Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, susirgimų lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) pernai Lietuvoje užregistruota mažiau, lyginant su užpernai: atitinkamai 459 ir 625 atvejai. 2018 m. didžiausias sergamumas sifiliu ir chlamidioze nustatytas Vilniaus ir Kauno, o sergamumas gonorėja – Tauragės, Telšių ir Kauno apskrityse.

Rupatadino saugumas ir poveikis pacientų gyvenimo kokybei

2019-04-25

Antihistamininiai vaistai išlieka pirmaeiliais medikamentais sergant alerginiu rinitu. Kasdienėje klinikinėje praktikoje antihistamininio vaisto parinkimą lemia daug veiksnių, tačiau reikšmingiausi yra efektyvumas ir saugumas. ARIA/EAACI gairėse apibrėžta, koks turėtų būti idealus II kartos antihistamininis vaistas. Vertinant efektyvumą, idealus antihistamininis vaistas turėtų būti veiksmingas gydant epizodinį ir nuolatinį rinitą, malšinti visus nosies simptomus, įskaitant ir nosies užgulimą, pagerinti alergijos sukeltus akių simptomus, palengvinti astmos simptomus, būti efektyvus vaikams. Vertinant saugumą, antihistamininis vaistas turėtų nesukelti mieguistumo, neveikti pažintinių ir psichomotorinių funkcijų, neturėti anticholinerginio efekto, nesukelti svorio augimo, neturėti nepageidaujamo poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai, būti ištirtas vaikų ir vyresnio amžiaus žmonių populiacijose. Taip pat labai svarbu, kad vaistui pasirodžius rinkoje būtų užtikrintas tolesnis jo saugumo stebėjimas.

 

Rupatadino saugumo profilis

Didelės apimties atsitiktinių imčių dvigubai aklų placebu kontroliuojamų tyrimų sisteminė apžvalga ir metaanalizė įvertino rupatadino saugumą ir efektyvumą pacientams nuo 6 m. amžiaus, sergantiems alerginiu rinitu. Įtraukimo kriterijus atitiko 10 tyrimų, kuriuose iš viso dalyvavo 2573 pacientai. Rupatadinas efektyviau nei placebas sumažino bendrą alergijos simptomų balą, nosies simptomų balą ir bendrą nosies bei akių simptomų balą. Saugumo analizė parodė, kad nepageidaujamų reakcijų dažnis nesiskyrė nuo placebo.

Rupatadino saugumą vertinantys tyrimai, trukę 12-a savaičių ir vienerius metus, patvirtino, kad šis vaistas pasižymi itin dideliu saugumo profiliu. Pacientai, sergantys alerginiu rinitu, retai nurodo nepageidaujamas reakcijas vartodami šį vaistą. 12-os savaičių trukmės tyrime buvo lyginimas rupatadino ir cetirizino saugumas. Statistiškai reikšmingo nepageidaujamų reakcijų skaičiaus skirtumo tarp pacientų, vartojusių skirtingus medikamentus, grupių nebuvo stebėta. Dažniausiai nurodytos nepageidaujamos reakcijos buvo galvos skausmas, mieguistumas ir nazofaringitas. Vienerių metų trukmės tyrime paaiškėjo, kad pirmąjį gydymo rupatadinu pusmetį nepageidaujamų reakcijų pacientai nurodė daugiau nei antrąjį. Keturių savaičių dvigubai aklas placebu kontroliuojamas klinikinis tyrimas parodė, kad alerginiu rinitu sergantys asmenys, vartojantys rupatadiną, mieguistumą nurodė tokiu pačiu dažniu kaip ir pacientai, gavę placebo preparatą.

Nepageidaujamų reakcijų dažnis 2–11 metų vaikams, gydytiems rupatadino tirpalu 2,5 mg arba 5 mg, yra mažesnis nei suaugusiems asmenims. Vaikai rupatadiną toleruoja gerai – panašiai kaip ir placebą. Vieno tyrimo metu 249 vaikai, vartoję placebą, nurodė 9 nepageidaujamas reakcijas, o 147 vaikai, vartoję 2,5 mg rupatadino, – 3 nepageidaujamas reakcijas, 159 vaikai, gydyti 5 mg rupatadino, – 10 nepageidaujamų reakcijų. Dažniausios nepageidaujamos reakcijos buvo galvos skausmas (1,61 proc. placebo grupėje, 1,36 proc. rupatadiną 2,5 mg vartojusių tiriamųjų grupėje ir 2,52 proc. rupatadiną 5 mg vartojusių tiriamųjų grupėje). Mieguistumą nurodė tik du pacientai, gydyti rupatadinu 5 mg. Šio simptomo nenurodė nė vienas kitų grupių tiriamasis. Su gydymu susijusių sunkių nepageidaujamų reiškinių nebuvo stebėta. Elektrokardiogramoje (EKG) pokyčių (pvz., QTc intervalo prailgėjimo) nebuvo registruota.

 

Rupatadino saugumas kitose populiacijose

Rupatadinas yra saugus asmenims, vyresniems nei 65 metų amžius. Vaisto dozės šiems asmenims koreguoti nereikia. Rupatadino sudėtyje nėra glitimo, todėl jį saugiai gali vartoti asmenys, sergantys celiakija. 12-os metų amžiaus ir vyresni asmenys, kuriems yra ryškūs laktozės netoleravimo simptomai, turėtų žinoti, kad rupatadino tabletėje yra 58 mg laktozės. Nereikėtų nerimauti suvartojus didesnę nei rekomenduojama vaisto dozę, kadangi rupatadino saugumas įrodytas vartojant jį 100 mg kasdien iki 6 dienų.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 7

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.