LOPL išlieka aktuali sveikatos problema

2018-01-25

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) yra gana aktuali sveikatos problema, ja serga labai daug gyventojų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, ši liga tampa trečia gyventojų mirties priežastimi. Sergantiems LOPL pacientams tenka naudotis ne vien pulmonologų ar bendrosios praktikos gydytojų, bet ir kardiologų (LOPL dažnai esti gretutinė sergant išemine širdies liga), gydytojų radiologų ir kitų specialistų teikiamomis paslaugomis.

 

Dažniausia priežastis, sukelianti šią ligą, yra rūkymas. Rūkančių žmonių yra labai daug, todėl liga labai paplitusi. Tačiau ja susirgti gali ir nerūkantys, bet plaučiams žalingomis sąlygomis – pavyzdžiui, tekstilės, medienos apdirbimo, cemento gamybos pramonėje ir kt. – dirbantys žmonės. Plaučiams labai kenkia oras, kuriame gausu dulkių, aerozolių ir kitų nuodingųjų medžiagų. Tiesa, Lietuvoje tai nėra didelė problema, bet pasaulyje ji labai aktuali. Be to, neretai plaučiams gerokai pakenkia įvairių biomasių – medienos granulių, briketų ir kitų panašių medžiagų naudojimas ne būsto šildymui, bet valgio gamybai. Tai irgi gerokai didina riziką susirgti LOPL. Galiausiai, paskutinė iš dažniausių priežasčių, lemiančių LOPL išsivystymą, gali būti įgimta alfa 1 antitripsino stoka. Alfa 1 antitripsinas yra medžiaga, kuri neutralizuoja neutrofilų ir bakterijų išskiriamus proteolizinius fermentus, kurie (jeigu neblokuojami) ardo plaučių audinį, jų struktūrą ir šio proceso metu vystosi encizema. Encizema – sudėtinė LOPL dalis arba išraiška.

Galimybės išvengti LOPL yra labai didelės. Ši patologija, kaip ir daugelis lėtinių ligų, priskiriama išvengtinų ligų grupei.

Ligos gydymo galimybės priklauso nuo ligos sunkumo laipsnio, nuo to, kaip stipriai pažeista plaučių funkcija. Jeigu plaučių funkcija pažeista nestipriai, vien rūkymo atsisakymas, fizinis aktyvumas, skiepai nuo gripo sukuria sąlygas išvengti tolesnio šios ligos progresavimo ir apsaugo nuo mirties. Kitais atvejais, jeigu žmogus toliau rūko, liga progresuoja, ir vien vaistais sustabdyti jos progresavimo neįmanoma. Medikamentais galima tiktai palengvinti ligonio būklę, sumažinti paūmėjimo riziką, šiek tiek pagerinti fizinį pajėgumą, bet pačios ligos sustabdyti negalima. Aišku, tai nereiškia kad ligos nereikėtų gydyti, bet jei stengiasi tik gydytojas, o ligonis – ne, prognozė išlieka bloga.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 9

 

© 2006 Visos teisės saugomos.