Svarbiausias dermatologų tikslas – kad gražia oda galėtų džiaugtis kiekvienas...

2018-06-22

Dermatologija yra labai įdomi medicinos sritis, apimanti odos kosmetinį ir odos ligų gydymą bei profilaktiką. Pasitelkus šiuolaikines žinias daugumą odos ligų galima sėkmingai valdyti. Nors klinikinėje praktikoje taikomos visos pažangiausios diagnostikos ir gydymo metodikos, klausimų dermatologams vis dar nestinga. Na, o teisingi atsakymai garantuoja svarbiausią šios srities specialistų tikslą – kad kiekvienas žmogus galėtų džiaugtis sveika ir skaisčia oda.. Kadangi odos ligų yra labai daug, gydytojai dermatologai specializuojasi skirtingose srityse: onkodermatologijoje (odos onkologija), venerologijoje (lytiškai plintančios ligos), bendrojoje dermatologijoje. Kas šiandien aktualiausia Lietuvos dermatovenerologams? Kokie tikslai ir iššūkiai jų laukia ateityje? Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus mielai sutiko pateikti Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidentė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė

 

Kuo šiandien gyvena Lietuvos dermatovenerologai? Į kokius klausimus ar problemas bei jų sprendimo būdus koncentruojamas didžiausias dėmesys?

Visus aktualiausius klausimus bei svarbiausius darbus natūraliai pateikia jau prasidėjusi vasara... Pirmiausia svarbiausiomis išlieka lėtinės uždegiminės ligos, kurios po žiemos, atėjus pavasariui, visada paūmėja. Taip pat labai aktualios – atopinis dermatitas, žvynelinė, visos alerginės odos ligos, nes pavasarį ne tik itin paūmėja alergija žiedadulkėms, vystosi įvairios alerginės slogos, bet ir gausėja bėrimų, ypač tiems pacientams, kurie jautrūs žiedadulkėms, gėlėms, kvapams ir t. t. Kitas labai svarbus dalykas – artėjantis saulėtasis periodas, todėl pastaruoju metu turbūt daugelis dermatologų sulaukia pacientų su stipriais saulės nudegimais. Tai patyriau pati – žmonės tiesiog nuo jachtų denių parskridę lėktuvu pirmiausia skuba tiesiai į kliniką, o ne į namus.

Pavasaris, o konkrečiai – gegužės mėnuo, mūsų pastangomis yra laikomas apsaugos nuo odos vėžio mėnesiu. Ypatingą dėmesį skiriame prevencijai, stengiamės priminti šios ligos sukeliamas grėsmes. Tikrai norisi nuolat kartoti, kad žmonės nepamirštų, jog būdami saulėje turi saugotis tiesioginių spindulių, nes jie sukelia ne tik ūmius odos pažeidimus (nudegimą), herpeso infekcijos paūmėjimą, bet ir aktyviai reaguoja su įvairiais tepalais (pvz., heparino, diklofenako), kuriais pasitepę skaudamus sąnarius, į lauką išeina garbaus amžiaus sulaukę žmonės. Nuo tiesioginio saulės poveikio gali išsivystyti stiprios pūslinės reakcijos, fototoksiniai kontaktiniai dermatitai ir t. t.

Veido, kojų, rankų, plaštakų nudegimus taip pat gali sukelti pjaunama žolė, šienas, Sosnovskio barščiai, pomidorų daigai, rūtos ir kt. bei naudojami įvairūs chemikalai.

Dar labai aktualu prieš vasarą apsižiūrėti odą, nes pastaruoju metu itin padaugėjo ikivėžinių ligų ir odos vėžių. Tarp atėjusiųjų pasitikrinti, netgi tarp jaunų žmonių, atrandame nemažai vėžių. Ši prevencinė, jau 10 metų vykdoma patikros nuo odos vėžio priemonė, duoda gerų rezultatų. Pastebime, kad būtent gegužę, prieš vasaros sezoną, žmonės intensyviau tikrinasi.

Saulė išryškina ir kitą problemą – nors pavasarį lyg ir geriau jaučiasi visi sergantieji atopiniu dermatitu, psoriaze, bet paūmėja rožinė. Iš tiesų pastebime rožinės spuogų suaktyvėjimo sezoniškumą.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 5

Nuotraukoje - prof. dr. Matilda Bylaitė - Bučinskienė

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.