Šiandienis galvos ir kaklo srities hemangiomų gydymas

2017-04-21

Prof. habil. dr. Nora Šiupšinskienė1, 2, Agnė Pašvenskaitė1

1LSMU MA Ausų, nosies ir gerklės ligų klinika

2 Klaipėdos universitetas, Sveikatos mokslų fakultetas

Hemangioma – tai dažniausiai pasireiškiantis nepiktybinis navikas galvos ir kaklo srityje. Iki šiol pirmaeiliai vaistai hemangiomoms gydyti buvo geriamieji gliukokortikoidai, tačiau daug žadantys yra ir klinikinių tyrimų, patvirtinusių β adrenoblokatorių veiksmingumą, rezultatai. Straipsnyje aptariami konservatyvūs ir intervenciniai hemangiomų gydymo būdai ir pristatomi LSMUL KK ANG ligų konsultacinėje poliklinikoje diagnozuoti atvejai.

 

Today’s treatment of head and neck hemangiomas

Keywords: hemangioma, conservative treatment, surgical treatment, propranolol.

Summary. Hemangioma – is the most common benign tumor of the head and neck region. Until recently, corticosteroid therapy was considered as the first choice but efficient use of β-blockers seems promising. The article discusses conservative and invasive treatment of hemangiomas and presents clinical cases.

 

Hemangioma (HA) – tai kraujagyslinis nepiktybinis navikas, dažniausiai pasireiškiantis 2–10 gyvenimo savaitę 2,5 proc. naujagimių [1]. HA atsiranda dėl per greito kraujagyslių išvešėjimo, kuris neatitinka audinio ir organo vaskulizacijos poreikio ir nėra pateisinamas fiziologiškai. Dažniau HA pasitaiko tarp moterų (moterų ir vyrų santykis = 2:1) [2].

Nors HA dažniausiai pasireiškia vaikams, jos gali atsirasti ir vyresniame amžiuje – paprastai vyresniems nei 40 metų pacientams [3]. HA, pasireiškiančios suaugusiems, yra mažesnės, lyginant su vaikų, tačiau pasitaiko ir didelių, susitelkusių į grupeles HA atvejų. Suaugusiųjų HA atsiradimo priežastis nėra aiški – keletas teorijų teigia genetinę kilmę ar HA atsiradimą dėl nuolat dirginančių cheminių medžiagų.

Iki šiol nėra nusistovėjusios vieningos HA klasifikacijos. Klinikine prasme priimtiniausia yra histologinė – susiformavimo klasifikacija, pagal kurią HA skiriamos: 1) pagal kraujagyslinę sandarą į kapiliarines, kavernines, arteriovenines; 2) pagal atsiradimo laiką į įgimtas ir infantilines (1 lentelė).

Infantilinė HA – tai gerybinis navikas, kuris gali pranykti savaime. Skiriamos 3 infantilinės HA fazės: 1) darinio vešėjimo fazė, 2) tylioji fazė, 3) darinio susiformavusio fazė [4]. Paprastai infantilinė HA pasireiškia ne iškarto – stebima greita jos vešėjimo fazė 1-2-ą ir 4-5-ą mėnesius po gimimo [4].

HA vešėjimas ankstyvosiose fazėse gali būti greitas ir nenuspėjamas, todėl nedelsiant pradėtas  gydymas gali užkirsti kelią tolimesniam jos vystymuisi [5].

 

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2017 m. Nr. 1

 

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.