Sunkaus ir atsparaus medikamentiniam gydymui širdies nepakankamumo gydymo galimybės

2018-09-13

Doc. dr. Diana Žaliaduonytė-Pekšienė

LSMU MA Kardiologijos klinika

 

Vienas didžiausių bet kurios šalies sveikatos sistemos pasiekimų XXI amžiuje yra ilgėjanti gyvenimo trukmė. Deja, vyresnio amžiaus žmonės – tai gyventojai, kurie paprastai serga ne viena, o keliomis lėtinėmis ligomis, o tai reikalauja didesnio stacionarizavimų skaičiaus, neįgalumo, skiriamų kompensuojamųjų vaistų, slaugos poreikio. Todėl lėtinių širdies ir kraujagyslių ligų pirminė ir antrinė profilaktika, o jau susirgus – adekvatus, savalaikis gydymas yra labai svarbi gydytojų, visuomenės ir valstybės užduotis.

 

Širdies nepakankamumas (ŠN) – viena iš sunkesnių ligų. Pasaulyje ŠN nustatomas 1–2 proc. suaugusių gyventojų. JAV šia liga serga apie 5,7 mln. žmonių, iš jų 10 proc. – sunkiu. Senstant ŠN rizika didėja, ir tarp vyresnių nei 70 metų žmonių ŠN paplitimas pasiekia net 10 proc. ŠN yra ne tik grėsminga gyvybei liga ir siejama su dideliu mirštamumu, bet ir su sunkiu sergamumu – ryškiais simptomais, ženkliai pablogėjusia gyvenimo kokybe, net kelių grupių vaistų vartojimu, kai kuriais atvejais – sudėtingomis intervencinėmis kardiologinėmis ar kardiochirurginėmis procedūromis, taikant širdies resinchronizuojamąjį gydymą, implantuojant skilvelius pavaduojančius prietaisus (SPP) ar atliekant širdies transplantaciją (ŠT).

 

Sunkus širdies nepakankamumas

Pagal Amerikos širdies asociacijos ir Amerikos kardiologų kolegijos klasifikaciją, sunkus širdies nepakankamumas atitinka D stadiją (t. y. yra pažengusi struktūrinė širdies liga ir ryškūs ŠN simptomai ramybėje, nepaisant optimalaus standartinio gydymo), o pagal Niujorko širdies asociacijos klasifikaciją simptomai priskiriami IV funkcinei klasei.

Būklė laikoma sunkia, kai įprastinis iki tol skirtas medikamentinis gydymas bei simptomų kontrolė tampa neefektyvūs, dusulys ir kiti ŠN simptomai jaučiami net ramybės metu. Net ir optimaliai bei agresyviai gydant ligonio būklė negerėja, simptomai nekoreguojami, fizinė veikla labai ribota, yra kacheksija, dažnesnis ir intensyvesnis gydymas ligoninėje. Atlikus tyrimus, spiroergometrijoje nustatomas maksimalus O2 sunaudojimas fizinio krūvio metu (VO2max)

 

Diagnostika ir gydymas

Daugeliui sergančiųjų ŠN nustatoma įvairių širdies ir ne tik širdies ligų, galinčių sukelti ŠN. Daugelis pacientų, sergančių ŠN, serga išemine širdies liga ir yra patyrę miokardo infarktą, širdies kraujagyslių intervencinę ar chirurginę revaskulizaciją.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 4

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.