Seimui pristatytas Medicinos praktikos įstatymo pataisų projektas Nr. XIIIP-4503, kuriuo siekiama sudaryti efektyvias teisines prielaidas gydytojų savanorystės institutui Lietuvoje, įteisinant gydytojų savanoriškos ir neatlyginamos medicinos praktikos galimybę teikiant kompleksinę paliatyviąją pagalbą.

Ribociklibas užtikrina ilgesnį bendrąjį išgyvenamumą moterims, sergančioms išplitusiu ar metastazavusiu HR+/HER2- krūties vėžiu pomenopauziniu laikotarpiu

2020-01-13

2019 rugsėjo 29 d. kompanija „Novartis“ paskelbė MONALEESA-3 klinikinio tyrimo rezultatus, kurie parodė, kad ribociklibas reikšmingai pagerina pacienčių, sergančių išplitusiu ar metastazavusiu HR+/HER2- krūties vėžiu, bendrąjį išgyvenamumą. Tyrimo rezultatai pristatyti šių metų Europos onkologijos asociacijos (angl. European Society for Medical Oncology – ESMO) kongrese.

 

„Dviejų III fazės klinikinių tyrimų rezultatai parodė, kad ribociklibas, vartojamas

kartu su aromatazės inhibitoriumi ar fulvestrantu, nuosekliai ir reikšmingai prailgina išgyvenamumą tiek premenopauzinio, tiek pomenopauzinio laikotarpio moterims. Tyrimo rezultatai suteikia onkologams daugiau įrodymų parenkant gydymą pacientėms, sergančioms HR+/HER2- metastazavusiu krūties vėžiu“, – teigė Kalifornijos universiteto Los Andželo „Jonsson“ vėžio centro gydytojas Dennis J. Slamon.

Ribociklibo skyrimas kartu su fulvestrantu parodė reikšmingą išgyvenamumo rodiklių pagerėjimą, sumažindamas mirties riziką 28 proc. (HR=0,724, 85 proc. pasikliautinis intervalas (PI): 0,568-0,924, p=0,00455). Po 42 mėnesių šių preparatų vartojimo, kombinuotos terapijos su ribociklibu  išgyvenamumo rodiklis buvo 58 proc., o skiriant vien fulvestrantą – 46 proc.

Vidutinė išgyvenamumo trukmė be ligos progreso požymių vartojant ribociklibą kartu su

fulvestrantu buvo 33,6 mėnesiai, o vartojant placebą – 19,2 mėn. (HR=0,546; 95 proc. PI: 0,415-0,718). Be to, chemoterapijos pradžia buvo atidėta vėlesniam laikui visiems pacientams, vartojusiems ribociklibą kartu su fulvestrantu (HR=0,696; 95 proc. PI: 0,551-0,879).

„Puikūs MONALEESA-3 ir MONALEESA-7 klinikinių tyrimų rezultatai parodo

ribociklibo efektyvumą gerinant bendrąjį išgyvenamumą, – teigė „Novartis“ onkologijos skyriaus prezidentė dr. Susanne Schaffert. – Per pastaruosius 25 metus pacienčių, sergančių HR+ metastazavusiu krūties vėžiu, penkerių metų išgyvenamumas padidėjo mažiau nei 5 proc. Mes esame įsipareigoję suteikti šioms moterims daugiau gyvenimo ir įsivaizduojame pasaulį, kuriame metastazavęs krūties vėžys būtų išgydoma liga.“

MONALEESA-3 yra didžiausia klinikinė studija, vertinusi CDK4/6 inhibitoriaus ir

fulvestranto, kaip pirmo pasirinkimo gydymo efektyvumą pomenopauzinio amžiaus moterims (n=726). Tyrime dalyvavo moterys, anksčiau negydytos endokrinine terapija, taip pat tos, kurioms onkologinė liga nustatyta pirmą kartą, kurioms pasireiškė atkrytis per 12 mėnesių nuo adjuvantinio gydymo pradžios ir moterys, kurioms pasireiškė ligos progresas endokrininio gydymo metu. Dažniausiai pasitaikę nepageidaujami reiškiniai asmenims, vartojusiems ribociklibą kartu su fulvestrantu, lyginant su fulvestranto monoterapija buvo neutropenija (57,1 proc. vs 0,8 proc.), toksinis poveikis kepenims ir tulžies latakams (13,7 proc. vs 5,8 proc.), QT intervalo prailgėjimas (3,1 proc. vs 1,2 proc.), kvėpavimo sistemos sutrikimai (2,3 proc. vs 3,3 proc.) ir intersticinė plaučių liga (0,2 proc. vs 0 proc.).

„Ikiklinikinių tyrimų duomenys rodo, kad ribociklibas skiriasi nuo kitų CDK4/6 inhibitorių

savo selektyvumu CDK4, – teigė „Novartis“ biomedicininių klinikinių tyrimų instituto profesorius Jeff Engelman. – CDK4 yra pagrindinis  krūties vėžio progresavimo rodiklis, jo slopinimas stabdo krūties vėžio ląstelių augimą.“

Šiuo metu išplitusio krūties vėžio gydymas yra ribotas. Krūties vėžys yra pagrindinė moterų mirties priežastis Europoje, 2018 m. dėl šios ligos mirė daugiau nei 150 tūkst. moterų.

 

Trumpai apie ribociklibą

 

Ribociklibas yra CDK4/6 inhibitorius, turintis daugiausiai klinikinių pirmosios eilės tyrimų rezultatų, įrodančių pastovų ir ilgalaikį jo efektyvumą, lyginant su endokrinine terapija. Ribociklibas yra vienintelis CDK4/6 inhibitorius, statistiškai reikšmingai prailginęs bendrąjį išgyvenamumą dviejuose III fazės klinikiniuose tyrimuose. MONALEESA-7 klinikinio tyrimo rezultatai parodo, kad  ribociklibas skiriamas su endokrinine terapija reikšmingai prailgina premenopauzinio laikotarpio moterų, sergančių HR+/HER2- išplitusiu krūties vėžiu, gyvenimo trukmę. III fazės MONALEESA-2 tyrime toliau stebima šių pacienčių bendrojo išgyvenamumo trukmė.

Ribociklibas yra vaistinis preparatas patvirtintas daugiau kaip 75 pasaulio šalyse, įskaitant Jungtines Amerikos Valstijas (JAV) ir Europos Sąjungos (ES) valstybes. 2017 m. rugpjūčio mėn., remdamiesi MONALEESA-2 klinikinio tyrimo rezultatais, JAV maisto ir vaistų administracija (angl. Food and Drug administration – FDA) ir Europos Komisija (angl. European Commission – EC) patvirtino  ribociklibo kartu su aromatazės inhibitoriumi skyrimą, kaip pagrindinį endokrininio poveikio gydymą pomenopauzinio laikotarpio moterims, sergančioms HR+/HER2-, vietiškai išplitusiu ar metastazavusiu krūties vėžiu.  Ribociklibas kartu su aromatazės inhibitoriumi, kaip pirmo pasirinkimo gydymas buvo patvirtintas pre-, peri- ir pomenopauzinio laikotarpio moterims gydyti. Taip pat jo skyrimą kartu su fulvestrantu 2018 m. liepos mėnesį patvirtino FDA, o tų pačių metų gruodžio mėnesį Europos Komisija – kaip pirmos ir antros eilės gydymą pomenopauzinio laikotarpio moterims.

„Novartis“ toliau tęsia tyrimus ribociklibo efektyvumui įvertinti gydant ankstyvą krūties vėžį. III fazės NATALEE klinikinis tyrimas, vykdomas kartu su TRIO tyrimu, vertina ribociklibo ir endokrininės terapijos efektyvumą adjuvantinio HR+/HER2- gydant ankstyvą krūties vėžį. Ribociklibą sukurė „Novartis“ biomedicininių tyrimų institutas, bendradarbiaudamas su „Astex Pharmaceuticals“.

 

 Ribociklibo saugumas

 

Ribociklibas yra receptinis preparatas, kartu su aromatazės inhibitoriumi patvirtintas kaip pagrindinė endokrinio poveikio terapija pomenopauzinio amžiaus moterims, sergančioms HR+/HER2-, vietiškai išplitusiu ar metastazavusius krūties vėžiu, gydyti. Taip pat jo skyrimas kartu su fulvestrantu buvo patvirtintas kaip pirmos ir antros eilės pasirinkimo terapija pomenopauzinio laikotarpio moterims, sergančioms HR+/HER2- išplitusiu ar metastazavusiu krūties vėžiu, gydyti.

Kol kas nėra žinoma apie ribociklibo saugumą ir veiksmingumą vaikams bei paaugliams gydyti.

Ribociklibas gali sukelti širdies ritmo sutrikimus – QT intervalo prailgėjimą, pasireiškiantį nenormaliu širdies plakimu, galinčiu baigtis mirtimi. Dėl prailgėjusio QT intervalo rizikos šio preparato nerekomenduojama vartoti kartu su tamoksifenu. Pacientai, pajutę nenormalų širdies plakimą (greitą ar nereguliarų) arba galvos svaigimą, silpnumą, turėtų nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.

Ribociklibas gali sukelti reikšmingus nepageidaujamus poveikius kepenims. Pacientai turi nedelsiant kreiptis į savo gydytoją, jei jiems pasireiškia bet kuris iš išvardytų kepenų sutrikimo požymių: odos ar gleivinių pageltimas (gelta), tamsus (arbatos spalvos) šlapimas, didelis nuovargis, apetito netekimas, viršutinio dešinio pilvo kvadranto skausmas ar užsitęsęs kraujavimas arba lengvai atsirandančios kraujosruvos.

Sumažėjęs leukocitų kiekis yra labai dažnas nepageidaujamas ribociklibo poveikis, susijęs su infekcijų pasireiškimu. Pacientai turėtų sunerimti, jei jiems pasireiškia įvairios infekcijos, kartu su karščiavimu ir šaltkrėčiu.

Ribociklibas gali pakenkti vaisiui, todėl nėščios arba planuojančios pastoti moterys turėtų apie tai nedelsiant pranešti savo gydytojui. Reprodukcinio amžiaus moterys turėtų naudoti efektyvią kontracepciją viso gydymo metu ir mažiausiai 3 savaites po paskutinės  ribociklibo dozės. Maitinančioms moterims rekomendacijos nemaitinti savo kūdikių taikomos tam pačiam laikotarpiui.

Būtina įspėti savo gydytoją apie bet kokius kartu vartojamus vaistus, tiek receptinius, tiek ir nereceptinius, vitaminus bei augalinius papildus, nes jie gali sąveikauti su ribociklibu. Vartojant šį preparatą reikėtų vengti greipfrutų ir greipfrutų sulčių vartojimo.

Dažniausiai pasitaikantys šio vaisto šalutiniai poveikiai (>=20 proc. dažniu) yra infekcijos, leukocitų kiekio sumažėjimas, galvos skausmas, kosulys, pykinimas, nuovargis, viduriavimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas, plaukų slinkimas ir įvairūs bėrimai. Dažniausiai pasitaikantys sunkūs šio vaisto šalutiniai poveikiai (>5 proc. dažniu) yra infekcijos, neutrofilų, leukocitų, eritrocitų, limfocitų, fosfatų kiekių sumažėjimas, sutrikusi kepenų funkcija ir vėmimas.      

 

Apibendrinimas

 

  • MONALEESA-3 klinikinio tyrimo rezultatai parodė, kad ribociklibas, vartojamas kartu su fulvestrantu, reikšmingai prailgino gyvenimo trukmę moterims, sergančioms krūties vėžiu pomenopauziniame laikotarpyje (HR=0,724, p=0,00455).
  • Ribociklibas yra vienintelis CDK4/6 inhibitorius, parodęs reikšmingą teigiamą poveikį išgyvenamumui dviejuose pagrindiniuose III fazės klinikiniuose tyrimuose – sumažino mirties riziką maždaug 30 proc.
  • Didesnis bendrasis išgyvenamumo rodiklis įrodytas MONALEESA-2 ir MONALEESA-7 klinikiniuose tyrimuose vartojant šį vaistą deriniuose.
  • MONALEESA-3 rezultatai pristatyti 2019 m. ESMO kongrese.

 

Parengė gyd. Jūratė Kemėšienė

 

Straipsnio rėmėjas: SIA „Novartis Baltics“ Lietuvos filialas

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.