Sveikos širdies rekomendacijos: mikroelementų svarba

2018-06-15

Kas svarbu sveikos širdies veiklai:

 

 • Kiekvienas žmogus turėtų žinoti savo širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius (padidėję arterinis kraujospūdis, cholesterolio koncentracija, rūkymas, antsvoris, mažas fizinis aktyvumas) ir juos neatidėliojant koreguoti.
 • Visiems vyrams, sulaukusiems 40 metų, o moterims 45 m., rekomenduojama pas gydytoją su testų pagalba įsivertinti tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, nes dauguma mirtį lemiančių rizikos veiksnių yra besimptomiai.
 • Siekiant išlaikyti organiškai ir funkciškai sveiką širdies ir kraujagyslių sistemą, privalu užtikrinti širdžiai gyvybiškai būtinų mikroelementų – kalio ir magnio kiekius:
 • rekomenduojama kalio (K+) paros dozė – 4,7 g/d., tačiau Lietuvoje per parą suvartojama vos 2,7 g/d. (Arch Intern Med/Vol; 170, 2010);
 • jauniems pacientams jaučiamų širdies permušimų ir ritmo sutrikimo dažniausia priežastis būna nepakankama kalio ir magnio koncentracija kraujyje;
 • jaunam iki tol sveikai besijautusiam asmeniui atsirandantys ir besikartojantys maudimo, deginimo (ne skausmo!) pojūčiai širdies plote gali būti pirmasis nepakankamo kalio ir magnio kiekio organizme požymis.

 

Kada galima įtarti pacientui kalio trūkumą

Atsakykite į toliau pateiktus klausimus taip arba ne ir sužinokite:

 • Ar pastaruoju metu laikotės nesubalansuotos dietos arba jūsų mityba nėra visavertė?
 • Ar mėgstate valgyti sūriai, dažnai papildomai sūdotės maistą?
 • Per dieną nesuvartojate 4–6 porcijas vaisių ir daržovių (arba po 200 g vaisių ir daržovių)?
 • Nesuvalgote reikiamų 30–45 gramų skaidulų iš visagrūdžių produktų, vaisių ir daržovių?
 • Ar Jūs jaučiate protarpiais atsirandančius permušimus, virpesius arba širdies „apsivertimo“ pojūtį krūtinėje?
 • Jaučiate pasikartojantį kojų raumenų silpnumą, dilgčiojimus, spazmus ar mėšlungį, ko anksčiau nepastebėjote?
 • Aktyviai sportuojate arba 12 mėn. ir ilgiau reguliariai lankote sporto klubą?
 • Ar dažnai patiriate didelę emocinę ar fizinę įtampą darbe?

 

 

Jei į bent vieną iš pateiktų klausimų atsakėte „taip“, jums gali trūkti kalio, todėl vertėtų ištirti kalio koncentraciją kraujyje bei aptarti tolesnę gydymo taktiką su savo gydytoju. 

 

 

Kalio svarba

 

Skilvelių ekstrasistolija

 

Skilvelių ekstrasistolija vadinami priešlaikiniai skilvelių susitraukimai. Tai viena dažniausių aritmijų, galinti pasireikšti ir nesant širdies ligos. Skilvelių ekstrasistolijos dažnumas populiacijoje nėra žinomas. Įvairūs autoriai nurodo, kad skilvelių ekstrasistolija nustatoma 3–60 proc. besimptomių asmenų.

Neretai pagrindinės kalio trūkumo priežastys besimptomiams pacientams yra sutrikusi elektrolitų pusiausvyra, sąlygojama netinkamos, neadekvačios mitybos, perteklinio alkoholio, kofeino vartojimo, sportuojantiems didesniu fiziniu krūviu.

Išlaikyti normalų plazmos kalio kiekį yra labai svarbi užduotis gydant bet kurį pacientą. Neatpažinta hipokalemija yra svarbiausia jatrogeninio mirštamumo priežastis kardiologinių ligonių gydymo praktikoje, ypač pacientams, linkusiems į aritmijas arba vartojantiems vaistų, didinančių hipokalemijos išsivystymo riziką. Hipokalemijos sukeltą skilvelių ektopiją veiksmingai koreguoja kalio pakaitinė korekcija.

Geriamieji magnio preparatai daug metų vartojami skilvelių ekstrasistolijai gydyti ar prevencijai. Tyrimai parodė, kad ekstrasistoliją efektyviai šalina sudėtiniai magnio ir kalio preparatai. Magnio ir kalio apykaita ir poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai yra glaudžiai susiję ir persipynę, šie elementai papildo ir stiprina vienas kito poveikį, todėl sudėtiniai kalio ir magnio preparatai yra racionalus pasirinkimas kompleksiškai gydant įvairias širdies ir kraujagyslių ligas, pažabojant jų komplikacijas, pirmiausia aritmijas.

 

Poveikis kraujagyslėms

Įrodyta, kad endotelio disfunkcija blogina širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) eigą ir prognozę. Eksperimentiškai nustatyta, kad tinkama kalio koncentracija saugo nuo hipertenzijos ir natrio sukeltos endotelio disfunkcijos ir tai nepriklauso nuo kraujospūdžio dydžio. Kalis dalyvauja vazodilatacijos reakcijose, veikdamas kraujagyslių sienelių lygiųjų raumenų ląstelių kalio kanalus ir Na/K-ATF-azės siurblius. Kalio vazodilatacinė svarba padidėja, jei sutrinka NO apykaita ir biologinis prieinamumas. Kalis taip pat slopina angiotenzino II sukeltą vazokonstrikciją.

 

Trombogenezė ir trombocitų agregacija

In vitro didelė tarpląstelinio kalio koncentracija slopina trombocitų agregaciją. In vivo didesnis kalio kiekis sumažina endotelio pažeidimo sukeltos trombozės dažnumą.

 

Hipertenzija

Kalio kiekis tiesiogiai susijęs su kraujospūdžio dydžiu. Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad arterinė hipertenzija labiau paplitusi tose populiacijos grupėse, kurių mityboje mažiau kalio. Kuo didesnis Na+/K+ kiekis šlapime, tuo didesnė hipertenzijos rizika. 

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2018 Nr. 2

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.