Nuo rugpjūčio 1 dienos apsaugines veido kaukes vėl privaloma dėvėti viešajame transporte ir uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose. Tokios prievolės neturi viešojo maitinimo įstaigų ir kultūros bei sporto renginių lankytojai. Taip pat numatytos išimtys toms paslaugoms, kurios negali būti suteiktos dėvint kaukę.

Širdies vainikinių arterijų stentavimas mirtį ar pakartotinį infarktą atitolina ilgiau nei metais

2019-09-08

Palyginti su fibrinolize, pirminė perkutaninė vainikinių arterijų intervencija (PVAI) ir stacionarizavimas ilgiau nei vieneriais metais atitolina paciento mirtį ar pakartotinį miokardo infarktą. Tai atskleidė 2019 m. EKD ir Pasaulio kardiologų kongrese pristatyti klinikinio tyrimo DANAMI – 2 (angl. DANish Acute Myocardial Infarction) rezultatai, kuriuos publikavo Europos širdies žurnalas (European Heart Journal).

Viena šio tyrimo organizatorių Pernille Thrane iš Danijos Aarhus universiteto sako, kad, gautais duomenimis, pirminė PVAI turėtų būti taikoma  asmenims, sergantiems miokardo infarktu su ST segmento pakilimu (STEMI), jeigu yra galimybių pacientui per 120 minučių pasiekti PVAI centrą.

DANAMI-2 yra pirmasis tyrimas, įrodęs, kad reperfuzijos ir interhospitalinio transportavimo dėl pirminės PVAI strategija esant STEMI yra pranašesnė už fibrinolizę vietinėje (atraminėje) ligoninėje vertinant 30 dienų atokiuosius rezultatus. Tolimesnis pacientų stebėjimas parodė, kad tokios gydymo taktikos nauda išlieka po 3 ir 8 metų.

 „Ilgalaikių išeičių analizė padeda suprasti klinikinę pirminės PVAI naudą palyginus su fibrinolize gydant pacientus, sergančius STEMI, - sako DANAMI – 2  tyrimo vadovas dr. Michael Maeng iš Aarhus universiteto ligoninės. – Didelės ekonominės sąnaudos ir su logistika susiję iššūkiai neretai apsunkina ilgalaikį pacientų stebėjimą randomizuotų tyrimų metu“.

Danijoje atliktas tyrimas įvertino kardiovaskulines išeitis ir mirtingumo rodiklius 16 metų laikotarpyje. Tyrime dalyvavo 1572 STEMI sergantys pacientai, gydyti 24 Danijos ligoninėse ir 5 intervencinės kardiologijos centruose. STEMI sergantys pacientai buvo suskirstyti į 2 grupes: vieni buvo atrinkti pirminei PVAI, kiti – fibrinolizei.

Pirminei PVAI atrinkti asmenys buvo nedelsiant siunčiami į artimiausią intervencinės kardiologijos centrą, po to 3 metus stebimi jiems periodiškai lankantis atrinktose ligoninėse. Duomenys apie sergančiųjų išeitis surinkti iš Danijos registro. Pirminė vertinta išeitis – mirtys nuo visų priežasčių arba pakartotinis miokardo infarktas.

Santykinė pirminės PVAI nauda palyginti su fibrinolizės nauda visoje kohortoje buvo 0,87 (arba 13 proc. geresnės išeitys PVAI grupėje). Pasiųstų į tretinio lygmens ligonines pacientų grupėje santykinė pirminės PVAI nauda, palyginti su fibrinolize, sudarė 0,84.

Didesnę pirminės PVAI naudą palyginti su fibrinolizės nauda lėmė mažesnis pakartotinių infarktų dažnumas pirminėje PVAI grupėje (PVAI 17,5 vs, fibrinolizė 21,8 proc.).

Laikas iki sudėtinės išeities pasireiškimo pirminės PVAI grupėje sudarė vidutiniškai 10,6 m., tai yra sudėtinės išeitys pasireiškė vidutiniškai 12,3 mėn. vėliau nei fibrinolize gydytų pacientų grupėje. Pirminė PVAI kardialinį mirtingumą absoliučiais skaičiais sumažino 4,4 proc. (PVAI 18,3 vs fibrinolizė 22,7 proc.).

Tuo požiūriu šis tyrimas yra išskirtinis, nes pirmą kartą vienu tyrimu buvo įrodyta visos terapinės strategijos pranašumas ir nauda.

 

Rezultatai

Po 16 metų pacientų, kuriems buvo atlikta pirminė PVAI, grupėje sudėtinių išeičių (mirčių nuo visų priežasčių arba reinfarktų) dažnumas buvo reikšmingai mažesnis nei fibrinolize gydytų pacientų grupėje. Šie išeičių skirtumai buvo akivaizdūs ir visoje tiriamųjų grupėje (PVAI 58,7 proc. vs fibrinolizė 62,3 proc.), ir pacientų, kurie iš referencinių ligoninių buvo nusiųsti į PVAI atliekančias tretinio lygmens ligonines, grupėje (PVAI 58,7 proc. vs fibrinolizė 64,1 proc.). 

EKD gairės nurodo, kad STEMI sergantys pacientai turėtų būti nedelsiant siunčiami pirminei PVAI, jei laikas nuo pirmojo paciento kontakto su sveikatos priežiūros specialistu iki reperfuzijos praėjo ne daugiau kaip 120 minučių.  Anot dr. P. Thrane, DANAMI – 2 tyrimas įrodė šios terapinės strategijos naudą ir pranašumus, kurie išlieka ne mažiau kaip 16 metų.

 

emedicina.lt informacija

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.