Proveržis onkologijos srityje – molekulinė ir ląstelinė terapija

2017-05-23

Kauno klinikų surengtoje konferencijoje „Naujos gydymo galimybės: ląstelinė ir molekulinė terapija viešėjo tarptautiniai ekspertai, kurie dalinosi savo patirtimi gydant onkologinėmis ir hematologinėmis ligomis sergančius pacientus. Ekspertai diskutavo standartizavimo bei teisinio reguliavimo kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijų srityje klausimais, konferencijoje daug dėmesio buvo skiriama aptarti naujo molekulinės ir ląstelinės terapijos gydymo perspektyvas onkologijos ir hematologijos srityje ir šios inovacijos diegimo galimybes Kauno klinikose. Lūkesčiais bei patirtimi dalinosi pacientų organizacijos atstovai.

Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius pabrėžė, jog didelio ekspertų dėmesio sulaukusi konferencija ir jos metu pristatomi pranešimai – svarbūs ne tik ligoninei, tačiau ir pacientams. „Kauno klinikose jau du metus sėkmingai vykdomos autologinės kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos. Tikimės, kad ląstelių terapija, kaip viena iš pažangiausių medicinos vystymosi krypčių, bus plėtojama mūsų ligoninėje ir pritaikoma onkologinėmis ir hematologinėmis ligomis sergantiems pacientams“.

Mokslininkai ir gydytojai siekia imunines žmogaus ląsteles išgryninti, padauginti, pakeisti jų savybes taip, jog jos efektyviau nugalėtų vėžinius susirgimus ir infekcijas. Ši medicinos sritis yra nauja, inovatyvi, dinamiškai besivystanti, todėl reikalauja įvairių sričių specialistų bendradarbiavimo. Konferencijoje dalyvavęs Europos jungtinio akreditavimo komiteto JACIE atstovas Eoin McGrath pabrėžė, jog bendradarbiavimas, diskusija su pacientais, gydytojais, administracijos atstovais yra svarbūs žingsniai, siekiant gerinti atliekamų transplantacijų kokybę. „Akivaizdu, kad Kaunas turi didelį potencialą ir padarė nemažą pažangą per pastaruosius metus“, – teigė E. McGrath. Onkologijos ir hematologijos klinikos Hematologijos skyriaus vadovas doc. Rolandas Gerbutavičius tikino, jog vienas iš svarbiausių klinikos tikslų – siekti Europinės JACIE akreditacijos.

Autologinė kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos programa Kauno klinikose buvo pradėta ir vystoma vadovaujant žymiam hematologui ir kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos specialistui, Leipcigo universiteto Onkologijos ir hematologijos klinikos vadovui profesoriui Dietger Niederwieser. Profesorius nuotoliniu būdu kiekvieną savaitę konsultuoja Kauno klinikų gydytojus dėl pacientų gydymo ir šiandien tapo pirmuoju Kauno klinikų Tarptautiniu garbės patarėju. „Konferencijos metu pristačiau pirmą sėkmingą ląstelių terapijos atvejį, kuomet buvo pritaikyta alogeninė kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos procedūra. Kadangi Kauno klinikose kaulų čiulpų transplantacija yra sėkmingai atliekama ir taikoma, manau, jog ir naujasis, ląstelių terapijos gydymas, suteiks naujas galimybes gydytojams dar efektyviau gydyti, o pacientams – daugiau vilties įveikti ligą“, – teigė profesorius.

Konferencijoje dalyvavo pasaulinio pripažinimo sulaukę ekspertai iš Vokietijos, Olandijos, Ispanijos, Lenkijos. „Didelį dėmesį skyrėme aptarti kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijų standartizavimo ir teisinio reguliavimo klausimus. Taip pat džiugu, kad Kauno klinikose įdiegtas telemedicinos metodas pasiteisina ir leidžia pacientams pasiūlyti pasaulyje pripažinto eksperto konsultacijas“, – sakė Onkologijos ir hematologijos klinikos vadovė prof. Elona Juozaitytė. Prof. D. Niederwieser antrino, jog be tinkamai apmokyto personalo toks metodas nebūtų veiksmingas. „Išklausę apmokymus Leipcige, Kauno klinikų gydytojai čia, Kaune, turi didelį potencialą ateityje įdiegti ląstelinės terapijos metodą“.

Pacientų organizacijos „Už gyvenimą“ pirmininkė Ona Žukienė, pati artimoje aplinkoje susidūrusi su onkologine liga, džiaugėsi girdėdama, jog pacientams atsiveria plačios gydymo galimybės. „Manau, jog pacientai neturėtų užsisklęsti savyje ir nutraukti bendravimą. Svarbu dalintis patirtimi, išgyvenimais, vienytis ir tokiu būdu stengtis padėti vieni kitiems“.

Nuo 2015 m. vidurio Kauno klinikose autologinės kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos sėkmingai atliktos 30 pacientų, sergančių mielomine liga, dviem pacientams taikytos tandeminės transplantacijos – viso atlikta 32 transplantacijų. Autologinė kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacija yra ypač svarbi sergančiųjų mielomine liga, limfoma ir kai kurių solidinių navikų modernaus gydymo sudedamoji dalis, kurios dėka daugumai pacientų pavyksta pasiekti ilgai trunkančią ligos remisiją.  Kauno klinikos 2017 metų pradžioje tapo pirmuoju transplantacijų centru Lietuvoje, pelniusiu tarptautinį sertifikatą.

Kauno klinikų informacija

V. Kizinevič nuotr.

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.