Šiuo metu vienas pagrindinių pasaulio farmacijos kompanijų uždavinių – kuo greičiau sukurti vaistą nuo koronaviruso infekcijos. Kol jo dar neturime, daugelyje pasaulio šalių taikoma praktika koronaviruso infekciją gydyti vaistais Lopinaviru/Ritonaviru ir Hidroksichlorokvinu. Kol kas šių vaistų Lietuvoje yra užtektinai, nuolat ieškoma kanalų, kur jų gauti daugiau.

Pentoksifilino reikšmė kraujagyslinių cukrinio diabeto komplikacijų gydymui

2020-02-04

Cukrinio diabeto (CD) paplitimas pasaulyje 2017 m. buvo 8,8 proc. [1]. Prognozuojama, kad 2045 m. šios ligos dažnis didės – ja sirgs jau 9,9 proc. viso pasaulio gyventojų. Ši liga yra susijusi su daugybe sunkių komplikacijų – inkstų nepakankamumu, neuropatija, širdies ir kraujagyslių ligomis, regos sutrikimu [1].

Kraujagyslių pažeidimas yra viena sunkiausių CD išraiškų [2]. Ši liga sukelia tiek makrokraujagyslines komplikacijas (aterokslerozė), tiek mikrokraujagyslines komplikacijas (diabetinė retinopatija, diabetinė nefropatija, diabetinė neuropatija) [3]. Jų išsivystymui svarbus balansas tarp molekulinių pažeidimo mechanizmų ir endogeninių apsauginių veiksnių (1 pav.). Tyrimai rodo, kad CD yra susijęs su reikšmingais eritrocitų morfologijos ir dydžio pokyčiais, kurie turi įtakos kraujagyslinių komplikacijų vystymuisi [4].

CD

Hiperglikemija

Laisvosios riebalų rūgštys

Modifikuotas mažo tankio lipoproteinų cholesterolis

Didelio tankio lipoproteinų cholesterolis

Apsauginiai veiksniai

Uždegimą slopinantys veiksniai

Antikoksidaciniai fermentai

Insulinas

Trombocitų augimo faktorius

Kraujagyslių endotelio augimo faktorius

Aktyvuotas baltymas C

Pažeidimo mechanizmai

Galutiniai glikacijos produktai

Reaktyvios deguonies rūšys

Angiotenzinas II

Branduolio faktoriaus κB aktyvumas

Uždegiminiai citokinai

Leukocitų adhezija

Proteino kinazės C aktyvumas

Kraujagyslinės komplikacijos

Aterosklerozė

Nefropatija

Retinopatija

 

Pentoksifilinas yra metilksantino derivatas, kuris veikia kraujo ir kraujo plazmos savybes [5]. Dažniausiai klinikinėje praktikoje yra skiriama 400 mg pentoksifilino tris kartus per dieną. Tokia dozė pagerina kraujo reologines savybes – sumažina kraujo klampumą, fibrinogeno kiekį plazmoje, eritrocitų ir trombocitų agregaciją, padidina eritrocitų elastingumą bei slopina neutrofilų aktyvaciją, plečia kraujagysles [5]. Dėl to pagerėja kraujo tėkmė kapiliaruose. Pentoksifilinas taip pat pasižymi uždegimą mažinančiomis ir antioksidacinėmis savybėmis. Antioksidacinis poveikis pasireiškia pirmiausia dėl neutrofilų aktyvacijos slopinimo, kadangi aktyvuoti neutrofilai gamina superoksidą veikiant NADPH oksidazei [5]. Pentoksifilinas slopina uždegimą, kadangi sumažina tumoro nekrozės faktoriaus (TNF) alfa, interleukino (IL) 1 ir IL-6 kiekį kraujo plazmoje [5]. Tyrimai rodo, kad pentoksilinas gali efektyviai gydyti CD sukeltas kraujagyslines komplikacijas.

 

Pentoksifilinas diabetinei nefropatijai

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ 2019 m. Nr. 8

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.