Siekiant pagerinti greitosios medicinos pagalbos (GMP) paslaugų kokybę ir prieinamumą Lietuvos gyventojams bei sudaryti geresnes darbo sąlygas GMP darbuotojams, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga siūlo, kaip būtų galima koreguoti GMP paslaugų organizavimą visoje Lietuvoje. Tuo tikslu suinteresuotos grupės ir visuomenė kviečiami viešai diskusijai, siekiant tartis ir ieškoti geriausių sprendimų.

Širdies nepakankamumas: susirgus prastėja gyvenimo kokybė

2019-05-08

Širdies nepakankamumu Lietuvoje serga per 100 tūkstančių žmonių. Tai liga, kai širdis nepajėgia tinkamai prisipildyti kraujo ir jo išstumti. Nustačius diagnozę, pusė susirgusiųjų miršta per pirmus penkerius metus, o dešimt metų išgyvena tik ketvirtadalis.

Kaip pasakoja Kauno klinikų pacientas Vitas Valaitis, pirmieji širdies nepakankamumo simptomai buvo kaip iš vadovėlio. „Labai greitai uždusdavau eidamas net ir trumpus atstumus, dažnai skaudėdavo širdies plotą. Nors mano tėtis taip pat sirgo šia liga, negalvojau, kad ir man taip gali būti, – prisimena vyras. – Tačiau vis blogėjant būklei supratau, kad gydytojų išvengti nepavyks.“

Atlikus įvairius tyrimus, Kauno klinikų gydytojai kardiologai vyrui diagnozavo širdies nepakankamumą. „Jau daug metų vartoju vaistus, todėl dabar galiu lengviau lipti laiptais, daugiau vaikščioju. Žinoma, turiu labiau save saugoti nei anksčiau – nevartoti alkoholio, subalansuoti maitintis, vengti ilgalaikio streso. Tačiau gyvenimo kokybė pasikeitė iš esmės“, – teigia V. Valaitis.

Pacientus, sergančius šia liga, vargina net ir po nedidelio fizinio krūvio ar ramybėje atsirandantis dusulys, greitas nuovargis ir silpnumas, naktinis sausas kosulys, kojų tinimai, apetito sumažėjimas.

Kaip pasakoja Kardiologijos klinikos Širdies nepakankamumo ir ydų skyriaus vadovė kardiologė doc. dr. Diana Žaliaduonytė-Pekšienė, širdies nepakankamumu sergantys žmonės kenčia nuo daugybės gyvenimo kokybę ribojančių simptomų. „Sergantiesiems sunkiau išsimiegoti, jie vartoja daug vaistų, turi reguliariai lankytis pas gydytoją, o ligai paūmėjus – gydytis ligoninėje. Taip pat labai svarbi lėtinių kardiovaskulinių ligų pirminė ir antrinė profilaktika, ankstyva širdies nepakankamumo diagnostika atliekant biožymenis, elementariausius kardiologinius tyrimus, o jau susirgus – adekvatus, laiku paskirtas gydymas, – teigia doc. D. Pekšienė. – Džiaugiamės, kad inovatyviausias širdies nepakankamumo gydymas jau lengvai prieinamas žmonėms ir Lietuvoje. Paciento mokymas kaip gyventi su širdies nepakankamumu – viena pagrindinių priemonių, gerinanti paciento gyvenimo kokybę.“

Siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į šia liga sergančių žmonių problemas, šiandien Kauno miesto rotušė nušvis raudona spalva, o 20 val. ceremoniją pradės LSMU choras.

Kauno klinikų informacija ir nuotrauka

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.