Saugaus nesteroidinių vaistų nuo uždegimo skyrimo rekomendacijos: bendras sutarimas

2018-02-13

Šiame sutarime pateikiamos pagrindinės nesteroidinių vaistų nuo uždegimo skyrimo rekomendacijos sergant įvairiomis kaulų ir raumenų ligomis. Rekomendacijos parengtos remiantis naujausiais moksliniais įrodymais, atkreipiant išskirtinį dėmesį į galimą vaistų poveikį virškinamojo trakto ir širdies ir kraujagyslių sistemoms. Rekomendacijas parengė Ispanijos reumatologų draugijos (angl. Spanish Society of Rheumatology, SER), Ispanijos gastroenterologų asociacijos (angl. Spanish Association of Gastroenterology, AEG) ir Ispanijos kardiologų draugijos (angl. Spanish Society of Cardiology, SEC) ekspertai, vadovaujantis dviejų krypčių Delphi metodika. Vertintas nesteroidinių vaistų nuo uždegimo veiksmingumas, širdies ir kraujagyslių ir virškinamojo trakto ligų rizika, kepenų, inkstų pažeidimo rizika, tikimybė išsivystyti, paūmėti ar atsinaujinti lėtinei žarnyno uždegimo ligai, pasireikšti anemijai, pooperacinio skausmo malšinimo galimybės ir profilaktikos strategijos. Sutarime pateikiamas ir rekomendacijas apibendrinantis gydymo nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo algoritmas.

 

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) – tai heterogeninės cheminės struktūros vaistai, pasižymintys antipiretiniu, uždegimą slopinančiu ir analgeziniu poveikiais dėl gebėjimo slopinti ciklooksigenazę (COX), dalyvaujančią prostaglandinų, tromboksanų ir leukotrienų sintezėje. Tai pagrindinė vaistų grupė, skiriama siekiant malšinti skausmą bei slopinti uždegimą sergant kaulų ir raumenų ligomis.

Prostaglandinų sintezę inicijuoja arachidono rūgšties oksidacija ir COX fermentai. Išskiriamos trys COX formos (COX-1, COX-2 ir COX-3), iš kurių svarbiausios yra pirmosios dvi. COX-3 yra COX-1 izoforma, kuri skiriasi tik aminorūgšties struktūra ir jos funkcija, tačiau manoma, kad turi temperatūrą mažinantį poveikį (nors ir nėra iki galo aišku). Paprastai sakoma, kad COX-1 veikia trombocitų agregaciją ir yra virškinamojo trakto gleivinės apsauginės funkcijos sudedamoji dalis, o COX-2, atrodo, dalyvauja perduodant skausmą, uždegimo procesuose bei kylant temperatūrai. Taigi COX fermentų slopinimas susijęs su naudingu ir nepageidaujamu poveikiu organų sistemoms, kuriose pagrindinis vaidmuo tenka COX veiklai.

Selektyviųjų COX-2 inhibitorių atradimas laikytas tikru perversmu NVNU istorijoje, kadangi jų veiksmingumas buvo prilyginamas neselektyviesiems NVNU, tačiau išsiskyrė saugumo profiliu – retesnis nepageidaujamas poveikis virškinamajam traktui. Ilgainiui pastebėti dažnesni COX-2 inhibitorių sukeliami nepageidaujami širdies ir kraujagyslių sistemos reiškiniai, kas sumažino tikėjimą naujaisiais vaistais, tačiau paskatino susidomėjimą ne tik teigiamu klinikiniu vaistų poveikiu, bet ir visomis galimomis NVNU sukeliamomis nepageidaujamomis reakcijomis. Todėl atsiradus naujų duomenų apie NVNU sukeliamą nepageidaujamą (aterotrombozinį) poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai, 2006 m. spalio mėn. Europos vaistų agentūros (EVA) Žmonėms skirtų vaistų komitetas paskelbė ataskaitą [1]. Iki šiol manoma, kad visų NVNU vartojimas yra susijęs su nepageidaujamu poveikiu virškinamajam traktui, širdies ir kraujagyslių sistemai, skiriasi tik pažeidimo laipsniu. Su selektyviųjų COX-2 inhibitorių vartojimu susijusi didesnė nepageidaujamų širdies ir kraujagyslių ligų rizika siejama su sutrikusia pusiausvyra slopinant tromboksaną ir prostacikliną, tačiau, atsižvelgiant į tai, kad širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) komplikacijų rizika padidėja ir vartojant klasikinius neselektyviuosius NVNU, atrodo, kad patogenezės mechanizmas vis dėlto yra kur kas sudėtingesnis. Dar įdomiau, kad tiek vartojant COX-2 inhibitorius, tiek klasikinius neselektyviuosius NVNU, stebimi dažnesni padidėjusio arterinio kraujospūdžio, edemų atvejai (skiriasi tik pažeidimo laipsnis).

2003 m. Ispanijos gastroenterologų asociacija (ALA) ir Ispanų reumatologų draugija (SER) prisidėjo rengiant publikaciją „Klinikinės strategijos, kaip išvengti neigiamo poveikio virškinamajam traktui vartojant NVNU“ [2, 3], kiek vėliau – 2009 m. – SER ir Meksikos reumatologų kolegija išleido sutarimą „Tinkamas NVNU vartojimas reumatologijoje“ [4]. Paskutinėje leidinio peržiūroje dalyvauja jau ir ALA, SER ir Ispanijos kardiologų draugija (SEC). Šia peržiūra siekiama skatinti racionalų, naujausiais tyrimais, paskelbtais per pastaruosius metus, pagrįstą NVNU vartojimą pagal naujausius klinikinius tyrimus ir taip priimti optimalius šių vaistų įprastinio vartojimo sprendimus.

 

Rekomendacijų apibrėžtys

Rekomendacijose NVNU vadinami tiek klasikiniai nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tiek selektyvieji COX-2 inhibitoriai, tiek acetilsalicilo rūgštis (ASR), vartojama uždegimą slopinančiomis dozėmis. Jei rekomendacijose pateikiamas tam tikras teiginys yra susijęs tik su tradiciniais nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, koksibais (selektyvieji bei specifiniai COX-2 inhibitoriai. – Aut. past.) ar ASR, tekste tai aiškiai apibrėžiama. Į rekomendacijas neįtraukti didesniu analgeziniu poveikiu pasižymintys NVNU, tokie kaip lizino kloniksintas arba metamizolas.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 8

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.