Šeimos gydytojo ir pediatro kasdienės aktualijos

2017-11-22

Pavasarį paminėjome 27-ąsias Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metines. Tiek pat ir mūsų nepriklausomai sveikatos apsaugos sistemai su aštuoniolika ministrų, tūkstančiais įsakymų, nutarimų, pakeitimų. Visi stoją prie SAM vairo žadėjo ir tikėjo kažką reformuoti, pastatyti ar bent pakeisti.

Vinguriavo takais bei keleliais ir vaiko sveikatos priežiūros sistema. Pamojus „burtų“ lazdele, ir pediatrai tapo šeimos gydytojais, nors dauguma ir toliau kuravo vaikus. Politinis sprendimas buvo priimtas šeimos gydytojo institucijos įgyvendinimui pirminėje grandyje.

Europos Sąjungoje ir Europos laisvos ekonominės erdvės šalyse šiuo metu yra trys skirtingi vaikų sveikatos pirminės priežiūros modeliai: pediatrinis (kai vaiką nuo gimimo iki pilnametystės prižiūri tik vaikų gydytojas ), mišrus (kai vaiką prižiūri arba vaikų gydytojas, arba šeimos gydytojas, daugelyje šalių ikimokyklinio amžiaus vaikus prižiūri tik vaikų gydytojas) ir šeimos gydytojo modelis.

Vaikų mirtingumas pasaulyje vertinamas kaip vienas esminių vaikų sveikatos ir gerovės rodiklių. Vienas iš 2015 metais paskelbtų Jungtinių Tautų organizacijos tūkstantmečio tikslų – mažinti vaikų mirtingumą.

Nuo 2005 m. iki 2013 m. kūdikių mirtingumo rodiklis Lietuvoje mažėjo ir pasiekė 3,7 atvejo 1000 gyvų gimusiųjų. Bet nuo 2013 m. šis rodiklis auga ir 2016 m. siekia 4,5 atvejo 1000 gyvų gimusiųjų. Tai kelia susirūpinimą jau ir politikams. Didėjimą daugiausia lėmė padidėjęs 28 parų ir vyresnių kūdikių mirtingumas.

Įkūrus Europos vaiko saugos aljansą, Švedija tapo pirmaujančia šalimi vaikų sveikatos srityje Vakarų pasaulyje. Švedija yra viena labiausiai vertinamų šalių pasaulyje vaiko sveikatos priežiūros srityje.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 7

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.