Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, susirgimų lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) pernai Lietuvoje užregistruota mažiau, lyginant su užpernai: atitinkamai 459 ir 625 atvejai. 2018 m. didžiausias sergamumas sifiliu ir chlamidioze nustatytas Vilniaus ir Kauno, o sergamumas gonorėja – Tauragės, Telšių ir Kauno apskrityse.

Pakopinis PSI nutraukimas pacientams, kuriems įtariama GERL laringofaringinė forma

2019-04-16

Gastroezofaginio refliukso ligos laringofaringinė forma (GERL LF) yra ekstraezofaginė GERL forma, kurios įprastinė gydymo taktika yra empirinis rūgštingumo mažinimas protonų siurblio inhibitoriais (PSI), H2 receptorių blokatoriais ar abiem vaistais iš karto. Nutraukiant PSI, yra tikslingiau tai padaryti laipsniškai nei staiga, siekiant išvengti skrandžio rūgšties hipersekrecijos atkryčio nutraukus gydymą. Šiame straipsnyje nagrinėjamas pakopinio PSI nutraukimo efektyvumas pacientams, sergantiems GERL LF.

 

Laringofaringinio refliukso (LFR) sukeliami simptomai: gerklės skausmas, užkimimas, dažnas krenkštimas, lėtinis kosulys, svetimkūnio pojūtis gerklėje bei disfagija – įprastiniai pacientų išsakomi skundai otorinolaringologo kasdienėje praktikoje. Mokslinių tyrimų duomenimis, gastroezofaginio refliukso ligos laringofaringinės formos (GERL LF) paplitimas bendrojoje populiacijoje siekia apie 30 proc. GERL LF yra ekstraezofaginė gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) forma, kurios diagnostika yra kontraversiška ir dažniausiai pagrįsta paciento išsakomų simptomų visuma nei diagnostiniais tyrimais ar endoskopiniais radiniais. Literatūroje diskutuojama apie 24 val. stemplės pH stebėsenos (monitoringo) tikslingumą GERL LF diagnostikai prieš paskiriant gydymą PSI, kadangi GERL LF atveju tik 53 proc. pacientų nustatomi pakitimai. Atsižvelgdami į 24 val. stemplės pH stebėsenos metodo tikslumą, prieinamumą, kainą, invazyvumą, praktiškumą bei naujausius tyrimų duomenis, dauguma gydytojų pacientams, išsakantiems GERL LF būdingus simptomus, labiau linkę iš karto taikyti empirinį gydymą PSI. Įprastinė gydymo taktika, įtariant GERL LF, yra empirinis rūgštingumo mažinimas protonų siurblio inhibitoriais (PSI), H2 receptorių blokatoriais ar abiem vaistais iš karto. Paciento mityba ir gyvensenos pokyčiai turi būti neatsiejami nuo medikamentinio gydymo. Literatūroje nepateikiama aiškių įrodymų apie rekomenduotiną gydymo PSI trukmę pacientams, išsakantiems GERL LF sukeliamus skundus. PSI parietalinėse skrandžio ląstelėse veikia kaip nekonkurenciniai fermento H+/K+ adenozino trifosfatazės (H+/K+ ATPazės) inhibitoriai ir taip slopina skrandžio rūgšties sekreciją. Manoma, kad, gydant PSI, antrinė hipergastrinemija kyla dėl stipraus rūgštingumo slopinimo ir jo sąlygoto skrandžio rūgšties hipersekrecijos atkryčio. Nustatyta reikšminga nuolatinė skrandžio rūgšties hipersekrecija, trunkanti nuo 1 iki 8 savaičių po 8 savaičių gydymo kurso omeprazolu 40 mg per dieną. Todėl, nutraukiant PSI, yra tikslingiau tai padaryti laipsniškai nei staiga, siekiant išvengti skrandžio rūgšties hipersekrecijos atkryčio nutraukus gydymą. Inadomi ir bendraaut. nustatė, kad daugiau nei pusė pacientų, kuriems dėl GERL buvo taikytas gydymas PSI ir baigtas pagal sukurtą nutraukimo algoritmą, išlieka remisijoje ir palaikomasis gydymas yra nereikalingas. Deja, literatūroje nepateikiama informacijos apie pacientų, turinčių GERL LF, gydymo PSI nutraukimą.

JAV, Pitsburgo universitete, atliktas tyrimas, kuriame buvo išbandytas PSI nutraukimo algoritmas sergantiems GERL LF pacientams, siekiant sumažinti skrandžio rūgšties hipersekrecijos atkrytį po staigaus PSI nutraukimo. Šiuo tyrimu siekta įvertinti siūlomo algoritmo tinkamumą, ištiriant grupę pacientų, kuriems empirinis GERL LF gydymas buvo sėkmingas.

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2018 Nr. 2

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.