Nuo rugpjūčio 1 dienos apsaugines veido kaukes vėl privaloma dėvėti viešajame transporte ir uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose. Tokios prievolės neturi viešojo maitinimo įstaigų ir kultūros bei sporto renginių lankytojai. Taip pat numatytos išimtys toms paslaugoms, kurios negali būti suteiktos dėvint kaukę.

Tonzilektomija ir imunitetas

2019-05-16

Tonzilektomija ir imunitetas

Literatūros apžvalga

 

Prof. habil. dr. Nora Šiupšinskienė1,2, Vytautas Junčys1

1LSMU MA Ausų, nosies ir gerklės ligų klinika, 2Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultetas

 

Straipsnyje pateikiama literatūros apžvalga apie gomurinių tonzilių bei tonzilektomijos (TE) reikšmę žmogaus organizmui. Nagrinėjama operacijos galima įtaka imunoglobulino A nefropatijos ir žvynelinės gydymui. Daugumoje analizuotų straipsnių pateikta išvada, kad tonzilektomija neturėjo reikšmingos įtakos imunitetui tiek sisteminiu, tiek vietiniu atžvilgiais. Vertinant TE įtaką lėtinėms ligoms, autoriai nurodo operacijos naudą, kada pašalinamas pastovus lėtinės infekcijos šaltinis. Nuomonė, kad gomurinės tonzilės yra reikšmingas imuninės sistemos funkcinis vienetas, nebuvo pagrįsta.

 

Tonzilektomija (TE) yra viena dažniausių operacijų, atliekamų vaikams pasaulyje [1]. 2011–2015 m. Lietuvos statistikos pateikiami duomenys rodo didėjantį TE atvejų skaičių nuo 4145 iki 4517 (1 pav.) [2].

Tonzilektomija – tai operacija, kurios metu pašalinamos gomurinės tonzilės su kapsule nuo užpakalinių minkštojo gomurio raumenų. Dažnai, šalinant gomurio tonziles, kartu šalinama ir ryklinė tonzilė. Augant TE skaičiui taip pat auga ir dėmesys šiai operacijai, todėl būtina išsamiai išanalizuoti operacijos poveikį žmogaus organizmui.

Gomurinės tonzilės yra Waldeyerio žiedo dalis ir veikia kaip pirmoji gynybos linija, sauganti nuo patogenų, tokių kaip bakterijos ar virusai. Tonzilės atlieka svarbų vaidmenį tiek pirminio, tiek antrinio imuninio atsako atžvilgiu, todėl ypač svarbu žinoti jų reikšmę imuninei sistemai.

Šio straipsnio tikslas yra apžvelgti TE poveikį vietiniam ir sisteminiam imunitetui bei atskirų ligų patogenezei.

 

Metodika

Duomenų buvo ieškoma PubMed duomenų bazėje. Visateksčiai straipsniai buvo atrinkti tuo atveju, jei pavadinimas, santrauka ar reikšminiai žodžiai nurodė, kad tyrimas tinkamas šiai apžvalgai. Pasirinktos tik anglų kalba skelbtos publikacijos. Naudoti reikšminiai žodžiai ir jų deriniai buvo: tonzilektomija, vietinis ir sisteminis imunitetai, tonzilektomija ir IgA nefropatija, tonzilektomija ir žvynelinė. Atrinkus buvo apibendrinti 32 straipsniai.

 

Tonzilektomijos poveikis vietiniam imunitetui

Gomurinės tonzilės anatomiškai išdėstytos virškinamojo bei kvėpavimo sistemų įeigose, siekiant, jog pirmosios kontaktuotų su patogenais, patenkančiais oru ar maistu į žmogaus organizmą. Imuniniu aspektu jos atlieka svarbų vaidmenį ne tik vietinio, bet ir sisteminio imuniteto atžvilgiu. Pastarasis skiriamas į 2 tipus: humoralinį, kuris priklauso nuo B limfocitų, plazmocitų ir antikūnų, ir ląstelinį, labiau priklausantį nuo T limfocitų ir citokinų [2-5].

Sveikų žmonių seilėse kasdien pasklinda apie 100 mlrd. [1012 ] bakterijų [3]. Nuolatiniam sveikos aplinkos palaikymui burnos ertmėje būtinas mechaninis seilių valymas bei jų sudėtyje esantys imuniniai faktoriai [4]. Gomurinėms tonzilėms kontaktuojant su antigenais, aktyvinamos M bei dendritinės ląstelės, esančios kriptų epitelyje, dėl šios priežasties aktyvinama pirminio atsako kaskada, sužadinamas tiek ląstelinis, tiek humoralinis imunitetai. Aktyvinus specifinius T limfocitų receptorius jie virsta aktyviosiomis T ląstelėmis, B limfocitai – plazmocitais, kurie sintetina antikūnus tiek vietiniu, tiek sisteminiu atžvilgiu. Gomurinės tonzilės aktyviausios ir didžiausios vaikystėje, kuomet jų dydis tiesiogiai parodo padidėjusį B ir T limfocitų kiekį [5]. Reikia pažymėti, kad imuniniai veiksniai į seiles patenka ne vien gomurinių tonzilių dėka. Juos taip pat išskiria seilių liaukos (sekrecinis IgA, seilių peroksidazė). Vieni jų patenka ir iš kraujo, kaip antai IgM, lizocimas bei laktoferinas [6].

Mokslo bazėse rasti 9 tyrimai, analizuojantys TE poveikį vietiniam imunitetui, atitikę apžvalgos atrankos kriterijus. Tyrimuose vertinti 585 asmenų duomenys (lentelė). Pacientų seilėse vertinti pagrindiniai imuniniai faktoriai: IgM, IgA, IgG. Kaip matyti iš lentelėje pateiktų duomenų, daugumoje (84,3 proc.) tyrimų nustatyta, kad TE IgA kiekiui seilėse poveikio neturėjo [7]. Tik Cantani ir bendraaut. atliktame tyrime po TE nustatytas reikšmingai sumažėjęs IgA kiekis. Tačiau, atliekant šį tyrimą, nebuvo pasitelkta kontrolinė tiriamųjų grupė [8]. Kitame – Ostergaard ir bendraaut. atliktame tyrime jau prieš operaciją IgA kiekis seilėse buvo ne normos ribose, todėl šio tyrimo duomenis objektyviai interpretuoti yra sunku [9].

 

TE ilgalaikis poveikis sisteminiam imunitetui

Gomurinės tonzilės taip pat reikšmingos ir sisteminiam imuniniam atsakui. Pirminio imuninio atsako metu, aktyvinus B limfocitus ir jiems virtus į plazmocitus, pradedama antikūnų sintezė tiek vietiniu, tiek sisteminiu imuniniu aspektais [10]. Taip pat kaip dalis Waldeierio žiedo jos įtrauktos į MALT (angl. Mucosa-associated lymphoid tissue) sudėtį – tai limfinės sistemos tipas, kurios struktūros daugiausia sutelktos gleivinėje ir suformuotos iš smulkių limfoidinio audinio vienetų. Didžiąją dalį sistemos galima rasti virškinamajame trakte [11].

Analizuojant literatūros duomenis verta paminėti 2015 m. Bitar ir bendraaut. pateiktą 35 straipsnių metaanalizę [12]. Ištirti 1997 pacientų duomenys, analizuotų duomenų laikotarpis aprėpė 1971–2014 metus. Tyrimo rezultatai parodė, kad absoliučioje daugumoje tyrimų – 32-juose tonzilektomija reikšmingo poveikio sisteminiam imunitetui neturėjo.

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2018 m. Nr. 1

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.