Vyriausybei nusprendus karantiną pratęsti dar dviem savaitėms, iki balandžio 27 dienos, sugriežtinta tvarka dėl apsauginių kaukių dėvėjimo. Nuo penktadienio visiems be išimties, einantiems į viešą erdvę, jas dėvėti tampa privaloma.

Plaukų slinkimas: ar galima jį sustabdyti?

2020-03-21

Žmogaus plaukai – unikalios struktūros darinys, kuris labai dažnai tampa kiekvieno iš mūsų sveikatos indikatoriumi. Jiems būdingas tam tikras gyvavimo ciklas. Tačiau kartais reguliarus plauko augimo procesas būna sujaukiamas dėl tam tikrų medžiagų bei elementų disbalanso organizme. Plaukų slinkimo problema šiuo metu kankina beveik 70 proc. vyrų ir apie 40 proc. moterų visame pasaulyje. Kai plaukai galvoje pradeda retėti, skubama aiškintis, kaip sustabdyti jų slinkimą.

Vienais atvejais ši nemaloni problema gali varginti ir visiškai sveikus žmones, kitais – būti vienu iš tam tikrų ligų simptomų. Tačiau šiandien jau sukurta veiksmingų priemonių, gydančių plaukų slinkimą, didinančių plauko svogūnėlio metabolizmą ir stimuliuojančių naujų plaukų augimą. Plačiau apie plaukų slinkimo priežastis ir šio proceso stabdymo bei gydymo galimybes kalbamės su Kaune įsikūrusios Dermatologijos klinikos „SkinLand“ gydytoja dermatologe trichologe Gitana Šabūniene.

 

Kaip apibrėžtumėte plaukų slinkimo procesą?

Plaukų slinkimui yra labai svarbios plaukų augimo fazės – ratu vykstantis procesas. Būtent galvos odoje esančių folikulų augimo (anageno) fazė yra pati ilgiausia. Ji yra nulemta genetiškai, trunka nuo 2 iki 5 ar net 6 metų.

Augimo fazėje fiziologiškai turi būti apie 90 proc. plaukų. Na, o kai plaukas dėl kokių nors priežasčių gyvenimą baigia anksčiau arba natūraliai užbaigiamas augimo ciklas, tokia jo fazė vadinama katageno faze, arba tarpine stadija.

Šioje stadijoje plauko šaknis pradeda plokštėti, pamažu atsiskirti nuo apatinės dalies (plauko spenelio). Mikroskopiškai tokį vaizdą galima stebėti labai retai, nes tarpinėje fazėje būna labai nedaug – vos iki 2 proc. plaukų.

Po šios fazės plaukas pereina į ramybės (telogeno) fazę, kurioje išbūna apie 3 mėnesius. Jei šioje fazėje esančių plaukų kiekis neviršija 10 proc. tuomet tai fiziologinis plaukų atsinaujinimo procesas.

Kada plaukai pradeda smarkiai slinkti, visada reikėtų įvertinti ne tai, kas plaukus galėjo paveikti prieš porą savaičių (tarkime, dažėme naujais dažais ar plovėme anksčiau neišbandytu šampūnu), o kas jiems galėjo nutikti prieš kelis mėnesius, kad daug plaukų perėjo į telogeno fazę.

 

Kokios priežastys lemia plaukų slinkimą?

Nustačius plaukų slinkimo priežastį ir ją pašalinus, savaime suprantama, problema išsprendžiama. Tačiau didelė bėda ta, kad plaukų slinkimo priežasčių gali būti labai daug ir įvairių.

Plaukų slinkimą sukelia įvairios priežastys: viena dažniausių – mažakraujystė (dažniau moterims). Ji gali būti sukelta geležies, folio rūgšties, vitamino B12 trūkumo. Kita labai dažna priežastis – tai vitamino D stoka, ypač pasireiškianti šiaurinių platumų gyventojams, kuriems priklausome ir mes. Kaip trečią pagal dažnumą priežastį galima įvardyti mikroelemento vario stoką. Neretai ši stoka atsiranda nepagrįstai vartojant maisto papildus su cinku, kuris organizme konkuruoja dėl pasisavinimo su variu. Ūmų plaukų slinkimą gali sukelti staigus svorio kritimas dėl nesubalansuotos dietos ar maisto racioną sumažinus iki 1 200 kalorijų per dieną. Neretai nusprendžiama atsisakyti gyvulinės kilmės produktų ir jie nekompensuojami kitais produktais, kuriuose yra nepakeičiamųjų aminorūgščių. Ypač jei veganu tampama ir įprastų organizmui produktų atsisakoma staiga, be pereinamojo laikotarpio. Tiek sumažėjusi, tiek suaktyvėjusi skydliaukės funkcija daro įtaką plauko augimo fazių ciklui. Taip pat tai dažnas simptomas po gimdymo ar nutraukus kontraceptinių tablečių vartojimą. Smarkiai slinkti plaukai gali pradėti praėjus 2–3 mėnesiams po chirurginių intervencijų. Suintensyvėjęs plaukų slinkimas pastebimas praėjus keliems mėnesiams po virusinės ar bakterinės infekcijos, lydimos aukštos kūno temperatūros (tiesa, ilgainiui plaukų būklė atsigauna). Neigiamą įtaką plaukų augimo ciklui daro nemaža dalis kardiologijoje, gastroenterologijoje, endokrinologijoje, onkologijoje, psichiatrijoje vartojamų vaistų. Netgi ilgą laiką didelėmis dozėmis vartojamas vitaminas A gali sukelti plaukų slinkimą. Stiprūs psichologiniai išgyvenimai, ilgalaikis stresas taip pat gali būti plaukų retėjimo priežastis.

Nėštumas plaukų slinkimui įtakos neturi, atvirkščiai, pradedant antruoju trimestru plaukų būklė netgi pagerėja dėl organizme padidėjusios estrogenų gamybos. Tačiau po gimdymo praėjus maždaug trims mėnesiams plaukai gali pradėti labai slinkti. Jei iki pusės metų problema neišnyksta, reikėtų nedelsti, kreiptis į gydytoją.

Kaip minėta, plaukai gali slinkti ir kitais atžvilgiais visiškai sveikiems žmonėms. Tiesiog tokius procesus lemia genetiniai veiksniai – išsivysto vyriškojo ar moteriškojo tipo plaukų slinkimas bei retėjimas. Svarbūs ir kasdienės plaukų priežiūros įpročiai, tam tikros šukuosenos, pavyzdžiui, „arklio uodega“, ilgą laiką supintos kasytės, nakčiai paliekami suktukai, taip pat gali sukelti negrįžtamą plaukų iškritimą. Yra įrodymų, kad rūkymas, ypač 20 ir daugiau cigarečių per dieną, irgi gali paskatinti plaukų slinkimą.

 

Turbūt galima manyti, jog plaukų slinkimas susijęs ir su žmogaus asmeninio gyvenimo problemomis, psichologine įtampa ir t. t. Ar tokios prielaidos teisingos?

Plaukų slinkimas, ypač lėtinis, dėl kurio sumažėja plaukų apimtis, daro didelę įtaką kasdieniam žmogaus gyvenimui. Be abejonės, moterims susitaikyti su šia problema yra daug skaudžiau, na, o vyrams padeda visuotinai priimtina nuomonė, kad vyriškojo tipo plikimas yra natūralus procesas. Taigi plaukų retėjimas sutrikdo miegą, kasdienį gyvenimą, sukelia psichologinių pokyčių, susijusių su kaltės jausmu, abejonių dėl savo kūno patrauklumo ir t. t.

Norėdamas sau padėti, žmogus pirmiausia turi pripažinti, kad tai nėra savaime išsisprendžianti problema. Dažnai ilgą laiką žmonės patys bando pripuolamai naudoti įvairias reklamuojamas priemones, taikyti liaudiškus metodus ar tai, kas padėjo draugui, kaimynui ir t. t. Iš tiesų nereikėtų labai jaudintis, jei plaukai slenka keletą mėnesių, tačiau neretai žmonės laukia metų metus, tikėdamiesi, kad problema kažkaip savaime išsispręs.

 

Kokie yra praktiniai diagnostikos aspektai?

Plaukų slinkimo gydymo sėkmė labai priklauso nuo to, ar pavyksta nustatyti tikslias slinkimo priežastis. Pirmiausia reikėtų surinkti detalią plaukų slinkimo anamnezę: apie buvusias ar esamas ligas, vaistų vartojimą, mitybos įpročius, chirurgines intervencijas, kasdienius paciento plaukų priežiūros įpročius. Kitas žingsnis – nustatyti plaukų slinkimo pobūdį, plaukų skersmens ir ilgio pokyčius, atlikti plaukų traukimo mėginį, įvertinti moterų aknės tipo bėrimus, padidėjusį plaukuotumą, virilizacijos simptomus. Galvos apžiūrai galima naudoti rankinį dermatoskopą ar vaizdo dermoskopą, kurie padeda tiksliau įvertinti būklę bei gydymo rezultatus. Labai svarbu ne tik ištirti plaukų šaknis, bet ir atlikti reikiamus kraujo tyrimus, neatmesti mikroskopinio ar mikrobiologinio tyrimo. Esant  randėjančios alopecijos požymių, reikalinga prakalo (angl. punch) biopsija.

 

Šiuo metu galima rinktis įvairių šiuolaikiškų gydymo priemonių. Kiek jos efektyvios?

Gydant plaukų slinkimą svarbu neapsiriboti viena pasirinkta priemone ar procedūra. Geriausių rezultatų pasiekiama gydant kompleksiškai. Didžiausias iššūkis – paskirti būtent tam pacientui tinkamiausią gydymą. Tam, kad galėtume įvertinti gydymo efektyvumą, paskirtas priemones reikia naudoti ne mažiau 3–4 ar net 6 mėnesius. Per pusę metų galima stebėti tiek plaukų būklės gerėjimą, tiek, esant neefektyviam gydymui, toliau besivystantį retėjimą.

Pasaulinės tendencijos yra individualizuota medicina, paremta kiekvieno žmogaus genetiniais ypatumais. Genetinė bioinžinerija leidžia patekti į naują prevencinės ir individualizuotos medicinos erą, paskirti daug tikslesnį, efektyvesnį plaukų slinkimo gydymą. Tai vadinamasis trichotestas, kurį atlikti nuo šių metų galima ir Lietuvoje.

Tyrimui reikalingos medžiagos paėmimas yra nesudėtingas, neinvazinis, nereikalauja ypatingo pasiruošimo – imamas burnos gleivinės seilių mėginys. Iš jo atliekama daugybė biologinių reakcijų, išskiriama bei išgryninama DNR. Amplifikacijos metu gaunamos DNR kopijos, leidžiančios iš nedidelio mėginio kiekio nustatyti genotipą ir individualų jautrumą daugybei veikliųjų medžiagų, naudojamų plaukų slinkimui gydyti. Pagal gautus rezultatus paskiriamos tiek išorinės priemonės, tiek organizmui reikalingi maisto papildai ar medikamentai.

Atsižvelgiant į plaukų būklę, gydymą galima papildyti mezoterapijos procedūromis, PRP (trombocitais papildyta plazma), esant retėjimui – Regenera activa gydymo sistema.

Visiškai suprantama, kad ne visas plaukų slinkimo priežastis įmanoma pašalinti, tačiau sustabdyti šį procesą, pagerinti plaukų būklę ir kartu žmogaus gyvenimo kokybę tikrai įmanoma. Neretai gydymo sėkmė priklauso nuo glaudaus bendradarbiavimo su endokrinologais, ginekologais ar kitų sričių specialistais.

 

Kalbėjosi Ramutė Pečeliūnienė

 

Plačiau apie tai skaitykite žurnale „Lietuvos gydytojo žurnalas. Dermatologijos aktualijos“ 2019 Nr. 4

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.