Pavojingų bakterijų invazija grasina žmonijai

2018-02-07

Europa vienijasi kovai

 

Ligas sukeliančių (patogeniškų) mikroorganizmų atsparumas antbiotikams tapo iššūkiu medicinai praktiškai nuo penicilino atradimo laikų, bet pastaraisiais dešimtmečiais jis progresuojamai auga. Daugėja patogenų, atsparių daugeliui netgi naujausių antibiotikų. 2017 m. lapkričio 15 dieną Stokholme vykusioje Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro surengtoje tradicinėje, jau 10-ojoje, Europos antibiotikų žinomumo dienos konferencijoje su nerimu buvo kalbama apie vis naujų vaistams nejautrių mikroorganizmų padermių atsiradimą.

 

2016 metais paskelbta, kad nesulaikomai auga Escherichia coli ir Acinetobacter rūšių kompleksinis atsparumas daugeliui antibiotikų: situacija tampa grėsminga, nes šiais patogenais infekuotų ligonių beveik nėra kuo gydyti. 2017 m. Stokholmo konferencijoje pranešta, kad progresuojamai didėja karbapenemui atsparių enterobakterijų (Enterobacteriaceae) paplitimas.

2013–2016 m. pastebimai padaugėjo Escherichia coli (EC) kompleksinio atsparumo fluorochinolonams, trečiosios kartos cefalosporinams ir aminoglikozidams atvejų. Didelė dalis 2016 metais išskirtų Acinetobacter (AC) rūšių turėjo kompleksinį atsparumą kabapenemams, aminoglikozidams ir fluorochinolonams: didžiausias atsparių AC paplitimas nustatytas Pietų ir Pietryčių Europoje, Baltijos šalyse.

Mokslininkai tvirtina, kad pasaulis per mažai dėmesio ir pastangų skiria atsparumo antibiotikams prevencijai ir mažinimui. Jie įsitikinę, kad atsparumo didėjimo procesai nėra negrįžtami, juos galima valdyti ir netgi atsukti atgal. Pavyzdžiui, naujausi Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (angl. ECDC) duomenys rodo, kad Klebsiella pneumonia (KP) atsparumas antibiotikams Europoje nustojo augti, stabilizavosi. Mažėja meticilinui atsparių Staphylococcus aureus (SA) paplitimas, nors išlieka didelis 10 iš 30 Europos šalių.

ECDC direktorė Andrea Ammon konferencijoje Stokholme kalbėjo: „Netgi nedidelis, vos pastebimas patogenų atsparumo mažėjimas mus turėtų nuteikti pozityviai ir paskatinti dar aktyviau dirbti, kad šis palankus procesas nesustotų, o stiprėtų. Išmintingas ir apdairus antibiotikų vartojimas, efektyvi infekcijų profilaktikos ir kontrolės strategija, apimanti visus sveikatos priežiūros sektorius, yra fundamentiniai uždaviniai, kurių turime imtis ir spręsti.“

Ligas sukeliančių mikroorganizmų atsparumas antibiotikams pasiekė tokį mastą, kad peržengė vien medicininės problemos rėmus. Jis susijęs su daugeliu priešlaikinių mirčių, augančiais sveikatos priežiūros kaštais, neigiamai veikia gyvenimo kokybę ir ekonomiką. Neatsitiktinai atsparumo antibiotikams fenomenas sulaukia vis daugiau politikų dėmesio. 2017 m. lapkričio 15 dieną Briuselyje Europos Komisija kartu su ECDC surengė sveikatos politikos konferenciją viltingu pavadinimu: „Išsaugokime antibiotikų veiksmingumą“. Šioje konferencijoje kalbėjo Europos Komisijos Sveikatos ir maisto apsaugos komisaras Vytenis Andriukaitis.

 

Atsparumas antibiotikams: mastai ir iššūkiai

 

Kiekvienais metais Europos antimikrobinio atsparumo tyrimų tinklas (angl. EARS-Net) skelbia duomenis apie patogenų atsparumo paplitimą ir ypatumus Europoje. Pranešime apie padėtį 2016 m. nurodoma, kad atsparumo antibiotikams dažnumas įvairiuose Europos regionuose skirtingas: didesnis Pietų ir Pietryčių, mažesnis Šiaurės Europoje.

2016 m. duomenimis, daugiau nei 1/3 išskirtų KP buvo atsparios mažiausiai vienam iš tirtų antibiotikų. Dažniausiai pasitaikantis KP fenotipas buvo atsparus 3 arba daugiau antimikrobinių vaistų grupių.

2013–2016 m. reikšmingai padaugėjo EC, atsparių trečiosios kartos cefalosporinams, augo kompleksinis atsparumas trečiosios kartos cefalosporinams, fluorochinolonams ir aminoglikozidams.

Karbapenemai yra priskiriami rezerviniams, paskutinės eilės, antibakteriniams vaistams, kuriais gydomos sunkios, daugeliui vaistų atsparios infekcijos, sukeltos gramneigiamų patogenų, kaip antai KP ar EC.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 10

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.