvengiama moters organizmo fiziologinė būklė. Įprastai menopauzė prasideda apie 51 metus. Jei ji prasideda iki 40 metų, laikoma ankstyvąja [1]. Nors menopauzė ir yra fiziologinė būklė, ji sukelia įvairių nemalonių jutimų, trukdančių moters kasdienei veiklai. Be to, yra susijusi su įvairių ligų rizika. 

 

2016 m. Tarptautinė menopauzės draugija atnaujino pakeičiamosios hormonų terapijos skyrimo (PHT) menopauzės tarpsniu rekomendacijas [1]. Šiose rekomendacijose teigiama, kad PHT dabar yra efektyviausias gydymo būdas, lengvinantis nemalonius menopauzės simptomus. Be to, šie vaistai mažina kai kurių su amžiumi susijusių ligų riziką. Terminas PHT apima gydymą estrogenais, progestinais bei jų deriniais.

Šiame straipsnyje apžvelgiamos gydymo PHT naujienos, remiantis 2016 m. Tarptautinės menopauzės draugijos rekomendacijomis dėl vidutinio amžiaus moterų sveikatos ir pakaitinės hormonų terapijos menopauzės metu (angl. 2016 IMS Recommendations on women’s midlife health and menopauze hormone therapy) [1].

 

PHT mažinant šlapimo ir lytinių takų simptomus

Moters lytiniai ir šlapimo takai yra jautrūs moteriškiesiems hormonams visą gyvenimą, nes jų embriologinė kilmė ta pati. Žinoma, kad estrogenai yra svarbūs apatinių šlapimo takų funkcijai. Estrogenų ir progesterono receptorių yra randama makštyje, šlaplėje, šlapimo pūslėje ir dubens dugno raumenyse [1]. Menopauzės metu keičiantis hormonų pusiausvyrai atsiranda pokyčių šių sistemų organuose ir su jais susijusių nemalonių jutimų. Moterys dažnai skundžiasi dažnu šlapinimusi, staigiu noru šlapintis, šlapinimusi naktį. Didėjant amžiui, dažniau stebimas šlapimo nelaikymas. Moteris taip pat vargina makšties sausumas, perštėjimas, skausmingi lytiniai santykiai [1]. Dėl to blogėja ne tik moters, bet ir jos partnerio gyvenimo kokybė.

Lytinių ir šlapimo takų simptomai mažėja skiriant gydymą estrogenais. Mokslinėje literatūroje pateikiami duomenys, kad sisteminis estrogenų skyrimas nesumažina šlapimo nelaikymo, tačiau vietinio poveikio estrogenai gali būti veiksmingi mažinant šlapimo nelaikymą, o kartu su antimuskarininiais vaistais gali pagerinti dėl hiperaktyvios pūslės atsiradusius simptomus – dažną ir staigų norą šlapintis, šlapinimąsi naktį [1, 2]. Gydymas vietinio poveikio estrogenais sumažina makšties pH ir atkuria mikroflorą, kuri keičiasi menopauzės tarpsniu. Tai padeda sumažinti pasikartojančių šlapimo takų infekcijų riziką. Vietinio poveikio estrogenai efektyviai mažina su lytinių takų atrofija susijusius simptomus – makšties sausumą, niežėjimą, skausmingus lytinius santykius [1, 2]. Taigi šlapimo ir lytinių takų simptomams mažinti rekomenduojami ne sisteminio, bet vietinio poveikio estrogenai.

 

PHT mažinant atramos ir judėjimo aparato simptomus

Menopauzės tarpsnio moterims dėl estrogenų trūkumo didėja kaulų rezorbcija, dėl to mažėja kaulų tankis. Kai, atlikus kaulų mineralų tankio matavimo tyrimą, T balas yra -2,5 ar mažesnis, diagnozuojama osteoporozė [1]. Ši liga pavojinga tuo, jog kaulai tampa trapūs, didėja lūžių rizika. Pagrindinis ligos gydymo tikslas yra lūžių prevencija. PHT sumažina visų kaulų lūžių, įskaitant stuburo ir klubo, dažnį moterims, turinčioms nedidelę lūžių riziką. Šį gydymą tikslinga skirti esant osteopenijai [1]. Nors PHT yra efektyvi bet kokio amžiaus moterims, 50–60 metų amžiaus moterims arba toms, kurioms nuo menopauzės pradžios praėjo ne daugiau nei 10 metų, šis gydymas yra labiausiai tinkamas ir yra pirmos eilės. Vyresniame amžiuje (60–70 metų) gydymą PHT reiktų pradėti tik prieš tai įvertinus naudos ir rizikos santykį, apsvarsčius kitų galimų vaistų efektyvumą ir saugumą. Gydymas PHT neturėtų būti pradedamas vyresnėms nei 70 metų amžiaus moterims [1].

Estrogenai veikia viso kūno jungiamąjį audinį. Estrogenų receptorių nustatyta chondrocituose ir sinovijos ląstelėse Pastebėta, kad po menopauzės moterims dažniau nustatomas osteoartritas. PHT sumažina kremzlės irimą [1].

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 6

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.