Turizmo sektoriui atnaujinant veiklą, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad vykstant į tam tikras šalis gali prireikti Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimo, įrodančio, kad esate pasiskiepiję, nes priešingu atveju į šalį galite būti tiesiog neįleisti.

Terapinė kalio ir magnio koncentracijų svarba širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai

2019-05-07

Vienas būdingiausių dabartinių laikų demografinių bruožų – ilgėjanti gyvenimo trukmė ir visuomenės senėjimas. Senstant visuomenei neišvengiamai didėja lėtinių ligų paplitimas. Antai 2016 metais 40 proc. Europos vyrų ir 49 proc. moterų sirgo kokia nors širdies ir kraujagyslių liga (ŠKL). Kas ketvirtas suaugęs žmogus turi padidėjusį kraujospūdį (arterinę hipertenziją), o vyresnio nei 65 metų amžiaus – kas antras.

 

Didelę reikšmę žmogaus organizmo fiziologiniam funkcionavimui turi mikroelementai, o širdies ir kraujagyslių sistemai – pirmiausia kalis ir magnis. Šių, kaip ir kitų mikroelementų, daugiausia gauname valgydami daržoves, vaisius, uogas. Tačiau visavertė mityba šių dienų pasaulyje yra retas reiškinys, nes žmonės daug vartoja rafinuoto, kulinariškai ir naujausiomis technologijomis perdirbto maisto, kuriame nepakanka vertingų nutrientų, kalio, magnio, tačiau per daug natrio, sintetinių priedų. Moksliniai tyrimai rodo, kad širdies ir kraujagyslių sistemai gyvybiškai būtino kalio maiste stokoja daugelio kraštų gyventojai, o natrio (valgomosios druskos), kuris skatina kraujospūdžio didėjimą, vartojama per daug. PSO duomenimis, mitybos specialistų rekomenduojama kalio norma sudaro 4,7 g/d., o Lietuvos gyventojas per dieną su maistu gauna 2,7 g.

 

Ar visada pavyksta užtikrinti sveiką mitybą?

Sveikos mitybos principams turi būti skiriamas itin didelis dėmesys, o pasirenkamas maistas pirmiausia turi būti papildytas polinesočiosiomis riebalų rūgštimis, reikiamu skaidulų kiekiu iš visagrūdžių produktų, būtinomis vaisių ir daržovių porcijomis ir ne daugiau kaip 5 g valgomosios druskos per dieną. Visavertė mityba padės užtikrinti ir būtinas mikroelementų koncentracijas, stabdančias įvairių ligų patogenezių užuomazgas. Juolab kad Europos kardiologų draugijos 2016 m. širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) prevencijos gairėse, 2017 m. ūminio miokardo infarkto diagnostikos ir gydymo rekomendacijose pabrėžiama didžiulė kalio ir magnio svarba ligų bei komplikacijų išsivystymui bei jų pažabojimui. Tai ypač svarbu pirminei prevencijai, kuomet savalaikė mikroelementų korekcija bei pastovios koncentracijos užtikrinimas padeda išspręsti daugumą funkcinių pacientų nusiskundimų: neritmiškos širdies veiklos, protarpinio arterinio kraujospūdžio (AKS) padidėjimo ir kt. Vienas iš tokių mikroelementų pasirinkimo galimybių galėtų būti vaistinis kalio ir magnio aspartato preparatas, kurį galėtume rekomenduoti tiek pirminei, tiek antrinei prevencijai, kada jau esant organinei organų taikinių pažaidai, vartojant diuretikus, padėtų užkirsti kelią galimai hipomagnezemijai, hipokalemijai, taip stabdant nepageidaujamą acidozės, sutrikusios glikemijos apykaitos vystymąsi bei ritmo sutrikimų atsiradimą.

 

Nauja tikslinė vertė – Na/Mg

Prancūzijoje atliktas gyventojų mitybos tyrimas parodė, kad suaugę prancūzai per dieną suvartoja vidutiniškai 136 mmol natrio ir 77 mmol kalio (natrio/kalio santykis 1,80). Vaikai per dieną suvartoja vidutiniškai 103 mmol natrio ir 64 mmol kalio (natrio/kalio santykis 1,64). Vaikai ir suaugusieji daugiausia natrio ir kalio gauna iš tų pačių maisto šaltinių, nepalankiausiu (didžiausiu) natrio/kalio santykiu pasižymi: sūriai, virtos kiaulienos patiekalai, pyragaičiai, saldumynai, duona, vadinamasis greitasis maistas.

Mažiausią bei širdies ir kraujagyslių sistemai palankiausią natrio/kalio santykį turi vaisiai, sausųjų pusryčių grūdiniai produktai, karšti gėrimai, mėsa, daržovės, pieno produktai.

Populiaciniai tyrimai rodo, kad dauguma suaugusiųjų ir vaikų suvartoja per daug natrio ir per mažai kalio. Suaugusiųjų natrio norma yra apie 90 mmol, kalio norma – 120 mmol. Vaikai natrio suvartoja netgi santykinai daugiau nei suaugusieji, berniukai – daugiau nei mergaitės. Trūkstant kalio, magnio, daugiau vartojant natrio, didėja AKS, o arterinės hipertenzijos (AH) gydymas tampa mažiau efektyvus.

 

Hipertenzija ir mikroelementai

Tyrimų duomenimis, sumažinus valgomosios druskos (natrio) suvartojimą, kuris tiesiogiai koreliuoja su AH, galima būtų efektyviai sumažinti AH paplitimą ir pagerinti visuomenės sveikatą. Mažiau tyrinėta kalio įtaka hipertenzijai, nors įrodyta, kad, padidinus kalio suvartojimą, AKS mažėja. INTERSALT duomenimis, kalio vartojimą padidinus 0,6 g/d., sistolinis AKS sumažėtų 1,0 mm Hg. Ši priklausomybė yra tiesinė.

Apskaičiuota, kad, kalio suvartojimą padidinus iki 4,7 g/d., Vakarų šalių gyventojų sistolinį AKS būtų galima sumažinti 1,7–3,2 mm Hg. Panašaus efekto būtų pasiekta valgomosios druskos suvartojimą sumažinus nuo 9 iki 5 g/d. Tai lemtų žmonių, turinčių optimalų sistolinį AKS, skaičiaus padidėjimą: vyrų – nuo 2 iki 5 proc., moterų – nuo 4 iki 8 proc. Vyrų ir moterų, turinčių didesnį normalų AKS (140 mm Hg), skaičius sumažėtų atitinkamai nuo 2 iki 5 proc. ir 4 proc. Mirtino insulto ir mirtinos širdies ligos dažnumas sumažėtų atitinkamai 8–15 proc. ir 6–11 proc. Panašaus efekto būtų pasiekta sumažinus valgomosios druskos (natrio) suvartojimą. Dar daugiau naudos būtų gauta sumažinus valgomosios druskos ir padidinus kalio suvartojimą.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas. Ekspertų rekomendacijos“. 2018 Nr. 10

 

© 2006 Visos teisės saugomos.