Kaip palengvinti kosulį?

2017-12-18

Kosulys yra vienas dažniausių nusiskundimų [1]. Remiantis trukme, jis skiriamas į ūmų, kuris trunka trumpiau nei tris savaites, poūmį, trunkantį nuo trijų iki aštuonių savaičių, ir lėtinį, kuris užsitęsia ilgiau nei aštuonias savaites [2]. Ūmus kosulys gali užsitęsti ir virsti poūmiu ar lėtiniu. Ūmų kosulį dažniausiai sukelia peršalimo ligos. Tik retais atvejais jis gali būti susijęs su gyvybei grėsmingomis būklėmis (pvz., plaučių embolija, širdies nepakankamumas) [2]. Poūmis kosulys dažniausiai atsiranda po persirgtos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Tai aiškinama užsitęsusiu užnosiniu sekreto varvėjimu, viršutinių kvėpavimo takų sudirginimu, gleivių kaupimusi dėl jų hipersekrecijos ar sumažėjusio klirenso, padidėjusiu bronchų jautrumu, kuris gali būti praeinantis arba susijęs su astma ar jos paūmėjimu [2]. Lėtinio kosulio priežasčių diferencinė diagnostika yra daug platesnė – vartojami vaistai, rūkymas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), astma, gastroezofaginis refliuksas [2].

 

Rudenį pradeda daugėti asmenų, sergančių peršalimo ligomis. Peršalimo ligos yra ūmi, savaime praeinanti virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija, apimanti nosį, sinusus, gerklas ir ryklę [3]. Šia liga užsikrečiama kontakto metu arba oro lašeliniu būdu. Inkubacinis periodas yra įvairus priklausomai nuo sukeliančio ligą viruso. Užsikrėtus rinovirusu, kuris yra dažniausia peršalimo ligų priežastis, inkubacinis periodas yra itin trumpas – iki dviejų dienų [3]. Intensyviausi simptomai būna 1–3 ligos dieną. Pasveikstama per 7–10 dienų, nors kai kuriais atvejais liga gali užtrukti ir iki trijų savaičių [3]. Pacientai skundžiasi gerklės skausmu, nosies varvėjimu, bendru negalavimu ir kosuliu. Vaikai dažnai karščiuoja, tačiau suaugusiesiems šis simptomas nėra būdingas, o jei temperatūra ir pakyla, ji būna subfebrili. Peršalimo ligų dažnis priklauso nuo amžiaus: vaikai iki dvejų metų serga vidutiniškai apie 6 kartus per metus, suaugusieji – 2–3 kartus, o vyresnio amžiaus žmonės – kartą per metus [3]. Nors peršalimo ligos dažnai yra lengvos eigos, ir nuo jų pasveikstama savaime, jos blogina pacientų gyvenimo kokybę, trikdo darbo/mokyklos lankymą ir produktyvumą [4]. Be to, tyrimai rodo, kad virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija yra viena dažniausių priežasčių, sukeliančių astmos ir LOPL ligų paūmėjimus [5, 6].

 

Kaip atskirti peršalimą nuo kitų ligų?

Peršalimo ligų simptomai yra nespecifiniai ir gali būti panašūs į kitų ligų sukeltus klinikinius požymius. Viena jų – alerginis rinitas. Tačiau šiai ligai būdingas sezoniškumas arba aiškus būklės pablogėjimas kontaktuojant su alergenu, kuriam yra nustatytas įsijautrinimas [3].

Jei pacientui pirmiausia atsiranda gerklės skausmas, reikėtų pagalvoti apie streptokoko sukelto faringito galimybę [3].

Jei peršalimo ligos požymiai išlieka 7–10 dienų ir nėra būklės pagerėjimo, reikėtų įtarti bakterinę sinusų infekciją [7].

Ausies skausmas ir vidurinės ausies uždegimas dažnai pasireiškia sergant ar persirgus peršalimo liga, ypač vaikams. Tokiu atveju reiktų apžiūrėti ausis ir stebėti dėl galimos bakterinės infekcijos, kad būtų laiku pradėtas gydymas antibiotikais [8, 9].

Dažniausiai peršalimo ligos yra painiojamos su gripu. Sergant gripu, pacientų subjektyvi būklė yra daug blogesnė, būdingas febrilus karščiavimas (tai dažniausiai pirmas ligos simptomas, atsiradęs staiga), galvos, raumenų skausmas [3].

 

Kosulys ir jo gydymas

Vienas labiausiai varginančių peršalimo ligų simptomų yra kosulys – vieno tyrimo duomenimis, 93 proc. respondentų nurodė įvairaus laipsnio miego sutrikimus, kuriuos dažniausiai lėmė kosulys ir nosies užgulimas [4]. Kosulys sergant peršalimo ligomis gali varginti dėl kelių priežasčių. Dažniausiai jis atsiranda dėl nosies sekreto nutekėjimo užpakaline ryklės sienele [10]. Neretai persirgus virusine viršutinių kvėpavimo takų infekcija pasireiškia virusinės kilmės ūminis bronchitas [11]. Sergant lėtine plaučių liga – astma arba LOPL – peršalimas išprovokuoja jos paūmėjimą, o tai irgi yra susiję su kosulio atsiradimu ar sustiprėjimu.

Kosuliui palengvinti yra skiriami mukolitikai. Šios grupės vaistai suskystina gleives, suardydami mukopolisacharidines grandines, todėl sekretas lengviau pasišalina iš kvėpavimo takų [12]. Vienas šios grupės vaistų atstovų yra ambroksolis. Jis skiriamas kosulio metu susidarančių gleivių skystinimui sergant ūminėmis arba lėtinėmis bronchų ir plaučių ligomis [13]. Ambroksolis yra bromheksino metabolitas. Išgėrus šio vaisto, poveikis prasideda vidutiniškai po 30 minučių ir trunka 6–12 valandų, atsižvelgiant į vienkartinės dozės dydį [13]. Ikiklinikiniais tyrimais nustatyta, kad ambroksolis didina bronchų sekreto kiekį. Manoma, kad dėl sumažėjusio sekreto klampumo ir padidėjusio bronchų virpamojo epitelio gaurelių judrumo pašalinama daugiau gleivių [13].

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 6

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.