Pasaulio specialistų akiratyje – vaikų ir paauglių ginekologijos problemos

2017-10-10

Ramutė Pečeliūnienė

 

Nors dar gaji nuomonė, kad vaikų ir paauglių ginekologinės problemos nėra kuo nors ypatinga ar išskirtinio dėmesio reikalaujanti medicinos sritis, specialistai, ypač gydytojai ginekologai, jos nuošalyje nepalieka. Tai natūralu, nes vaikystėje ir brendimo laikotarpiu besivystančios ginekologinės ligos ar kiti, su lytine branda bei lytiniu gyvenimu susiję klausimai daro atitinkamą įtaką bręstančio jauno žmogaus sveikatai ir jo tolesniam gyvenimui. Visi minėtieji ir daug kitų įdomių, iki šiol plačiau nenagrinėtų paauglių gyvenimo ir sveikatos klausimų buvo išsamiai išnagrinėti bei aptarti šių metų birželio 7–10 dienomis Vilniuje vykusiame solidžiame tarptautiniame renginyje – XIV Europos vaikų ir paauglių ginekologijos kongrese (EURAPAG).

 

Dvejus metus kongreso organizavimui paskyrusi Europos vaikų ir paauglių ginekologijos asociacijos generalinė sekretorė, VU MF doc. dr. Žana Bumbulienė džiaugėsi, kad susidomėjimas šiuo renginiu bei trečdaliu išaugusi dalyvių gausa viršijo visus lūkesčius. Kongreso darbe dalyvavo apie 300 dalyvių – akušerių ginekologų, endokrinologų, urologų, pediatrų, šeimos bei kitų specialybių gydytojų, kurie atvyko ne tik iš Europos šalių, bet ir iš labai tolimų pasaulio valstybių – JAV, Argentinos, Australijos, Šri Lankos, Malaizijos, Izraelio, Pietų Afrikos Respublikos ir kt. Labiausiai šio renginio organizatorę džiugino tai, kad į Lietuvą atvyko patys žymiausi, pasaulyje pripažinti lektoriai, tikros „medicinos pasaulio žvaigždės“, kuriuos prisikviesti net į tokius solidžius tarptautinius renginius nėra paprasta.

 

Garsių pasaulio medikų pranešimai praturtino kongreso mokslinę programą

Garbių svečių sąrašo pirmosiose eilutėse atsidūrė Katalikiškojo Louvain universiteto profesorius, ginekologijos ir andrologijos katedros direktorius, pirmasis tarptautinės vaisingumo asociacijos prezidentas J. Donnez. Daugiau nei 600 straipsnių ir recenzijų autorius specializuojasi nevaisingumo, endometriozės, kiaušidžių išsaugojimo ir transplantacijos srityse, ypač daug dėmesio skiria kiaušidžių užšaldymui. Kiaušidžių šaldymas – nauja galimybė moterims, susirgusioms onkologine liga (po gydymo išsivysto priešlaikinis kiaušidžių išsekimas, t. y. nevaisingumas), pastoti ir susilaukti kūdikių. Moteriai pasveikus, persodinamos buvusios užšaldytos kiaušidės. Tai itin svarbu jauniems žmonėms. Panaši tematika domina ir kitą žinomą lektorę M. M. Dolmans iš Belgijos, kurios domėjimosi ir tyrinėjimo sritis – mergaičių kiaušidžių šaldymas. Tai visiškai nauja sritis, kuri jau sėkmingai pradedama taikyti ir Lietuvoje.

Švedijos Geteborgo universiteto, Sahlgrenska akademijos, Akušerijos ir ginekologijos katedros vadovas, Švedijos Stokholmo IVF direktorius, 250 straipsnių/tyrimų recenzijų žurnaluose autorius, onkologinės ginekologijos chirurgijoje ir reprodukcinėje medicinoje besispecializuojantis profesorius M. Brannstrom perskaitytas pranešimas apie gimdos transplantaciją, ovuliaciją ir vaisingumo išsaugojimą sukėlė didžiulį atgarsį ne tik tarp dalyvių, bet ir Lietuvos visuomenėje. Profesorius dirba pasaulyje vieninteliame tokiame centre, kuriame persodinamos gimdos. Svarbiausia, kad po sėkmingos šio organo transplantacijos moterys gali pastoti ir išnešioti kūdikį. Beje, panašią problemą tenka spręsti ir mergaitėms, kurių gimda būna neišsivysčiusi... Tad tokios operacijos – labai unikalus ir drąsus įvykis medicinos pasaulyje, nes gimdos persodinimas ir tokiu būdu atsirandanti galimybė tapti motina prilyginama stebuklui...

Dar viena medicinos pasaulio garsenybė – akušerijos ir ginekologijos profesorius, Cagliari universiteto Akušerijos ir ginekologijos katedros vadovas, Tarptautinės ginekologinės endokrinologijos draugijos (ISGE) prezidentas, Europos ginekologų draugijos prezidentas A. R. Genazzani. Garsusis Italijos medikas, parašęs daugiau nei 830 įvairių straipsnių bei recenzijų, kas dvejus metus organizuoja europinius ginekologinės endokrinologijos kongresus, kurie vyksta Italijos mieste Florencijoje. Profesorius daugiausia dėmesio skiria policistinių kiaušidžių sindromui, nevaisingumo, menopauzės aktualijoms.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 6

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.